in

افتضاحافتضاح بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

10 تن از معروفترین زنان تاثیرگذار ایرانی در جهان

moarefi e 10 tan az zanan tasir gozar e irani dar jahan

آوازه زنان موفق ایران به خارج از مرزها هم رسیده است. زنان تاثیرگذار ایرانی در همه عرصه های علمی، فرهنگی، هنری و سیاسی فعالیت دارند. برخی از زنان تاثیرگذار ایرانی در خارج از کشور زندگی و فعالیت می کنند ولی همواره مایه افتخار ایران هستند. انتخاب لیست زنان تاریخ ساز ایرانی از بین زنان موفق ایرانی کار ساده ای نیست. در ادامه با چند تن از زنان تاثیرگذار ایرانی آشنا می شوید.

معرفی 10 زن موفق و تاثیرگذار ایرانی در دنیا

در نت نظر بخوان : 10 نفر از معروفترین زنان تاثیرگذار جهان

1-  پروفسور رکسانا مصلحی – محقق برجسته در زمینه سرطان

در لیست زنان تاثیرگذار ایرانی نام یک متخصص ژنتیک دیده میشه. رکسانا مصلحی متولد ایران و بزرگ شده کانادا است. استاد دانشگاه، پژوهشگر بیماری های ژنتیکی و سرطان با جوایزی متعدد در عرصه های علمی تنها بخشی از توانمندی او را نشان میده.

2- انوشه انصاری – اولین فضانورد ایرانی

انوشه انصاری – اولین فضانورد ایرانی

در فهرست زنان تاثیرگذار ایرانی یک مهندس الکترونیک هم هست که در سال 2000 میلادی جایزه اول کارآفرینی آمریکا را دریافت کرد. انوشه انصاری از تاجرین موفق و البته اولین کیهان گرد خانم هم هست.

3- ماریا خرسند – مسوول پروژه بلوتوث

ماریا خرسند – مسوول پروژه بلوتوث

ماریا خرسند را مادر معنوی بلوتوث می نامند. او متولد ساری و تحصیل کرده امریکاست. در زمانی که مدیریت شرکت سونی اریکسون را بر عهده داشت پروژه های بسیاری را راه اندازی کرد. ماریا سابقه فعالیت در شرکت نفتی یونیون کالیفرنیا و شرکت کامپیوتری یونیسیس رو داره و در سوئد زندگی می کنه.

4- مریم میرزاخانی سدشکن آمریکای شمالی

نابغه ریاضی ایرانی در جهان

این روزها نام مریم میرزاخانی به دلیل مرگ زودهنگامش در فضای مجازی پیچیده. یکی از 10 مغز برتر جهان در ریاضی و دارنده چندین جایزه بین المللی در رشته ریاضی است. لقب سد شکن را امریکایی ها به دلیل پیشرو بودن در علم به مریم دادند.

5- گلی عامری از زنان تاثیرگذار ایرانی در ارتباطات

گلی عامری از زنان تاثیرگذار ایرانی

گلی در 17 سالگی به امریکا رفت و در رشته ارتباطات ادامه تحصیل داد. او بنیانگذار و مدیر شرکت Tinium هست این شرکت در رشته ارتباطات دور فعالیت می کنه. بیش از 50 مقاله در رشته کاریش انتشار داده . در سال 2005 به ریاست هیات نمایندگی آمریکا در شصتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل انتخاب شد. در سال 2007 پرزیدنت بوش گلی عامری را به عنوان دستیار وزیر امور خارجه در امور آموزشی و فرهنگی انتخاب کرد.

6- پردیس ثابتی محقق سرشناس در مالاریا

پردیس ثابتی محقق سرشناس در مالاریا

شبکهCNN در سال 2007 وی را به عنوان یکی از 8 نابغه جهان معرفی کرد. ثابتی با معدل 100 از دانشکده پزشکی هاروارد فارغ التحصیل شد. پردیس ازسرشناس ترین محققان در امریکاست و از بنیاد بیل گیتس 2 میلیون دلار بودجه تحقیقاتی دریافت کرده. تحقیقات او موجب نجات بیماران بسیاری شده.

7- کریستین امان پور تاثیرگذارترین زنان ایرانی در شبکه های خبری

تاثیرگذارترین زنان ایرانی در شبکه های خبری

تا 11 سالگی در ایران زندگی می کرد و پس از مهاجرت در روزنامه نگاری تحصیل کرد. گزارشگر ارشد بخش خبری دارنده جایزه امی، دو جایزه جورج فاستر پیبادی، دو جایزه جورج پولک و جایزه شجاعت در گزارشگری هم هست.

8- دکتر ترانه رضوی – پزشک گوگل

 یکی از تاثیرگذارترین زنان ایرانی

ترانه پزشک تشکیلات مرکزی گوگل و یکی از تاثیرگذارترین زنان ایرانی در جهان است. وی مسئول سلامت کارکنان گوگل و مدرس حوزه سلامت و پزشکی به کارکنان گوگل است.

9- مینو اختر زند نخستین استاندار ایرانی در سوئد

زن موفق ایرانی در دنیا

باز هم یک مهندس الکترونیک در بین زنان تاثیرگذار ایرانی وجود داره که در 17 سالگی به سوئد رفته. پست های مدیریتی زیادی از جمله مدیریت عامل شرکت تولید انرژی واتن فال، مدیرکل شورای استانی کار در شهر اویسالا سوئد و مدیریت عامل شرکت راه آهن سوئد رو بر عهده داشته. در سال 2008 نشان ممتاز پر قدرت ترین مقام مدیریت سوئد را دریافت کرد.

10- پریسا تبریز – مدیر گروه مهندسی امنیت اطلاعات گوگل

نام بعدی در فهرست تاثیرگذار زنان ایرانی پریسا تبریزی هست. او سرپرستی تیم توانمندی از هکرها رو بر عهده داره که برای پیدا کردن مشکلات امنیتی محصولات گوگل فعالیت می کنند. مدیرگوگل در آخرین اطلاعیه ها به طور اختصاصی از پریسا قدردانی کرده است.

با فهرست پیشنهادی 10 تن از زنان تاثیرگذار ایرانی موافقی؟ نام کدام یک از زنان موفق ایرانی را در این لیست خالی می بینی؟ بگو تا به لیست اضافه بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: افسانه رجب پور

افسانه هستم فعال،پر انرژی و علاقه مند به جستجو . از خوندن نظرت راجع به پست هام خوشحال میشم. اگه به موضوع خاصی علاقه مندی کافیه به من بگی تا در موردش از همه پرس و جو کنم و بهترین رو برات بنویسم .