in

یک وعده سالم غذایی، برای باز کردن روزه در زمان افطار ماه مبارک رمضان

Yek vaede salem ghazaee, baraye baz kardane rooze dar zamane eftar dar mahe ramazan

وعده مناسب و سالم غذایی در ماه رمضان

ما در هر سال، برای یک ماه به مهمانی خدا در ماه مبارک رمضان می رویم تا بتوانیم با سرنوشت درون خود بهتر آشنا شویم و ارتباط خود را با خود و عزیزانمان بهتر درک کنیم.

وعده سالم غذایی افطار در ماه رمضان

روزه گرفتن در ماه رمضان به عنوان یکی از آداب این ماه باعث می شود که عادات غذایی خود را تغییر دهیم و از آن جایی که این تغییر عادت باعث عوض شدن سیستم متابولیزم بدن ما می شود، ممکن است ناراحتی ها و مشکلاتی را تجربه کنیم. این مشکلات بعضا به خاطر نرسیدن مواد کافی غذایی در بازه های مختلف روز به بدن، بوجود می آید. بعضی از ما به خاطر کم شدن قند خون، ممکن است حس گیج شدن و خستگی بیش از حدی داشته باشیم.

خوردن و نوشیدن مناسب وبه اندازه، در زمان های معمول در ماه رمضان و رژیم غذایی کامل، می تواند همه این مشکلات را از بین ببرد و باعث افزایش بهره وری از مزایای روزه گرفتن شود.

بشقاب سالم غذایی

وعده سالم غذایی افطار در ماه رمضان

در بشقاب سالم غذایی، سعی کرده ایم که گروه های مختلف مواد غذایی را برای وعده های کامل و متعادل غذایی معرفی کنیم. برای این منظور سه وعده غذایی سحری، افطار و شام را معرفی می کنیم. هر کدام از این وعده ها در ماه رمضان باید کامل باشند و بتوانند انرژی و مواد غذایی لازم را برای ساعات روزه گرفتن شما مهیا کنند. یک بررسی سرانگشتی به ما می گوید که باید نیمی از بشقاب را با سبزیجات رنگی و میوه ها پر کنیم، یک چهارم را با کربوهیدرات و یک چهارم آخر را با غذاهای پروتئینی مانند مرغ، ماهی، گوشت قرمز، حبوبات یا تخم مرغ.

سبزی و میوه جات:

وعده سالم غذایی افطار در ماه رمضان

نیمی از ظرف خود را با میوه و سبزیجات مختلف و رنگی پر کن. می تونی سبزیجاتی مثل هویج، گوجه و کدو تنبل را بصورت پوره در بیاری و با آن ها سوپی برای افطار درست کنی. از میوه هایی چون هندوانه که خاصیت آبرسانی و هیدراته کردن دارند استفاده کن و آبمیوه تهیه کن. این کمک زیادی به بالا نگه داشتن سطح آب بدن می کند. میوه و سبزیجات پر از مواد معدنی و ویتامین است و مواد غذایی را که فرد روزه دار نیاز دارد را تامین می کنند

وعده سالم غذایی افطار در ماه رمضان

پروتئین ها:

وعده سالم غذایی افطار در ماه رمضان

فراموش نکن که در افطار، سحر و هر وعده در رمضان، پروتئین مصرف کنی. ایده آل ترین حالت این است که یک چهارم وعده غذایی را با پروتئین پر کنی، چرا که برای سلول های بدن ضروری است. سعی کن از پروتئین های کم چرب مثل گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، حبوبات یا تخم مرغ استفاده کنی.

غلات:

وعده سالم غذایی افطار در ماه رمضان

وعده غذایی خود را در ماه رمضان در کنار کربوهیدرات های کامل مثل گندم کامل، برنج قهوه ای و … میل کن. این کربوهیدرارت ها با فیبر زیاد باعث غذارسانی در ساعات  طولانی روزه گرفتن می شوند. این ها باعث آزادسازی انرژی در زمان های طولانی تر می شوند و سطح گلوکوز خوب بدن را در طی روزمتعادل نگه می دارند.

آب و لبنیات:

وعده سالم غذایی افطار در ماه رمضان

به خاطر داشته باش که سطح مایعات ورودی بدن را بالا ببری. حداقل 8-12 لیوان آب در طول روز در زمان هایی که روزه نیستی مصرف کن تا از خشک شدن بدن در زمان روزه جلوگیری شود. لبنیات نیز از مواد ضروری برای یک رژیم غذایی مناسب در ماه رمضان می باشد. خیلی خوب است که در وعده سحری یک لیوان شیر کم چرب و یا ماست مصرف کنی. از نوشیدنی های کافئین دار مثل چای، قهوه یا نوشابه های قندی پرهیز کن. کافئین به عنوان مدر عمل کرده و باعث از دست دادن آب بدن به خاطر ادرار بیشتر در طول روز می شود

چربی ها و روغن های سالم:

وعده سالم غذایی افطار در ماه رمضان

مقدار کمی از چربی ها و روغن های سالم مثل روغن زیتون و روغن کانولا و کلزا در وعده های غذایی رمضان الزامی است. مقدار روغن را با قاشق اندازه بگیر و از ریختن آن از بطری به داخل ظرف خود داری کن. برای جلوگیری از مصرف زیاد روغن، سعی کن از روش های آب پز و گریل کردن به جای سرخ کردن استفاده کنی.

همیشه به خاطر داشته باش که وعده غذایی رمضان را به چشم یک وعده معمولی نگاه کنی و سعی نکنی پرخوری کنی. بعضی ها در این وعده زیاده روی کرده و پرخوری می کنند و بیش از حد نیاز بدن غذا می خورند. این وعده را سالم و ساده برگزار کن و یک رمضان خوب را در کنار خانواده و دوستان خود با صلح و سلامت سپری کن.

منبع سایت نستله

1 دیدگاه

نظر بده

  مطلب های مرتبط

  1. مطلب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نویسنده: سیامک

  نویسندگی را دوست دارم و به خصوص در مورد سینما. سعی می کنم نگاه مهندسی و علمی به همه چیزهای دور و بر داشته باشم چرا که قبل از نویسنده بودن مهندس هستم. سعی می کنم با نوشتن در مورد مسائل جذاب و نه چندان سطحی روز کمکی بکنم به بالابردن سطح دانش عمومی و بعضا تخصصی جوان هایی مثل خودن.