in

افتضاحافتضاح

بیماری تب کریمه کنگو در ایران

bimari e tab e kongo dar iran

این روزها خبری در شبکه های اجتماعی موجب نگرانی همه شده خبر حاکی از دیده شدن بیمارانی با علائم تب کریمه کنگو در ایران است که می تونه نشان دهنده شیوع تب کنگو در ایران باشه. شناخت تب کریمه کنگو و نحوه انتقال این بیماری کمک موثری در پیشگیری از تب کریمه کنگو می کنه. در این مطلب با علائم تب کنگو در انسان و چگونگی پیشگیری از بیماری تب کنگو کریمه آشنا میشی. آگاهی تک تک ما موجب جلوگیری از همه گیر شدن این بیماری مهلک میشه.

تب کریمه کنگو چیست؟

تب کریمه کنگو چیست؟

یک نوع بیماری با تب خونریزی دهنده برای اولین بار در کریمه اکراین همه گیر شد که بسیار مشابه با بیماری اپیدمی شده در کنگو بود. تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی مهلک هست و هنوز واکسنی براش تهیه نشده.

راه های انتقال بیماری تب کریمه کنگو در ایران

بیماری تب کریمه کنگو در ایران

ویروس تب کنگو کریمه از طریق نوعی کنه منتقل میشه. این کنه در محل زندگی دام ها، از خون اون ها تغذیه می کنه در دامداری ها و روستاهای ایران که گاو یا گوسفند نگه می دارند خطر بیشتری وجود داره . این کنه خونخوار عفونت رو با گزش یا ترشحات بدنش به انسان هم انتقال میده. ذبح حیوان آلوده و تماس با لاشه یا پوست دام هم می تونه انسان رو آلوده کنه. شیوع تب کنگو در ایران از طریق تماس با بزاق، خون، ادرار، مدفوع و استفراغ فرد بیمار هم ممکنه. بیمار آلوده به تب کریمه کنگو به شدت می تونه اطرافیان رو آلوده کنه.

علائم تب کنگو در انسان

علائم تب کنگو در انسان

1-دوره نهفتگی بین یک تا سه روز پس از آلودگی که گاهی تا 12 روز نیز طول می کشد.

2- بین 3 تا 7 روز طول می کشد و با  تب، اسهال، تهوع، درد عضلانی، گیجی، سفتی گردن همراه است.

3-نقطه بحرانی بیماری که 3 تا 10 روز طول می کشه، خون ریزی در نواحی مختلف بدن، خون ریزی زیر پوستی، کبودی در نواحی بالایی بدن، خونریزی از لثه یا بینی و هر نوع خونریزی دیگر

4-دوره نقاهت تب کریمه کنگو، پس از 10 تا 12 روز ضایعات پوستی برخی از بیماران بهبود یافته و نجات پیدا می کنند. ضعف ناشی از بیماری هم در مدت یک ماه بر طرف میشه.

بیماری تب کریمه کنگو در ایران و جهان میتونه موجب مرگ بیش از 30 درصد مبتلایان بشه.

پیشگیری از شیوع بیماری تب کنگو در ایران

شیوع تب کنگو در ایران

سمپاشی اماکن نگهداری حیوانات و دام ها برای کشتن کنه ها لازمه

دام آلوده علامتی نداره پس باید از مصرف گوشت تازه خودداری کنید. گوشت را برای 24 ساعت در فریزر گذاشته تا ویروس های احتمالی کشته بشه.

بیمار را  قرنطینه کنید و همه وسایل آلوده به ترشحات بیمار را باید بسوزانید.

توالت و همه محیط های آلوده به خون و ترشحات بیمار باید ضد عفونی بشه.

مراقبت های بهداشتی برای فردی که از بیمار نگهداری می کنه لازمه و تا 14 روز دمای بدن و علائم ظاهری روی بدن بررسی بشه.

از خرید گوشت های فاقد مهر بهداشت خودداری کنید. گوشت خوب پخته شده بیماری ایجاد نمی کنه.

تب کریمه کنگو بیماری فصل بهار و تابستان هست و با کمی دقت میشه از ابتلا به بیماری پیشگیری کرد. تب کنگو در برخی از استان ها دیده شده که امیدواریم با اطلاع رسانی صحیح دیگه کسی به بیماری مبتلا نشه. لازمه بدونی که درصد زیادی از مبتلایان هم پس از یک دوره بیماری سخت، بهبود پیدا می کنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: افسانه رجب پور

افسانه هستم فعال،پر انرژی و علاقه مند به جستجو . از خوندن نظرت راجع به پست هام خوشحال میشم. اگه به موضوع خاصی علاقه مندی کافیه به من بگی تا در موردش از همه پرس و جو کنم و بهترین رو برات بنویسم .