in

5 سوالی که در زمان احساس حسادت باید از خود بپرسید

panj soali ke dar zamane ehsase hesadat bayad az khod beporsid

همه ی ما درد آشنای احساس حسادت را تجربه کرده ایم. وقتی شخصی از آشنایان ما اتوموبیلی بهتر، خانه ای بزرگتر، شغلی پردرآمدتر و… نسبت به ما بدست می آورد ما حسادت میکنیم. و هرچقدر هم که حسادت حس بدی باشد ما همچنان به مقایسه ی خود با آن شخص ادامه میدهیم.بگونه ای که انگار موفقیت ما در زندگی به ایستادگی ما در مقابل موفقیت دیگران بستگی دارد نه به تلاش و جدیت خودمان!

اصلاً غیرعادی نیست زمانیکه کسی موقعیت بهتری نسبت به ما نظیر ترفیع شغلی، ازدواجی موفق، خریدن خانه، سفرهای اروپایی طولانی و… دارد ما فروپاشی شدید احساسی و درنهایت حسادت را تجربه کنیم. بله ما برای دوستانمان خوشحال هستیم ولی این احساس ناامید کننده میتواند به مرور موجب شود که ما به فردی حسود و خودخواه تبدیل شویم.

برای دور کردن احساس حسادت از خود پیش از اینکه نسبت به فرد حسادت کنید و موفقیتهای خود را با موفقیتهای او مقایسه کنید این 5 سوال را از خود بپرسید..

5 سوالی که باید از خود بپرسید :

غلبه بر حسادت

1 – این اتفاق برای من چگونه است؟

زمانیکه شما تنها و مجرد هستید که ناگهان بهترین دوستتان شخصی از همه نظر مناسب برای ازدواج پیدا میکند و متاهل میشود، این واقعاً از نظر شما چگونه است؟ آیا زندگی عاشقانه شما را تحت تاثیر قرار میدهد؟ بهیچ وجه. البته حالا شما میتوانید زمان کمتری نسبت به گذشته را با دوستتان سپری کنید چون او الان زندگی دیگری هم دارد که برایش اهمیت بیشتری دارد. پس شما از وقت خود برای پیدا کردن شخصی مناسب برای زندگی استفاده کنید و ایمان داشته باشید که در نهایت شخص بهتری نسبت به همسر دوستتان را پیدا میکنید.

2 – از این اتفاق میتوانم چه درسی بگیرم؟

وقتی حسادت شما توسط شخصی تحریک میشود، به این فکر کنید که این اتفاق میتواند چه تاثیری در سرنوشت شما داشته باشد! بعنوان مثال وقتی یکی از دوستانتان ترفیع شغلی گرفته، آیا برای این ترفیع درخواست داده بود؟ اگر کسی در این تابستان هیکل متناسب و قشنگی پیدا کرده آیا به باشگاه رفته و بسختی ورزش کرده یا رژیم سختی گرفته؟ کشف کنید که میتوانید چه درسی از این قضیه بگیرید. اجازه ندهید حسادت، درس عبرتی که میتوانید از این ماجرا بگیرید را تحت الشعاع قرار دهد و شما را از ادامه ی راه ناامید کند.

در نت نظر بخوانید : روانشناسی رنگ ها و کاربردی که در بهبود روحیه افراد دارند. رنگ مورد علاقه ات چه رنگیه؟

3 – در زندگی من چه اتفاق های درستی افتاده است؟

یک گام به عقب برداشته و تمام اتفاقات مثبتی که در زندگیتان افتاده را مرور کنید. حسادت کلاً چشمان ما را کور میکند. زمانیکه شما به تسلط شخصی به صحبت در جمع حسادت میکنید ممکن است افراد دیگری به مهارت شما در نویسندگی، بازوان ورزیده تان، یا توانایی تان در انتخاب لباسهای شیک و زیبا همچون سلبریتیها و… غبطه بخورند. یک لیست مرتب از موهبتهایی که در زندگی به شما داده شده (اگر برایتان ممکن است بطور روزانه) تهیه کنید. اینکار موجب میشود وقتی کسی چیزی که شما آرزوی داشتنش را دارید بدست می آورد کمتر به او حسادت کنید و افسوس بخورید.

آثار مخرب حسادت

4 – من چگونه میتوانم خودم را با شخصی غیر از خودم مقایسه کنم؟

زندگی طولانیست. نه روزها و هفته ها و ماه ها بلکه سالها و سالها ادامه دارد. موفقیت اخیر شخصی را مثل بمب بر سر خود منفجر نکنید. موفقیت واقعی چیست؟ خودِ امروزتان را با آنچه که سال پیش بودید مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که چقدر تغییر کرده اید. وقتی واقعاً این تغییرات را ارزیابی کنید شگفت زده خواهید شد.

در نت نظر بخوانید : ۱۰ عادت روزمره که باعث تقویت زندگی می شن

5 – احساس حسادت چه چیزی را درباره خودم به من نشان میدهد؟

اگر با دقت به ماجرا نگاه کنید متوجه میشوید احساسات منفی چیزی مهم را درونتان آشکار میکند. چیزی که مخفیانه میل به داشتنش دارید را به شما نشان میدهد. به درد حسادت به دید یک اخطار بنگرید، که شما را متوجه میکند. اگر به این موضوع حسادت میکنید که دوستتان یک تجارت جدید و پربازده را شروع کرده یا ترفیع شغلی دربافت کرده بخاطر این است که شما عمیقاً آرزو دارید همچین جایگاهی داشته باشید. در اینصورت بیکار نباشید و تلاش کنید تا این جایگاه را بدست آورید.

در پایان سستی و تنبلی را کنار بگذارید. احساس حسادت هرچقدر هم حس بدی باشد به ما یادآوری میکند که ما به اندازه ی کافی سرعت نداریم و خوب کار نمیکنیم یا به اندازه ی کافی مهارت نداریم. مقایسه ی خود با دیگران کار درستی نیست و در دراز مدت آثار مخربی در شخصیت و روحیه ی ما بجا میگذارد. ولی ما میتوانیم به آثار مخرب این مقایسه غلبه کنیم. فقط کافیست تمرکز خود را به چیزهای خیلی مهم هدایت کنید، بیاد داشته باشید تنها کسی که میتواند شما را کنترل کند خودتان هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: آزاده ملک زاده

آزاده هستم، یکی از بلاگرهای نت نظر. دختری شاد و فعالم و سعی میکنم در لحظه زندگی کنم. عاشق کافه گردی، فیلم و سریال و بازی های کامپیوتری هستم. به محیط زیست علاقه زیادی دارم و حامی پر و پا قرص حیواناتم، خودم هم یه گربه خوشگل و دوست داشتنی و خاص دارم که همه زندگیمه.
اگه دوست داری بیشتر با روحیاتم آشنا بشی می تونی بزنی رو اسمم و تمام مطالبی که نوشتم رو بخونی. اگه موضوع جالبی به ذهنت می رسه باهام در میون بذار تا درباره ش یک پست جالب و جذاب برات بنویسم.