in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه افتضاحافتضاح ضعیفضعیف

10 نکته که قبل از خرید سگ هاسکی باید بدونی

10 nokte ke ghabl az kharide sage husky bayad bedooni

خیلی از ماها شاید به این مسئله اعتقاد داشته باشیم که سگ بدون قلاده، در طبیعت یا مکان های شهری یا بیرون شهری راحت تر زندگی می کنه چون آزادی عمل داره و هیچ قید و بندی هم نداره. ولی آیا به این فکر کردیم که این سگ چه بهایی در قبال این نوع زندگی میده. تصادف تو جاده ها، بیماری های مختلف که نهایتا باعث مرگشون میشه در صورتی که می تونن طولانی تر زندگی کنن، در معرض حیوان آزاری یا حمله ی سگ های دیگه یا حیوانات دیگه قرار گرفتن و در آخر تعلق نداشتن به هیچ جا و مکانی. پس چه خوبه که باعث نشیم هیچ سگی به سگ ولگرد تبدیل بشه. چون اون ها هم مثل ما حق بهتر زندگی کردن رو دارن. در این مطلب می خوام در مورد سگ هاسکی یا توله هاسکی برات بگم. چون این سگ با توجه به نژاد، سایز وشرایط مکانی و آب و هوایی خیلی سگ حساسی هست. پس اگر می خوای سگ هاسکی و توله هاسکی بخری باید قبلش یک سری نکات مهمو در نظر بگیری. من برات 10 نکته مهم قبل از خرید سگ هاسکی رو توضیح می دم. سگ هاسکی بین 12 تا 14 سال عمر می کنه. حتی ممکنه بیشترم عمر کنه که این بسته به شرایط زندگیش داره. سگ هاسکی خیلی سگ باهوش، پر جنب و جوش و اجتماعی است.

10 نکته مهم قبل از خرید سگ هاسکی

1- لایف استایل فعال

اگر می خوای سگ هاسکی بخری به این معنیه که روند زندگیه خودتم باید تغییر بدی. چون سگ هاسکی سگیه که برای سلامتیش و شاداب بودنش احتیاج به یه سری فعالیت های روزانه داره. پس با توجه به اینکه این سگ خیلی پر جنب و جوش هست، تو هم باید فعال باشی. می تونی ساعت ها تو حیاط یا فضای باز باهاش بازی کنی بدونه اینکه خسته بشه. می تونه یه همراه خوب برات باشه وقتی ورزش هایی مثل دوچرخه سواری، دو و یا پیاده روی رو انجام می دی. ولی این نکته رو باید بدونی که سگ هاسکی علاقه زیادی به فرار داره واسه همین اگر بیرون می بریش حتما یا با قلاده باشه یا تحت کنترل شدیدت باشه. البته نحوه آموزش و تربیتش تو این زمینه خیلی مهمه.

سگ هاسکی

پت شاپ آژین

2- آموزش و تربیت سگ هاسکی

هنگام تربیت هر سگی به خصوص سگ هاسکی یا توله هاسگی، این یادت باشه که همیشه صاحبه سگه که باید روش نفوذ داشته باشه نه سگ رو صاحبش. آموزش و تربیت سگ هاسکی بسیار کار سختیه. اگر می خوای توله هاسکی بخری، از همون اولش روند تربیتش رو شروع کن. نکنه مهم اینجاست که سگ هاسکی احتیاج به صاحبی داره که کاملا به قواعد و قانونای تربیتی مسلط و آگاه باشه. این سگ برای کسایی که دفعه اولشونه سگ می گیرن توصیه نمی شه. پس اگر خیلی دلت سگ هاسکی می خواد قبلش راجع به نحوه آموزش دادنشون حسابی تحقیق کن یا با کسایی که در این کار تجربه دارن مشورت کن. اگر این کار درست انجام بشه نتیجش یه دوستیه عمیق می شه بین جفتتون.

توله هاسکی

3- خلق و خوی سگ هاسکی

سگ هاسکی به شدت اجتماعی هست. در عین حال که سگ خونوادس و خیلی به صاحبش وفاداره، با قریبه ها و حتی سگ های دیگه هم ارتباط خوبی داره. بر خلاف ظاهری که داره، سگ هاسکی به عنوان سگ نگهبان شناخته شده نیست. این سگ نباید خیلی تنها بمونه.

سگ هاسکی

4- فضای محیط زندگی

با توجه به اندازه و سرعت رشدی که سگ هاسکی داره خیلی به کسایی که در فضای کوچیک یا آپارتمانی زندگی می کنن توصیه نمی شه. همچنین این سگ چون ممکنه به وسایل خونه آسیب بزنه بهتره فضای خونت حیاط داشته باشه و یا باغ داشته باشی. در نهایت سگ هاسکی در بهترین حالت باید بتونه به فضای داخل خونه و حیاط خونه آزادانه دسترسی داشته باشه. اگر هم می خوای براش در حیاط خونت خونه بسازی بهتره که این خونه خیلی مستحکم با سقفی صاف باشه. چون سگ هاسکی دوست داره رو سقف خونش بشینه و به قول معروف از اونجا نظاره گر عالم و آدم باشه.

توله هاسکی

5- آب و هوای محیط زندگی، نکته مهم قبل از خرید سگ هاسکی

سگ هاسکی این توانایی رو داره که خودشو به هر آب و هوایی وفق بده. ولی این سگ چون در اصل مال مناطق سردسیری هست تحملش نسبت به هوای سرد خیلی بیشتر است از هوای گرم. پس قبل از خرید سگ هاسکی آب و هوای محل زندگیت رو در نظر بگیر که بتونی پیش بینی های لازم رو انجام بدی. مثلا اگر در مناطق گرم یا جایی که تابستون گرمی داره زندگی می کنی باید برای این سگ همیشه آب زیادی فراهم باشه. حتی می تونی در فضای باز خونت کلی سایه بون بذاری. یا اینکه بیشتر در محیط داخل خونه باشه. در این حالت فضای خونت هم بهتره خنک باشه. هیچ وقت در هوای گرم برای پیاده رویه طولانی مدت نبرش. یه وقت به اینکه اگر موهاشو بزنی باعت خنک شدنش می شه فکر نکن. چون بدن سگ هاسکی و موهای بدنش طوریه که می تونه دمای بدنشو تنظیم کن.

پت شاپ آژین

6- تمیزی سگ هاسکی

اگر حیاط، باغ یا یه فضای بازی داری که توش زمان و هزینه گذاشتی که خوشگل بشه و نمی خوای که خراب یا کثیف بشه، این سگ خیلی مناسبت نیست. چون سگ هاسکی علاقه زیادی به کندن چاله داره. ولی نگران نباش راهکارهایی در این زمینه هست. مثلا می تونی در فضایی که داری براش یه مکانی از شن و ماسه یا حتی خاک درست کنی  و آموزشش بدی که تنها اونجا این کار رو انجام بده.

اگر از لحاظ تمیزی آدم وسواسی هستی  یا با مو حیوانات مشکل داری مثلا از لحاظ تنفسی اذیت میشی قبل از خرید سگ هاسکی باید بدونی ریزش موی خیلی زیادی داره. طوریکه بعد از یه مدتی خونت پر می شه از گولوله های کرکی.

سگ هاسکی

7- هزینه نگهداری قبل از خرید سگ هاسکی

هزینه نگهداری سگ هاسکی فرد به فرد متفاوت هست. با توجه به شرایط مکانی که توش زندگی می کنی، لایف استایلی که براش انتخاب میکنی مثل خرید اسباب بازی یا عادت غذاییش، ویزیت دامپزشک و …. ولی قبل از خرید سگ هاسکی بهتره که بودنی سگ هاسکی یا توله هاسکی، سگ کم هزینه ای نیست.

8- عادت غذایی

از اونجایی که سگ هاسکی خیلی سگ فعال و پر جنب و جوشیه احتیاج به رژیم یا عادت غذایی خاص داره. این نکته از نکاتی هست که قبل از خرید سگ هاسکی باید بدونی. چون خیلی مهمه که عادت غذایی این سگ و نوع غذایی که می خوره کاملا برنامه ریزی شده باشه. به سگ هاسکی می تونی غذای خام یا غذاهای تجاری مخصوص سگ بدی. دادن این غذاهای تجاری هم ارزون تره هم نگهداریش راحت تره و بیشترم می مونه. ولی بهتره که این سگ غذاهای مغذی تری بخوره مثل گوشت، مرغ، ماهی، میوه (انگور، آلو و کشمش توصیه نمی شه) و سبزیجات.

اگر می خوای از هر دو نوع غذای تجاری و خونگی استفاده کنی نباید تو یه وعده غذاییش هردو باشه چون هظمش سخت می شه. زمان غذا دادن هم مهمه. بهتره مثلا یک تا دو ساعت قبل از فعالیت روزانش باشه و نباید بلافاصله بعد از فعالیت روزانه اش هم باشه.

سگ هاسکی

9- سازگاری با دیگر حیوانات خونگی

اگر تو خونت حیوان خونگی یا سگ دیگه ای داری باید قبل از خرید سگ هاسکی به این نکته توجه کنی. عموما سگ هاسکی با سگ از نژادهای دیگه خوب هست. ولی گاهی با حیوانات خونگی کوچک تر مثله گربه، خرگوش، همستر و … می تونه مشکل ساز بشه. چون ممکنه با وجود این حیوانات، غریزه شکارچی بودنه سگ هاسکی بروز کنه و آن ها را در نقش طعمه خود ببینه. این نحوه ی عکس و العمل باز هم نسبیه و در سگ های هاسکی مختلف، متفاوت هست.

سگ هاسکی

10- خرید سگ هاسکی یا به سرپرستی گرفتن

در کل اینکه سگ بخری یا به سرپرستی بگیری اعتقاد شخصیه هر آدمیه. ولی به نظر من با وجود اینهمه پناهگاه خوب در کشورمون و کلی سگ بی خانمان، آیا بهتر نیست ما یکی از این موجودات دوست داشتنی رو به سرپرستی بگیریم؟! جدا از نژاد و با توجه به توانایی و شرایط خودمون در نگهداریشون. اگر با من هم عقیده ای، این نکته یادت باشه که وقتی می خوای سگ هاسکی یا توله هاسگی و یا هر سگ دیگه ای رو به سرپرستی بگیری، قبلش حتما تحقیق کن و بدون که اون پناهگاه کاملا موظفه که اطلاعات کافی از این سگ، نحوه رفتاری و شخصیتیش و اینکه تو چه شرایطی بوده وهست رو بهت بده. مثلا سگ هاسکی نباید پرخاشگر، خیلی خجالتی و یا ترسو باشه. پناهگاه مهر و پناهگاه وفا از جمله پناهگاه هایی هستند که تو این زمینه خیلی فعال اند.

در نت نظر بخوان: معرفی سگ هاسکی به طور کامل

پت شاپ آژین

 

7 دیدگاه

نظر بده
  1. سلام من عموم حدود یک سال پیش یک سگ ژرمن هاسکی رو آورد خونه و مثل بچه ی خودش ازش مراقبت کرد تا اینکه مرد و حالا من می خوام یه سگ هاسکی بخرم و اطلاعاتم درموردشون خیلی زیاده ، من ۱۴ سالمه و پدرو و مادرم هم سگ خیلی دوست دارند
    ولی خانواده مادرم خیلی با لین قضیه مشکل دارن و سگ رو نجس می دونن ولی بر عکس خانواده پدرم سگ خیلی دوست دارد و به نظرشون سگ خیلی تمیز حالا به نظر شما من سگ بخرم یا نه

  2. سلام من میخوام برای بار اول سگ بخرم و نظر من سگ هاسکی هست و سوالی که دارم اینه که سگ هاسکی قناری که هم ازاد باشه و هم داخل قفس میخره یا نه؟؟؟؟؟؟؟

  3. سلام من برا اولین باره که میخوام سگ بخرم و نظرم رو هاسکی هس و سگی که میخوام بخرم قبلا تو خونه زندگی کرده مشکلی نیست منم اونو بخرم و تو خونه زندگی کنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: یاسمن