in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه ضعیفضعیف افتضاحافتضاح

بهترین ضرب المثل های ایرانی – لیست ۱۰تایی

behtarin zarb almasal haye irani-list 10taei

تا حالا شده به این فکر کنی در طول روز از چه ضرب المثل هایی بیشتر استفاده میکنی و بهترین ضرب المثل های ایرانی چیست؟ در نسل جدید استفاده از ضرب المثل های ایرانی کمی کمرنگ شده اما هنوز خیلی ها هستند که استفاده ضرب المثل توی کلام عادی شان وجود دارد. شما میتوانید با استفاده از یک ضرب المثل که به اندازه نیم خط است به جای یک جمله طولانی استفاده کنید. سعی می کنم بهترین ضرب المثل های ایرانی رو معرفی کنم که بتونی در گفتگوهای روزمره استفاده کنی. لیست بهترین ضرب المثل های ایرانی رو در زیر بخون.

معرفی بهترین ضرب المثل های ایرانی

۱- “آب در هاون کوبیدن”

هاون

ضرب المثل آب در هاون کوبیدن یکی از بهترین ضرب المثل های ایرانی ، در زبان فارسی به این معنا و مفهوم به کار می رود که کسی بخواهد کار بیهوده و عبثی را انجام دهد و در عین حال انتظار نتیجه و اثر خاصی را هم داشته باشد. در این چنین حالت و موقعیتی اصطلاحا می گویند: فلانی کاری جز آب در هاون کوبیدن انجام نمی دهد.

۲- “آش کشک خالته ، بخوری پاته نخوری پاته”

 ضرب المثل آش کشک خالت بخوری پاته نخوری پاته در زبان فارسی به این معنا و مفهوم به کار می رود که اجبار در قبول و انجام کاری بر کسی تحمیل شده باشد.

۳- “آب از دستش نمی چکد” از بهترین ضرب المثل های ایرانی

خسیس

ضرب المثل آب از دست نچکیدن در زبان فارسی به این معنا و مفهوم به کار می رود که فردی خیرش به کسی نمیرسد یا خسیس است.

۴- “از این ستون به آن ستون فرجی است”

بهترین ضرب المثل های ایرانی

ضرب المثل از این ستون به آن ستون فرجی است در زبان فارسی به این معنا و مفهوم به کار میرود که گذشت زمان ممکن است برای حل مشکل فرد مؤثر واقع شود.

۵- “بادمجان بم آفت نداره”

بدشانس

ضرب المثل بادمجان بم آفت نداره در زبان فارسی به این معنا و مفهوم به کار می رود که فردی دربرابر سختی ها مقاومت داشته باشد.

در نت نظر بخوان: ده غذای گیاهی مناسب برای چربی سوزی

۶- “جایی نمیخوابد که زیرش آب برود”

زیرک

 ضرب المثل جایی نمیخوابد که زیرش آب برود در زبان فارسی به این معنا و نشان دهنده این است که فردی بسیار زیرک است و سرش کلاه نمی رود.

۷- “حرف راست را باید از بچه شنید”

حرف راست

ضرب المثل حرف راست را باید از بچه شنید در زبان فارسی به این معنا و مفهوم می باشد که سخن کودکان همیشه درست است و بر حقیقت دلالت دارد.

۸- “زبانم مو در آورد”

زبانم مو درآورد

ضرب المثل زبانم مو درآورد در زبان فارسی به معنی این است که چندین بار حرفی را تکرار کنی اما تنیجه ای نداشته باشد.

۹- “صورتش را با سیلی سرخ نگاه می دارد”

صورت سرخ

ضرب المثل صورتش را با سیلی سرخ نگه می دارد در زبان فارسی به این معنی است که شخصی که حتی با وجود فقر و تنگدستی زندگی آبرومندانه ای دارد و کلامی بر زبان نمی آورند

۱۰- “کبکش خروس می خواند”

خوشحال

ضرب المثل کبکش خروس میخواند به عنوان یکی از ضرب المثل های ایرانی بر خوشحالی و شادی بسیار فرد دلالت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: مهتاب حسینی نژاد

دانشجوی مهندسی نرم افزار هستم. آرزوهای بزرگ و سوالات بزرگ‌تری در ذهنم دارم. اما عقیده دارم این زمانی که ما آدم‌ها در اختیار داریم مطلقا برای خودمون نیست. این رو هم بگم که عاشق موسیقی هستم. و اینکه امیدوارم بتونم با مطالبم به شما کمک کنم...