زندگینامه فردوسی به زبان ساده
in ,

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح ضعیفضعیف بامزهبامزه

زندگینامه فردوسی به مناسبت زادروز فردوسی – زندگی نامه به زبان ساده

زندگی نامه فردوسی به زبان ساده

حکیم ابوالقاسم فردوسی اسمیه که از کودکی بارها و بارها شنیدیم و در کتاب های درسی با اشعارش آشنا شدیم ولی در حقیقت خیلی از ما ایرانی ها چیز زیادی درباره زندگی نامه فردوسی نمی دونیم، فقط می دونیم فردوسی یک شاعر بزرگ و توانا بود که ۳۰ سال وقت صرف کرد تا شاهنامه رو خلق کنه. از اونجایی که زادروز این شاعر بزرگ ۱ بهمن ماه و چند روز دیگه ست تصمیم گرفتم زندگینامه فردوسی رو به زبان ساده و خودمونی برای شما کاربران خوب نت نظری تعریف کنم. اگه می خوای با زندگینامه فردوسی آشنا بشی و بدونی چطور فردوسی همچین شاعر بزرگی شد این مطلب رو تا انتها بخون.

زندگینامه فردوسی به زبان ساده

حکیم ابوالقاسم فردوسی

زندگی نامه فردوسی: نولد و کودکی فردوسی

ابولقاسم فردوسی ۳۲۹ هجری قمری مصادف با ۳۱۹ هجری خورشیدی و سال ۹۴۰ میلادی در روستای پاژ واقع در شهر طوس خراسان بدنیا اومد. پدر فردوسی از دهقانان ثروتمند طوس بود. (دهقانان یکی از طبقه های اجتماعی بودند که جزء مالکان به شمار می اومدند و حد فاصل طبقه اشراف و کشاورزان رو تشکیل می دادند.) از اونجایی که فردوسی جزء خانواده ثروتمندان بود و مثل بچه های کشاورزان نیاز نبود پا به پای خانواده اش کار کنه و از تحصیل محروم باشه، از کودکی به کسب علم و دانش مشغول شد.

فردوسی از همون زمان کودکی به شعر و شاعری علاقمند شد و تا حدودی زبان های عربی و پهلوی رو فرا گرفت.

خانواده فردوسی

در واقع در کتب تاریخی تا پیش از نگارش شاهنامه چیز زیادی از زندگی نامه فردوسی و خانواده این شاعر بزرگ گفته نشده. تنها چیزی که مشهوده اینه که پسر فردوسی در سال ۳۵۹ هجری قمری بدنیا اومده یعنی این شاعر بزرگ قبل از سال ۳۵۸ هجری قمری ازدواج کرده. درباره همسر فردوسی کسی اطلاعات زیادی نداره، ولی گمانه زنی ها حاکی از اینه که اون هم زنی فرهیخته و باسواد بوده و بخوبی چنگ می نواخته و مانند فردوسی از خانواده دهقانان بوده. علاوه بر پسری که درباره اش گفتیم (و در سن ۳۷ سالگی یعنی زمانی که فردوسی ۶۷ ساله بود فوت می کنه) فردوسی دختری هم داشت و به دلیل فقر و تنگدستی که در زمان ازدواج دخترش گریبانش رو گرفته بود و توانایی تهیه جهیزیه دختر رو نداشت، شاهنامه رو به سلطان محمود غزنوی پیشکش کرد تا با پولی که بابت این کتاب فوق العاده بدست میاره جهیزیه دخترش رو تامین کنه.

آغاز نگارش شاهنامه

معرفی شاهنامه فردوسی - زندگی نامه فردوسی

در سال ۳۷۰ هجری قمری زمانی که فردوسی ۴۰ ساله بود نگارش شاهنامه رو آغاز کرد. در سال های ابتدایی سرایش شاهنامه فردوسی که فردی ثروتمند و زمین دار بود، از نظر امرار معاش مشکلی نداشت، از طرفی علاوه بر ثروت خودش، بعضی از بزرگان شیعی مثل حسین قتیبه و علی دیلمی که به فرهنگ و ادبیات علاقه زیادی داشتند این شاعر بزرگ رو از نظر رزق و روزی و کسب معاش یاری می کردند ولی با گذشت سالها، درست زمانی که تمام ثروت فردوسی ذره ذره خرج شد و ملک و املاکش از دست رفت، دیگر کسی نبود که این حکیم خردمند رو یاری کنه و سال های پایانی عمر فردوسی در فقر و تنگدستی سپری شد.

فردوسی در سال ۳۸۴ هجری قمری یعنی ۳ سال قبل از بر تخت نشستن سلطان محمود غزنوی اولین ویرایش شاهنامه رو به پایان برد، ولی از اونجایی که می خواست اثری جاودانه از خودش به یادگار بذاره به این نسخه بسنده نکرد و اینجا بود که برای پرمایه تر شدن اشعار شاهنامه ویرایش دیگری رو آغاز کرد که بیش از ۱۶ سال دیگه زمان برد.

فردوسی در سال ۳۹۴ هجری قمری و در سن ۶۵ سالگی تصمیم گرفت شاهنامه رو به سلطان محمود غزنوی تقدیم کنه، به همین خاطر در نسخه ویرایش شده شاهنامه به مدح و ثنای سلطان محمود پرداخت. در نهایت در سن ۷۱ سالگی و در سال ۴۰۰ هجری قمری فردوسی ویرایش شاهنامه رو به پایان برد.

تقدیم شاهنامه به سلطان محمود غزنوی

از اونجایی که فردوسی در سال های پایانی عمرش به سختی زندگی می کرد، تصمیم گرفت با پیشکش کردن شاهنامه به سلطان محمود و گرفتن پاداش هم آتیه دخترش رو تامین کنه و هم این چند صباح باقیمانده رو در آسایش زندگی کنه، به همین خاطر شاهنامه رو در ۷ دفتر نوشت و اون رو به پایتخت غزنویان در غزنی یا غزنین و نزد سلطان محمود برد. قرار بر این بود که سلطان محمود ۶۰٫۰۰۰ دینار به فردوسی پاداش بده، ولی بخاطر بدگویی حسودان و اطرافیان پادشاه این رقم به ۵۰٫۰۰۰ درهم کاهش پیدا کرد و در نهایت ۲۰٫۰۰۰ درهم به فردوسی پرداخت شد.

زندگینامه فردوسی: رگذشت فردوسی

آرامگاه فردوسی در چه شهری است
زندگی نامه فردوسی: آرامگاه فردوسی

زندگینامه فردوسی که فراز و نشیب بسیاری داشت در سال ۴۱۱ هجری قمری به پایان می رسه. همونطور که گفتیم فردوسی در سالهای پایانی عمرش زندگی سختی رو تجربه کرد و همه اینها بخاطر بدعهدی سلطان محمود و حسادت اطرافیان پادشاه بود. سلطان محمود بعد از شنیدن بیت :

اگر جز به کام من آید جواب                           من و گرز و میدان و افراسیاب

از کاری که کرده بود پشیمان شد و تصمیم گرفت به قولی که به فردوسی داده بود عمل کنه و ۶۰٫۰۰۰ دینار برای فردوسی فرستاد ولی خب اجل به فردوسی مهلت نداد از سکه ها استفاده کنه و درست زمانی که دینارها از دروازه شهر به داخل می رفت، تشییع جنازه فردوسی برگزار می شد و جنازه این شاعر نامدار ایرانی از دروازه شهر خارج میشد.

دختر فردوسی که دید بعد از مرگ پدرش پاداش شاهنامه برای فردوسی فرستاده شده از قبول این پول امتناع کرد و در نهایت ۶۰٫۰۰۰ دینار پاداش فردوسی برای بهبود و بازسازی کاروانسرای چاهه خرج شد.

زندگینامه شعرا و نویسندگان دیگر:

نویسنده: آزاده ملک زاده

آزاده هستم، یکی از بلاگرهای نت نظر. دختری شاد و فعالم و سعی میکنم در لحظه زندگی کنم. عاشق کافه گردی، فیلم و سریال و بازی های کامپیوتری هستم. به محیط زیست علاقه زیادی دارم و حامی پر و پا قرص حیواناتم، خودم هم یه گربه خوشگل و دوست داشتنی و خاص دارم که همه زندگیمه.
اگه دوست داری بیشتر با روحیاتم آشنا بشی می تونی بزنی رو اسمم و تمام مطالبی که نوشتم رو بخونی. اگه موضوع جالبی به ذهنت می رسه باهام در میون بذار تا درباره ش یک پست جالب و جذاب برات بنویسم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معرفی بهترین فیلم های 2018

بهترین فیلم های ۲۰۱۸ – لیست ۲۰ تایی

بهترین برندهای دنیا

بهترین برندهای دنیا – لیست ۵۰ تایی