فلسفه خوردن سبزی پلو با ماهی شب عید چیست
in

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح ضعیفضعیف بامزهبامزه

10 نکته جالب راجع به سبزی پلو با ماهی شب عید

10 nokteye jaleb raje be sabzi polo ba mahi shabe eid

علاوه بر رسم تخم مرغ رنگ کردن و سبزه سبز کردن، خوردن سبزی پلو با ماهی هم از رسم های زیبا و قدیمی ایرانیه. مردم ایران هر سال شب سال نو با خوردن سبزی پلو با ماهی شب عید به استقبال سال جدید میرن ولی می دونی چه فلسفه ای پشت خوردن سبزی پلو با ماهی شب عید هست؟ امروز می خوام با تو به گذشته ها سفر کنم تا ببینیم علت مرسوم شدن سبزی پلو با ماهی شب عید چی بوده و چه حکمتی داشته؟

سبزی پلو با ماهی شب عید شام خوشمزه شب سال نو از گذشته تا امروز

سبزی پلو با ماهی شب عید غذای خوشمزه ایرانی

سبزی نماد چیه؟

سبزی موجود در سبزی پلو نماد خرمی و پربرکت بودن زندگی هاست. ایرانی های باستان عقیده داشتند اگه به عنوان شام شب عید غذایی که سبزی داخلش داره بخورن تا آخر سال زندگی پربرکت و با نشاطی خواهند داشت.

ماهی نماد چیه؟

از گذشته ماهی نماد زندگی، ثروت و فراوانی بود، ایرانی های باستان باور داشتند که با متبرک شدن به برکت وجود ماهی سال پیش رو سالی سراسر سلامتی، فراوانی و برکت و ثروت براشون به ارمغان میاره.

ماهی و انگشتر حضرت سلیمان

داستان ماهی و انگشتر سلیمان

بعضی ها عقیده دارند خوردن ماهی در شب عید نوروز به ماجرای پیدا کردن انگشتر حضرت سلیمان از شکم ماهی بر می گرده، داستانش رو بلدی؟

داستان پیدا شدن انگستر حضرت سلیمان در شکم ماهی

حضرت سلیمان انگشتری داشت که اسم اعظم الهی روی اون هک شده و توسط اون جن و دیو و پری و تمامی موجودات بنده ی حضرت سلیمان بودند. یک روز حضرت سلیمان انگشتر رو از دستش درآورد و داد به کنیزی تا خودش به حمام بره، کمی بعد دیوی پلید خودش رو به شکل حضرت سلیمان درآورد و نزد کنیز رفت و انگشترش رو از اون طلب کرد.کنیزک از همه جا بی خبر انگشتر رو به دیو داد و دیو بر تخت نشست. وقتی حضرت سلیمان به کاخ برگشت دید دیوی در هیبت خودش روی تخت سلطنت نشسته و از اونجایی که انگشتر رو به دست کرده مردم اون رو بعنوان سلیمان واقعی می شناسن.

هر چقدر که حضرت سلیمان اصرار کرد که سلیمان واقعی منم، مردم قبول نکردند و گفتند چون تو انگشتر نداری پس دروغ میگی. بعد از این ماجرا حضرت سلیمان که حالا دیگه فقیر و بی چیز شده بود به کار ماهیگیری مشغول شد. دیو هم که دید اوضاع بر وفق مرادشه انگشتر رو به دریا انداخت تا حضرت سلیمان هیچوقت نتونه انگشترش رو بدست بیاره. از قضا روزی حضرت سلیمان یک ماهی بزرگ صید کرد و زمانیکه شکمش رو خالی کرد متوجه شد انگشتر خودش داخل شکم ماهیه. انگشتر رو به دست کرد ولی دیگه به قصر برنگشت. دیو که رفته رفته کارهای خبیثانه و شرورانه ی خودش رو از سر گرفته بود مردم رو به ستوه آورد.

خبر رسید که سلیمان واقعی که انگشتر الهی به دست داره خارج از شهر به ماهیگیری مشغوله. این موقع بود که مردم شورش کرده و دیو رو از تخت سلطنت پایین کشیده و همگی به دنبال حضرت سلیمان از شهر خارج شدند تا سلیمان حقیقی رو به تخت بنشونند. این اتفاق در سیزده نوروز رخ داد. عده ای عقیده دارند خوردن ماهی به همراه سبزی پلو به این علته که انگشتر سلیمان در شکم ماهی پیدا شد و به واسطه ی اون نیکی بر بدی پیروز شد.

برنج نماد چیه؟

طرز پخت سبزی پلو با ماهی خوشمزه

برنج در گذشته گیاه ارزشمندی بوده که در مناسبت های خاص طبخ میشد. ایرانی های باستان عقیده داشتند سبزی گیاه برنج می تونه نشانه برکت و حاصلخیری باشه و با خوردن پلو در شب سال نو، برکت و زایش و حاصلخیزی مزارع در سالی که پیش رو دارند براشون مقدر میشه.

سبزی هایی که در تهیه سبزی پلو با ماهی شب عید استفاده میشن

در تهیه سبزی پلو تره، جعفری، شوید، گشنیز و شنبلیبله مورد استفاده قرار می گیره، البته بنا به ذائقه ی افراد میشه یک حبه سیر هم داخل سبزی ها ریخت و همه رو با هم خرد کرد تا عطر و طعم بهتری بهش بده.

برای سبزی پلو با ماهی شب عید کدوم ماهی بهتره؟

معمولاً در کنار سبزی پلو ماهی سفید و ماهی قزل آلا سرو میشه ولی می تونی از انواع ماهی های گوشتی جنوبی هم استفاده کنی. برای اینکه ماهی خوشمزه تر بشه حتماً چند ساعت قبل از پخت ماهی رو طعم دار کن تا بوی بد ماهی گرفته بشه و طعم ادویه به خوردش بره. من همیشه با روغن زیتون، نمک و زرد چوبه ماهی رو طعم دار می کنم، روغن زیتون که داخل بافت ماهی میشه طعم فوق العاده ای به ماهی میده. می تونی با استفاده از آبلیمو و زردچوبه هم ماهی رو طعم دار کنی.

پخت ماهی شب عید

پخت ماهی شب عید

می تونی ماهی رو به چند روش طبخ کنی، یکی اینکه داخل شکم ماهی رو از سبزیجات معطر و رب انار و گردو پر کنی و بعد با نخ و سوزن شکم ماهی رو بدوزی و ماهی رو داخل فر بذاری. البته اگه اول سینی فر رو با برش های لیمو بپوشونی و بعد ماهی رو روی لیمو ها قرار بدی هم باعث میشه ماهی به سینی فر نچسبه و هم اینکه ماهی رو خوش طعم تر می کنه.

من خودم ماهی برشته و سرخ شده رو بیشتر دوست دارم، بنظرم سبزی پلو با ماهی شب عید اگه ماهیش سرخ شده باشه خوشمزه تره. برای اینکار ماهی رو که از قبل مزه دار کردی روی حرارت زیاد و روغن داغ سرخ کن. مواظب باش دستتو نسوزونی.

سبزی پلو با ماهی شب عید رو با چی بخوریم؟

از اونجایی که ماهی و لبنیات هر دو در گروه مواد غذایی طبع سرد قرار دارند ممکنه مصرفشون در کنار هم باعث سردی بعضی از افراد بشه پس بهتره این دو ماده غذایی رو در کنار هم مصرف نکنی. به جای خوردن ماست، ماست و خیار و دوغ در کنار سبزی پلو با ماهی شب عید می تونی از سالاد فصل، سالاد شیرازی، زیتون پرورده، آب، نوشابه و سودا میل کنی.

اگه تیغ ماهی تو گلو گیر کرد چکار کنیم؟

استحوان ماهی گیر کرده در گلو

گیر کردن تیغ ماهی در گلو امری عادیه که اگه موقع خوردن ماهی دقت نکنی ممکنه اتفاق بیفته. بهتره که قبل از پخت ماهی رو فیله کنی تا این اتفاق برای خودت یا اعضای خانواده نیفته ولی اگه ماهی رو با تیغ سرو کردی و تیغش تو گلو گیر کرد باید چیز های نرم و خمیری مثل نان نرم (نان های خمیر دار مثل نان فانتزی)، سیب زمینی و تخم مرغ آب پز و موز بخوری و همچنین مایعات زیادی بنوشی. برای اینکه تیغ ماهی موجب عفونت گلو نشه محلول آب و سرکه یا آبلیمو و سکه قرقره کن. اگه این کارها رو انجام دادی و مشکل برطرف نشد به پزشک مراجعه کن.

ارزش غذایی سبزی پلو با ماهی شب عید

 • گوشت ماهی حاوی مقدار زیادی پروتئین، اسید چرب، امگا 3، مواد معدنی، ید، ویتامین و… ست.
 • برنج حاوی پروتئین، ویتامین، کربوهیدرات، فیبر و املاح معدنی و… ست.
 • سبزی حاوی پروتئین، املاح معدنی، نشاسته، ویتامین و… ست.

دوست نت نظری خوبم، سعی کردم تو این مطلب هر چیزی که لازمه درباره سبزی پلو با ماهی شب عید بدونی از فلسفه این غذا تا ارزش غذاییش رو بهت بگم. امیدوارم برات مفید باشه. تو هم شب عید سبزی پلو با ماهی درست می کنی یا ترجیح میدی غذای دیگه ای میل کنی؟ نظرت رو باهام در میون بذار.

 

نویسنده: آزاده ملک زاده

آزاده هستم، یکی از بلاگرهای نت نظر. دختری شاد و فعالم و سعی میکنم در لحظه زندگی کنم. عاشق کافه گردی، فیلم و سریال و بازی های کامپیوتری هستم. به محیط زیست علاقه زیادی دارم و حامی پر و پا قرص حیواناتم، خودم هم یه گربه خوشگل و دوست داشتنی و خاص دارم که همه زندگیمه.
اگه دوست داری بیشتر با روحیاتم آشنا بشی می تونی بزنی رو اسمم و تمام مطالبی که نوشتم رو بخونی. اگه موضوع جالبی به ذهنت می رسه باهام در میون بذار تا درباره ش یک پست جالب و جذاب برات بنویسم.

1 دیدگاه

نظر بده

  مطلب های مرتبط

  1. مطلب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *