in

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح بامزهبامزه

فوبیا چیست؟ عجیب ترین فوبیاهای دنیا کدامند؟

ترس چیز بدی نیست و تو رو از خطر دور می کنه. اما فوبیا داستانش فرق می کنه. فوبیا ترس بسیار شدید و بدون منطقیه که آدمو از زندگی عادی دور می کنه. برخلاف ترس که شاید چیز خوبی هم باشه. فوبیا اصلاً فایده‌ای نداره. اضطرابی شدید همراه با طپش قلب و یا نفس تنگی و عرق سرد که دست خود شخص نیست. فوبیا انواع مختلفی داره که بعضیاش واقعا حیرت آوره.

در نت نظر بخوان: ۱۰ اکانت اینستاگرام که باید فالوو کنی!

نزدیک به 20 میلیون امریکایی به یکی از انواع فوبیا مبتلا هستند!

ترس از اماکن عمومی

Agoraphobia

ترس از اماکن عمومی

افراد مبتلا به این نوع فوبیا همیشه تصور می کنن که در مکان‌های عمومی گیر می کنن و نمی تونن فرار کنن. فرد مبتلا در بانک، رستوران، خیابان و یا هر جای عمومی دیگه ای به شدت وحشت زده می شه. کار به جایی می رسه که دیگه تمایلی نداره از خونه هم بیرون بیاد! خیلی ناجوره نه؟

هراس از چیزهای قدیمی

Gerontophobia

فوبیا از سالمندان

این افراد نه تنها از اماکن قدیمی و وسایل قدیمی وحشتزده میشن حتی از دیدن افراد مسن و سالمند هم دچار حمله عصبی می شن! تصور می کنن افراد سالخورده جادوگر هستن و یا می خوان بهشون آسیب برسونن.

هراس‌های اجتماعی

Socialphobia

کسی که این فوبیا رو داره دائم فکر می کنه دیگران در باره‌اش حرف می زنن. همش از اینکه رفتارش مورد تأیید نباشه می ترسه. این فوبیا تأثیر بدی روی زندگی شخصی می گذاره و فرد مبتلا در جامعه ظاهر نمی شه. این افراد ممکنه کمی خجالتی به نظر بیان ولی مشکل بیش از این چیزاس.

ترس از استفراغ

ترس از استفراغ

می تونی تصور کنی یکی با دیدن صحنه استفراغ خودش هم دچار استفراغ بشه! این افراد حتی با فکر کردن به بیمارستان هم دچار این حالت می شن واقعاً رنج آوره.

ترس از فضاهای تنگ

claustrophobia

همیشه از پله استفاده می کنه چرا؟ چون این فرد نمی تونه سوار آسانسور بشه دیگه تونل وحشت که هیچی اصلاً نمی تونه بهش فکر کنه! کلاستروفوبیا از فضاهای تنگ احساس خفگی می کنه و همش دوست داره کنار پنچره و یا درهای باز بشینه.

ترس از حیوانات

فوبیاهای عجیب

بعضی حیوون ها نیش می زنن و یا گاز می گیرن خب ترس هم دارن. ولی زوفوبیا بدون هیچ دلیلی از حیوون ها می ترسه البته نه  از همه نوع حیوون. یکی ممکنه از عنکبوتیان بترسه و دیگری از پرنده‌ها یا زنبورها. حتی بعضی از این افراد از سگ و یا گربه خونگی هم به شدت وحشتزده می شن.

ترس از رعد و برق

astraphobia

ترس از رعد و برق

وقتی که هوا ابری یا بارونیه خیلی برای این افراد هراس آوره. فرد مبتلا به حدی از رعد و برق وحشت داره که می ترسه حتی از خونه بیرون بره. او حتی در خونه هم آرامش نداره و ممکنه بره داخل کمد و یا پشت کاناپه خودشو مخفی کنه! البته در هوای طوفانی و رعد و برق‌های شدید حیوون ها هم وحشتزده می شن و خیلی می ترسن.

ترس از بلندی

Acrophobia

فرد مبتلا به آکروفوبیا از نردبان و بالارفتن از پله هم دچار حمله عصبی می شه. اگر هم به زور فرد رو بالای پله‌ها ببریم همونجا خشک می شه و نمی تونه بیاد پایین. برعکس این تصویر که طرف حتی از ارتفاع خیلی هم خوشش میاد. ترس از پرواز هم نوعی Acrophobia هستش با این فرق که این افراد خودشان از جایی بالا نمی رن بلکه وقتی هواپیما حرکت ناگهانی می کنه واقعاً مضطرب می شن. این افراد ترس از سقوط دارن و حتی با دیدن صحنه پرواز هم بهشون حالت عصبی دست می ده.

ترس از خون- ترس از تزریق آمپول

Homophobia

ترس از آمپول و خون

گاهی توی فیلم‌ها می‌بینی که دانشجوی پژشکی در اتاق عمل از هوش می ره. این مثال خوبی برای هراس از خون و تزریق هستش. البته این حالت با ترس بچه‌ها از واکسن زدن خیلی فرق داره.

ترس‌های ماورا طبیعی

ترس از نادیده ها

این افراد از روح، خون آشام و مواردی از این نوع دچار وحشت میشن! افراد مبتلا به این فوبیا همیشه به طلسم، جادو، نحوست عدد 13 و این چیزا فکر می کنن ! اونا نمی تونن به طور طبیعی زندگی کنن. حتی گاهی خفاش رو هم یک خون آشام می دونن که می خواد آزارشون بده. در واقع این افراد بیشتر به خرافات وابسته هستن.

فوبیا اگر به موقع تشخیص داده بشه به راحتی قابل درمان هستش پس هیچ جای نگرانی نیست. اگر خودت یا نزدیکانت یکی از این علائم رو دارن بد نیست با یک دکتر مشورت کنی.

1 دیدگاه

نظر بده

  مطلب های مرتبط

  1. مطلب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نویسنده: افسانه رجب پور

  افسانه هستم فعال،پر انرژی و علاقه مند به جستجو . از خوندن نظرت راجع به پست هام خوشحال میشم. اگه به موضوع خاصی علاقه مندی کافیه به من بگی تا در موردش از همه پرس و جو کنم و بهترین رو برات بنویسم .