in

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح بامزهبامزه

آشنایی با زندگینامه امام رضا (ع) به مناسبت ولادت امام هشتم

Ashenayi Ba Zendeginameh Emam Reza Be Monasebate Veladate Emame Hashtom

از چهارده معصوم فقط حرم امام رضا (ع) در ایران قرار داره، به همین دلیل ما مسلمان ایرانی ارادت خاصی به امام هشتم داریم و در بیشتر مواقع به اون حضرت متوسل میشیم، ولی شاید ما به قدر کافی با زندگینامه امام رضا (ع) آشنایی نداشته باشیم، همونطور که می دونی چند روز دیگه ولادت امام رضاست، به همین مناسبت تصمیم گرفتی زندگینامه امام رضا (ع) رو به زبان ساده برات شرح بدم. اگه دوست داری با زندگینامه امام رضا (ع) آشنا بشی و بدونی امام هشتم چرا در مشهد دفن شده این مطلب رو تا انتها مطالعه کن.

زندگینامه امام رضا (ع)

زندگی امام رضا چگونه گذشت

 • نام : علی
 • کنیه : حضرت ابوالحسن
 • لقب : رضا
 • نام پدر : امام موسی کاظم (ع)
 • نام مادر : نجمه
 • محل ولادت : مدینه منوره
 • تاریخ ولادت : یازدهم ذیقعدﺓ الحرام سال 148 هجری قمری
 • محل شهادت : توس
 • تاریخ شهادت : 29 صفر سال 203 هجری قمری
 • علت شهادت : مسمومیت با زهر
 • نام قاتل : مامون

ولادت امام رضا (ع)

تاریخ ولادت امام رضا در مرداد 96

در زندگینامه امام رضا (ع) اومده که اون حضرت در تاریخ یازدهم ذیقعدﺓ الحرام سال 148 هجری قمری مصادف با ۲۹ دسامبر ۷۶۵ میلادی در مدینه متولد شد. مادرش نجمه خاتون برده ای اهل مغرب یا شمال آفریقا بود که خریداری و آزاد شده و به عقد امام موسی کاظم (ع) در اومد.

امسال ولادت امام رضا (ع) مصادفه با جمعه 13 مرداد 96 که چند روز دیگه ست.

دوران کودکی و نوجوانی امام رضا (ع)

کودکی و نوجوانی امام هشتم ما شیعیان در شهر مدینه و در محضر پدر بزرگوارش سپری شد. امام رضا با شرکت در جلسات امام موسی کاظم (ع) از پدرش علوم و معارف و اخلاق رو یاد گرفت.

دوران جوانی و ازدواج امام رضا (ع)

همسر امام هشتم سبیکه یا درّه نام داشت که امام رضا (ع) نام خیزران رو براش در نظر گرفته بود، کنیزی بود از آفریقا که مادر امام جواد (ع) و تنها فرزند امام رضا (ع) بود.

همچنین در روایات اومده که مامون دخترش ام حبیبه رو با انگیزه های سیاسی به عقد امام رضا درآورد ولی ام حبیبه به منزل امام رضا راه پیدا نکرد و هیچوقت این ازدواج جنبه حقیقی به خودش نگرفت.

دوران امامت امام رضا (ع)

دوران امامت امام رضا چند سال بود

در سال 183 هجری قمری و بعد از شهادت امام موسی کاظم (ع)، امام رضا طبق سفارش پیامبر و وصیت پدرش به امامت رسید. امام رضا 20 سال مردم رو هدایت کرد که 17 سال از این مدت در مدینه و 3 سال در خراسان سپری شد.

در واقع میشه این 20 سال رو به 3 دوره تقسیم کرد :

 1. 10 سال ابتدایی امامت که مصادف بود با زمامداری هارون عباسی
 2. 5 سال بعد که مصادف بود با زمامداری امین
 3. 5 سال انتهایی که مصادف بود با زمامداری مامون

سفر امام رضا (ع) از مدینه به خراسان

مامون که از نفوذ و محبوبیت امام رضا (ع) در بین مردم اطلاع داشت، به بهانه های سیاسی و سوء استفاده کردن از محبوبیت امام رضا در سرکوب مردم و هم به دلیل ترس از نفوذ اون حضرت تصمیم گرفت امام رضا رو به خراسان بیاره تا بتونه از نزدیک حرکات اون حضرت رو کنترل کنه و با ولیعهد قرار دادن امام رضا رگ خواب مردم رو بدست بگیره.

مامون به چند نفر از ماموران مورد اعتمادش دستور داد تا به مدینه مراجعت کنند و امام رضا رو به اجبار به خراسان بیارند. مامون که فکر همه جا رو کرده بود دستور داد ماموران امام رو از راهی به خراسان ببرند که شیعه نشین نباشه تا مردم شیعه شورش نکنند.

بعد از وارد شدن امام رضا به خراسان مامون به اون حضرت پیشنهاد خلافت داد ولی امام رضا در پاسخ گفتند : ” اگر خلافت متعلق به توست، پس حق نداری ردایی که خداوند تن ات کرده از تن بیرون بیاوری و به دیگری ببخشی. اگر خلافت متعلق به تو نیست هم اجازه نداری چیزی را که متعلق به تو نیست را به من ببخشی. “

به هر ترتیب امام رضا ولیعهد مامون شد و جانشینی مامون رو پذیرفت. مامون برای مستحکم شدن این ارتباط خواهرش ام حبیبه رو به همسری امام رضا و دخترش ام فضل رو به همسری پسر امام رضا یعنی حضرت جواد درآورد.

شهادت امام رضا (ع)

گفتیم که هدف مامون از انتخاب امام رضا به جانشینی خودش سرکوب جمعیت شیعه بوده و می خواسته این گروه رو تحت سلطه خودش دربیاره، ولی بعد از انتخاب امام رضا به جانشینی خودش دید که محبوبیت شیعه روز به روز در حال افزایشه، از طرفی حزب مخالف در بغداد که دیدند مامون امام رضا رو به جانشینی خودش انتخاب کرده و رنگ پرچم عباسی رو هم از سیاه به سبز که نماد شیعیانه درآورده تصمیم گرفتند مامون رو از خلافت برکنار کنند. وقتی این خبر به خراسان رسید مامون تصمیم گرفت با مسموم کردن و به شهادت رسوندن امام رضا (ع) اون حضرت رو که سد راهش می دید از بین ببره.

در مورد نحوه مسموم کردن امام رضا روایات متفاوتی هست مهمترین اونها مسموم شدن اون حضرت با انگور و انار زهر آگینه.

امیدوارم از مطالعه زندگینامه امام رضا (ع) استفاده کرده باشی. راستی می دونی که تولد امام رضا نزدیکه، اگه می خوای برای ولادت امام هشتم به مشهد سفر کنی بهت پیشنهاد می کنم مطالب بهترین هتل های مشهد و بهترین رستوران های مشهد رو مطالعه کنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: آزاده ملک زاده

آزاده هستم، یکی از بلاگرهای نت نظر. دختری شاد و فعالم و سعی میکنم در لحظه زندگی کنم. عاشق کافه گردی، فیلم و سریال و بازی های کامپیوتری هستم. به محیط زیست علاقه زیادی دارم و حامی پر و پا قرص حیواناتم، خودم هم یه گربه خوشگل و دوست داشتنی و خاص دارم که همه زندگیمه.
اگه دوست داری بیشتر با روحیاتم آشنا بشی می تونی بزنی رو اسمم و تمام مطالبی که نوشتم رو بخونی. اگه موضوع جالبی به ذهنت می رسه باهام در میون بذار تا درباره ش یک پست جالب و جذاب برات بنویسم.