in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه ضعیفضعیف افتضاحافتضاح

روز شکرگزاری چه روزیه؟ همه چیز درباره Thanksgiving

rooze shokrgozari che roozie? hame chiz darbare Thanksgiving

در سال 1621 مستعمره نشینان پلیموث (شهرکی در ایالت ماساچوست) و سرخپوستان وامپانواگ در پایان فصل پاییز جشنی برای پایان برداشت محصول برگزار کردند که امروزه به آن جشن نخستین جشن شکرگزاری گفته میشود. تا بیش از دو قرن روز شکرگزاری بصورت انفرادی در مستعمرات و ایالات جشن گرفته میشد، تا سال 1863 در خلال جنگ داخلی آمریکا، رئیس جمهور آبراهام لینکولن روز شکرگزاری را جشنی ملی اعلام کرد و از آن پس هر سال در چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر مردم سرتاسر آمریکا روز شکرگزاری را جشن گرفته و در این روز در کنار خانواده جمع میشوند و از نعمتهایی که خداوند در اختیارشان قرار داده سپاسگزاری میکنند.

تاریخچه روز شکرگزاری و علت نامگذاری این روز

روز شکرگزاری آخرین پنج شنبه ماه نوامبر

مسافرین کشتی می فلاور

در سپتامبر سال 1620 یک کشتی کوچک بنام “مِی فلاور” که حامل 102 مسافر از افراد انگلیسی تبار بود، از انگلیس عازم آمریکا شد. مسافرین می فلاور شامل 2 گروه بودند، گروهی از جدایی طلبان مذهبی که به دنبال مکانی جدید برای زندگی بودند که بتوانند در آن آزادانه مراسم مذهبی خود را انجام دهند و گروهی از افرادیکه به واسطه ی وعده زندگی مرفه و مالکیت زمین اغوا شده و کشور خود را ترک کرده بودند.

پس از سفری سخت و طاقت فرسا که 66 روز به طول انجامید آنها سرانجام در نزدیکی دماغه کاد، که در قسمت شمالی مقصد مورد نظر آنها قرار داشت لنگر انداخته سپس از مدخل رودخانه هادسون عبور کردند. یک ماه بعد می فلاور به نزدیکی خلیج ماساچوست رسید، جایی که مسافران که امروزه به آنها زائران گفته میشود، شروع به کار برای برپا کردن روستایی در پلیموث کردند.

در طول اولین زمستان سخت و جانکاه، بیشتر مهاجرین در کشتی باقی ماندند، جایی که در آن در معرض بیماری اسکوربوت (کمبود ویتامین ث) و شیوع بیماریهای واگیردار قرار گرفتند. تنها نیمی از مسافرین و خدمه توانستند در مواجهه با مشکلات و بیماریها زنده بمانند تا اولین بهار را در نیوانگلند نظاره گر باشند. در ماه مارس مهاجرین باقیمانده به ساحل منتقل شدند، جاییکه با استقبال شگفت انگیز یک سرخپوست آبناکی مواجه شدند که به زبان انگلیسی به آنها سلام و خوشامد میگفت.

طرز تهیه شام روز شکرگزاری

زراعت و کشت  کار

چند روز بعد، او به همراه یک سرخپوست دیگر بنام “اسکوانتو” که از اعضای قبیله “پاوتوکست” بود به نزد زائرین بازگشت. اسکوانتو در دریا توسط یک کاپیتان انگلیسی دزدیده شده و بعنوان برده فروخته شده بود. او سپس فرار کرده و به لندن رفته و از آنجا با یک اردوی اکتشافی به میهن خود بازگشته بود.اسکوانتو به زائرین که از سوء تعذیه و بیماری بشدت ضعیف شده بودند، آموخت که چگونه ذرت پرورش دهند، شیره درخت افرا را استخراج کنند، از رودخانه ماهی بگیرند و از گیاهان سمی دوری کنند.

او همچنین به مهاجرین کمک کرد با قبیله وامپانواگ متحد شوند که این اتحاد بیش از 50 سال ادامه داشت و این اتحاد یکی از نمونه های کمیاب اتحاد اروپایی ها با سرخپوستان بومی منطقه به شمار میرود.در نوامبر سال 1621، پس از اولین برداشت ذرت موفقیت آمیز زائرین، فرماندار “ویلیام برادفورد” یک جشن شکرگزاری ترتیب داد و گروهی از متحدان سرخپوست خود که قبیله وامپانواگ در راس آنها قرار داشت را به مراسم دعوت کرد.

تنکس گیوینگ چه روزی است

چرا آمریکاییها در روز شکرگزاری بوقلمون میخورند؟

در سال 1621  جشنی 3 روزه برگزار میشد و بوقلمون که امروزه غذای اصلی روز شکرگزاری است در میان غذاها جایی نداشت. در آن وقت برای جشن شکرگزاری غاز، خرچنگ، ماهی و آهو سرو میشد.

یکی از زائران بنام ادوارد وینسلو در نامه ای که درباره جشن شکرگزاری به دوست خود نوشته بود اشاره کرده که قبل از شام بوقلمون شکار کردیم.

نظریه ای دیگر میگوید که انتخاب بوقلمون بعنوان شام روز شکرگزاری الهام گرفته از شام ملکه الیزابت اول است که در حال خوردن شام بود که به او خبر دادند کشتیهای اسپانیایی که بقصد حمله به انگلستان عازم بودند در دریا غرق شده اند و ملکه الیزابت که بسیار خوشحال شده بود خداوند را شکر کرد.

برخی دیگر عقیده دارند چون بوقلمون وحشی پرنده بومی آمریکای شمالی است، انتخاب طبیعی بعنوان شام شکرگزاری توسط ساکنین آمریکا در گذشته بوده است.

طرز تهیه بوقلمون شکرگزاری

غذای معمول روز شکرگزاری چیست؟

  • بوقلمون و گوشت ران خوک و اردک یا تورداکن (مرغ بی استخوان که در شکم اردک بی استخوان پر شده و اردک هم درون بوقلمون بی استخوان جای گرفته و داخل فر کبابی شده است.)
  • بوقلمون که با ترکیبی از نان مکعبی خرد شده و کرفس و هویج و پیاز و گیاه مریم گلی خرد شده، پر شده و بریان شده است.
  • پای کدو تنبل یا پای سیب، پای گردو، پای سیب زمینی شیرین و…

 آبراهام لینکولن و روز شکرگزاری

روز شکرگزاری توسط چه کسی به ثبت رسید؟

در ابتدا روز سوم اکتبر سال 1789 توسط اولین جورج واشنگتن رئیس جمهور ایالات متحده بعنوان روز ملی شکرگزاری اعلام شد. سپس در سال 1846 نویسنده ای بنام “سارا جوزف هیل” کمپینی بنام “یک زن” به راه انداخت تا به واسطه آن، روز شکرگزاری بعنوان یک جشن ملی تعطیل در تقویم آمریکا ثبت شود.

سابقاً روز شکرگزاری فقط در نیوانگلند برگزار میشد و در جنوب آمریکا این روز بکلی ناشناخته بود. تمام ایالات دیگر در زمانهای متفاوتی جشن شکرگزاری برگزار میکردند، بعضیها در ابتدای اکتبر و بعضیها در اواخر ژانویه.

حمایت خانم “هیل” برای این تعطیلی ملی 17 سال و چهار دوره ریاست جمهوری به طول انجامید تا سرانجام نامه ای که او به رئیس جمهور آبراهام لینکولن نوشت موفقیت آمیز بود و لینکولن در سال 1863 در اوج جنگ داخلی آخرین پنج شنبه ماه نوامبر را بعنوان روز ملی و تعطیل شکرگزاری در تقویم ثبت نمود.

شاید لینکولن میخواسته تاریخ روز شکرگزاری با تاریخ لنگر انداختن کشتی “می فلاور” در خلیج کاد که در 21 نوامبر سال 1960 اتفاق افتاد همزمان باشد. بنابراین سارا جورف هیل درنهایت به خواسته خود رسید و روز شکرگزاری بعنوان یک روز ملی تعطیل در تقویم ایالات متحده آمریکا به ثبت رسید.

روز شکرگزاری 2016 چه تاریخی است؟

امسال روز شکرگزاری مصادف است با پنج شنبه بیست و چهارم نوامبر و چهارم آذر.

نقش فوتبال آمریکایی در روز شکرگزاری

برگزاری مسابقات فوتبال آمریکایی در روز شکرگزاری

بازی فوتبال آمریکا در سرگرم شدن خانواده ها در روز شکرگزاری نقش مهمی را ایفا میکند. ورزشگاه دانشگاه دیترویت میزبان اولین بازی فوتبال آمریکایی روز شکرگزاری در سال 1934 بود. این بازی بین شیرهای دیترویت و خرسهای شیکاگو برگزار شد. برگزاری این بازی ایده جی. اِی. ریچاردز اولین مالک باشگاه شیرهای دیترویت بود. او توانست شبکه “ان بی سی” را متقاعد کند تا بازی را از شبکه ملی رادیویی بطور مستقیم پخش کند.

این بازی پس از آن در روز شکرگزاری ایالات متحده بصورت یک سنت درآمد و امروزه بازی فوتبال آمریکایی بخشی جدا ناپذیر از این روز است.

3 دیدگاه

نظر بده
  1. سلام دوست عزيز
    مطالب بسيارخوبى جمع آورى و ترجمه كرده ايد،كه بنده هم خواندم و استفاده كردم .

مطلب های مرتبط

  1. مطلب مرتبط:

  2. مطلب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: آزاده ملک زاده

آزاده هستم، یکی از بلاگرهای نت نظر. دختری شاد و فعالم و سعی میکنم در لحظه زندگی کنم. عاشق کافه گردی، فیلم و سریال و بازی های کامپیوتری هستم. به محیط زیست علاقه زیادی دارم و حامی پر و پا قرص حیواناتم، خودم هم یه گربه خوشگل و دوست داشتنی و خاص دارم که همه زندگیمه.
اگه دوست داری بیشتر با روحیاتم آشنا بشی می تونی بزنی رو اسمم و تمام مطالبی که نوشتم رو بخونی. اگه موضوع جالبی به ذهنت می رسه باهام در میون بذار تا درباره ش یک پست جالب و جذاب برات بنویسم.