in

بی نظیربی نظیر

چگونه خانه خود را هوشمند کنیم ؟

chegoneh khaneh khod ra hoshmand konim ?

برکسی پوشیده نسیت که پیشرفت های علم و تکنولوژی در عصر ما در همه عرصه های زندگی ، تا مرز ناباوری به پیش تاخته است ! تا جایی که اگر نخواهیم خودمان را با  این پیشرفت ها همسو کنیم با مشکلات فراوانی در زندگی روزمره خود روبرو خواهیم شد. بطور مثال: فرد سالخورده ای را در جامعه امروز خودمان نظر بگیرید که نحوه استفاده از کارت اعتباری بانکی خود را نمی داند وبانک های عامل نیز چندی است در شعب خود از دریافت سنتی قبوض آب و برق و… امتناع میکنند . حال اینکه شما بخوبی می دانید که این فرد برای پرداخت آن قبوض ،  باچه مشکلاتی روبرو خواهد بود .(که از بحث ما خارج است .) بهرحال این پیشرفت ها ، با هر شکل و قیافه ای( چه خوب و چه بد ! ) حتی دست از سر خانه های ما هم بر نداشته است . اگرچه هنوز این خانه ها شامل سقف و ستون و دیوار هستند ، اما در آینده ای نزدیک همین چهاردیواری ها هستند که برای ما تصمیم خواهند گرفت و احتیاجات ما را از فروشگاه محله ، واقع در کوچه پایینی و یا حتی فروشگاه مکدونالد واقع در خیابان سی و دوم شهر شیگاگو (!) سفارش خواهند داد . آنها حتما احساسات ما را درک خواهند کرد و شاید اگر لازم باشد ، در اوقات مختلف ، برایمان موسیقی پخش می نمایند .
اینها فقط گوشه ای از ساده ترین نقشه هایی است که واحد تکنولوژی برای ما ترسیم کرده است و ما نیز ناچار به پذیرفتن آن خواهیم بود . مگرنه : ما هم ، سالخورده ای می شویم که با دیوارهای خانه خودمان مشکل خواهیم داشت پس لازم است که در درجه اول از همین امروز خانه هوشمند را بشناسیم و یک تعریف و دیدی کلی نسبت به آن داشته باشیم و در مرحله بعد مقتضیات یک خانه هوشمند را بدانیم و نهایتا در جهت داشتن یک خانه هوشمند گام برداریم تا بتوانیم همسو با این موج ، از این تفکر انسانی ، بهره بیشتری ببریم .

منزل هوشمند چیست؟

همچنین در نت نظر بخوانید :انواع گجت های پوشیدنی

خانه هوشمند چیست ؟

از آن زمان که انسان از سایه درختان به غارها پناه برد به فکر بهبود محل سکونت خود بوده است و این تفکر تا کنون در اشکال مختلف در عرصه ساختمان سازی نمود پیدا کرده است .تا امروز که بحث خانه های هوشمند بوجود آمده است . به عقیده برخی از آن زمان که قفل بر در خانه ها ظاهر شد و در آن خانه ها بر حامل یکتای کلید گشوده می شد ، آن خانه ها به نوعی هوشمند به حساب می آمدند . تا امروزه که به لطف برق و الکترونیک ، همان درها با شناسه اثرانگشت و حتی با تن صدا بروی صاحب خود باز می شوند .این نکته صرفا درها و ورودی ها را شامل نمی شود و کنترل همه روشنایی ها ، پرده ها ، سیستم سرمایشی و گرمایشی به عهده پردازش گری است که درون خانه های هوشمند جای گرفته است .
شاید این فکر به ذهن ما خطور کند که همه این موارد غیرضروری و تشریفاتی برای هر خانه ای باشد . اما گذشته نشان داده است که هر تکنولوژی جدیدی در ابتدا با همه این اتهامات دست و پنجه نرم کرده و نهایتا این تکنولوژی بوده که در این رقابت پیروز میدان بوده است .
همانطور که این تفکر درباره استارتر خودروها در گذشته بوده و حتی در یک دهه پیش ترمزهای ضد قفل (ABS) ،یک آپشن تشریفاتی به شمار می رفت .

فواید داشتن یک خانه هوشمند درچیست ؟

برای تغییر نگرشمان نسبت به داشتن یک خانه هوشمند باید از زوایای مختلف به این موضوع نگاه کرد . هر تکنولوژی ای در ابتدا رفاه حال مصرف کننده آن تجهیز را در بر دارد و از این حیث ، یک خانه هوشمند حرف های زیادی برای گفتن دارد . طراحان این سیستم به خوبی دریافته اند که خانه ها ، محل استراحت و رفاه ساکنان آن می باشند و هرچه که در این راستا تلاش کنند ، بی ثمر نخواهد بود .
مورد دیگری که می بایست به آن اشاره کرد کنترل مصرف انرژی در خانه هاست . چنذی است که کاهش مصرف انرژی سخن روز طراحان و معماران در سرتاسر دنیا و ازجمله در کشور ما شده است . به نحوی که دیگر سبک های قدیمی ، به کلی فراموش شده اند و هر روز رویه جدیدی درچگونگی کاهش مصرف در این حوزه به گوش می رسد . استفاده از تجهیزات هوشمند در خانه ها را میتوان یک ستون اصلی برای این مهم به شمار آورد .
نکته دیگری که می بایست به آن پرداخت ، مسئله امنیت در هر خانه می باشد که هر مالکی بی توجه به آن نخواهد بود و شاید بتوان این موضوع را در درجه اول قرار داد .این نکته نیز از چشم طراحان این سیستم دور نمانده است و تاکید همگان بر امنیت از هر نقطه نظری پابرجاست.

خانه هوشمند چیست؟

مراحل و ملزومات ساخت یک خانه هوشمند چیست ؟

چه خانه ای را که در آن ساکن هستیم و چه خانه ای را که قصد ساختن آن را در آینده ای نزدیک داریم را میتوان به خانه ای هوشمند تبدیل نمود . اما آنچه که از نظر سیستمی و یا هزینه مالی لازم است تا ما به این تغییر دست یابیم به این شرح می باشد:
۱- نیاز سنجی : ابتدا ما باید بدانیم که خانه مورد نظر ما قابلیت چه تجهیزاتی را دارد وآیا این تجهیزات جوابگوی نیاز ما هستند یا خیر
مثلا اگر درهای ورودی داخلی خانه ما از نوع پاشنه ای هستند و به داخل یا به بیرون باز می شوند نصب دربازکن اتوماتیک روی آن هزینه بر و دشوار است ولی اگر قرار است خانه جدیدی بسازیم درهای ورودی آن را از نوع ریلی در نظر بگیریم تا برای این منظور مناسب باشند.

۲- اعتبارسنجی : هرچند میزان هزینه ای که لازم است خرج پروژه شود حائز اهمیت است ، اما این بدان معنی نیست که هرچه قدر پول بیشتری هزینه شود ،بازدهی کار بالا می رود .بلکه نیاز سنجی و طراحی اولیه نقش بسزایی در اعمال هزینه ها خواهد داشت . لازم است در اینجا متذکر شوم که هوشمند سازی خانه ها اخیرا وارد فاز جدیدتری شده است و تعدادی از جوانان کشورمان با استفاده از فناوری wifi هزینه های طراحی و اجرای این سیستم را تا حد زیادی کاهش داده اند .بطوریکه اگر برای خانه ای به مساحت یکصدو بیست متر مربع (دوخوابه ) نیاز به مبلغ حدود هشت میلیون تومان  ، فقط برای زیر ساخت ، طراحی و سیم کشی این سیستم در گذشته بود اکنون با مبلغی حدود سه میلیون تومان می توان این سیستم را در هر خانه ای بدون زیرساخت اولیه اجرا و تحویل داد . ( انشااله در آینده نسبت به معرفی این شرکت ایرانی و چگونگی تولیدات آن مطلبی خواهم نوشت .)
پس بخوبی می توان دریافت که هوشمند سازی خانه ها در مقابل فناوری ای که این سیستم در اختیار ما قرار می دهد ، هزینه و زیرساخت خیلی خاصی نمی خواهد . اگرچه در روش قدیمی (البته نه گذشته خیلی دور )به دلیل طراحی خاص و سیم کشی و… بسیار هزینه بر بود ولی امروزه به همت جوانان کشورمان  روش های جدید و بسیار مقرون به صرفه ای پیش روی ما قرار دارد که بتوانیم از این تکنولوژی بهره مند شویم .

نویسنده: مرتضی کاظمی

سال 1358 در یکی از روستاهای اصفهان به دنیا آمدم . در رشته مهندسی نرم افزار لیسانس و مدرک ارشد خود را در رشته طراحی سیستم های هوشمند دریافت نموده ام . از سال 1380 به استخدام شرکت ذوب آهن اصفهان در آمدم و تا کنون در بخش های مختلف این شرکت مشغول بکار بوده ام . برخی من را فردی بسیارخوب ، مهربان و دوست داشتنی میدانند و برخی دیگر دقیقا نقطه نظر برعکسی راجع به این موضوع دارند .عاشق مطالعه و تحقیق هستم و هر چیزی در این دنیا برایم جالب و جذاب است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معرفی بهترین دندانپزشک های مشهد

بهترین دندانپزشک های مشهد – لیست ۱۰تایی

بهترین سایت خرید بذر

بهترین سایت خرید بذر