in

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح بامزهبامزه

تعرفه اینترنت نامحدود و مقایسه شرکت ها

taarafe internet namahdood va moghayese sherkatha

یادمه چند سال پیش با سرعت نه چندان قابل قبولی اینترنت نامحدود داشتم و اصلا هم نگرانی بابت تمام شدن حجم نداشتم. هر چند اگه هر چی هم تلاش میکردم نهایتا تا اخر ماه کمتر از ده گیگ میتونستم مصرف داشته باشم، اما حداقل این نگرانی وجود نداشت که وسط کار حجمم تموم بشه و مجدد شارژش کنم. ولی بعد از مدتی تمامی اینترنت های نامحدود جمع آوری شدن و از اونطرف سرعت ها بالاتر رفت. البته نه برای رفاه حال عمومی، بلکه برای زودتر تموم شدن حجم! و اجبار مشترک برای شارژ مجدد. خلاصه بعد از گمانه زنی های بسیار، این بار با کمک و پیگیری های مضاعف وزیر محترم ارتباطات رویای اینترنت نامحدود به حقیقت پیوست و همین الان که این پست رو مینویسیم کمتر از 24 ساعته که تعرفه جدید برام فعال شده و در حال استفاده هستم. اما اعلام تعرفه اینترنت نامحدود حرف و حدیث های زیادی در پی داشته و باعث نارضایتی عده ای از کاربران هم شده. بخاطر همین تصمیم گرفتم در این مطلب نگاهی بندازم به تعرفه اینترنت نامحدود و روش ارائه شرکتها رو باهم مروری کنیم.

تعرفه اینترنت نامحدود و مقایسه شرکت ها

در جدول زیر تمامی شرکت های مرجع ارائه دهنده اینترنت پرسرعت قرار گرفتن. و همونطور که مشاهده میکنی، میزان ترافیک مختلفی رو ارائه دادن.

تعرفه اینترنت نامحدود

آیا اینترنت نامحدود واقعاً نامحدوده؟

خیر! از لحاظ فنی اصلا چیزی به اسم نامحدود وجود نداره. چون شما حتی اگه آب دریا رو سطل سطل هم ببری جای دیگه ای خالی کنی، باز هم یه روزی بالاخره تموم میشه. اما بکار بردن کلمه نامحدود به این خاطره که بادر نظر گرفتن میزان مصرف کاربران ، کمتر مشترکی ممکنه از کل حجم اختصاص داده شده بتونه استفاده کنه و در نهایت هر ماه مقداری از اون سوخت میشه.

ولی در کنار همین تعرفه اینترنت نامحدود ، مبحث مصرف منصفانه (FUP) مطرح شده، تا مشترکینی که واقعا مصرف بالایی دارن، یک سقف مصرفی هم برای اونها در نظر گرفته بشه.

جالبه که بدونید این طرح باید سالها پیش اجرا میشد، ولی به دلیل عدم بازرسی و عدم مدیریت صحیح شرکت های ارائه دهنده اینترنت، دستشون در تعیین تعرفه باز بود و چه کم فروشی هایی که نکردن و چه پولهایی که از مردم نگرفتن!!!

در صورت رسیدن به سقف مصرف اینترنت نامحدود چه اتفاقی میافته؟

مصرف منصفانه در جدول تعرفه اینترنت نامحدود طوری در نظر گرفته شده که کمتر کسی تا اخر ماه به مشکل اتمام حجم بر بخوره. ولی اگر هم کاربری موفق به اتمام حجم دوره بشه، اینترنتش قطع نخواهد شد. و با پایینترین سرعت ممکن یعنی 128 کیلوبایت تا اخر ماه به اینترنت دسترسی خواهد داشت.

چرا حجم های ارائه شده در جدول متفاوته؟

علت تفاوت در تعرفه های اینترنت نامحدود به خاطر ایجاد رقابت در بین شرکت ها جهت ارائه اینترنت مطلوب با سرعت و کیفیت بهتره. ممکنه شرکتی حجم بسیار بالایی رو ارائه داده باشه که صرفاً دهن پر کن باشه ولی از اونور سرعت رو جوری تنظیم کنه که کاربر تا آخر دوره نهایتاً بتونه به سقف خاصی از مصرف برسه. و شرکتی دیگه ممکنه حجم رو کمتر در نظر گرفته باشه و سرعت بالاتری به خط کاربر بده تا ترافیک زودتر به اتمام برسه و کاربر مجبور به شارژ مجدد و خرید خجم بشه. در هر صورت این سیاست گذاری شرکتها برای کسب درآمد بیشتره و یک امر طبیعیه. حداقل خوبی ماجرا اینجاست که برای دانلود قسمت جدید یه سریال خارجی دیگه اونقدرا هم نگران تموم شدن حجم نخواهی بود.

آیا این میزان ترافیک ارائه شده، واقعیه!؟

هم بله هم خیر، در جدول فوق ترافیک های ارائه شده بصورت نصف باید محاسبه بشن. و این ارقام اسمی هستن. چون برای مصرف بین المللی و مصرف داخلی شاخص هایی تعیین شده که در ادامه با یک مثال روشن میکینم این قضیه رو.

فرضا تعرفه 16 مگ شرکت فن آوا رو در نظر بگیر، 16 مگ سرعت خط با 450 گیگ ترافیک ماهانه. در اصل این ترافیک بصورت 225 گیگ ترافیک بین المللی هست، اما از اونجایی که بازدید از سایت های داخلی (500 سایت برگزیده) نیم بها محاسبه میشه، میزان ترافیک رو به 450 گیگ میرسونه. بنابراین اگر کسی فقط از ترافیک داخلی استفاده کنه 450 گیگ سقف مصرف منصفانه وی خواهد بود. و اگر بصورت عمومی از سایت های خارجی و داخلی بازدید یا دانلود داشته باشه سقف مصرف 225 گیگ خواهد بود. ممکنه کمی این مسئله گیج کننده باشه ولی بزودی برای عموم جا خواهد افتاد.

در نت نظر بخون: بهترین سایت خرید هاست

نظرت درباره تعرفه اینترنت نامحدود جدید چیه دوست من؟ خودت از کدوم شرکت اینترنت میگیری؟ راضی هستی؟ پیشنهادی برای بهتر شدن جدول تعرفه ها داری؟ و اصلا با این طرح موافقی یا مخالف؟ نظرت رو برام بنویس.

1 دیدگاه

نظر بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: بهنام رحیمی نژاد

متولد اسفند هستم و عاشق نجوم و فضا و سازه های باستانی. این علاقه از زمانی شروع شد که وقتی بچه بودم پدرم ماجرای دیدن بشقاب پرنده رو در فاصله چند متریش توی مزرعه برام تعریف کرد! دیگه همیشه سرم به آسمون بود شاید یه بار چیز عجیبی ببینم! یه بار دیدم ولی نفهمیدم چی بود! چیزی به اندازه بشقاب غذا خوری به رنگ ماه و با سرعت دور شد. راستی یه بار هم یه موجود خاکستری دیدم که دراز و لاغر و سایه مانند بود، هنوزم برام سواله که چی بود! دویدم دنبالش ولی گم و گور شد!
حرفه اصلیم مشخص نیست چیه، خیلی کارا انجام میدم و تو بعضی موارد هم تخصص دارم. طراحی وب، وردپرس، سئو، هاستینگ، الکترونیک، کامپیوتر، IT و شبکه...
شعار من: همه چیز در این عالم یک توجیه علمی داره، حتی...
آرزوی من: تا جایی که عمرم قد بده بتونم هرچه بیشتر سر از کار دنیا در بیارم و با چیزای عجیب و غریبی روبرو شم...