ولنتاین ایرانی
in

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح ضعیفضعیف بامزهبامزه

ولنتاین ایرانی چیست؟

What’s the persian valentine day?

توضیحات و سوال مطرح شده: ولنتاین ایرانی یه تعریف جدیده که برگرفته از ولنتاین و ایرانیزه شده آن است. لطفا کمی توضیح بدید من بفهمم که ولنتاین چیست و ایرانی و خارجی مگه داره؟ می‌دونم که یکی از همین روزا ولنتاین هست و کمی اطلاعات از شما می خوام؟ روز ولنتاین ایرانی که سپندارمذگان نامیده می‌شه، روز ابراز عشق و مهربانی ایرانیان به یکدیگر در فرهنگ زرتشتی هست. در ادامه این مطلب با من همراه باش تا با روز ولنتاین ایرانی آشنایت کنم.

در نت نظر بخوان: بهترین آهنگ ولنتاین

در نت نظر بخوان: بهترین هدیه ولنتاین برای آقایان

در نت نظر بخوان: بهترین هدیه ولنتاین برای خانم ها

ولنتاین ایرانی

ولنتاین ایرانی چیست؟

ولنتاین چیست؟

پیش از اینکه به روز ولنتاین ایرانی بپردازیم، کمی درباره ولنتاین و مفهوم آن صحبت خواهیم کرد. همونطور که می‌دونی روز ولنتاین به روز عشق معروف هست و روزی هست که عشاق برای هم کادو گرفته و آن روز رو با هم جشن می‌گیرند. ولنتاین در فرهنگ غربی و مسیحی، مصادف با ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) هست. روز ولنتاین در واقع از مسیحیت و سنت روم باستان برگرفته شده و در مورد علت نام‌گذاری و بوجود آمدن این روز داستان‌های مختلفی وجود داره. یکی از معروف‌ترین این داستان‌ها مربوط به کشیشی هست که در سال ۲۷۰ میلادی زندگی می‌کرده و گویا او در این روز به علت عاشق شدن به قتل می‌رسه و نام او برای زنده نگه داشتن نام عشق جاودانه می‌مونه.

روز عشق فقط مختص اروپاییان نیست و این امر چیزی فراگیرتر از یک قاره هست. و تقریبا می‌شه گفت هر کشوری با قدمت بالا، روزی به این نام برای خودش داره. جالبه که بدونی این روز آداب و سنت‌های مخصوص به خودش رو داره که در هرکشور سنت‌های روز ولنتاین متفاوت هست.

روز ولنتاین

روز ولنتاین ایرانی یا سپندارمذگان

خب همون‌طور که در ابتدا گفتم، ایران هم مانند بسیاری دیگر از کشورها روز به خصوص خودش رو به عنوان ولنتاین در نظر داره که به این روز سپندارمذگان یا اسفندارمذگان گفته میشه. در تقویم جدید ایران این روز معادل با ۵ اسفند هست.

فلسفه بزرگداشت این روز به عنوان روز عشق یا ولنتاین ایرانی به این صورت بوده که در ایران باستان هر ماه رو 30 روز حساب می‌کردند و علاوه بر اینکه هر ماه نام ویژه خودش رو داشت، هر کدام از روزهای ماه هم یک نام داشتند. نام روز پنجم سپندارمذ بوده. سپندارمذ لقب ملی زمین یعنی گستراننده، مقدس و فروتن هست. در فرهنگ زرتشتی زمین نماد عشق هست چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می‌ورزه و تفاوتی برای زشت و زیبا قائل نیست. در واقع همه رو مثل مادر در آغوش خودش امان می‌ده. به همین دلیل در فرهنگ باستانی ما، سپندارمذگان رو به عنوان نماد عشق می‌دونستند و ما امروزه، این روز رو به عنوان ولنتاین ایرانی می‌شناسیم.

سپندارمذگان

جایگاه زن و مرد در فرهنگ ایرانی

جشن سپندارمذگان یا همون جشن ولنتاین ایرانی ، روز گرامیداشت زنان در ایران باستان بوده و این روز به نام مژدگیران هم در ادبیات فارسی به کار رفته. در باور ایرانى مرد داراى قدرت مردانگى، تفکر و خردورزى بیشترى هست. در برابر آن زن هم داراى مهرورزى، عشق پاک، پاکدامنى و از خودگذشتگى بیشتری هست که هر کدام از این دو به تنهایى راه به جایى نمی‌برند. اگر مردان بدنه هواپیماى خوشبختى هستند، زنان موتور آن هستند. بدنه بى‌موتور و موتور بى‌بدنه، نه تنها هیچ‌کدام به درستی کار نمی‌کنند بلکه ذره‌اى حرکت و جنبش هم برایشان غیرممکن هست.

فرهنگ ایرانی

با روز ولنتاین ایرانی آشنا شدی. امیدوارم از خوندن این مطلب لذت برده باشی. اگر از آن دسته از افراد هستی که این روز رو با همسرت جشن می‌گیری و به دنبال هدیه مناسب هستی، مطلب بهترین هدیه برای سورپریز کردن کمکت می‌کنه. اگر نظری داری خوشحال میشم در بخش دیدگاه‌ها برام بنویسی.

در نت نظر بخوان: بهترین عطر مردانه

در نت نظر بخوان: بهترین عطر زنانه

در نت نظر بخوان: کافی شاپ های معروف تهران

در نت نظر بخوان: رستوران های معروف تهران

نویسنده: مهتاب حسینی نژاد

دانشجوی مهندسی نرم افزار هستم. آرزوهای بزرگ و سوالات بزرگ‌تری در ذهنم دارم. اما عقیده دارم این زمانی که ما آدم‌ها در اختیار داریم مطلقا برای خودمون نیست. عاشق موسیقی هستم و ماجراهای زیادی رو پشت سر گذاشتم. و اینکه امیدوارم بتونم با مطالبم به شما کمک کنم و از این طریق دوست‌های بیشتری پیدا کنم. می‌دونی که هر کدوم از ما یه داستانیم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *