ابوریحان بیرونی
in

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح ضعیفضعیف بامزهبامزه

گذری بر زندگینامه ابوریحان بیرونی

gozari bar zendegi nameh abooreyhan birooni

سیزدهم شهریور، روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی ،دانشمند بزرگ ایرانیه و شاید تنها مطالبی جسته و گریخته از ابوریحان بیرونی در دوران تحصیل شنیده باشی. اما زندگینامه ابوریحان بیرونی در نوع خودش شنیدنی و قابل تأمله. به همین مناسبت میخوام چکیده ای درباره ابوریحان بیرونی برات بنویسم.

در نت نظر بخون: زندگینامه ابوعلی سینا

گذری بر زندگینامه ابوریحان بیرونی

بزرگداشت ابوریحان بیرونی

دوران کودکی و نوجوانی ابوریحان بیرونی در خوارزم:

ابوریحان محمد بن احمد بیرونی در ۱۴شهریور ۳۵۲ ه.ش برابر با ۲۹ دی القعده ۳۶۲ ه.ق و ۵ سپتامبر ۹۷۳ میلادی در منطقه کاث خوارزم در قلمرو حکومت سامانی متولد شد.ابوریحان بیرونی در کودکی، نمونه های گیاهان،میوه ها و دانه ها را برای یک دانشمند یونانی جمع کرد و به طبیعت علاقه مند شد.او علم نجوم و ریاضی رو نزد ابونصر عراق که یکی از دانشمندای نامدار اون عصر بود در خوارزم فرا گرفت.خوارزم در اون دوره مرکز علوم و دانشمندان بود و ابوعلی سینا، پزشک و فیلسوف بزرگ ایرانی هم در خوارزم زندگی میکرد و با او مناظراتی در مورد علوم طبیعی داشت.

دوران مهاجرت از خوارزم:

ابوریحان بیرونی در ۲۵ سالگی از خوارزم به خراسان و سپس به طبرستان (مازندران ) و بعد جرجان رفت و مدتی در دستگاه قابوس وشمگیر امیر دانش دوست و ادب پرور سامانی به سر برد و کتاب آثارالباقیه رو در ۲۸سالگی نوشت.گویا قابوس منصب وزارت را به ابوریحان پیشنهاد کرد که او نپذیرفت.

ابوریحان بیرونی در غزنه:

سلطان محمود غزنوی در نخستین سالهای قرن پنجم هجری،خوارزم را تصرف کرد و شماری از دانشمندان از جمله ابوریحان بیرونی را به غزنه دعوت کرد که البته گویی به اجبار بوده.به هرحال ابوریحان به غزنه رفت و تا پایان عمر در دستگاه غزنوی موندگار شد ولی چند بار سفرهای کوتاه به خوارزم داشت. او در بیشتر لشکرکشی های سلطان محمود همراه بود که البته هدف اصلیش از این کار آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم هندوان بود. البته ابوریحان وابسته و جیره خوار دستگاه غزنوی نبود بلکه بیشتر از حمایت های معنوی سلاطین غزنه برای تالیف آثار خودش بهره میبرد و گاهی رابطه اش با سلطان محمود شکر آب میشد چنان که ۶ ماهی به دستور سلطان محمود در قلعه ای در هند محبوس بود و دانشمندان هندی از ترس سلطان محمود زیاد با ابوریحان گرم نمی گرفتند.

ابوریحان بیرونی ۱۳سال در هند به تحقیق و پژوهش پرداخت و زبان مقدس و باستانی هندیان یعنی سانسکریت را آموخت که نتیجه اش نوشته کتاب پرارزش تحقیق مال الهند بود. ابوریحان بیرونی چندی از آثار خودش رو به نام سلاطین اون عصر نامبردار کرده مثل کتاب قانون مسعودی که به نام سلطان مسعود، پسر و جانشین محمود غزنوی نوشته شده.

تالیفات و پژوهش ها:

ابوریحان را همه چیزدان و دانشمند تمام دوران میدونند. او در زمینه ستاره شناسی، ریاضیات، تاریخ، جغرافی و بسیاری رشته های دیگه پژوهش و تحقیق داشته و حتی در زمینه ادبیات و نقد علمی هم صاحب نظر بوده و بعضی از آثار زکریای رازی پزشک و دانشمند ایرانی رو هم نقد کرده.

یافته هایی از کشف آمریکا در نوشته های ابوریحان

در یک مقاله آمریکایی گفته شده بود که یافته هایی در متون بجا مانده از ابوریحان در دسته که نشون میده او در دوران قبل از رنسانس در مورد وجود آمریکا تحقیق میکرده و به نتایجی هم رسیده بوده.

وفات:

او بعد عمری تحقیق و پژوهش، در سن ۷۷سالگی در ۲۲آذر ۴۲۷ه.ش مطابق با ۲۷جمادی الثانی ۴۴۰ه.ق و ۱۳دسامبر ۱۰۴۸میلادی در غزنه چشم از جهان فرو بست. روایتی هست که میگه ابوریحان بیرونی دقایقی قبل از مرگ مشغول مطالعه بوده و راه حل مسئله ای رو از دوستش پرسیده. دوستش جواب داده الان حال شما مناسب حل مسائل نیست. ابوریحان بیرونی در جواب گفت: بپرسم و بمیرم بهتر است یا نپرسم و ندانم و بمیرم.

بزرگداشت ابوریحان بیرونی در ایران

متأسفانه این دانشمند بزرگ هم مانند بسیاری از دیگر دانشمندان گذشته در روزگار کنونی مورد بی لطفی قرار گرفته و در سالروزش تنها اشاره ای سطحی بهش میشه. و هیچگونه برنامه بزرگداشت یا یادبودی براش به اجرا در نمیاد. مگر در دانشگاهها که معمولا چند سال یکبار شاید برگزار بشه.

نویسنده: بهنام رحیمی نژاد

متولد اسفند هستم و عاشق نجوم و فضا و سازه های باستانی. این علاقه از زمانی شروع شد که وقتی بچه بودم پدرم ماجرای دیدن بشقاب پرنده رو در فاصله چند متریش توی مزرعه برام تعریف کرد! دیگه همیشه سرم به آسمون بود شاید یه بار چیز عجیبی ببینم! یه بار دیدم ولی نفهمیدم چی بود! چیزی به اندازه بشقاب غذا خوری به رنگ ماه و با سرعت دور شد. راستی یه بار هم یه موجود خاکستری دیدم که دراز و لاغر و سایه مانند بود، هنوزم برام سواله که چی بود! دویدم دنبالش ولی گم و گور شد!
حرفه اصلیم مشخص نیست چیه، خیلی کارا انجام میدم و تو بعضی موارد هم تخصص دارم. طراحی وب، وردپرس، سئو، هاستینگ، الکترونیک، کامپیوتر، IT و شبکه...
شعار من: همه چیز در این عالم یک توجیه علمی داره، حتی...
آرزوی من: تا جایی که عمرم قد بده بتونم هرچه بیشتر سر از کار دنیا در بیارم و با چیزای عجیب و غریبی روبرو شم...

1 دیدگاه

نظر بده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشخصات ظاهری سگ هاسکی

معرفی سگ هاسکی به طور کامل

رستوران میسان یک رستوران شیک در همدان

لیست ۱۰ تایی بهترین رستوران های همدان