in

بی نظیربی نظیر

چگونه خانه خود را هوشمند کنیم ؟

chegoneh khaneh khod ra hoshmand konim ?

برکسی پوشیده نسیت که پیشرفت های علم و تکنولوژی در عصر ما در همه عرصه های زندگی ، تا مرز ناباوری به پیش تاخته است ! تا جایی که اگر نخواهیم خودمان را با  این پیشرفت ها همسو کنیم با مشکلات فراوانی در زندگی روزمره خود روبرو خواهیم شد. بطور مثال: فرد سالخورده ای را در جامعه امروز خودمان نظر بگیرید که نحوه استفاده از کارت اعتباری بانکی خود را نمی داند وبانک های عامل نیز چندی است در شعب خود از دریافت سنتی قبوض آب و برق و… امتناع میکنند . حال اینکه شما بخوبی می دانید که این فرد برای پرداخت آن قبوض ،  باچه مشکلاتی روبرو خواهد بود .(که از بحث ما خارج است .) بهرحال اين پيشرفت ها ، با هر شكل و قيافه اي( چه خوب و چه بد ! ) حتي دست از سر خانه هاي ما هم بر نداشته است . اگرچه هنوز اين خانه ها شامل سقف و ستون و ديوار هستند ، اما در آينده اي نزديك همين چهارديواري ها هستند كه براي ما تصميم خواهند گرفت و احتياجات ما را از فروشگاه محله ، واقع در كوچه پاييني و يا حتي فروشگاه مكدونالد واقع در خيابان سي و دوم شهر شيگاگو (!) سفارش خواهند داد . آنها حتما احساسات ما را درك خواهند كرد و شايد اگر لازم باشد ، در اوقات مختلف ، برايمان موسيقي پخش مي نمايند .
اينها فقط گوشه اي از ساده ترين نقشه هايي است كه واحد تكنولوژي براي ما ترسيم كرده است و ما نيز ناچار به پذيرفتن آن خواهيم بود . مگرنه : ما هم ، سالخورده اي مي شويم كه با ديوارهاي خانه خودمان مشكل خواهيم داشت پس لازم است كه در درجه اول از همين امروز خانه هوشمند را بشناسيم و يك تعريف و ديدي كلي نسبت به آن داشته باشيم و در مرحله بعد مقتضيات يك خانه هوشمند را بدانيم و نهايتا در جهت داشتن يك خانه هوشمند گام برداريم تا بتوانيم همسو با اين موج ، از اين تفكر انساني ، بهره بيشتري ببريم .

منزل هوشمند چیست؟

همچنین در نت نظر بخوانید :انواع گجت های پوشیدنی

خانه هوشمند چیست ؟

از آن زمان كه انسان از سايه درختان به غارها پناه برد به فكر بهبود محل سكونت خود بوده است و اين تفكر تا كنون در اشكال مختلف در عرصه ساختمان سازي نمود پيدا كرده است .تا امروز كه بحث خانه هاي هوشمند بوجود آمده است . به عقيده برخي از آن زمان كه قفل بر در خانه ها ظاهر شد و در آن خانه ها بر حامل يكتاي كليد گشوده مي شد ، آن خانه ها به نوعي هوشمند به حساب مي آمدند . تا امروزه كه به لطف برق و الكترونيك ، همان درها با شناسه اثرانگشت و حتي با تن صدا بروي صاحب خود باز مي شوند .اين نكته صرفا درها و ورودي ها را شامل نمي شود و كنترل همه روشنايي ها ، پرده ها ، سيستم سرمايشي و گرمايشي به عهده پردازش گري است كه درون خانه هاي هوشمند جاي گرفته است .
شايد اين فكر به ذهن ما خطور كند كه همه اين موارد غيرضروري و تشريفاتي براي هر خانه اي باشد . اما گذشته نشان داده است كه هر تكنولوژي جديدي در ابتدا با همه اين اتهامات دست و پنجه نرم كرده و نهايتا اين تكنولوژي بوده كه در اين رقابت پيروز ميدان بوده است .
همانطور كه اين تفكر درباره استارتر خودروها در گذشته بوده و حتي در يك دهه پيش ترمزهاي ضد قفل (ABS) ،يك آپشن تشريفاتي به شمار مي رفت .

فواید داشتن یک خانه هوشمند درچیست ؟

براي تغيير نگرشمان نسبت به داشتن يك خانه هوشمند بايد از زواياي مختلف به اين موضوع نگاه كرد . هر تكنولوژي اي در ابتدا رفاه حال مصرف كننده آن تجهيز را در بر دارد و از اين حيث ، يك خانه هوشمند حرف هاي زيادي براي گفتن دارد . طراحان اين سيستم به خوبي دريافته اند كه خانه ها ، محل استراحت و رفاه ساكنان آن مي باشند و هرچه كه در اين راستا تلاش كنند ، بي ثمر نخواهد بود .
مورد ديگري كه مي بايست به آن اشاره كرد كنترل مصرف انرژي در خانه هاست . چنذي است كه كاهش مصرف انرژي سخن روز طراحان و معماران در سرتاسر دنيا و ازجمله در كشور ما شده است . به نحوي كه ديگر سبك هاي قديمي ، به كلي فراموش شده اند و هر روز رويه جديدي درچگونگي كاهش مصرف در اين حوزه به گوش مي رسد . استفاده از تجهيزات هوشمند در خانه ها را ميتوان يك ستون اصلي براي اين مهم به شمار آورد .
نكته ديگري كه مي بايست به آن پرداخت ، مسئله امنيت در هر خانه مي باشد كه هر مالكي بي توجه به آن نخواهد بود و شايد بتوان اين موضوع را در درجه اول قرار داد .اين نكته نيز از چشم طراحان اين سيستم دور نمانده است و تاكيد همگان بر امنيت از هر نقطه نظري پابرجاست.

خانه هوشمند چیست؟

مراحل و ملزومات ساخت یک خانه هوشمند چیست ؟

چه خانه اي را كه در آن ساكن هستيم و چه خانه اي را كه قصد ساختن آن را در آينده اي نزديك داريم را ميتوان به خانه اي هوشمند تبديل نمود . اما آنچه كه از نظر سيستمي و يا هزينه مالي لازم است تا ما به اين تغيير دست يابيم به اين شرح مي باشد:
1- نياز سنجي : ابتدا ما بايد بدانيم كه خانه مورد نظر ما قابليت چه تجهيزاتي را دارد وآيا اين تجهيزات جوابگوي نياز ما هستند يا خير
مثلا اگر درهاي ورودي داخلي خانه ما از نوع پاشنه اي هستند و به داخل يا به بيرون باز مي شوند نصب دربازكن اتوماتيك روي آن هزينه بر و دشوار است ولي اگر قرار است خانه جديدي بسازيم درهاي ورودي آن را از نوع ريلي در نظر بگيريم تا براي اين منظور مناسب باشند.

2- اعتبارسنجي : هرچند ميزان هزينه اي كه لازم است خرج پروژه شود حائز اهميت است ، اما اين بدان معني نيست كه هرچه قدر پول بيشتري هزينه شود ،بازدهي كار بالا مي رود .بلكه نياز سنجي و طراحي اوليه نقش بسزايي در اعمال هزينه ها خواهد داشت . لازم است در اينجا متذكر شوم كه هوشمند سازي خانه ها اخيرا وارد فاز جديدتري شده است و تعدادي از جوانان كشورمان با استفاده از فناوري wifi هزينه هاي طراحي و اجراي اين سيستم را تا حد زيادي كاهش داده اند .بطوريكه اگر براي خانه اي به مساحت يكصدو بيست متر مربع (دوخوابه ) نياز به مبلغ حدود هشت ميليون تومان  ، فقط براي زير ساخت ، طراحي و سيم كشي اين سيستم در گذشته بود اكنون با مبلغي حدود سه ميليون تومان مي توان اين سيستم را در هر خانه اي بدون زيرساخت اوليه اجرا و تحويل داد . ( انشااله در آينده نسبت به معرفي اين شركت ايراني و چگونگي توليدات آن مطلبي خواهم نوشت .)
پس بخوبي مي توان دريافت كه هوشمند سازي خانه ها در مقابل فناوري اي كه اين سيستم در اختيار ما قرار مي دهد ، هزينه و زيرساخت خيلي خاصي نمي خواهد . اگرچه در روش قديمي (البته نه گذشته خيلي دور )به دليل طراحي خاص و سيم كشي و… بسيار هزينه بر بود ولي امروزه به همت جوانان كشورمان  روش هاي جديد و بسيار مقرون به صرفه اي پيش روي ما قرار دارد كه بتوانيم از اين تكنولوژي بهره مند شويم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: مرتضی کاظمی

سال 1358 در یکی از روستاهای اصفهان به دنیا آمدم . در رشته مهندسی نرم افزار لیسانس و مدرک ارشد خود را در رشته طراحی سیستم های هوشمند دریافت نموده ام . از سال 1380 به استخدام شرکت ذوب آهن اصفهان در آمدم و تا کنون در بخش های مختلف این شرکت مشغول بکار بوده ام . برخی من را فردی بسیارخوب ، مهربان و دوست داشتنی میدانند و برخی دیگر دقیقا نقطه نظر برعکسی راجع به این موضوع دارند .عاشق مطالعه و تحقیق هستم و هر چیزی در این دنیا برایم جالب و جذاب است .