in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه ضعیفضعیف افتضاحافتضاح

با 10 تا از میدان های معروف تهران آشنا شو!

ba 10 meydan e maroofe tehran ashna sho

خیابان ها و میدان های قدیمی تهران چه حرف ها که برای گفتن ندارن. اگر این میدان ها زبون داشتن خاطراتی رو از سال های پیش برامون تعریف می کردن.  این میدان ها شاهد رفت و آمد هر روزه مردمی بودن که هر کدوم داستانی دارن. میدان های معروف تهران را همه می شناسیم ولی هیچوقت پای صحبتشون ننشستیم.

میدان های معروف تهران حرف ای ناگفته بسیاری دارند.

در نت نظر بخوان: ۱۰ ساختمان عجیب و با معماری جالب و باور نکردنی در دنیا که باید بشناسی!

1- میدان آزادی

نام پیشین: میدان شهیاد

آزادی از میدان های معروف تهران

بزرگترین میدان تهران است و در غرب تهران واقع شده. در سال 1349 برای یادبود جشن های 2500 ساله طراحی و ساخته شد. میدان آزادی یکی از میدان های معروف تهران و بیضی شکل است. برج آزادی زمانی نماد تهران محسوب میشد هنوز هم استوار و پا برجا از تهران محافظت می کند.

2-میدان امام خمینی

نام‌های پیشین: میدان توپخانه، میدان سپه

میدان های معروف تهران توپخونه

در سال 1284 و زمان ناصرالدین شاه، یکی از میدان های معروف تهران ساخته شد.  بعدها ساختمان های اطراف میدان بارها نوسازی شدند. توپخانه از میدان های قدیمی تهران است که در گذشته مرکز آتش بازی، رژه، حمل و نقل و همچنین اعدام محکومان بوده است. امام خمینی کنونی مرکز اداری و تجاری تهران محسوب می شود. این میدان تقاطع های اصلی تهران را به هم وصل می کند.

3- میدان انقلاب

نام پیشین: میدان ۲۴ اسفند یا میدان مجسمه

میدان های معروف تهران 24 اسفند

 از میدان های قدیمی تهران و میدان های معروف تهران و در واقع اصلی ترین میدان تهران نیز می باشد. بارها تندیس وسط میدان تعویض شده تا به شکل کنونی و گنبدی شکل در آمده است. اطراف میدان را کتاب فروشی و سینما  و همچنین اغذیه فروشی احاطه کرده است. این تصویر مربوط به دهه 40 از میدان انقلاب است.

4- میدان فردوسی

میدان فردوسی از می دان های قدیمی تهران

میدان فردوسی یکی از میدان های معروف تهران است که به تندیس شاعر ایرانی فردوسی مزین شده است. در اطراف میدان ، وزارت آموزش و پرورش، دانشکده کامپیوتر، دانشکده علوم سیاسی، بوستان فردوس، اداره آموزش هنرهای دستی، بیمارستان دادگستری و چندین مرکز اداری و دانشگاهی دیگر قرار دارد.

5- میدان راه‌آهن

راه آهن میدان معروف تهران

راه آهن از میدان های قدیمی تهران و در جنوب تهران واقع است. در حدود 20 سال پیش به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.ساختمان ایستگاه راه آهن تهران در جنوب میدان راه آهن واقع شده.

6- میدان هفت تیر

نام پیشین: میدان بیست و پنج شهریور

میدان بیست و پنج شهریور

میدان هفت تیر از میدان های معروف تهران و در مرکز شهر واقع شده و از میدان های قدیمی تهران نیز به حساب می آید. در طرح شهرداری،  هفت تیر به زودی به میدانی زیرزمینی تبدیل خواهد شد.

7-میدان ولی‌عصر

نام پیشین:  میدان ولی‌عهد یا میدان ولیعهد

میدان ولیعهد تهران

از میدان های اصلی شهر تهران است که تا کنون تغییرات زیادی را به خود دیده است تصویر بالا میدان ولی عهد رادر سال 1356 نشان می دهد. این تصویر با موقعیت کنونی میدان تفاوت بسیاری دارد.

8- میدان دربند

دربند از میدان های معروف تهران

از میدان های معروف تهران، که در محله ای به همین نام قرار گرفته است. دربند از قسمت شمالی به  منطقه معروف و خوش آب و هوای دربند و از قسمت جنوبی به کاخ سعد آباد می رسد. یکی از درهای کاخ به سمت این میدان باز می شود. علاقه مندان کوهنوردی بیشتر این میدان را می شناسند.

9-میدان نبوت

نام پیشین: میدان هفت حوض

میدان نبوت نارمک

در حدود نیم قرن پیش یکی از میدان های معروف تهران، به صورت شطرنجی ساخته شد.  هفت حوض واقع در محله نارمک تهران توسط فرانسوی ها طراحی شده .هسته اولیه میدان از 7 حوض تشکیل شده بود که به مرور افزایش پیدا کرد.  این میدان در واقع مرکز تجمع و خرید اهالی منطقه به حساب می آید. نورپردازی زیبای میدان در شب بسیار دیدنی است.

10-میدان امام حسین

نام پیشین: میدان فوزیه

میدان فوزیه از میدان های معروف تهران

از میدان های قدیمی تهران و میادین مرکزی تهران است . دسترسی ماشین ها به این میدان در سال های اخیر غیر ممکن شده است. امام حسین کنونی به دلیل شلوغی بیش از حد تبدیل به پیاده راه شده و عبور و مرور از طریق زیر گذر ماشین رو امکان پذیر است. تفاوت فوزیه را در تصویر بالا می بینید.

در نت نظر بخوان: قتل در نیمه شب، خشونت شبانه در تهران

2 دیدگاه

نظر بده
  1. میدان هفت حوض نارمک خیلی زیباست هر شب کلی از جوانان عاشق در این میدان جمع می شوند

مطلب های مرتبط

  1. مطلب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: افسانه رجب پور

افسانه هستم فعال،پر انرژی و علاقه مند به جستجو . از خوندن نظرت راجع به پست هام خوشحال میشم. اگه به موضوع خاصی علاقه مندی کافیه به من بگی تا در موردش از همه پرس و جو کنم و بهترین رو برات بنویسم .