in

بامزهبامزه بی نظیربی نظیر

13 راهنمایی برای سرعت بخشیدن به کارهای روزمره

13 rahnamayi baraye sorat bakhshidan be karhaye roozmare

انجام نظافت منزل یکی از کارهای روزمره اکثر خانم هاست. مهم نیست کارمند باشی یا خونه دار، انجام امور روزمره منزل کاریه که باید انجامش بدی. ولی خب تو این دوره که آدم از صبح تا شب در حال کار و فعالیت برای امرار معاشه، وقت زیادی برای این کارها باقی نمی مونه پس باید با سرعت بخشیدن به کارهای روزمره شرایطی رو فراهم کنیم که به همه کارهامون برسیم. تو این مطلب می خوام 13 نکته برای سرعت بخشیدن به کارهای روزمره بهت بگم تا از این به بعد نظافت روزانه منزلت رو به سرعت انجام بدی و بری سراغ کارهای دیگرت. بیا با هم روش هایی که برای سرعت بخشیدن به کارهای روزمره لازمه رو مرور کنیم.

روش هایی برای سرعت بخشیدن به کارهای روزمره

ترفند ماشین لباسشویی

نرفند ماشین لباسشویی برای سرعت بخشیدن به کارهای روزمره

  1. برای تمیز کردن ماشین لباسشویی نیاز نیست از شوینده های گرون قیمت استفاده کنی، برای اینکار می تونی از سرکه معمولی استفاده کنی. مقداری سرکه رو داخل کشوی پودر ماشین لباسشویی بریز و برنامه دستگاه رو روی شستشوی طولانی مدت تنظیم کن. وقتی شستشو تموم شد، می بینی که ماشین لباسشوییت از تمیزی برق می زنه.
  2. یک نکته دیگه که تعداد کمی از مردم درباره ش می دونن اینه که میشه از سرکه بعنوان یک کمک کننده قوی در شستشو استفاده کنن. این بار که خواستی لباسشویی رو روشن کنی مقداری سرکه (حدود یک سوم مقدار پودری که استفاده می کنی) رو با پودر لباسشویی مخلوط کن و باهاش لباسهات رو بشور. با اینکار تمیزی لباس هات چند برابر میشه. از این روش می تونی در شستن لباس های رنگی هم استفاده کنی.
  3. این ترفند مربوط به لباس های سگ و گربه ست. اگه حیوون خونگی داری و بهش لباس می پوشونی حتماً متوجه شدی که بعضی از پارچه ها با خز سگ و گربه حالت مغناطیسی ایجاد می کنن و بهش می چسبن. این لباس ها رو با سرکه سفید بشور تا حالت مغناطیسیشون برای همیشه از بین بره و دیگه هیچوقت به پوست حیوونت نچسبن.

شستشوی تمیز و سریع وان حمام

شستشوی وان و سرویس بهداشتی بسیار سریع و تمیز

تمیز کردن وان حمام هم از کارهای وقتگیر و سختیه که می خوام در مطلب سرعت بخشیدن به کارهای روزمره بهش اشاره کنم. برای تمیز کردن وان یک مقداری سرکه رو در مایکرویو گرم کن (حواست باشه خیلی داغ نشه، فقط یه مقدار گرم بشه). بعد سرکه رو با مقداری صابون مایع مخلوط کن و داخل یک بطری اسپری بریز ولی بطری رو تکون نده، همین که خیلی آروم مواد رو هم بزنی و مخلوط کنی کافیه. مواد رو روی وان اسپری کن و اجازه بده 30 دقیقه بمونه. بعد با یک اسفنج مواد رو پاک کن و وان رو آب بکش، می بینی که از شوینده های گرون قیمت خیلی تمیزتر عمل کرده و ضمناً اینکه این مواد مشکلات تنفسی و پوستی شوینده های دیگه رو به همراه نداره.

تمیز کردن شیار پنجره

تمیز کردن شیار پنجره در خانه تکانی

همه ما در زمان تمیز کردن شیار پنجره ها وقت زیادی صرف می کنیم. اینجا یه راه آسون و موثر رو بهت یاد میدم.

یک مقدار جوش شیرین رو توی درز و شیار پنجره (جاهایی که پاک کردنش برات سخته) بریز، بعد مقداری سرکه به جوش شیرینی که ریختی اضافه کن. شروع می کنه به حباب زدن، حدود 10 تا 15 دقیقه مواد رو به حال خودش بذار تا سرکه و جوش شیرین تمام گرد و خاک و کثیفی داخل شیار پنجره رو در خودشون حل کنند. بعد می تونی با یک حوله کاغذی درز ها رو پاک کنی و از تمیزی منزلت لذت ببری.

شستشوی اسباب بازی کودک

ترفند شستشوی اسباب بازی کودک

معمولاً بچه ها اسباب بازی هاشون رو اطراف منزل و کف زمین پراکنده می کنن و وقتی شما بعنوان مادر میری اسباب بازی فرزندت رو جمع کنی متوجه می شی کثیف شده و روش خاک نشسته. از اونجاییکه بچه ها عادت دارن هر چیزی رو داخل دهن کنن، باید اسباب بازی ها همیشه تمیز باشند و چیزی که خیلی وقت والدین رو میگیره تمیز کردن تک تک اسباب بازی های کوچیکه. برای اینکه اینکار بسرعت انجام بشه تمام اسباب بازی ها رو داخل یک کیسه شستشو بریز و بندازشون داخل ماشین لباسشویی تا حسابی تمیز و شسته بشن.

از بین بردن لکه های سخت

از بین بردن لکه های سخت از روی دیوار

خیلی از بچه ها علاقه زیادی به نوشتن و نقاشی کشیدن با خودکار و ماژیک روی دیوار دارند و از بین بردن این آثار هنری بچه ها از روی دیوار واقعاً برای مادرها معضلیه. اینجا چند راه بهت یاد میدم که بتونی به سرعت و به راحتی این لکه ها رو از بین ببری :

  1. برای از بین بردن لکه خودکار و ماژیک از روی کف یا میز، یک مقدار خمیر دندان معمولی رو روی پارچه میکروفیبر مرطوب بریز و با پارچه آروم روی لکه رو بساب، خیلی سریع پاک میشه.
  2. می تونی با استفاده از اسپری مو یا دئودورانت (یا هر گاز مایع دیگری) به سادگی لکه ماژیک رو از بین ببری. فقط کافیه یه کمی از این مواد رو روی لکه اسپری کنی و با آب لک رو شستشو بدی.
  3. یک روش دیگه برای پاک کردن لکه ماژیک و خودکار از سطوح، استفاده از نوشابه معمولی و اسفنجه. مقداری نوشابه رو روی اسفنج بریز و بمال روی لکه، بعد با آب شستشو بده. اینجوری دیوار کامل تمیز میشه.

از بین بردن لکه لاک ناخن

از بین بردن لکه لاک ناخن

شده تابحال موقع لاک زدن یادت بره در لاک رو ببندی و شیشه لاک بریزه؟ برای من زیاد پیش اومده. اینجور وقتها آدم به دو دلیل غمگین میشه : 1- شیشه لاک مورد علاقت خالی شده و هیچی توش باقی نمونده. 2- با یک لکه سخت مواجه شدی که عملاً پاک کردنش برات غیر ممکنه.

ولی ناراحت نباش، اینجا 2 راه بهت یاد میدم که میتونی در همچین وقتهایی ازشون استفاده کنی:

  1. قبل از اینکه لاک خشک بشه اگه خیلی سریع عمل کنی، می تونی از شر لکه خلاص بشی. لاک پاک کن مایع رو بریز روی لاک و اجازه بده 1 دقیقه بمونه. بعد با یک حوله کاغذی پاکش کن و باقیمونده رو بوسیله پاک کن لاستیکی از بین ببر. ولی اگه لاک قبلاً خشک شده و لکه به جا گذاشته، یه مقدار اسپری مو روی لکه اسپری کن و بعد لکه رو با آب گرم و صابون پاک کن.
  2. اگه لاک روی فرش یا موکت ریخته مقداری لکه بر روی لکه بریز و بعد لکه رو بوسیله پارچه مرطوب بساب تا از بین بره.

پاک کردن مایکرویو

پاک کردن مایکروویو با مواد طبیعی

یکی دیگه از کارهایی که بطور روزانه انجامش میدیم تمیز کردن مایکروویه. برای سرعت بخشیدن به کارهای روزمره بای اینکار رو هم خیلی سریع و آسون انجام بدیم. در این ترفند بهت یاد میدم چطوری مایکروویو رو در 5 دقیقه تمیز کنی.

یک لیمو رو به دو قسمت برش بزن و بذارش داخل یک فنجان. حالا مقداری پودر دارچین به لیمو اضافه کن و فنجان رو داخل مایکروویو بذار و دستگاه رو 5 تا 10 دقیقه با کمترین قدرت روشن کن. لیمو به تمیز کردن و ضدعفونی کردن دستگاه کمک می کنه و دارچین باعث میشه بوی بدی که داخل دستگاه بجا مونده از بین بره.

با این ترفند، شما می توانید با تمیز کردن مایکروویو فقط در پنج دقیقه انجام می شود. برش لیمو را در نیم، آن را در یک فنجان، و اضافه کردن برخی از دارچین. حالا فنجان در مایکروویو قرار می دهد، و آن را روشن به مدت 5-10 دقیقه در کمترین تنظیم قدرت. لیمو کمک خواهد کرد برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن آن، و دارچین کمک خواهد کرد که از بوی ناخوشایند خلاص شوید.

آشپزخانه تمیز و پاکیزه

پاک کردن چربی از لوازم آشپزخانه

همیشه نظافت آشپزخونه بیشترین وقت خانمها رو به خودش اختصاص میده. با این ترفند ساده می تونی خیلی سریع آشپزخونه رو تمیز کنی.

مقداری جوش شیرین رو با روغن نباتی مخلوط کن تا یک خمیر ضخیم بدست بیاد. از این خمیر برای پاک کردن لکه های چربی سخت استفاده کن و بذار حدود 5 تا 10 دقیقه روی لکه ها بمونه. بعد با استفاده از یک پارچه و صابون مایع مواد رو پاک کن.

از بین بردن گرد و غبار برای همیشه

از بین بردن گرد و غبار و گردگیری سریع

اینجا ترفندی رو بهت یاد میدم که دیگه نیاز نباشه هر روز گردگیری کنی. چند قطره روغن بریز روی حوله کاغذی و تمام سطوح رو باهاش پاک کن. بعد با یک حوله کاغذی تمیز چربی سطوح رو پاک کن. یک لایه نازک چربی باقی می مونه که کمک می کنه گرد و خاک کمتری روی سطوح بشینه.

امیدوارم از این مطلب خوشت اومده باشه و از این ترفندها در سرعت بخشیدن به کارهای روزمره ت استفاده کنی. اگه بازم ترفند می خوای میتونی مطلب ترفند ساده آشپزی که کلی ترفند برای آشپزی سریع برات نوشتم رو بخونی. نظرت رو درباره این مطلب برام بنویس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نویسنده: آزاده ملک زاده

آزاده هستم، یکی از بلاگرهای نت نظر. دختری شاد و فعالم و سعی میکنم در لحظه زندگی کنم. عاشق کافه گردی، فیلم و سریال و بازی های کامپیوتری هستم. به محیط زیست علاقه زیادی دارم و حامی پر و پا قرص حیواناتم، خودم هم یه گربه خوشگل و دوست داشتنی و خاص دارم که همه زندگیمه.
اگه دوست داری بیشتر با روحیاتم آشنا بشی می تونی بزنی رو اسمم و تمام مطالبی که نوشتم رو بخونی. اگه موضوع جالبی به ذهنت می رسه باهام در میون بذار تا درباره ش یک پست جالب و جذاب برات بنویسم.