in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه ضعیفضعیف افتضاحافتضاح

سم های آدمکش معروف دنیا – لیست 10تایی

samhaye admokosh maarofe donya – list 10 taei

در دنیایی که زندگی می کنیم مواد شیمیایی مختلفی وجود دارن که هر کدوم دارای میزان کم یا زیاد توکسین یا همون سم هست. بعضی از سموم به سرعت کشنده و بعضی دیگه تنها باعث بد شدن حال انسان یا دیگر موجودات میشن. سم ها از طرق مختلفی استخراج میشن که میتونه از بدن یک جانور باشه یا از اندامهای یک گیاه و یا اینکه بصورت دستی با ترکیب مواد شیمیایی ساخته بشه. در بین تمامی سموم موجود در دنیا چند تاشون به سم های آدمکش معروفن. این سم ها به این دلیل به سم های آدمکش معروف شدن که در دوران گذشته برای ترور اشخاص یا در جنگها برای اطمینان از کشته شدن شخص، سرنیزه یا سر پیکان کمان و حتی خنجر و شمشیر رو به این سم ها آلوده میکردن و شخص مقابل رو با ایجاد تنها یک زخم به قتل میرسوندن. اگه برات جالبه که با این سم های خطرناک آشنا بشی و انواع سم های کشنده رو بشناسی تا اخر این مطلب با من همراه باش تا ده ماده سمی که در سم های آدمکش وجود داره رو بهت معرفی کنم.

در نت نظر بخون: عقرب های سمی

سم های آدمکش معروف دنیا – لیست 10تایی

1- دی متیل جیوه

دی متیل جیوه سم خطرناک

این ماده سمی گول زننده که ساخته دست بشر هست، میتونه بصورت تدریجی و بسیار آرام شخص رو از پا در بیاره. این ماده از طریق لایه های پوست وارد بدن شده و پس از مدت طولانی به مرور شخص رو مسموم و از پا در خواهد آورد. البته ممکنه در اولین تماس شخص آلوده نشه ولی گزارش شده که سال 1996 یک استاد شیمی علیرغم اینکه دستکش به دست داشته و با لمس چندین باره این ماده در طی ده ماه جونش رو از دست داده.

2- پولونیوم

پولونیوم از سم های خطرناک

پلونیوم نوعی سم حاوی مواد رادیواکتیوه که به خاطر پروسه بسیار طولانی در کشتن فرد آلوده، تقریبا هیچ درمانی براش وجود نداره. این سم که در رده خطرناک ترین سم های آدمکش دنیا قرار داره، در صورت بخار شدن تنها یک گرم از اون میتونه به راحتی تمام جمعیت شهری مثل تهران رو به کشتن بده. عملکرد این سم آدمکش معروف بسیار آهسته ست و ممکنه تا هفته ها طول بکشه تا شخص به تدریج و بصورت ذجر آوری از پا در بیاد.

3- جیوه

خطرات جیوه

بارها ممکنه ماده جیوه رو دماسنج دیده باشی. یا در آزمایشگاه مدرسه و دانشگاه. این نوع جیوه خطرناک نیست و در صورت تماس با دست خطری برای شخص نداره. اما نباید هیچوقت اون رو بو کنید چون از راه اکسیژن احتمال آلوده شدن خون و در نتیجه مردن هست. اما انواع دیگری از جیوه هم وجود داره که بسیار خطرناک هستن. ماده جیوه که دو صورت طبیعی و غیر طبیعی موجوده از طرف مختلفی شخص رو آلوده میکنه. نوع طبیعی جیوه در ماهی تون که کنسروش همیشه سر سفره های ما وجود داره و در اره ماهی یافت میشه و مصرف بیش از 170 گرم از اون در هفته میتونه کشنده باشه. نمونه غیرطبیعی جیوه که در ساخت باطری استفاده میشه هم در صورت بلعیده شدن شخص رو مسموم و باعث مرگش میشه.

4- سیانور معروفترین سم از سم های آدمکش

سیانور معروفترین سم آدمکش

کمتر کسی هست که در فیلم ها یا تاریخ نشنیده باشه شخصی توسط سیانور، این ماده سمی خطرناک به ترور شده یا قتل رسیده. سیانور از جمله سم های آدمکش بسیار خطرناکه که در کسری از ثانیه اثر میکنه و شخص رو از بین میبره. جالبه که بدونی سیانور این سم آدمکش معروف در بسیاری از خوراکیها یافت میشه. هسته میوه هایی چون زردآلو، بادام تلخ، هسته سیب حاوی مقادیر کمی از سم سیانور هستن. همچنین از سیانور در ساخت انواع سموم ضد آفات گیاهی و حشره کش ها هم استفاده میشه.

5- سم بوتولینوم

بوتولینیوم

سم بوتولینوم از جمله سم های کشنده ست که در صورت عدم درمان سریع با ایجاد یک مسمومیت پیچیده در بدن شخص باعث فلج شدن عضلات و از کار افتادن سیستم تنفسی و در نهایت مرگ شخص میشه. این سم معمولا از طریق زخمهای سطحی بدن، یا غذا وارد بدن میشه و پس از چند دقیقه فرایند مسمویتش رو آغاز میکنه. یکی از کاربردهای صنعتی سم بوتولینوم در تولید ماده ی بوتاکسه که برای تزریق بصورت ژل در زیر پوست و زیباسازی استفاده میشه.

6- گیاه شوکران

گیاه سمی شوکران

گیاه شوکران که در اروپا و آفریقای جنوبی مرکز رشدش هست، حاوی ماده سمی بسیار خطرناکیه که برای از پا در آوردن قربانی صد گرم از اون کافیه به خورد شخص داده بشه. در قدیم برای کشتن زندانیها با کوبیدن برگ های شوکران سم مهلکی ازش تهیه میشد و به طرق مختلف قربانی رو آلوده میکردن. این سم خطرناک با از کار انداختن سیستم کنترل عصبی ابتدا فرد رو کاملا فلج میکنه و در نهایت با از کار انداختن سیستم تنفسی باعث مرگ میشه.

7- سم مار از سم های خطرناک طبیعت

سم مار

انواع مارها هستن که دارای میزان کم یا زیادی از سم در بدنشون هستن. مارها از این سم برای دفاع از خودشون استفاده میکنن که به طریقه نیش زدن شخص یا همون گازگرفتن سم رو به داخل بدنش میفرستن و یا از طریق پرتاپ زهر اسید مانند روی بدن مهاجم اون رو از پا در میارن. سم پرتاب شده از جانب مار پوست رو در خودش حل میکنه و به لایه های زیرین نفوذ میکنه. اغلب شخص مار گزیده درد بسیار شدیدی رو تجربه میکنه و پس از فلج شدن اعضا و آلوده شدن خون به مرگ دچار میشه. سم خطرناک مار عموما حاوی فسفولیپاز A هست که با ترکیبهای مختلف شیمیایی خیلی خطرناک یا کاملا بی اثر میگردد. بنابراین همه مارها نمیتونن کشنده باشن. همچنین از همین نوع سم در بدن رتیل، عقرب و نوی وزغ هم یافت میشه.

در نت نظر بخون: سمی ترین مار ایران

8- گیاه تاج الملوک زیبا ولی از سم های آدمکش معروف

گل سمی تاج الملوک

این گیاه که با نام علمی Aconite شناخته میشه دارای برگهای بسیار سمی هست که با تماس پوستی بدن رو آلوده میکنه، پس از اینکه فرد از پا در میاد علت مرگ خفگی تشخیص داده میشه چون هیچ اثری از خودش به جا نمیزاره.

9- گیاه بلادونا

سم های آدمکش

در گذشته این گیاه در بین زنان به عنوان یکی از لوازم آرایشی کاربرد داشته. ماده رقیق شده ای که از عصاره گیاه بدست میومد رو در چشم میریختن که باعث گشادی مردمک چشم شده و شخص زیباتر به نظر میرسید. اما برگها و میوه های آلبالویی شکل این گیاه بسیار خطرناک هستن و در قدیم در جنگ های تن به تن برای آلوده کردن لبه سلاح ها بسیار کاربرد داشت. واژه بلادونا که یک واژه ایتالیاییه و به معنی زن زیباست از به این گیاه نسبت داده شده.

10- تترودوتوکسین

اختاپوس سمی

جانوران دریایی علیرغم زیبایی منحصر بفردشون ممکنه خطرهایی هم داشته باشن مثل این دو جانور که به نامهای اختاپوس حلقه آبی و ماهی بادکنکی شناخته میشن. این موجود دریایی سمی که سم تترودوتوکسین رو با خودشون حمل میکنن بسیار کشنده و خطرناک هستن. اختاپوس حلقه آبی با چسبیدن به بدن شخص و تزریق سم کشنده خودش باعث میشه فرد بدون هیچ احساس دردی آلوده بشه و از پا در بیاد. در مقابل ماهی بادکنکی تنها زمانی آلوده خواهد بود که بدون خارج کردن سم از بدنش، توسط فرد خورده بشه. در چین این ماهی سمی با قیمت بسیار بالایی بعنوان یک غذای اشرافی فروخته میشه و جالب اینجاست که آشپز پس از هر بار پخت ماهی بادکنکی باید جلوی مشتری یک تکه از اون رو بخوره تا عدم سمی بودن غذا مطمئن بشه.

در نت نظر بخون:

امیدوارم از این پست علمی نهایت لذت و استفاده رو برده باشی. سم های آدمکش بیشتری در دنیا وجود دارن، تو چنتا از اونا رو میشناسی؟ لطفا در بخش نظرات اطلاعاتت رو با من در میون بزار.

4 دیدگاه

نظر بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: بهنام رحیمی نژاد

متولد اسفند هستم و عاشق نجوم و فضا و سازه های باستانی. این علاقه از زمانی شروع شد که وقتی بچه بودم پدرم ماجرای دیدن بشقاب پرنده رو در فاصله چند متریش توی مزرعه برام تعریف کرد! دیگه همیشه سرم به آسمون بود شاید یه بار چیز عجیبی ببینم! یه بار دیدم ولی نفهمیدم چی بود! چیزی به اندازه بشقاب غذا خوری به رنگ ماه و با سرعت دور شد. راستی یه بار هم یه موجود خاکستری دیدم که دراز و لاغر و سایه مانند بود، هنوزم برام سواله که چی بود! دویدم دنبالش ولی گم و گور شد!
حرفه اصلیم مشخص نیست چیه، خیلی کارا انجام میدم و تو بعضی موارد هم تخصص دارم. طراحی وب، وردپرس، سئو، هاستینگ، الکترونیک، کامپیوتر، IT و شبکه...
شعار من: همه چیز در این عالم یک توجیه علمی داره، حتی...
آرزوی من: تا جایی که عمرم قد بده بتونم هرچه بیشتر سر از کار دنیا در بیارم و با چیزای عجیب و غریبی روبرو شم...