in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه افتضاحافتضاح ضعیفضعیف

شرایط استخدام در گوگل

sharayet estekhdam dar google

توی چه زمینه هایی تخصص داری؟ چقدر دنبال کار گشتی و تا حالا چقدر تونستی در آمد کسب کنی؟ تا حالا شده در مورد کار کردن در گوگل هم فکر کنی؟ از فرصت های شغلی در گوگل اطلاعاتی داری؟ قبل از اینکه وارد مبحث اصلی بشم این نکته رو بهش اشاره میکنم که شرایط کاری در گوگل مثل هیچ شرکتی در ایران نیست! از شرایط استخدام در گوگل گرفته تا لحظه خروج از این شرکت بزرگ دنیا، همه چیزش روی حساب و کتاب خاصی پیش میره که واقعا بسیاری از شرکت ها باید برن ازشون الگو برداری کنن. اگه مشتاق شدی از شرایط استخدام در گوگل مطلع بشی و این مطلب رو از دست نده و تا آخر بخونش. چون بغیر از شرایط استخدام در گوگل مطالب جالب دیگه ای هم در مورد روال استخدام و شرایط کاری شرکت گوگل نوشتم که باید برات جالب باشه.

در نت نظر بخون: استارت آپ های موفق خارجی

شرایط استخدام در گوگل و روال مصاحبه استخدامی

گام اول برای استخدام در گوگل

کار کردن در گوگل

اولی پیشنیاز برای استخدام در گوگل اینه که از تخصص هایی که داری اطمینان حاصل کنی. وقتی از تخصص حرف میزنم منظورم این نیست که حتماً بتونی به تنهایی یه سیستم عامل بنویسی! تخصص یعنی اینکه یک کار هر چند کوچک رو بتونی توش اونقدر مهارت داشته باشی که وقتی ازت بخوان چیز جدیدتری از اون کار بسازی یا توسعه ش بدی ، بتونی اینکارو بکنی. البته تخصص تجربی خیلی خوبه اما تخصص های تئوریک و پایه ای و به همراه داشتن این دانش در گوگل بسیار بسیار ضروریه.

فرضاً حرفه طراحی وب رو در نظر بگیر. خب این حرفه طوریه که نیاز به دانش های مختلفی داره، HTML,PHP,CSS,JS,ASP و…. چیزی که میخوام بگم اینه که تو باید حداقل در یکی از این زمینه ها تخصص حرفه ای داشته باشی و بتونی حل مسئله رو بر عهده بگیری، چون شرایط کاری در گوگل به این صورته که یک پروژه کامل رو در اختیار یک شخص نمیزارن و تنها بخش کوچکی از پروژه رو به افراد واگذار میکنن تا هر کسی وظیفه خودش رو انجام بده و در نهایت همه چیز مثل یک پازل در کنار هم قرار میگیره و پروژه اصلی رو تشکیل میده.

بنابراین اولین گام از شرایط استخدام در گوگل ارزیابی شخص خودته که به مهارتها و تخصص هات کاملاً مسلط باشی.

گام دوم برای استخدام در گوگل پیدا کردن شغل مناسب

با مراجعه به آدرس careers.google.com و با کلیک روی jobs میتونی فرصت های شغلی در گوگل رو ببینی و شرایط و محل کار رو هم بخونی. چیزی که اینجا مهمه توجه به این مسأله ست که وقتی از گوگل صحبت میکنم منظورم این نیست که قراره حتما توی آمریکا کار کنی. گوگل در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی دفتر داره و طبق نیاز این مراکز ازت میخواد که فرم استخدام رو پر کنی.

در حین انتخاب شغل مورد نظر حتماً شرایط ذکر شده رو کامل بخون. وقتی در یکی از موارد گفته شده که حتماً باید الگوریتم رو حرفه ای بلد باشی منظور دقیقا همونه. و قرار نیست براشون داستان بگی. چون در حین مصاحبه همون موارد ازت پرسیده میشه و باید پاسخگو باشی.

با کلیک روی دکمه APPLY فرم اعلام همکاری یا همون استخدام رو باید پر کنی. این فرم در ابتدا شامل یک گزینه برای ارسال رزومه و در ادامه شامل تعدادی فیلد مشخصه که باید جزئیات رو کامل بنویسی. فایل رزومه باید ساده، تمیز، و انگلیسی باشه و هرچه بیشتر توی تهیه این فایل سلیقه به خرج بدی یک دید مثبتی روی مصاحبه کننده ایجاد میکنی.

به این مورد هم اشاره کنم که گوگل به تمام کسانی که تقاضای کار میدن صد در صد زنگ میزنه و یک مصاحبه اولیه تلفنی انجام میده. پس بهتره آمادگی کامل داشته باشی برای پاسخگویی به سوالات.

گام سوم مصاحبه اولیه

در ادامه مبحث شرایط استخدام در گوگل یک مصاحبه اولیه خواهید داشت. این تماس حدودا دو هفته پس از ارسال رزومه خواهد بود. که البته این تماس صرفا برای هماهنگی زمان مصاحبه تلفنی هست و قرار و زمان مصاحبه رو برات تعیین میکنن که باید در اون ساعت کاملا آماده باشی. مصاحبه اولیه که توسط گوگل انجام میشه بیشتر نوعی اعتبار سنجی به حساب میاد و خیلی هم مهمه. کل چیزایی که در فرم نوشتی مجدد ازت پرسیده میشه و در مورد تخصص هات و چند سوال فنی. مدت زمان این مصاحبه بین نیم ساعت تا یک ساعت طول میکشه.

گام چهارم مصاحبه حضوری

در گام چهارم شرایط استخدام در گوگل بعد ازاینکه در مصاحبه اولیه پذیرفته شدی حدود یک ماه بعد ازت دعوت میشه برای مصاحبه اصلی که بصورت حضوری برگزار میشه. قرار مصاحبه رو در یکی از کشورهای اطراف ایران یا در اروپا خواهند گذاشت. بنابراین هزینه سفر و مواردی مثل پاسپورت و ویزا رو باید از قبل تدارک ببینی.

در نت نظر بخون: راهنمای دریافت گذرنامه

مصاحبه حضوری چیزی در حدود 5-6 ساعت طول خواهد کشید. و در طی این چند ساعت باید 5 مرحله رو پشت سر بزاری. تمام سوالاتی که در طی مصاحبه اصلی ازت پرسیده میشه شامل موارد فنی و تخصصی در خصوص شغلی انتخابیت هست. و خبری از پدرت چیکاره ست و مادر کجاییه و چرا نمازتو مسجد نمیخونی و اصول و فروع دین چندتاست و اینا نیست. یعنی در واقع هیچ چیزی به غیر از موارد تخصصی پرسیده نخواهد شد.

مسأله جالب اینجاست که کسانی ازت مصاحبه میکنن که خودشون هم اونجا جزو کارمندان عادی بخشهای مختلف در زمینه تخصصت هستن. یعنی مثل ادارات ایران ، بخش نیروی انسانی یا معاونت اداره و اینا نیستن که ازت مصاحبه ای کنن. همون بچه هایی که اونجا کار میکنن ازت سوالاتی رو میپرسن و در صورت تأیید اوناست که شما میتونی مشغول به کار بشی.

پس از انجام مصاحبه اصلی و در صورت گرفتن جواب قبولی چند ماهی طول میکشه تا برای عقد قرارداد باهات تماس بگیرن. اما خوبی ماجرا اینجاست که همون روز بعد از مصاحبه نتیجه رو بهت اعلام میکنن که مورد پذیرش هستی یا نه. و باز هم مثل ایران نیست که سر کارت بزارن و بگن شما بفرما ما هفته دیگه زنگ میزنیم!!!

وضعیت فضای کار کردن در گوگل

شرایط کاری در گوگل

شرایط کاری در گوگل شبیه هیچ جای دیگه در دنیا نیست یا اگر هست نمونه اش خیلی کمه. در کل شرایط کاری در گوگل به این صورته که کسی بهت نمیگه چرا اونجا نشستی، چرا زود رفتی، چرا دیر اومدی، چرا روزی ده بار میری دستشویی، چرا اینقدر نوشیدنی میخوری….!!! و هزاران چرای دیگه که در ادارات ایرانی به وفور دیده میشه.

در مجموعه شرکت های گوگل شرایط کاری به این صورته که برای تقویت روحیه کارمندان و پرورش ایده ها و خلاقیت هاشون، محیط های مختلفی رو ایجاد کردن و هر کسی در هر جایی که دوست داره میتونه کارش رو انجام بده. مثلا اتاقی بعنوان Game Room یا اتاق بازی هست. می تونی هر چقدر از ساعات کاریت رو در این اتاق بگذرونی. البته منظور این نیست که فقط بازی کنی توی این اتاق. این جا در اصل برای تمرکز کردن و رفع تنش هاست. همزمان با اینکه با دوستت توپ بازی میکنی میتونی روی پروژه ت هم کار کنی!

یا اتاقی مثل کافه وجود داره که میتونی هر چقدر در طول روز خواستی اونجا بشینی و قهوه بخوری و کار کنی… و هرگز و هیچکس بهت نمیگه چرا پشت میزت نیستی. در واقع هیچکس جای کار ثابتی نداره. یه روز روی کاناپه لم میدی کار میکنی یه روز کنار آکواریوم میشینی کار میکنی و در کل هر جا که دلت خواست بساطت رو پهن میکنی و به کارت میرسی.

حتی چیزی که از شنیده و تصاویر مشخصه در گوگل در بعضی از دفاترش سرسره هم برای کارمندا گذاشته که برای پایین اومدن از طبقه هفتم ساختمون سوار آسانسور نشن و هم سرسره سواری کنن و هم برای چند لحظه خستگی شون در بره، بسیار هم شاد و مفرح!

شرایط کاری در گوگل

فرصت های شغلی در گوگل

با توجه به همه امکانات رفاهی که در گوگل وجود داره بخش بسیار مهم شرایط کاری در گوگل نظم در انجام کاره. بعنوان مثال اگه بهت پروژه ای را با تایم سه ماهه بدن، باید جوری کار کنی که بتونی این توی این سه ماه حرفی برای گفتن داشته باشی. و البته برای انجام نشدنش شاید اونجوری که فکر میکنی کسی توبیخت نکنه،بکه برعکس. جلسه ای برگزار میشه و دلایل انجام نشدن پروژه بررسی میشه و بهت راه حل هایی پیشنهاد میشه و ازت میخوان که بگی چه روشی رو برای پیشبرد کار انتخاب میکنی، مثلا اگر نیاز به نیروی کار بیشتری هست، یا ابزار خاصی نیازه یا اگه فرد متخصص یا منابع بیشتری نیاز داری. در هر صورت مهم اینه که سرمایه ای که روت گذاشته میشه نتیجه بده.

به همین خاطر گفته میشه که فشار کاری در گوگل بسیار زیاده و گاهاً شخص انقدر درگیر کارش میشه که همونجا در محل کار خوابش میبره. اما بعد خوب ماجرای کار کردن در گوگل اینه که برای مرخصی رفتن زمان تعریف شده ای وجود نداره و میتونی مثلاً پروژه ای که بهت واگذار شده رو توی دو روز تموم کنی و بقیه قراردادت رو اصلا نری سر کار…

از موارد مهم دیگه شرایط کار در گوگل میشه به کار گروهی اشاره کرد. تیم هایی تشکیل میشن و بصورت روزانه در آغاز ساعت کاری دور هم جلسه ای رو برگزار میکنن و در مورد پیشرفت و راه حل های پروژه صحبت میشه. و در نهایت کار رو شروع میکنن.

از مزایای استخدام شدن در گوگل میشه به مبحث امنیت شغلی هم اشاره کرد. البته این مسأله خیلی خیلی بستگی به خود شخص داره. و اگر کارش رو درست انجام بده حتماً گوگل دوست خواهد داشت که همکاری رو باهاش ادامه بده. اما اگر شخصی کارش رو درست انجام نده.، تا آخر قراردادش حقوق ماهانه رو دریافت خواهد کرد.

خب دوست عزیزم امیدوارم با ارائه مطلب شرایط استخدام در گوگل تونسته باشم بخشی از سوالات رو جواب بدم خوشحال میشم نظرت رو راجع به این موضوع بدونم و پیشنهاد یا انتقادی برای بهتر شدن مطلب اگه داشتی حتماً از بخش نظرات با من در میون بزار.

3 دیدگاه

نظر بده
  1. مسعود نو زنگنه سلام خیلی عالی بودفقط چطور می یشه وصل شد به قسمت استخدام ممنون

  2. عالی بود دوست دارم با گوگل برم طبقه هفتم وفتح کنم با بشقاب پرنده ها اشنا بشم چجوری کجا خدامیدونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: بهنام رحیمی نژاد

متولد اسفند هستم و عاشق نجوم و فضا و سازه های باستانی. این علاقه از زمانی شروع شد که وقتی بچه بودم پدرم ماجرای دیدن بشقاب پرنده رو در فاصله چند متریش توی مزرعه برام تعریف کرد! دیگه همیشه سرم به آسمون بود شاید یه بار چیز عجیبی ببینم! یه بار دیدم ولی نفهمیدم چی بود! چیزی به اندازه بشقاب غذا خوری به رنگ ماه و با سرعت دور شد. راستی یه بار هم یه موجود خاکستری دیدم که دراز و لاغر و سایه مانند بود، هنوزم برام سواله که چی بود! دویدم دنبالش ولی گم و گور شد!
حرفه اصلیم مشخص نیست چیه، خیلی کارا انجام میدم و تو بعضی موارد هم تخصص دارم. طراحی وب، وردپرس، سئو، هاستینگ، الکترونیک، کامپیوتر، IT و شبکه...
شعار من: همه چیز در این عالم یک توجیه علمی داره، حتی...
آرزوی من: تا جایی که عمرم قد بده بتونم هرچه بیشتر سر از کار دنیا در بیارم و با چیزای عجیب و غریبی روبرو شم...