معرفی مناطق دیدنی ترکیه
in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

مناطق دیدنی ترکیه – لیست 20 تایی

manateghe didanie turkiye – liste 20 tayi

فهرست

مناطق دیدنی ترکیه هر ساله گردشگرهای زیادی به خودش جذب می کنه. از اونجایی که مسافرت به کشور ترکیه نیازی به ویزا نداره و فقط با دریافت گذرنامه میشه به این کشور زیبا سفر کرد، خیلی از ایرانی ها هم از تعطیلات و مرخصی شون استفاده کرده و برای دیدن مناطق دیدنی ترکیه راهی این کشور همسایه میشن. شاید تو هم به ترکیه سفر کرده باشی و از این جاذبه های گردشگری دیدن کرده باشی، اگه هم تا به حال به این کشور زیبای آسیایی اروپایی سفر نکردی تا انتها این پست رو بخون تا با 20 تا از زیباترین مناطق دیدنی ترکیه آشنا بشی.

آشنایی با مناطق دیدنی ترکیه

1 – مسجد ایا صوفیه در استانبول یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استانبول

مسجد ایا صوفیه در استانبول

خیلی ها مسجد ایا صوفیه رو بعنوان نماد ترکیه می شناسن. این مسجد زیبا در مرکز شهر استانبول در منطقه سلطان احمد واقع شده. ایا صوفیه یا حاجیا سوفیا یا هاگیا صوفیا در سال 532 میلادی به دست امپراطور کنستانتین اول و بعنوان کلیسا ساخته شد. بعد از فتح استانبول توسط مسلمانان، محمد دوم دستور داد کلیسای ایا صوفیه به مسجد تبدل بشه. از اون تاریخ تا به امروز این مسجد زیبا بارها مورد بازسازی قرار گرفته و نمادی از کشور ترکیه ست.

2 – مسجد سلطان احمد در استانبول زیباترین مسجد ترکیه

مسجد سلطان احمد در استانبول

مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی که یکی از زیباترین مساجد ترکیه ست در دوره حکومت عثمانی و بین سال های 1609 تا 1619 به دستور سلطان احمد بنا شد. کاشی کاری آبی رنگ و بی نظیری که بعنوان نمای این مسجد استفاده شده موجب شده این مسجد بعنوان مسجد آبی هم شهرت داشته باشه.

3 – شهر افسوس در ازمیر از شهرهای باستانی ترکیه

شهر افسوس در ازمیر

یکی دیگه از مناطق دیدنی ترکیه شهر باستانی افسوس هست که در حال حاضر ویرانه هایی ازش به جا مونده و بسیاری از گردشگران علاقمند به تمدن یونانی برای دیدن این خرابه ها راهی ازمیر میشن. افسوس در زمان های گذشته یکی از بزرگترین شهرهای جهان بوده و بین 33600 تا 56000 نفر جمعیت داشته.

4 – کاپادوکیه در آناتولی یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ترکیه

کاپادوکیه در آناتولی ترکیه

کاپادوکیه یا سرزمین اسب های زیبا یکی از بهترین مناطق دیدنی ترکیه ست. از دوران ماقبل تاریخ یعنی بین قرن های 12 تا 18 قبل از میلاد مسیح در این منطقه تمدن وجود داشت. این افراد در غارها زندگی می کردند و در حال حاضر بعضی از این غارها بعنوان هتل دراومدن. هر سال در کاپادوکیه جشنواره بالن برگزار میشه که یکی از دیدنی ترین مناظر ترکیه رو به وجود میاره.

5 – کاخ توپقاپی در استانبول از قصرهای معروف عثمانی

کاخ توپقاپی در ترکیه

این قصر در سال 1459 به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شد و امروزه کاخ توپقاپی به یکی از معروف ترین موزه های شهر زیبای استابول تبدیل شده. می تونی خیلی از آثار ادبی و هنری ایرانی رو هم در این موزه پیدا کنی.

6 – پاموک کاله در دنیزلی از جاذبه های طبیعی ترکیه

پاموک کاله جاذبه های گردشگری ترکیه

اگه به قصد طبیعت گردی می خوای به ترکیه سفر کنی حتماً سری به پاموک کاله یا قلعه پنبه ای بزن. پاموک کاله از سنگ های آهک متخلخل تشکیل شده و آبگیرهای آب گرم طبیعی در این منطقه وجود داره. مکانی شبیه به این آبگیر ها در استان مازندارن بنام باداب سورت وجود داره.

7 – صومعه سومولا در ترابزون

صومعه سومولا در ترابزون ترکیه

این صومعه در سال 386 میلادی تاسیس شد. در طول تاریخ بارها و بارها تخریب و بازسازی شده. دیوارهای داخلی و خارجی صومعه با نقاشی های بسیار زیبایی که صحنه هایی از کتاب مقدس و همچنین داستان های مسبح و مریم مقدس رو به تصویر می کشند تزئین شده.

8 – میدان تاکسیم در استانبول

میدان تاکسیم در استانبول

مگه میشه به ترکیه سفر کنی و سری به مراکز خرید این کشور نزنی؟ در میدان تاکسیم استانبول می تونی انواع و اقسام مراکز خرید، جاذبه های گردشگری و تفریحی، رستوران ها، کافه ها و هتل های شیک و زیبایی رو پیدا کنی.

9 – کوه نمرود در استان آدی یامان

کوه نمرود در ترکیه

در کوه نمرود مجسمه های باستانی زیادی به شکل سر افراد مختلف وجود داره. این مجسمه های خارق العاده باعث شدن کوه نمرود در لیست مناطق دیدنی ترکیه قرار داشته باشه.

10 – شهر باستانی پرگامون در ازمیر

شهر باستانی پرگامون در ترکیه

شهر باستانی پرگامون قسمتی از یونان باستان بود. این شهر یکی از غنی ترین شهرهای تاریخی کشف شده ست و زادگاه جالینوس طبیب بوده. دومین کتابخانه بزرگ جهان در این شهر قرار داشت.

11 – معبد آرتمیس در ازمیر زیباترین معبد ترکیه

 معبد آرتمیس

معبد آرتمیس که یکی از عجایب هفتگانه ست 550 سال قبل از میلاد مسیح در امپراطوری ایران ساخته شد که در حال حاضر اون بخش از امپراطوری ایران در ازمیر قرار داره. معبد آرتمیس در نزدیکی شهر سلجوق و شهر تاریخی افسوس واقع شده.

12 – دهکده تفریحی اولودنیز در استان موغله زیباترین دهکده ترکیه

 دهکده تفریحی اولودنیز در ترکیه

یکی دیگه از مناطق دیدنی ترکیه دهکده تفریحی اولودنیز هست که در قسمت جنوب غربی ترکیه قرار داره. خیلی از گردشگرها و مردم ترکیه برای انجا تفریحات هیجان انگیزی مثل پاراگلایدر به این دهکده بکر و زیبا سفر می کنند. طبیعت دهکده بسیار زیباست این دهکده از یک طرف به دریا و از طرف دیگه به کوه محدود میشه.

13 – موزه مولانا در شهر قونیه

موزه مولانا در ترکیه

موزه مولانا در شهر قونیه آرامگاه شاعر نامدار ایرانی مولاناست. سلطان علاالدین کیقباد پادشاه سلجوقی، مولانا رو به قونیه دعوت کرد و باغ گل خودش رو به مولانا بخشید تا پدرش رو در اونجا دفن کنه. بعد از مرگ مولانا هم در همون باغ گل در کنار پدرش دفن شد. بعد از اون در اون باغ آرامگاهی برای مولانا ساخته شد و کمی بعد موزه ای در همون باغ بنام موزه مولوی ساخته شد.

14 – آنیت کابیر در آنکارا آرامگاه آتاتورک

آنیت کابیر در آنکارا

آنیت کابیر به معنای قبر یادمانی محل دفن مصطفی کمال آتاتورک رهبر جنگ استقلال ترکیه، بنیانگذار و اولین رئیس جمهور ترکیه ست. آتاتورک در تاریخ ترکیه نقش مهمی داشته و به همین دلیل مردم ترکیه خیلی بهش علاقمندند.

15 – مسجد سلیمانیه در استانبول یکی از زیباترین مساجد ترکیه

مسجد سلیمانیه در استانبول

مسجد سلمانیه از مساجد جامع استانبول بین سال های 1550 تا 1557 ساخته شد. این مسجد به دستور سلطان سلیمان اول و توسط خواجه معمار سنان آغا که از معمارهای برجسته اون زمان بود ساخته شد. در باغ پشت این مسجد آرامگاه سلطان سلیمان اول و همسرش خرم سلطان و دخترش مهرماه سلطان قرار داره.

16 – مسجد ایوب سلطان در استانبول

مسجد ایوب سلطان در استانبول

یکی دیگه از مساجد زیبای استانبول که جز مناطق دیدنی ترکیه ست مسجد ایوب سلطانه. این مسجد در سال 1458 میلادی به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شد، ولی در سال 1800 میلادی مسجد قبلی تخریب شد و مسجد فعلی بر روی ویرانه های اون مسجد ساخته شد.

17 – کتابخانه سلسوس در ازمیر

 کتابخانه سلسوس در ترکیه

این کتابخانه زیبا که در حال حاضر خرابه هایی ازش به جا مونده در شهر باستانی افسوس قرار داره. کتابخانه سلسوس توسط گایوس ژولیوس آکویلا در سال 135 میلادی به افتخار پدرش سناتور روم، تیبریوس ژولیوس سلسوس ساخته شد. این بنای زیبا در طی این سال ها بخاطر زمین لرزه تقریباً تخریب شده.

18 – پل بسفر در استانبول زیباترین پل معلق ترکیه

پل بسفر در استانبول

اگه اهل فیلم و سریال های ترکیه ای هستی حتماً بارها و بارها پل بسفر رو دیدی. این پل زیبای معلق قسمت اروپایی استانبول رو به قسمت آسیایی متصل می کنه. این پل ۱۱۵۰ متر طول، ۳۹ متر عرض و ۱۰۵ متر ارتفاع داره.

19 – برج گاتالا در استانبول

برج گاتالا در استانبول زیباترین برج ترکیه

برج گاتالا در قرون وسطی ساخته شده و معماری بسیار زیبایی داره. این برج که از مناطق دیدنی ترکیه ست در منطقه گاتالا استانبول در قسمت شمالی شاخ طلایی قرار داره.

20 – برج دختر در استانبول

برج دختر در استانبول یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه

برج دختر یا قلعه دختر یکی دیگه از مناطق دیدنی ترکیه ست. این برج 24 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده. در سال 2000 این قلعه بازسازی شده و در حال حاضر بعنوان رستوران دراومده و یکی از بهترین رستوران های استانبول هست. در سفر به ترکیه حتماً سری به قلعه دختر بزن.

اگه تجربه ای از حضور در این مناطق دیدنی ترکیه داری، اون رو با ما در میون بذار.

نویسنده: آزاده ملک زاده

آزاده هستم، یکی از بلاگرهای نت نظر. دختری شاد و فعالم و سعی میکنم در لحظه زندگی کنم. عاشق کافه گردی، فیلم و سریال و بازی های کامپیوتری هستم. به محیط زیست علاقه زیادی دارم و حامی پر و پا قرص حیواناتم، خودم هم یه گربه خوشگل و دوست داشتنی و خاص دارم که همه زندگیمه.
اگه دوست داری بیشتر با روحیاتم آشنا بشی می تونی بزنی رو اسمم و تمام مطالبی که نوشتم رو بخونی. اگه موضوع جالبی به ذهنت می رسه باهام در میون بذار تا درباره ش یک پست جالب و جذاب برات بنویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *