روش پرورش قارچ در ایران
in

پرورش قارچ در ایران چگونه است؟

parvaresh gharch dar Iran chegoone ast

پرورش قارچ در ایران به چه صورتی انجام میشه؟ سوالی که احتمالا ذهن تو رو هم درگیر کرده و شاید هم در حال برنامه ریزی هستی تا بتونی از طریق پرورش قارچ در ایران یه منبع درآمدی برای خودت دست و پا کنی! با پرورش قارچ میتونی علاوه بر ایجاد سرگرمی، در آمدی هم کسب کنی. توی این مطلب در مورد آشنایی با پرورش قارچ در ایران اطلاعاتی رو بهت میدم.

آشنایی با پرورش قارچ در ایران و بررسی مراحل انجام پرورش قارچ

پول کم اما سود زیاد با پرورش قارچ در ایران!

پول کم اما سود زیاد با پرورش قارچ در ایران!

برای شروع هر کاری، اولین جرقه ای که به ذهنت میرسه در مورد میزان سرمایه گذاری و هزینه لازم برای شروع کار است. جالبه بدونی که برای کشت قارچ میتونی از یه کارگاه خانگی یا زیر پله ای برای پرورش قارچ با سرمایه تقریبی ۱٫۵ میلیون تومانی این کار رو آغاز کنی. اما اگر زمینی با وسعت بیشتری برای خودت فراهم کنی، حتما سود بیشتری هم عایدت میشه.

نحوه شروع کار پرورش قارچ در ایران

نحوه شروع کار پرورش قارچ

بعد از اینکه میزان پول و سرمایه ای رو برای شروع کشت قارچ جور کردی، باید یاد بگیری که این خوراکی پرطرفدار چگونه تولید میشه؟ زمان کشت و حجم تولیدش رو باید تعیین کنی. یه نکته هم بهت بگم که قارچ وقتی توی یه بستری پرورش پیدا کنه بهش میگن “کمپوست”! لازمه در مورد اینها هم اطلاعاتی داشته باشی. در واقع کمپوست یه نوع کود گیاهیه که ترکیبی از کاه و کلش است. از هر تن کمپوست هم میتونی حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ کیلو قارچ برداشت کنی! البته مقدار بازدهی هم بستگی به تجهیزات کارگاه و تجربه تولید کننده داره. شاید توی ذهنت فکر کنی که بعد از هر بار برداشت قارچ باید کمپوست جدیدی بخری؟ خبر خوشحال کننده این است که نیازی به خرید کمپوست جدید نداری! چون هر بلوک کمپوست میتونه تا سه چین برداشت کنه و سه بار هم قدرت باردهی داره. ولی خب اینم در نظر بگیر که همون یکبار هم که میخری قیمت هر تن کمپوست چیزی در حدود ۴۷۰ تا ۵۶۰ هزار تومن است!

آشنایی با مراحل تولید پرورش قارچ

مراحل تولید پرورش قارچ در ایران

برای تولید قارچ نیاز به یه سالن یا مکان سرپوشیده داری که اندازه بزرگی این مکان هم بستگی به میزان تولید قارچ داره که چه مقداری قارچ میخوای برداشت کنی. بعد از اینکه فضای لازم برای پرورش قارچ رو انتخاب کردی، باید برای جلوگیری از اتلاف گرما و سرما، این مکان رو عایق کاری و قفسه بندی کنی. بعد از انجام این مراحل میتونی وارد مرحله تولید بشی که در ادامه برات توضیح میدم. اولین مرحله باید سالن رو ضدعفونی کنی، بعد از اون میتونی کمپوست رو وارد کنی و در قفسه ها بچینی. مرحله بعدی باید میسلیوم رانی کنی! (میسلیوم به تارهای نازک سفیدی گفته میشه  که از بذر قارچ رشد میکنه و بین تمامی کمپوست حرکت میکنه و  بعد از مدتی اون رو  یکدست سفید می کنه). مرحله بعدی که اسمش تخته کولی یا تخته کوبی است، یعنی باید کیسه هایی روی سطح بلوک های کمپوست قرار بدی. بعد از اون که کمپوست کاملا با میلسیوم سفید شد، روی اون رو با لایه ای از خاک مخصوص به اسم پیت میپوشانن که قارچ بتونه داخل این خاک رشد کنه و در نهایت هم روزنامه ای رو روی بستر قرار میدن تا محیط رو مرطوب نگه داره.  بعد از این مراحل، شخم زدن  خاک انجام میشه و روش شوکدهی انجام میشه که این عمل باعث میشه رشد میسلیوم متوقف بشه و شروع به تولید قارچ کنه. بعد از شوکدهی هم که نوبت به رویش و چیدن قارچ میرسه و در واقع میشه گفت وقت برداشت محصول است! به طور کلی میشه گفت حدود دو ماه زمان برای تولید و پرورش قارچ لازم است.

وضعیت پرورش قارچ در کشور

وضعیت پرورش قارچ در کشور

با وجود اینکه تولید و پرورش قارچ در ایران بالاست اما این خوراکی خوشمزه چندان صادرات زیادی هم ندارد! شاید به این دلیل که قارچ یه نوع میوه ای است که توی گرما خراب میشه و قابل استفاده نیست، پس نگهداری اون توی این شرایط کمی سخت به نظر میرسه. برای همین باید صادرات در کمترین زمان ممکن انجام بشه اما باز هم  همچنان به کشورهای حوزه خلیچ فارس این صادرات انجام میشه. جالبه بدونی که بیشترین میزان تولید قارچ در ایران در دو  استان تهران و البرز انجام میشه. اما باز هم پرورش قارچ در نقاط مختلف کشور علاقمندان خودش رو داره و منبع درآمدی براشون به حساب میاد.

محاسبه در آمد ماهیانه پرورش قارچ در ایران

در آمد ماهیانه پرورش قارچ

وقتی یه کاری انجام میشه، مهمترین سوال این است که میزان درآمدی که از این همه هزینه و تلاش بدست میاد چقدره؟ خب در این مورد باید تخمین بزنی که چه هزینه هایی صرف خرید تجهیزات کردی و چه هزینه هایی رو در طول کشت قارچ پرداخت کردی، بعد میتونی میزان کل فروشی که از قارچ داشتی رو تخمین بزنی و با یه حساب و کتاب ساده میشه سود خالص رو بدست آورد. در کل اگه بخوای خوشبینانه در نظر بگیری میتونی درآمد ماهیانه از سود پرورش قارچ در ایران رو چیزی حدود ۱٫۵ میلیون تومان تخمین بزنی.

بعد از خوندن این مطلب داری فکر میکنی که از چه راهی میتونی کاری رو با سرمایه کم انجام بدی؟ شاید هم به ایده پرورش قارچ داری فکر میکنی! به هر حال بهت توصیه میکنم مطلب زیر رو هم بخونی تا شاید ایده های جدیدتری رو هم پیدا کردی.

 در نت نظر بخوان: چند ایده جالب برای ایجاد کسب و کار با سرمایه کم

نویسنده: لطیفه ایری

لطیفه هستم. یه دختر فعال و پر جنب و جوش. علاقه زیادی به نویسندگی دارم و یکی از بلاگر های نت نظر هستم. عاشق هیجان و یادگیری مطالب به روز هستم. خوشحال میشم اگه مطالبی که نوشتم رو بخونی و نظرت رو بهم میگی و باعث افتخاره اگه پیشنهادی داری باهام در میون بذاری.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین دانشگاه های آمریکا

بهترین دانشگاه های آمریکا در سال ۲۰۱۷ – لیست ۵۰ تایی

بهترین ترفندهای اینستاگرام - لیست 10 تایی

بهترین ترفندهای اینستاگرام – لیست ۱۰ تایی