in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه افتضاحافتضاح ضعیفضعیف

آشنایی با کشنده ترین، سمی ترین و خطرناک ترین عقرب های ایران

khatarnak tarin aghrab haye irani

خطرناک ترین عقرب های ایران با نیشی که در نوک دم دارند از سمی ترین عقرب ها و کشنده ترین موجودات روی زمین هستند. کژدم یا عقرب موجوداتی کوچک با 8 پا و نیشی زهردارند که در سراسر دنیا پراکنده اند. خطرناک ترین عقرب های دنیا در بیابان های گرم زندگی می کنند و خطرناک ترین عقرب های ایران هم در مناطق گرم فعال شده و شب ها حرکات مرگبار خود را آغاز می کنند. عقرب های ایران همچون کشنده ترین و خطرناک ترین عقرب دنیا ، دهانی همانند چنگال هایی خاردار دارد و سم کشنده را از قسمت انتهای بدن بر روی طعمه می پاشد. خطرناک ترین عقرب های ایران در زیر سنگ ها و سوراخ ها منتظر شکار هستند. نیش عقرب در ایران بسیار قوی و مرگبار است. در این مطلب از خطرناک ترین عقرب دنیا که در ایران وجود داره میگم.

لیست 10 تایی خطرناک ترین عقرب های ایران

10-عقرب زرد ایرانی – خطرناک ترین عقرب دنیا

خطرناک ترین عقرب های ایرانخطرناک ترین عقرب دنیا

عقرب حفار ادنتبوتوس دریا یا عقرب زرد ایرانی اندازه کوچکی داره و بین 40 تا 60 میلی متر جثه اش هست. رنگ پریده و متمایل به زرد رنکه و خطرناک ترین عقرب دنیا ست که همیشه آماده حمله اس. البته نیش عقرب زرد کشنده نیست! در استان های کرمان، یزد، اصفهان، مرکزی، قزوین، سمنان، کرمانشاه، بوشهر و.. حتی بیابان های اطراف تهران هم دیده شده.

9-عقرب آسیایی کوچک

کشنده ترین عقرب های ایرانسمی ترین عقرب جهان

رنگ عقرب زرد و  متمایل به قهوه ایه و بین 40 تا 50 میلی متر هم اندازه اشه.شکاف تخته سنگ ها جای خوبی براشه و زهر نسبتا ضعیفی داره. مناطق خشک و نیمه خشک با پوشش کم گیاهی رو بیشتر دوست داره و در استان خوزستان، هرمزگان، کرمانشاه،آذربایجان غربی، خراسان،ایلام، کردستان و تهران ( ورامین و برغون)هم دیده شده. خطرناک ترین عقرب های دنیا در ایران هم دیده می شوند.

8-عقرب زاگرسی – وحشتناک ترین عقرب

عقرب ایرانی

تا سال 2000 به نظر می رسید که عقرب زاگرسی، بومی ایران هست ولی نمونه هایی از این عقرب ایرانی خطرناک در برخی کشورهای همسایه هم دیده شد. برخلاف دیگر کژدم ها در مناطق معتدل و مرطوب، صخره ای و دارای پوشش گیاهی زندگی می کنه. از نظر ظاهری با عقرب های ایرانی تفاوت داره و به نظر من وحشتناک تره. بین 36 تا 38 میلیمتر هم بزرگی اش هست. در استان های فارس، اصفهان، کهگیلویه و بویر احمد، یزد، کرمان، چهارمحال و بختیاری و ارتفاعات زاگرس بسیار دیده میشه.

7-عقرب دم سیاه ایرانی – خطرناک ترین عقرب دنیا

سمی ترین عقرب ایرانیخطرناک ترین عقرب دنیا

از خطرناک ترین عقرب های ایرانی که در خاورمیانه و آفریقا هم دیده شده، رفتاری بسیار وحشی و تهاجمی داره! 70 تا 90 میلی متر اندازه اشه و در نواحی نیمه خشک و استپی زندگی می کنه. صحراهای خشک رو دوست نداره و نیش عقرب دم سیاه ایرانی خیلی کشنده اس. سیستم تنفسی، قلبی و عروقی با نیش عقرب دچار آسیب جدی میشه و خطر مرگ رو برای فرد داره. نمونه هایی از این عقرب در جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک دیده شده. سم این عقرب مثل سم عقرب گاردیوم خطرناکه.

6-عقرب بلوچی – سمی ترین عقرب جهان

عقرب های خطرناک دنیاسمی ترین عقرب جهان

عقرب دم پهن بلوچی از خانواده کشنده ترین عقرب های ایرانی هستش که با اندازه متوسط، سمی ترین عقرب جهان هم به حساب میاد. کشنده ترین عقرب ایران در استان های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی عده زیادی رو با خطر جدی مواجه کرده! کارخانه های داروسازی پادزهر این عقرب کشنده را تولید کردند ولی باز هم بهتره ازش دوری بشه.

5-عقرب غیر حفار ساچ – عقرب ایرانی

خطرناک ترین عقرب در ایرانخطرناک ترین عقرب دنیا

با اندازه 100 تا 130 میلیمتر بین شکاف تخته سنگ ها و تخته ها زندگی می کنه. این عقرب خطرناک در فصل سرد فعالیتی نداره و با گرمای هوا خطرناک تر میشه. در استان فارس، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، لرستان و بلوچستان به وفور دیده شده. مطلب روستاهای عجیب ایران رو از دست نده.

4-عقرب چنگال پهن کروگلوی – عقرب های ایران

سمی ترین عقرب جهانسمی ترین عقرب جهان

عقرب چنگال پهن 80-60 میلی متر اندازه اشه و رنگ زرد تا قهوه ای و قرمز و ترکیبات رنگی داره ! در سوراخ های مجزا ولی به صورت گروهی زندگی می کنه. با دیدن یک عقرب، مطمئن باش که در اون نزدیکی بقیه عقرب ها هم پنهان شدن. سم بسیار دردناکی داره که برای افراد بزرگسال کشنده نیست و اغلب هم به جای سم از چنگال هاش استفاده می کنه! در استان خوزستان، کردستان، گیلان، آذربایجان غربی، ایلام ، اصفهان، بوشهر و تهران و کرج هم دیده شده.

3- خطرناک ترین عقرب های ایران عقرب دم پهن

عقرب دم پهن خطرناک ترین عقرب ایرانیخطرناک ترین عقرب دنیا

عقرب دم پهن ایرانی از خطرناک ترین عقرب های ایران هست. با 50 میلی متر جثه، قیافه خشنی داره! و در لابه لای سنگ ها و باقی مانده گیاهان زندگی می کنه. از همه جور سطحی می تونه بالا بره به جز شیشه. موش ها و مارمولک ها رو میکشه و از مایعات بدنشون تغذیه می کنه. در صورت نیش زدن به انسان، شخص دچار اختلال در سیستم عصبی میشه و روی قلب هم تاثیرگذاره. اختلالات تنفسی و خونریزی داخلی از عوارض سم عقرب ایرانی هست! عقرب دم پهن در لیست خطرناک ترین عقرب دنیا جای داره و در جنوب، خراسان و آذربایجان غربی دیده شده.

2-همی اسکرپیوس قشقایی – خطرناک ترین عقرب دنیا

خطرناک ترین عقرب دنیاخطرناک ترین عقرب دنیا

عقرب قشقایی با جثه 40 میلیمتری و رنگ زرد و کمی نارنجی از خطرناک ترین عقرب ها در ایران هست که در استان های خوزستان، سمنان، فارس، بوشهر، لرستان، مریوان و کرمانشاه به وفور پیدا میشه! به شکل چنگال های عقرب دقت کن طعمه ها رو باهاش شکار می کنه.

1-عقرب گاردیوم – عقرب مرگ -سمی ترین عقرب جهان

نیش عقرب گاردیومعقرب گاردیوم

عقرب گاردیوم با اندازه ای بین 50 تا 80 میلی متر عامل آسیب دیدن بسیاری از کودکان و مردم محلی در استان های جنوبی کشور هست. عقرب گاردیوم رنگی زرد و قهوه ای و دم بلندتری از بقیه عقرب های ایرانی داره. سم بسیار قوی و خطرناکی داره که شبیه به سم افعی هست. در مورد خطرناک ترین مار ایران قبلا مطلب نوشتم که می تونی در اینجا بخونی. سم عقرب گاردیوم مرگ آوره و می تونه یک فرد بزرگسال رو هم بکشه. عقرب گاردیوم سمی ترین عقرب جهان هم هست.محلی ها به این خطرناک ترین عقرب ایرانی ، عقرب مرگ میگن.

محل گزش این عقرب ها قرمز و متورم میشه و اغلب سم کشنده و یا فلج کننده ای دارند! سم خطرناک ترین عقرب های ایران در کارخانه های داروسازی برای تهیه پادزهر مورد آزمایش قرار می گیره. در صورت نیش زدن عقرب باید خیلی سریع به پزشک خودمون رو برسونیم.! اگر از گزش عقرب و یا مار رتجربه ای داری بگو شاید بشه جلوی خطر رو گرفت.

25 دیدگاه

نظر بده
 1. وای عقرب من همونقدر که از مامبای سیاه میترسم از عقرب هم میترسم دوبار نیش خوردم انگشت دست وانگشت پا هردوبار پادزهر بلافاصله تزریق کردم تا سه روز درد وحشتناک انگار هی سیم سرخ میکنند جای نیش ودرمیارن

 2. با سلام وخسته نباشید خدمت شما وتشکر بابت مطالب خوب شما
  محمد هستم از صدرای شیراز دیروز حول وحوش ساعته ۱ شب عقرب که شبیه شماره ۹ مطالب شما هست انگشت شستم رو نیش زد مثل این بود که یه سوزن رو فرو کردند تو انگشتم بعد خس کردم چیزی تو انگشتم حرکت کرد خوشبختانه تونستم عقرب رو که تقریبا بیحال بود رو بگیرم وانداختم تو قوطی کبریت وبا خودم به درمانگاه بردم اما بمن گفتن ما پادزهر نداریم وباید برم بیمارستان مرکزی شهر خلاصه با همون وضعی که داشتم خودم رو رسوندم بیمارستان مرکزی شهر اما از ترس کرونا برگشتم خونه یکی از اقوام که نزدیک بیمارستان مرکزی شهر بود وتا صبح درد رو تحمل کردم ومقداری هم سرگیجه داشتم اما قادر به رانندگی بودم صبح برگشتم منزلمون در صدرا ومشکل خاصی هم نداشتم ،میخاستم بدونم الان بدن من نسبت به این سم ،مقاوم شده ؟چون از این نوع عقرب در محل زندگی من زیاد هست،با تشکر از شما ومطالب خوب سایت شما

  • سلام من اهل استان بوشهر و دوره های غواصی و غریق نجات و سپس آموزشهای امداد و نجات کوهستان های استان رو دیدم و تجارب کمی دارم . شما دربرابر سم این عقرب آگاه شدید اما مصون… هرگز… فریب شایعات برخاسته از قصه های کهن رو نخوریم. بلافاصله پس از نیش هر جانداری بویژه حشرات سمی، عقرب ها، زنبور ها، رتیل و مارها باید نزدیک ترین بخش اورژانس بیمارستانی مراجعه کنیم. حملات قلبی ناشی از تأثیرات خاموش جانوران سمی دلیل مرگ چندین دوست و همشهری من بوده. گمان می‌کردند مشکل خاصی ندارن اما لخته خون و ایست ناگهانی قلب منجر به مرگ بسیار رخ میده

 3. سلام علیکم
  مطالب خوب و ارزشمندی به نگارش در آوردید ولی خوب است کمی علمی شود.
  بالاخره واضح معلوم نکردید کدام در ایران و یا جهان خطرناک است.
  لطفا فارسی را درست بنویسید.
  راه های پیشگیری را هم اضافه نمایید.مثلا خلا و فرج سنگ های داخل حیاط را با سیمان بگیرید و گیاهانی که عقرب را فراری می دهد و یا مرغ و خروس نگه دارید و… با تشکر

  • سلام. من ساکن روستایی کوهپایه ای در استان بوشهر هستم. بین منطقه ما و استان فارس و استان کهگیلویه و بویراحمد کوهستان قرار گرفته و همسایه استان خوزستان هستیم. منظورم اقلیم شبیه به استان هاییه که گفتم.
   انواع و اقسام مار و عقرب به وفور داریم. مارهای جعفری کوتاه، چند گونه افعی، مارهای کفچه ی خیلی کوتاه و باریک که گردنشون پهن میشه. اما عقرب های ما، تقریبا هشت نمونه از اینها که گفتید رو خودم دیدم.
   دو مرتبه عقرب نیشم زد. یه عقرب سیاه پرز دار بزرگ که ترسیدم منو بکشه اما به جز چند دقیقه، خوب شد! ولی مرتبه بعد، در حاشیه روستا، روی یه تپه نشسته بودیم که دقیقا محل تزریق آمپول در باسن منو عقرب زد. یه عقرب کوچک و رنگی شبیه خاکی (زرد مایل به قهوه‌ای کمرنگ). به درمانگاه مراجعه کردم و آمپول زدن اما من تا دو هفته یک پام تا دست راست و تمام پهلوهام درد شدید شبیه بادی که حرکت کنه! دردی غیر قابل توصیف. و تا ماه ها محل نیش، به اندازه یک نخود، سفت و دردناک بود. روزهای اول، شبها نفسم قطع میشد و مدتی مثل فراموشی دچار شدم که دکتر گفت بخاطر کمبود اکسیژن خون به مغز هست.
   اشتباه اصلی من : اعتماد به افراد مسن روستا بود که هرکدام درمان عجیب غریبی تجویز کردن. منم پول دکتر رفتن نداشتم مجبور شدم انجام بدم که بعدها دکتر گفت، اگه همون شب فورا آمپول نزده بودی و این درمان های عجیب رو انجام داده بودی الان شاید زنده نبودی.
   خوددرمانی نکنیم.
   توی اتاق های مناطق عقرب خیز، تابستان، کل حاشیه درب و پنجره ها رو از بیرون، سم ضد حشرات و عقرب زده و از حشره کش های مخصوص عقرب، روزی یبار استفاده کنید و کمد لباس هاتونو حتما مراقب باشید.
   عقرب، به ابعاد نیست، ظاهر وحشتناک هم دلیل بر بد بودن نیست،
   سپاس از مدیر این صفحه. و ببخشید طولانی شد عرایض حقیر.
   ارادتمند شما، سهرابپور هستم

   • سلام دوست عزیز
    ممنون ک نظر و تجربه خودت و با ما درمیون گذاشتی.. قطعا خوندن تجربه شما به ما و بقیه دوستان خیلی کمک میکنه و خوشحالیم که نظرتون و برای آگاهی بقیه به اشتراک میذارید..
    🙂

 4. سلام من عرفانم از کرمانشاه -چند مدت پیش دوتا عقرب تو بیابان گرفتم ولی چون چندروز توی یه بطری قرارشون دادم خیلی وحشی شدن درواقع سرعت زیادیم توراه رفتن دارن وقتی که یه چوب رو نزدیکشون قرار دادم با ضربه زدن دمش هر مرتبه حدود نیم میلی گرم زهر رو به چوب پاشید جسه شونم کوچیک بود اما بهرحال بچه عقرب بودن -خلاصه اینم بگم که تو مناطق ما عقرب هم پیدا میشه باورکنین به حدو حدود کف دست جسه شونه دمشان سیاهه و بنظرم خیلی وحشی و خطرناکن- راستی درمورد مارگزیدگی پرسیدین اینو بگم که تقرببا دوسال پیش یه مار متوسط دو مرتبه پشت پاشنه پامو نیش زد حتی جای نیشش هم باور کنین رو بدن خفیفا دیده میشه اما ناگفته نمانه حین گزیدگی هیچ دردو و گزشی حس نکردم اما بعد 10 دقیقه که از محل دور شدم علائم سرگیجه و استفراغ بهم دست داد اما خوشبختانه یا مار زهر کمتری داشت یا من قوی بودم به درمانگاه مراجعه نکردم فقط اینو بدونید نیش مار هیچ دردی نداره چون در کسری از ثانیه نیششو میزنه البته بجز مارهای بزرگ یا افعی ها که نیششون بخاطر بزرگی دندوناش دردناکه- حقیقتا جالبه بدونید ضرف یهفته پیش دوتا مار که یکیشون شاخ های کوچیکیم داره تو حیاط منزلمون گرفتم منتها گذاشتم تو ظرف و درپوششو گذاشتم که بدم معرکه گیرا-امیدوارم از توضیحاتم راضی بوده باشین مرسی و خداحافظ’

 5. سلام من ساکن اردکان یزد هستم دیروز یه حیوونی توی خونه دیدم به نظرمه عقرب بود اما مطمئن نیستم چطور میتونم بدونم که بوده یا نه؟

  • اگه کامل دیدیدش اما مطمئن نباشید، پس احتمالا رتیل باشه. چون عقرب ها خیلی خیلی واضح در یک نگاه قابل شناسایی قطعی هستن نه شناسایی احتمالی.. اما جهت اطمینان، از حشره کش های مخصوص حشرات و جانداران ابعاد سوسک و عقرب و رتیل استفاده کنید که در فروشگاه ها موجود هستن و روی اونها عکس عقرب و عنکبوت و رتیل دیده میشه. درب اون اتاق رو ببینید، حداقل پنج ثانیه تا ده ثانیه پاف اسپری رو رها نکنید و گاز رو در همه قسمت های اون اتاق بخصوص کمدهای لباس، حاشیه دیوارهایی که فرش کنارشون هست و زیر پایه های کمدها و تلویزیون ها و حاشیه بالش ها و جا کفشی ها رو چک به خوبی در معرض این حشره کش ها قرار بدید. سپس درب اتاق رو ببندید. از قبل تمام درز های درب ها، جاکلیدی و پنجره ها رو با پارچه مسدود کرده باشید. یکساعت بعد، ابتدا دربها رو باز کنید و بعد از یکربع تهویه هوا، وارد اتاق بشید.

  • سلام اقای پارسا
   من مهندس مولائی هستم
   برای اطلاعات و خرید میخوام مزاحمتون بشم

 6. پودر اهک مرده و توتون پودر شده رو با هم خوب قاطی کنید و قطره ای بهش اب اضاف کنید تا ب رنگ سبز در بیاد و بوی متعفنی بده حالت خمیری نشه.اینو اگه روی محل نیش عقرب و زنبور بریزید خیلی خیلی اثرشو کم میکنه.فقط اگه زودتر انجام بشه بهتره.

 7. با سلام و خسته نباشید خدمت مدیر سایت و تشکر از مطالب مفیدتون
  ایا همه ی عقرب هایی که دارای زهر هستن ارزش پرورش دادن دارند و شرکت های داروسازی خواهان خرید زهر اونا هستن یا تنها نوع های خاصی از عقرب ها که معرفی کردید زهرشون ارزش مالی داره
  با سپاس

  • سلام نگین عزیز
   در مورد سم عقرب مطلب در سایت وجود داره مطلب” همه چیز درباره پرورش عقرب در ایران ” اطلاعات خوبی داره ولی اگر منظورت آدرس فروشنده باشه در حال حاضر امکان پذیر نیست.

  • با سلام خرید عقرب صصیدی و پرورشی خاص گونه مزوبوتوس همیسسکورپیوسس سالی و کراسیکودا خرید زهر از چهار گونه مورد نظظر xxxxxxxxxxxxxx

مطلب های مرتبط

 1. مطلب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: افسانه رجب پور

افسانه هستم فعال،پر انرژی و علاقه مند به جستجو . از خوندن نظرت راجع به پست هام خوشحال میشم. اگه به موضوع خاصی علاقه مندی کافیه به من بگی تا در موردش از همه پرس و جو کنم و بهترین رو برات بنویسم .