in

10 عادت روزمره که باعث تقویت زندگی می شن

Dah adate roozmare ke baese taghviate zendegi mishan

صحبت های کلیشه ای باعث تقویت زندگیت نمی شن. باور کن من همه رو امتحان کردم، یکی از دیگری خسته کننده تر.

امتحانشون کن! خوب زندگی کن! پرانگیزه باش!

شوخی نمی کنم.

من خیلی علاقه مندم که بدونم، چطوری می تونیم زندگیمونو تقویت کنیم؟ چطوری بیشترین انگیزه رو داشته باشیم؟ به بالاترین حد توان برسیم؟ در محیط کار، خوشحال باشیم؟ چطوری می تونیم خودمونو و ظرفیت شخصیتی خودمونو بشناسیم و اونو به بهترین نحو به کار بگیریم؟

این هم 10 چیز غیرقابل پیش بینی که با انجام دادنشون بصورت روزانه، می تونی زندگیتو تقویت کنی:

1. در مورد اینکه “چگونه” کاری رو انجام خواهی داد، وسواس نداشته باش.

برای خیلی از تصمیم ها، لازم نیست به چگونگی انجامشون خیلی فکر کنی و وسواس به خرج بدی. کافیه در اون راه قدم برداری و پیش بری، مطمئن باش به نتیجه بهتری می رسی تا زمانی که همواره به چگونگی اون فکر کنی.

برای خودت و تصمیم هات سوال مطرح کن و همیشه از خودت سوال کن “چرا”، ولی در مورد “چگونه” خیلی فکر نکن. وسواس زیاد درباره چگونه، تو رو متوقف می کنه و جلوی حرکتتو می گیره.

2. پول برای لباس هایی خرج کن که کاملا اندازه هستن و بهت میان.

به سادگی و با قیمت تقریبا مشابه می تونی لباستو به خیاط سفارش بدی و مطمئن باشی که دقیقا سایز تو دوخته می شه. مطمئنا می تونی بری و از یه بوتیک شیک یا یک برند معروف لباس بخری، و کماکان 100% اندازه تو نباشه ولی من توصیه می کنم، خیلی راحت یه خیاط خوب پیدا کن و بهترین ها رو بپوش.

زمانی که خوب لباس بپوشی و لباست کاملا سایزت باشه، بهتر می تونی کار کنی. وقتی صبح، در کمدتو باز می کنی و می خوای لباس انتخاب کنی، مطمئن خواهی بود که هر چیزی از کمدت برداری کاملا اندازه هست و بهت میاد و تمام روز لذت می بری. ممکنه کار سطحی به نظر برسه ولی تاثیر زیادی روی عملکرد روزانه داره.

3. مدیتیشن انجام بده. (Meditation)

مدیتیشن باعث کم شدن استرس، بالا رفتن تمرکز و افزایش شادابی می شه. لازم نیست کنج عزلت بشینی و در تنهایی خودت مدیتیشن کنی. مدیتیشن می تونه به هر طریقی باشه.

موقعی که دستاتو می شوری، آرام این کارو انجام بده، تفکر کن به اینکه چطوری دستاتو می شوری، وجود آب رو حس کن، عطر صابونو بو کن، این یعنی مدیتیشن. لذت ببر.

باید درک کنی که احساسات و افکار تو، خود تو نیستند. درک کردن اینکه تو در حال تفکر هستی، روش خوبیه برای اینکه متوجه شوی تو از احساس و تفکرت جدا هستی.

میز کار ایستادنی

4. یک میز کار ایستادنی بخر که بتونی پشتش علاوه بر نشستن، بایستی.

همه ما خوندیم که نشست طولانی روی صندلی و پشت میز، خیلی به بدن آسیب می زنه. میز کار ایستادنی می تونه جایگزین خوبی باشه.

درست فکر کردی، قطعا تمام روز ایستادن هم می تونه خیلی بد باشه. هدف اینه که تو بتونی تعادل ایجاد کنی و اگر میزی داشته باشی که بتونی پشتش هم بشینی و هم بایستی، خیلی خیلی بهت کمک می کنه.

5. وسایل الکترونیکی رو در زمان های کوتاهی خاموش کن.

گاهی با دوستات، بچه هات یا خونواده هستی. لازم نیست تک تک لحظه های بیدار بودنتو در وسایل الکترونیکی ثبت کنی. می تونی گاهی و در فرصت های مناسب، یک فضای خصوصی، بدون هیچ مانعی، با افرادی که دوست داری، داشته باشی.

ممکنه اولش دنبال موبایلت بگردی که عکسی رو نشون دوستت بدی یا اینکه از دختر کوچولوت عکس بگیری، ولی این لحظه رو می تونی گاهی اوقات در ذهنت ثبت کنی و کیفیت لحظه رو بالا ببری.

6. صبح ها، زود بیدار شو.

ممکنه مثل من از صبح های زود بدت بیاد و حتی متنفر باشی ولی برای اکثر آدم ها، صبح، یکی از زمان های خیلی مفیده. صبح بیدار شدن باعث می شه که بتونی زمانتو کنترل و مدیریت کنی. فقط نباید فراموش کنی، که به اندازه کافی بخوابی.

به امتحان کردنش می ارزه. سعی کن 5 صبح بیدار شی و زندگی رو شروع کنی، و اگر حس بهتری داشتی ادامه بده.

مطالعه بیشتر

7. بیشتر مطالعه کن.

مطالعه بیشتر باعث افزایش قدرت آنالیز و حل مشکلات، و افزایش دایره لغات مورد استفاده می شه و همچنین افق های جدید فکری رو برای انسان باز می کنه.

اگر حتی خواندن برات سخته، کتاب های گویا (Audio Book) بگیر و گوش بده. هدف، خواندن اخبار دنیا و زندگی هنرمندان نیست بلکه هدف به چالش کشیدن علم و دانش عمومی خودته. پس کیفیت مطالعه رو بالاتر ببر.

8. در زندگی، برای یک بار هم که شده، در شهری متفاوت زندگی کن.

اگر مشکلی در مورد تغییر مکان دادن نداری، پس نترس و امتحان کن. در دوران دانشجویی می تونی زندگی در شهر جدیدی با مردم تازه، غذاهای نو و محیطی جدید، تجربه کنی.  در شروع کار فرصت خوبی وجود داره که بتونی در شعبه دیگری از شرکت محل کار، فعالیت کنی. اگر در شهر بزرگی زندگی می کنی، از وقت گذراندن یا نقل مکان کردن به منطقه جدید و ناشناخته شهر نترس.

تغییر مکان باعث افزایش دایره دوستی و تجربه های جدیدی می شه که شاید روش دیگری برای این تجربه ها وجود نداشته باشه.

9. بنویس.

تفکرات خودتو به اشتراک بگذار. یک بلاگ رایگان باز کن و شروع به نوشتن کن. این باعث می شه افراد بیشتری مطالب تورو بخونن و خوششون بیاد، دوستان خوبی پیدا کنی یا حتی کسی علاقه مند بشه و تورو استخدام کنه.

اگر محیط اینترنت برات سخته و یا به دنبال محیط خصوصی می گردی، یک دفتر خاطرات بخر و شروع به نوشتن روزانه کن. بعد از یه مدت کوتاه می بینی کلی نوشته داری. این نوشته ها می تونه در آینده، قصه شب فرزندت بشه.

آسیب پذیری

10. به خودت اجازه بده، گاهی آسیب پذیر باشی و مورد حمله قرار بگیری.

من جزو کسانی هستم که در شبکه های اجتماعی خیلی فعالم و زیاد می نویسم و به اشتراک می گذارم. بعضی ها ممکنه از این کار من ناراحت باشن و اذیتشون بکنه،  بگذار ناراحت باشن، این زندگی تو هست و قسمتی از علایق تو. لازم نیست چیزی رو در این باره تغییر بدی.

منبع: Business Insider

2 دیدگاه

نظر بده

  مطلب های مرتبط

  1. مطلب مرتبط:

  2. مطلب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نویسنده: سیامک

  نویسندگی را دوست دارم و به خصوص در مورد سینما. سعی می کنم نگاه مهندسی و علمی به همه چیزهای دور و بر داشته باشم چرا که قبل از نویسنده بودن مهندس هستم. سعی می کنم با نوشتن در مورد مسائل جذاب و نه چندان سطحی روز کمکی بکنم به بالابردن سطح دانش عمومی و بعضا تخصصی جوان هایی مثل خودن.