in

ضعیفضعیف بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح بامزهبامزه

ماجرای کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده

majaraye coodetaye 28 mordad be zabane sade

ماجرای کودتای ۲۸ مرداد همیشه در کتاب های درسی تاریخ یکی از مهم ترین جریانات بوده که معلم ها از زیر و بمش برامون سوال طرح می کردن. چقدر با جریان کودتای ۲۸ مرداد آشنایی داری؟ به بهانه نزدیک شدن به سالگرد کودتای ۲۸ مرداد تصمیم گرفتم در این پست ماجرای این کودتا رو به زبان ساده و عامیانه برات بنویسم، اگه به مسائل تاریخی علاقمندی این پست رو مطالعه کن.

همه چیز درباره کودتای ۲۸ مرداد

چرا کودتای ۲۸ مرداد اتفاق افتاد؟

کودتای 28 مرداد و عزل دکتر مصدق

از اونجایی که دکتر مصدق نخست وزیر وقت خیلی به مصالح ملی پایبند بود و با ملی کردن صنعت نفت دست بیگانگان رو از سرمایه های کشورمون کوتاه کرده بود، دولت بریتانیا نقشه کودتای ۲۸ مرداد رو طراحی کرد تا بتونه دکتر مصدق رو برکنار کنه و منافع از دست رفته اش رو بدست بیاره.

مراحل اجرای کودتای ۲۸ مرداد

در روز ۱۸ مرداد شاه در ملاقات شبانه و مخفیانه ای که با روزولت داشته فرمان کودتا رو صادر می کنه و خودش به نوشهر سفر می کنه تا اگر کودتا با شکست مواجه شد بتونه از کشور خارج بشه.

روز ۲۴ مرداد ۱۳۳۲ محمد رضا شاه پهلوی دو نامه خیلی مهم رو امضا می کنه که یکی حکم عزل دکتر مصدق از مقام نخست وزیری و دیگری حکم انتصاب نخست وزیر جدید زاهدی بود. سرهنگ نصیری فرمانده گارد جاویدان حکم ها رو بدست زاهدی و مصدق می رسونه. دستور این بوده که اگر مصدق حکم عزل رو بپذیره نقشه کودتایی که طرح شده منتفی اعلام بشه و اگر نپذیره نقشه کودتا عملی بشه.

ولی دکتر مصدق از طریق عوامل نفوذی وزیر دفاع تقی ریاحی از کودتا مطلع شده بود و بنابراین سرهنگ نصیری در زمان ابلاغ حکم عزل دکتر مصدق دستگیر شد و فرماندهان سه گانه به همراه وزیر دفاع در صدد خلع سلاح و مقابله با نیروهای کودتا کننده بر اومدن و خیلی از این نیروها رو دستگیر و زندانی کردند که البته در نهایت این کودتاچیان آزاد شدند.

محمدرضا شاه بعد از شنیدن خبر شکست کودتا از نوشهر به بغداد فرار کرد و از اونجا هم عازم رم ایتالیا شد.

در همین موقع یعنی در روز ۲۵ مرداد لویی هندرسن سفیر آمریکا از پاکستان به ایران اومد و در ملاقات با دکتر مصدق بهش گفت که دولت آمریکا دیگه حکومت ایشون رو به رسمیت نمی شناسه و باهاش مثل نخست وزیر قانونی کشور رفتار نمی کنه! و به مصدق توصیه کرد که از سمتش کناره گیری کنه، ولی دکتر مصدق نپذیرفت و هندرسن رو از منزلش بیرون کرد.

هندرسن که از این اتفاق به شدت عصبانی شده بود با رابطانش تماس می گیره و میگه که دولت آمریکا فقط دولت زاهدی رو دولت قانونی ایرانی می دونه و دولت مصدق یک دولت غیر قانونیه و باید منحل بشه.

از طرفی با فرار شاه در کل کشور هرج و مرج و تظاهرات بوجود اومد. مردم خشمگینانه به خیابون ها ریختند و مجسمه های شاه و پدرش رو پایین کشیدند و عکس های خانواده سلطنتی رو از ادارات و مراکز دولتی جمع کردند.

در تجمعی که در بهارستان صورت گرفته بود دکتر فاطمی وزیر خارجه اعلام کرد که نظام سلطنتی باید برچیده بشه حکومت جمهوری اعلام بشه. ولی سایر اعضای کابینه اعتقاد داشتند که شاه باید برگرده.

دکتر مصدق در همین موقع انحلال مجلس رو اعلام کرد. مردم به حمایت از مصدق به خیابون ها اومدند و شروع به تظاهرات کردند ولی دکتر مصدق دستور داد که همه به منازلشون برگردند و کشور رو به هرج و مرج نکشونن. دی این میون کودتاچیان بیکار نبودند و نقشه کودتای جدیدی رو طرح می کردند.

روز ۲۷ مرداد آیت الله کاشانی نامه ای به دکتر مصدق نوشت و اون رو از شرایط جدیدی که کودتاچیان تدارک دیده بودند مطلع کرد و از مصدق خواست باهاش همکاری کنه تا تصمیمات لازم برای خنثی سازی کودتا رو اتخاذ کنند.

دکتر مصدق در پاسخ به نامه آیت الله کاشانی نوشت :

۲۷ مرداد ماه مرقومه حضرت آقا توسط آقای حسن سالمی زیارت شد اینجانب مستظهر به پشتیبانی ملت ایران هستم. و السلام. دکتر محمد مصدق.

و با این پاسخ آیت الله کاشانی رو از دخالت در امور سیاسی منع کرد.

کودتای ۲۸ مرداد چگونه اتفاق افتاد؟

روند شکل گیری کودتای 28 مرداد

بالاخره روز ۲۸ مرداد فرا رسید، سرهنگ حسن اخوی طراح کودتا نقشه کودتا رو به این شکل طراحی کرده بود که از جمعی از مردم و اراذل و اوباش علیه دولت مصدق استفاده کنه. بهترین زمان رو هم برای این کار انتخاب کرده بود چون مصدق به هوادارانش تاکید کرده بود که در خیابون ها تجمع نکنند.

از نقاط مختلف شهر مردم یا همون افراد اجیر شده گروه گروه به حرکت دراومدن و با شعار زنده باد شاه خودشون رو به منزل مصدق رسوندند. افراد گارد جاویدان هم به جمعیت اضافه شدند و منزل دکتر مصدق رو محاصره و خودش رو دستگیر کردند. بعد از این ماجرا از رادیو اعلام شد که دکتر مصدق از نخست وزیری برکنار شده و سرلشکر زاهدی نخست وزیر جدیده، از شاه هم خواسته شد که به کشور برگرده.

این بود ماجرای کودتای ۲۸ مرداد ، البته در ۲۸ مرداد یک اتفاق تلخ دیگه هم رخ داد و اون آتش زدن سینما رکس آبادان در سال ۵۷ بود، زمانی که صدها نفر از هموطنانمون مشغول تماشای فیلم گوزن ها بودند این سینما آتش زده شد و خیلی ها در آتش سوختند.

مطلب مرتبط:

تفاوت انقلاب با کودتا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: آزاده ملک زاده

آزاده هستم، یکی از بلاگرهای نت نظر. دختری شاد و فعالم و سعی میکنم در لحظه زندگی کنم. عاشق کافه گردی، فیلم و سریال و بازی های کامپیوتری هستم. به محیط زیست علاقه زیادی دارم و حامی پر و پا قرص حیواناتم، خودم هم یه گربه خوشگل و دوست داشتنی و خاص دارم که همه زندگیمه.
اگه دوست داری بیشتر با روحیاتم آشنا بشی می تونی بزنی رو اسمم و تمام مطالبی که نوشتم رو بخونی. اگه موضوع جالبی به ذهنت می رسه باهام در میون بذار تا درباره ش یک پست جالب و جذاب برات بنویسم.