in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه افتضاحافتضاح ضعیفضعیف

10 نکته جالب راجع به چهارشنبه سوری

10 nokteye jaleb rajebe chaharshanbe soori

مهم نیست کجای دنیا باشی، همین که ایرانی باشی کافیه تا غروب آخرین سه شنبه سال (شب چهارشنبه) به مناسبت چهارشنبه سوری آتش برپا کنی و به رسم ایرانیان باستانی از روش بپری و بگی : “زردی من از تو، سرخی تو از من!”. تا به حال فکر کردی تاریخچه چهارشنبه سوری چی می تونه باشه؟ چرا در این روز آتش برپا میشه و مردم از روی آتش می پرند؟ من امروز می خوام از تاریخچه چهارشنبه سوری و آداب و رسوم جالب این روز برات بگم. بیا با هم تاریخچه چهارشنبه سوری رو مرور کنیم.

تاریخچه چهارشنبه سوری

تاریخچه چهارشنبه سوری و چگونگی بوجود آمد این رسم در ایران باستان

سوری در زبان فارسی هم به معنای جشن و سرور و هم به معنای سرخی است. پس چهارشنبه سوری می تونه جشن چهارشنبه سرخ معنی بشه. منظور از سرخی، سرخی آتشیه که در این روز در همه جا زبانه می کشه. تاریخچه چهارشنبه سوری به حداقل 1700 سال پیش از میلاد مسیح و دوره زرتشت برمی گرده. در این روز ایرانیان باستان برای فراری دادن سرما و بیدار کردن گرما روی پشت بام منازلشون آتش روشن می کردند. اونها همچنین اعتقاد داشتند که این آتش باعث میشه ارواح درگذشتگانشون راه منزل رو پیدا کنند.

آداب و سنن چهارشنبه سوری

پریدن از روی آتش :

پریدن از روی آتش در شب چهارشنبه سوری

 در این شب اعضای خانواده دور هم جمع میشن و با آتش زدن بوته کاه و پریدن از روی آتش میگن : زردی من از تو، سرخی تو از من. یعنی زردی و بیماری من رو بگیر و سرخی و سلامتی خودت رو به من بده. با گفتن این جمله مردم آرزو می کنند که سال جدید رو با سلامتی و صحت آغاز کنند.

کوزه شکستن :

یکی از رسوم چهارشنبه سوری کوزه شکست هست که معنی دور کردن نحوست و اتفاقات بد از خونه ست. در این روز خانواده ها کوزه های قدیمی و ترک خورده شون رو از روی پشت بام به زمین می انداختند و می شکستنش و به جای اون کوزه ی نو می خریدن، چون اعتقاد داشتند ارواح درگذشتگانشون از آب کوزه می خورن و اگه کوزه قدیمی و کهنه باشه باعث بوجود اومدن اتفاقات بد و نحس در سال جدید میشه.

آجیل مشکل گشا :

در گذشته میزبان تخم هندوانه، تخم کدو، پسته، فندق، تخم خربزه، نخود، شاهدانه، گندم و بادام رو روی آتش چهارشنبه بو میداد و نمک می زد و بعد از انجام مراسم این آجیل رو جلوی مهمانان می گذاشت. اونها عقیده داشتند ترکیب آجیل و آتش مقدس و نمک دل مردم رو نرم می کنه و هر کس این آجیل رو بخوره کینه و کدورت ها رو فراموش می کنه.

در حال حاضر هر کس مشکلی داشته باشه آجیل مشکل گشا که این روزها هفت نوع مغز شامل گردو، بادام، كشمش، پسته، انجیر، خرما، ‌تكه‌های نبات و نارگیل هست رو تهیه می کنه به عنوان نذری بین مردم پخش می کنه تا مشکلش حل بشه.

فال گوش ایستادن :

از دیگر رسم های جالب چهارشنبه سوری فال گوش ایستادنه. برای این کار فقط کافیه نیت کنی و بعد بری تو خیابون به حرف عابرها گوش بدی و بر اساس حرفی که می زنن نتیجه گیری کنی که آیا به حاجتت میرسی یا نه.

قاشق زنی :

قاشق زنی چیست

شبیه این رسم رو اروپایی و آمریکایی ها هم در جشن هالووین انجام میدن (البته بچه هاشون). در شب چهارشنبه سوری دختران و پسران جوان روی سرشون چادر می کشیدند که شناخته نشن بعد قاشق و کاسه به دست می گرفتند و به در منزل همسایه ها و آشناهاشون می رفتن و با کوبیدن قاشق روی کاسه صاحبخونه رو صدا می زدند. صاحبخونه کاسه های اونها رو از آجیل، شیرینی، پول و سکه پر می کرد.

فلسفه این رسم به بازگشت ارواح درگذشتگان افراد به روی زمین برمی گرده و صاحبخونه با دادن خوراکی و پول به قاشق زن ها برای امواتش خیرات می کنه.

نکات جالب انگیز چهارشنبه سوری

توپ مروارید چیه؟

توپ مروارید و چهارشنبه سوری

در زمان فتحعلی شاه قاجار توپ نظامی بزرگی به اسم توپ مروارید در میدان ارگ تهران نصب شد. از اونجایی که خرافات در اون دوره بین مردم خصوصاً زنان خیلی رواج داشت، خانم ها اعتقاد داشتند که با دخیل بستن در شب چهارشنبه سوری به توپ مروارید حاجاتشون برآورده میشه.

چهارشنبه خاتون کیه؟

در آیین مردم گیلان پری زیبایی وجود داره به نام چهارشنبه خاتون که سمبل آب و برکته. چهارشنبه خاتون در شب چهارشنبه سوری به منزل مردم گیلان سر میزنه و از غذایی که مردم براش گذاشتن می خوره و به اعضای خانواده برکت میده.

چطوری میشه چهارشنبه خاتون رو دید؟

 تو افسانه ها اومده که اگه کسی می خواد چهارشنبه خاتون رو ببینه باید نیمه شب چهارشنبه سوری بره بالای قدیمی ترین چاه آب منطقه و لباس هاش رو در بیاره و سرش رو ببره داخل چاه و چهارشنبه خاتون رو صدا بزنه.

وقتی اینکار رو کرد آب چاه شروع به جوشیدن می کنه و چهارشنبه خاتون از چاه میاد بیرون و یک سیلی محکم به کسی که صداش کرده می زنه. اگه اون شخص نترسید و فرار نکرد یا بیهوش نشد چهارشنبه خاتون تمام آرزو هاش رو برآورده می کنه.

رعایت نکات ایمنی در چهارشنبه سوری

جلوگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری

متاسفانه مراسم چهارشنبه سوری کم کم داره زیباییش رو از دست میده و در این روز سراسر کشور به میدان جنگ تبدیل میشه. دوست عزیزم اگه تو هم جزء گروه نارنجک انداز و بمب افکن هستی بدون اتفاق یه بار می افته و ممکنه به خاطر شیطنت در این روز خدای نکنه جونتو از دست بدی یا نقص عضو بشی.

اگه مواد محترقه تو خونه داری حواست جمع باشه چون ممکنه خود به خود آتش بگیره. این مواد رو در جای خشک و خنک نگهداری کن. در موقع آتش بازی کپسول اطفا حریق یا آب در دسترست باشه تا اگه خدای نکرده مشکلی پیش اومد سریع بتونی خاموشش کنی.

ترقه و بمبک ها رو به سمت دیگر عابرین یا داخل ماشین ها پرت نکن. مواد محترقه رو داخل جیبت نذار و آتش های خیلی بلند درست نکن.

دوست گلم موقع پریدن از آتش خیلی مراقب خودت باش. از رسم و رسوم چهارشنبه سوری تو شهر خودت برام بگو، تو هم ترقه بازی می کنی یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: آزاده ملک زاده

آزاده هستم، یکی از بلاگرهای نت نظر. دختری شاد و فعالم و سعی میکنم در لحظه زندگی کنم. عاشق کافه گردی، فیلم و سریال و بازی های کامپیوتری هستم. به محیط زیست علاقه زیادی دارم و حامی پر و پا قرص حیواناتم، خودم هم یه گربه خوشگل و دوست داشتنی و خاص دارم که همه زندگیمه.
اگه دوست داری بیشتر با روحیاتم آشنا بشی می تونی بزنی رو اسمم و تمام مطالبی که نوشتم رو بخونی. اگه موضوع جالبی به ذهنت می رسه باهام در میون بذار تا درباره ش یک پست جالب و جذاب برات بنویسم.