in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

عجیب ترین میوه های جهان – لیست 20 تایی

Ajibtarin mive haye jahan – liste 20 tayi

تنوع میوه در دنیا خیلی زیاده و خوبه که بدونی میوه ها به همین هایی که ما در میوه فروشی های کشور می بینیم و روزانه ازشون استفاده می کنیم محدود نمیشن. خیلی از میوه ها به دلیل ظاهر و طعمشون در گروه عجیب ترین میوه های جهان قرار می گیرند و چون این میوه ها در بازار های کشور ما وارد نمیشن خیلی از ما اطلاعاتی درباره شون نداریم و اصلاً نمی دونیم عجیب ترین میوه های جهان چه شکلی هستند و در کدوم کشورها به عمل میان. من در این مطلب یک لیست 20 تایی از عجیب ترین میوه های جهان آماده کردم که خوندنش می تونه برات جالب باشه.

با عجیب ترین میوه های جهان آشنا شو

1 – داریان (Durian) یکی از عجیب ترین میوه های جهان

داریان یکی از عجیب ترین میوه های جهان

میوه درخت دتریان با ظاهر عجیب و پوسته خاردار برای خیلی از مردم دنیا یک میوه عجیب و غریبه. اسم های دیگه این میوه قهوه سودانی و میوه کولا ست. از دانه های میوه دوریان به عنوان طعم دهنده نوشابه کولا استفاده میشه و طعم بسیار شیرین و خوشمزه ای داره. این میوه بومی جنوب شرقی آسیاست ولی در مناطق گرمسیری و جنگل های انبوه آفریقایی هم یافت میشه.

2 – جک فروت (Jackfruit) بزرگترین میوه درختی در جهان

فروت جک بزرگترین میوه درختی در جهان

میشه گفت میوه جک فروت بزرگترین میوه درختی در دنیاست. معمولاً وزن هر میوه تا 18 کیلوگرم و طول اون تا 60 سانتیمتر می رسه. زادگاه این میوه بزرگ و عجیب قسمت های جنوب و جنوب شرقی آسیا و شرق آفریقاست. جک فروت خاصیت ضد سرطانی داره و در شرق آسیا از محبوبیت خاصی برخورداره. طعم این میوه چیزی مابین سیب و موزه.

3 – پیتایا (Pitaya) یا میوه اژدها یکی از پرطرفدارترین میوه های عجیب دنیا

پیتایا یا میوه اژدها یکی از پرطرفدارترین میوه های عجیب دنیا

میوه اژدها در رنگ های سفید، قرمز و صورت و پوسته های قرمز، زرد و صورتی وجود داره. این میوه عجیب بافتی شبیه به میوه کیوی داره. پیتایا بومی کشور مکزیکه ولی در حال حاضر در سراسر آمریکای لاتین و کشورهای آسیایی رشد می کنه. این میوه شیرین و آبدار خواص زیادی برای سلامتی داره و یک آنتی اکسیدان بسیار قوی به شمار میاد، آسیایی ها برای درمان خیلی از بیماری ها مثل سرفه، آسم و… از این میوه استفاده می کنند.

4 – چریمویا (Cherimoya) خوشمزه ترین میوه عجیب جهان

چریمویا خوشمزه ترین میوه عجیب جهان

یکی از عجیب ترین میوه های جهان که در سال های گذشته کشف شده و به محبوبیت زیادی در آمریکای جنوبی دست پیدا کرده میوه چریمویاست. این میوه طعمی ترش و شیرین مابین موز و آناناس و توت فرنگی داره، بافت این میوه نرم و کرمی هست و نیازی به جویدن نداره. زادگاه چریمویا در کشورهای آمریکای جنوبیه.

5 – کیوانو (Kiwano) یا خربزه شاخدار عجیب ترین میوه دنیا

کیوانو یا خربزه آفریقایی عجیب ترین میوه دنیا

میوه زیبا و عجیب کیوانو بومی صحراهای جنوب آفریقاست. کیوانو پوستی شبیه به خربزه داره ولی داخلش پر از دانه های سبز و زرده که طعمی بین خیار و لیمو دارن. این میوه در دو نوع سمی و غیر سمی وجود داره، نوع سمی دارای پوست سبز رنگه در حالیکه نوع غیر سمی پوستی زرد مایل به قرمز داره. در صحراهای خشک و سوزان آفریقا وجود میوه پرآب کیوانو برای اهالی منطقه واقعاً یک نعمته.

6 – میوه گل ساعتی یا پشن فروت (Passion Fruit) زیباترین میوه عجیب دنیا

پشن فروت زیباترین میوه عجیب دنیا

میوه گل ساعتی در کشورهای گرمسیر مثل جنوب برزیل، پاراگوئه تا شمال آرژانتین رشد می کنه. پشن فروت میوه ای گرد به اندازه توپ گلف هست و پوست کلفتی داره و باید با چاقو خورده بشه. این میوه بسیار شیرینه و در تهیه انواع دسرها ازش استفاده می کنند.

7 – فیجوآ یا فوجیا (Feijoa) یک میوه عجیب ترش مزه

فیجوآ یک میوه عجیب ترش مزه

فیجوآ میوه ای ترش و سفت و خوشمزه ست که بومی کشورهای برزیل، پاراگوئه و آرژانتینه. در استان های گیلان و مازندران هم این میوه به عمل میاد. میوه بیضوی فیجوآ در درمان گرفتگی شراین قلب نقش موثری داره. همچنین این میوه میزان قابل توجهی ید در خودش داره و برای پیشگیری و درمان گواتر هم ازش استفاده میشه.

8 – تاماریلو (Tamarillo) یک میوه عجیب و خوشمزه

تاماریلو یک میوه عجیب و خوشمزه

تاماریلو یا گوجه فرنگی درختی میوه ای گوشتی و تخم مرغی شکله که در کشورهای آمریکای جنوبی اکوادور، کلمبیا، پرو، شیلی و بولیوی رشد می کنه. بافت داخلی این میوه بسیار شبیه به گوجه فرنگیه ولی طعمی ترش و شیرین داره و در تهیه دسر ازش استفاده میشه.

9 – لوکوآت یا ازگیل ژاپنی (Loquat) یکی از عجیب ترین میوه های آسیایی

لوکوآت یکی از عجیب ترین میوه های آسیایی

این میوه خوشمزه که در بعضی از قسمت های ایران هم کاشته میشه در اصل بومی جنوب چینه. تخم این میوه به ژاپن برده شد و بیش از هزاران ساله که در ژاپن هم کاشته میشه. در شما کشور این میوه کاشته میشه و اگه به استان های گیلان و مازندران سر زده باشی می بینی که در هر منزلی یکی از این درخت ها وجود داره که مردم منطقه بهشون انبه یا انبوه میگن ولی به طور کلی در کشور به نام ازگیل ژاپنی شناخته میشه. این میوه طعمی ترش مزه و مابین سیب و گلابی داره.

10 – لیچی (Litchi) یکی از خوشمزه ترین میوه های جدید

لیچی یکی از خوشمزه ترین میوه های جدید

در نگاه اول لیچی بسیار شبیه به توت فرنگی به نظر می رسه ولی وقتی به این میوه دست می زنی متوجه پوسته سفت و چرم مانندش میشی. داخل پوسته خود میوه قرار داره که سفت و گوشتی و آبدار و شفافه. این میوه بسیار شیرینه و در تهیه مربا و شربت ازش استفاده می کنند. میوه لیچی بومی مناطق چین، جنوب شرقی آسیا، شبه قاره هند و آفریقای جنوبیه.

11 – لانگان یا چشالو (Longan) میوه ای عجیب و لزج

میوه لانگان میوه ای عجیب و لزج

این میوه گرد کوچک در ظاهر خیلی شبیه به میوه لیچی هست. لانگان مثل خرما بصورت خوشه ای محصول میده. این میوه دارای یک پوسته بیرونی تقریباً خشک و محکمه و گوشت سفید و لزجی داره، داخل گوشتش هم یک هسته کاملاً گرد قرار داره. میوه لانگان بومی کشورهای هند و سریلانکاست.

12 – فیسالیس یا توت نارنجی (Physalis) یکی از عجیب ترین میوه های جهان

میوه فیسالیس یکی از عجیب ترین میوه های جهان

این میوه یک توت کوچک نارنجی رنگه که طعم ترش و شیرینی داره. طعم فیسالیس ترکیبیه از میوه های توت فرنگی، کیوی، گیلاس و آناناس. این میوه بومی آمریکاست ولی در آمریکای جنوبی هم کاشته میشه. در سال های اخیر کاشت فیسالیس در استان های اصفهان و آذربایجان شرقی هم مرسوم شده. این میوه خواص زیادی برای سلامتی داره و از بروز انواع سرطان ها، سکته قلبی، آسم، آلرژی و… در بدن جلوگیری می کنه.

13 – کارامبولا یا استار فروت (Carambola) قشنگ ترین میوه عجیب دنیا

استارفروت قشنگ ترین میوه عجیب دنیا

استار فروت که به میوه ستاره ای یا اخگری در ایران شهرت داره، یک میوه استوایی و گرمسیریه که پوستی به رنگ سبز و زرد داره، این میوه گوشتی وقتی از عرض برش بخوره یه شکل ستاره درمیاد. طعم این میوه چیزی بین طعم انبه، گریپ فروت و پرتقاله. معمولاً برای تزئین سالادها و دسرها از این میوه زیبا استفاده میشه.

14 – رامبوتان (Rambutan) یک میوه پشمالوی عجیب

میوه رامبوتان یک میوه پشمالوی عجیب

یکی دیگه از عجیب ترین میوه های جهان رامبوتان نام داره که در ظاهر به شکل توت فرنگی پشمالوئه. این میوه گوشتی سفید و شفاف داره و طعمش ترش و شیرینه. رامبوتان در مناطق گرمسیر و استوایی به عمل میاد ولی بومی منطقه جنوب شرقی آسیا هم هست.

15 – اوگلی (Ugli fruit) عجیب ترین نوع مرکبات

میوه اوگلی عجیب ترین نوع مرکبات

میوه اوگلی نوعی مرکباته که از گریپ فروت بزرگتره و شکلی دفرمه داره. زادگاه این میوه کشور جامائیکاست، ولی در سراسر دنیا به عمل میاد. طعم اوگلی ترکیبیه بین گریپ فروت، نارنگی و پرتقال و بیشتر شیرینه. اوگلی هم مثل دیگر مرکبات سرشار از ویتامین ث هست و برای جلوگیری از سرماخوردگی کاربرد زیادی داره.

16 – منگوستین (Mangosteen) یا ترگیل بهترین میوه تایلندی

منگوستین بهترین میوه تایلندی

میوه منگوستین در کشورهای مالزی، تایلند، اندونزی و قسمت جنوبی هند به عمل میاد. این میوه دایره ای و به اندازه یک توپ تنیسه و دارای پوسته ای سخته. داخل پوسته سخت منگوستین میوه قرار داره که گوشتی و سفید رنگه و طعمی شیرین و خوشمزه داره.

17 – سالاک (Salak) یا میوه ماری عجیب ترین میوه آسیایی

میوه سالاک عجیب ترین میوه آسیایی

میوه سالاک محصول نوعی درخت نخله که در جاوه، سوماترا، بالی، اندونزی، مالی و… به عمل میاد. پوسته این میوه به شکل فلس های ماره به همین دلیل اهالی منطقه اسامی میوه ماری یا پوست ماری هم روی میوه سالاک گذاشتند. فرم این میوه به شکل یک انجیر بزرگه و طعمی ترش و شیرین و خوشمزه مثل آناناس داره.

18 – سانتول (Santol) عجیب ترین میوه گرمسیری

میوه سانتول عجیب ترین میوه گرمسیری

یکی دیگه از عجیب ترین میوه های دنیا میوه سانتول هست که یک میوه گرمسیریه. محل رشد این میوه مناطق آسیای جنوبیه و عموماً میوه سانتول بومی کشورهای اندونزی، مالزی و هند هست. سانتول در دو رنگ زرد و قرمز پرورش داده میشه، نوع زرد این میوه دارای طعم شیرین و نوع قرمز طعمی ترش مزه داره.

19 – برد فروت (Bread fruit) عجیب ترین میوه جنوب آسیا

برد فروت عجیب ترین میوه جنوب آسیا

برد فروت یا میوه نان میوه ای بزرگ به اندازه یک خربزه یا طالبیه که بافتی شبیه به سیب زمینی داره. این میوه بومی مناطق جنوب شرقی آسیاست. از اونجایی که ظاهر این میوه به شکل نان تازه پخته شده ست این اسم رو بر روش گذاشتن. اهالی منطقه از این میوه در پخت غذا استفاده می کنند البته به صورت خام هم خورده میشه.

20 – چیکو (Ciku) خوشمزه ترین میوه گرمسیری

میوه چیکو خوشمزه ترین میوه گرمسیری

چیکو یک میوه گرمسیریه که پوستی قهوه ای رنگ داره. این میوه وقتی می رسه طعمی شیرین و خوشمزه داره ولی اگه بصورت نارس مصرف بشه طعمش مثل خرمالو گس هست. در استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان هم میوه چیکو به عمل میاد.

خب لیست عجیب ترین میوه های دنیا هم تموم شد. کدوم یکی از این میوه ها رو خوردی؟ از طعمش خوشت اومد یا نه؟ دوست داری کدومشون رو امتحان کنی؟ برام بنویس.

2 دیدگاه

نظر بده
  1. من این میوه هارو که نام میبرم امتحان کردم در تبریز شب یلدا خریدیم بعضی خوب بودن بعضی اصلا جالب نبودن. پیتایا. رامبوتان بهترین میوه ای بود که خوردم داخلش بادوم داره و ژله ایه زیر پوستش آروم باید پوستشو کند که خراب نشه زیریش. انبه بریزیلی. کارامبولا مزه گوجه سبز میداد ترش بود. آواکادو خیلی بد بود مزش. فیسالیس مثل گوجه میمونه ولی مزه خوبی داره خوشم اومد تهرانم خریدم ازش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: آزاده ملک زاده

آزاده هستم، یکی از بلاگرهای نت نظر. دختری شاد و فعالم و سعی میکنم در لحظه زندگی کنم. عاشق کافه گردی، فیلم و سریال و بازی های کامپیوتری هستم. به محیط زیست علاقه زیادی دارم و حامی پر و پا قرص حیواناتم، خودم هم یه گربه خوشگل و دوست داشتنی و خاص دارم که همه زندگیمه.
اگه دوست داری بیشتر با روحیاتم آشنا بشی می تونی بزنی رو اسمم و تمام مطالبی که نوشتم رو بخونی. اگه موضوع جالبی به ذهنت می رسه باهام در میون بذار تا درباره ش یک پست جالب و جذاب برات بنویسم.