تاریخچه هالووین چیست و هالووین چگونه بوجود آمده؟
in

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح ضعیفضعیف بامزهبامزه

تاریخچه هالووین چیست؟ هالووین چه روزی است؟

Tarikhche halloween chist? halloween che roozi ast

تاریخچه هالووین بسیار مرموز و رازآلود است. داستانی که سالیان سال نسل به نسل از هالووین نقل میشود. ماجرایی که در گذشته جزء مراسم باستانی و خرافه پرستی به شمار می آمد، امروزه یکی از جشنهای زیبا و دوست داشتنی مردم دنیا شده. اگر شما هم از تاریخچه هالووین اطلاع درستی ندارید در این مطلب با ما همراه باشید. امروز میخواهیم تاریخچه هالووین را به چند روایت مختلف برای شما بازگو کنیم و راز تاریک این جشن باستانی را فاش کنیم.

تاریخچه هالووین و چگونگی جهانی شدن این جشن

تاریخچه هالووین و چگونگی جهانی شدن این جشنواره

هالووین جشنی است که در شب ۳۱ اکتبر برگزار میشود. کلمه هالووین (Halloween) مخفف عبارت (All Hallow’s Evening) به معنی شب تمام مقدسات است. کارها و اعمال باستانی که در شب هالووین انجام میگیرند عبارتند از رسوم “هدیه بده وگرنه شیطنت میکنم” (Trick or Treat) که مثل قاشق زنی باستانی خودمان است، آتش بازی، برگزاری مهمانی با لباس و گریم ترسناک و عجیب، بازدید از خانه های تسخیر شده و حکاکی کدوی هالووین (Jack O’Lantern) به شکل ترسناک و قرار دادن شمع داخل آن و استفاده از آن بعنوان فانوس برای روشن کردن دم در منزل و مهمانی ها.

مهاجرین ایرلندی و اسکاتلندی رسم حکاکی کدو (Jack O’Lantern) در شب هالووین را در قرن نوزدهم میلادی به آمریکای شمالی آوردند. مابقی کشورهای غربی نظیر کانادا، ایالات متحده آمریکا، پروتو ریکو، انگلستان، زلاند نو، استرالیا و… در اواخر قرن بیستم میلادی این رسم را به رسوم شب هالووین اضافه کردند.

سامهِین “Samhain”

تاریخچه هالووین ریشه در جشنواره باستانی سلتیک دارد (سلتیک به معنای نژاد اسکاتلندی، ولزی و ایرلندی است) که به سامهِین (Samhain) معروف است. جشنواره سامهین جشنی بود که در فرهنگ اسکاتلندی در پایان فصل برداشت محصول برگزار میشد. سامهین زمانی بود که کافران باستانی آن دیار محصولات کشاورزی برداشت شده خود را ذخیره میکردند و برای فصل زمستان آماده میشدند. اسکاتلندی های باستانی باور داشتند در شب ۳۱ اکتبر مرزهای دنیای زندگان و مردگان برداشته میشود و مردگان در آن شب به زندگی برمیگردند و موجب ببار آوردن تباهی و ویرانی نظیر بیماری یا محصولات آفت زده و خراب میشوند.

مراسم هالووین اغلب با آتش بازی همراه است چون عقیده دارند آتش حشرات را جذب میکنند و حشرات هم خفاش ها (که یکی از نمادهای اصلی هالووین هستند) را به دنبال خود به محل برگزاری جشن می آورند.

تاریخچه هالووین : رسم “Trick or treat” یا قاشق زنی

تاریخچه هالووین و تشریح مراسم قاشق زنی هالووین

“هدیه بده وگرنه شیطنت میکنم” یا قاشق زنی یکی از کارهای مورد علاقه ی کودکان است که در شب هالووین انجام میدهند. کودکان در شب هالووین با پوشیدن لباسهای عجیب و ترسناک خانه به خانه رفته و در میزنند و درخواست شیرینی و شکلات میکنند و میپرسند : ” Trick or treat?”. در اینجا صاحب خانه میتواند دو کار انجام دهد، یا در سبدهای بچه ها شیرینی و شکلات بریزد یا همچنان بایستد تا بچه ها او را بترسانند و مسخره کنند. البته امروزه همه بچه ها را مهمان میکنند و در ظرفهایشان شیرینی و شکلاتی که از قبل تهیه کرده اند میریزند و بچه ها هم با انجام دادن کار خوبی برای صاحبخانه محبتش را جبران میکنند.

رسم Trick or treat یک از مهم ترین رسوم شب هالووین به حساب می آید. امروزه اگر در محله ای کودکی زندگی کند اهل آن محله موظفند برای پر کردن سبد کودک هنگامیکه برای Trick or treat به در منزل آنها می آید شکلات هالووین تهیه کنند.

بخشهایی از تاریخچه هالووین را بازگو کردیم. برگزاری مراسم هالووین یکی از کارهای مورد علاقه مردم ایالات متحده آمریکا، انگلستان، ایرلند، کانادا و مابقی کشورهایی که دارای فرهنگ آمریکایی هستند بشمار می آید. با رواج رسم Trick or treat از طریق تلویزیون و اینترنت و سایر رسانه ها این روزها خیلی از کودکان اروپایی و حتی آسیایی این کار را انجام میدهند.

قسمتهایی از تاریخچه هالووین مربوط به لباسهای مرسوم در این شب است. فرهنگ پوشیدن لباسهای عجیب و غریب و رفتن خانه به خانه برای درخواست شکلات به قرون وسطی باز میگردد که خواندن سرود کریسمس توسط کودکان درب منزل افراد را نیز شامل این دوران میشود. رسم Trick or treat یاد آور رسم گدایی در قرون وسطی ست. در آن زمان مردم فقیر روز اول ماه نوامبر در به در رفته و به ازای دعا و آمرزش برای درگذشتگان آن خانه از صاحبخانه درخواست غذا میکردند. ریشه ی این رسم به ایرلند و انگلستان برمیگردد، هرچند همچین رسومی در جنوب ایتالیا نیز رویت شده. شکسپیر در بخشهایی از نمایشنامه دو نجیب زاده ورونایی به این رسم اشاره کرده : “زمانیکه اسپید اربابش را به گریه ی آرام و بی صدا همچون گدایی در هالوماس (Hallowmas) متهم کرد….”

در گذشته در کشور انگلیس در شب هالووین حین اجرای جشن و مراسم صاحبخانه به فقرایی که برای گدایی به منزلش مراجعه میکردند کیکی میداد که “soul cake” نامیده میشده به معنی کیک روح که به نوعی خیرات برای درگذشتگان آن خانه به حساب می آمد. کلیسا مردم را به توزیع کیک روح بین فقرا بعنوان راهی جایگزین برای رسوم قدیمی اهدای غذا و نوشیدنی به ارواح سرگردان تشویق میکرد. در نهایت این رسم جای خود را به Trick or treat داد که در حین انجام این رسم کودکان با لباسهای عجیب به در منزل همسایگان خود میروند و سبدهای خود را با شکلات، غذا و پول پر میکنند.

هنوز مدرکی به دست نیامده که همچین رسوم تسأل و گدایی در گذشته در آمریکا مرسوم بوده و به احتمال زیاد رسم Trick or treat از فرهنگ ایرلندی یا انگلیسی باستان در آمریکا رشد یافته. مدارک مستند کمی از تاریخچه هالووین از ماسک زدن و پوشیدن لباسهای عجیب و ترسناک در شب هالووین در ایرلند، انگلیس و آمریکا پیش از سال ۱۹۰۰ میلادی وجود دارد.

در نت نظر بخوان : قتل در نیمه شب، خشونت شبانه در تهران

حقه ها و بازیهای هالووین

جشن هالووین و انجام دادن شوخی و بازی

در اواخر سده ۱۸۰۰ میلادی رسوم انجام بازی و حقه در شب هالووین بسیار فراگیر شد. در آمریکا و کانادا این شوخی ها شامل واژگون کردن وسائل بیرون منزل، باز کردن در طویله و لانه مرغها یا انبار. ولی بین سالهای ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ میلادی برپایی جشن هالووین بیشتر شبیه یک مهمانی غیرعادی و سرکشانه شد و حرکات انتقام جویانه و تخریب اموال مردم بیشتر در بین عموم مرسوم شد.

بعضیها معتقدند بخاطر باب شدن شوخیهای خطرناک و خارج از کنترل، والدین و مسئولان شهرTrick or treat و لباسها و گریم های ترسناک و عجیب را بعنوان راه چاره ای برای براندازی رسم شوخیهای خطرناک رواج دادند تا بار دیگر کنترل بچه ها را بدست بگیرند.

لباس و ماسک هالووین

معرفی ماسک و لباس هالووین

رسم پوشیدن لباسهای عجیب و ترسناک در شب هالووین ریشه در فرهنگ اروپایی و سلتیک دارد. صدها سال پیش فصل زمستان فصل غیر قابل پیش بینی و ترسناکی بشمار می آمد. عموماً در این فصل ذخیره ی غذای مردم به آخر میرسید و برای مردمی که از تاریکی وحشت داشتند روزهای کوتاه زمستان پر از نگرانی همیشگی بود. مردم باور داشتند در شب هالووین ارواح و مردگان به دنیای مادی باز میگردند و گمان میکردند اگرمنزل  را ترک کنند با ارواح روبرو میشوند. مردم وقتی میخواستند پس از تاریک شدن هوا منزل خود را ترک کنند برای اینکه توسط این ارواح شناسایی نشوند ماسک به چهره میزدند به اعتقاد آنها در اینصورت ارواح آنها را با ارواح دیگر اشتباه گرفته و کاری با آنها نداشتند. در شب هالووین افراد برای اینکه ارواح را از منازل خود دور نگه دارند کاسه هایی پر از غذا بیرون منازل خود قرار میدادند تا ارواح را آرام کرده و از ورود آنها به داخل منزل جلوگیری کنند.

 

نویسنده: آزاده ملک زاده

آزاده هستم، یکی از بلاگرهای نت نظر. دختری شاد و فعالم و سعی میکنم در لحظه زندگی کنم. عاشق کافه گردی، فیلم و سریال و بازی های کامپیوتری هستم. به محیط زیست علاقه زیادی دارم و حامی پر و پا قرص حیواناتم، خودم هم یه گربه خوشگل و دوست داشتنی و خاص دارم که همه زندگیمه.
اگه دوست داری بیشتر با روحیاتم آشنا بشی می تونی بزنی رو اسمم و تمام مطالبی که نوشتم رو بخونی. اگه موضوع جالبی به ذهنت می رسه باهام در میون بذار تا درباره ش یک پست جالب و جذاب برات بنویسم.

5 دیدگاه

نظر بده

مطلب های مرتبط

  1. مطلب مرتبط: هالووین 2016 چه روزی است ؟ | هالووین 2017

  2. مطلب مرتبط:

  3. مطلب مرتبط:

  4. مطلب مرتبط:

  5. مطلب مرتبط:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بچه پولدارهای تهران و تفریحات متنوع

بچه پولدارهای تهران چطوری وقت می گذرونن! (تفریح بچه پولدارهای تهرونی به روایت تصویر)

آموزش گریم هالووین در منزل

گریم ترسناک هالووین، آموزش گریم هالووین در منزل