بهترین شاعر های معاصر ایران
in

بی نظیربی نظیر ضعیفضعیف افتضاحافتضاح بامزهبامزه

بهترین شاعر معاصر ایران – لیست 10 تایی

معروفترین شعرای معاصر ایران

می خوای بدونی 10 شاعرهای برتر معاصر ایرانی  کدامند؟ از قرن ها پیش ایرانی ها بهترین و محبوبترین شاعر های دنیا را داشتند و این روند تا به حال نیز ادامه داشته است.از قرن ها پیش شاعر های زیادی وجود داشتند که دنیای ادبیات ایران را زیرو رو کردند و هر کدام خود صاحب سبک بودند و بسیار معروف  اما در عصر حاضر چه شاعر هایی بودند و بهترین شاعر معاصر ایران چه کسیست ؟ شعرهای شاعر های معاصر ایران بیشتر شعر نو می باشد و سعی بر آن بوده از شعر کهن فاصله گرفته و قالب و وزن عروضی نداشته باشد.در ادامه می خواهیم با هم بهترین شاعر های معاصر ایران را معرفی کنیم.

بهترین شاعر معاصر ایران کیست؟

1- سهراپ سپهری

سهراب سپهری

سهراب سپهری شاعر، نویسنده و نقاش ایرانی در سال 1308 در کاشان متولد شد و در 1 اردیبهشت ماه 1359 در تهران درگذشت. شعرهای او به چندین زبان ترجمه شده و از نظر علاقمندان به هنر نقاشی او بهترین شاعرمعاصر ایران می باشد. او شعر را با سبک نیمایی آغاز کرد اما سپس به شیوه جدید از دیدگاه انسان دست پیدا کرد که در حجم سبز مشخص می شود. از جمله شعرهای معروف او می توان به صدای پای آب، مسافر و شرق اندوه اشاره کرد.

چه کسی میداند که تو در پیله تنهایی خود تنهایی؟

چه کسی میداند که تو در حسرت یک روزنه در فردایی ؟

پیله ات را بگشا….تو به اندازه پروانه شدن زیبایی

2- پروین اعتصامی

پروین اعتصامی

رخشنده اعتصامی که به پروین اعتصامی معروف است، “مشهورترین شاعر زن ایران” است که در سال 1285 در تبریز متولد شده و در سال 1320 در تهران درگذشته است.بسیاری از بانوان این سرزمین او را بهترین شاعر معاصر ایران میدانند. او از کودکی زبان های انگلیسی، فارسی و عربی را آموخت و نزد دهخدا و ملک الشعرا بهار شعر را آغاز کرد. پدر پروین اعتصامی، یوسف اعتصامی نام داشت که در زندگی هنری پروین تاثیرگذار بود. او در جوانی بر اثر بیماری درگذشت و تنها دیوان اشعار او به چاپ رسید که دارای 606 شعر می باشد.

ای خوش اندر گنج دل زر معانی داشتن

نیست گشتن، لیک عمر جاودانی داشتن

عقل را دیباچهٔ اوراق هستی ساختن

علم را سرمایهٔ بازارگانی داشتن

3-محمد تقی بهار

محمد تقی بهار

احمد تقی بهار معروف به ملک الشعرا و متخلص به بهار از شاعران به نام ایران است که در سال 1265 متولد شده و در سال 1330 وفات یافته است. او را می توان شاعر، نویسنده، روزنامه نگار، سیاستمدار و ادیب ایرانی دانست و گفته شده بعد از جامی شاعری چون بهار در کلام نداشته ایم. از آثار بهار می توان به منظومه چهار خطابه، سبک شناسی، شعر در ایران و دیوان اشعار اشاره کرد.

من نگویم که مرا از قفس آزاد کنید
قفسم برده به باغی و دلم شاد کنید

فصل گل می گذرد هم نفسان بهر خدا
بنشینید به باغی و مرا یاد کنید

4- مهدی اخوان  ثالث

مهدی اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث در سال 1307 در مشهد متولد شده و در سال 1369 در تهران در گذشته است. او از شاعران خوب ایران و متخلص به م.امید می باشد. اشعار اخوان ثالث را می توان اجتماعی-حماسی خواند. از نظر بسیاری از جوانان او بهترین شاعر معاصر ایران می باشد. شعرهای او به سبک کلاسیک و نو دیده می شوند. از جمله کتاب های او می توان به ارغنون، زمستان، اخر شاهنامه، از این اوستا، منظومه، دوزخ اما سرد، ترا ای کهن بوم و بر دوست دارم اشاره کرد.

تو چه دانی که پسِ هر نگهِ ساده ی من…

چه جنونی

چه نیازی،

چه غمی ست؟

5-نیما یوشیج

نیما یوشیج

علی اسفندیاری، معروف به نیما یوشیج، در یوش که از توابع مازندران است، در سال 1274 متولد شده و در سال 1338 در تهران درگذشت. او را پدر شعر نو می دانند چرا که بنیانگذار شعر نو است. او بهترین شاعر معاصر ایران در سبک شعر نو می باشد.او با اشعار خود در فضای وقت ایران، انقلابی به پا کرد و ساختار سنتی شعر فارسی را تغییر داد. نیما خود نام «نو» را بر سبک شعرهایش نهاد. از آثار نیما می توان به قصه رنگ پریده، منظومه نیما، افسانه، شعر من، افسانه و رباعیات و غیره اشاره کرد.

شب نیست که از دیده نرانی خونم
دیری‌ست که من با تو ز خود بیرونم

گفتی به فراق نازنینان چونی ؟
وقت است که آیی و ببینی چونم

6- احمد شاملو

احمد شاملو

احمد شاملو شاعر، نویسنده، روزنامه نگار و مترجم ایرانی است که در سال 1304 متولد شده و در سال 1379 درگذشته است. بسیار از جوانان او را شاعر نقد نشدنی و بهترین شاعر معاصر ایران میدانند.او مهمترین قالب شعر به نام شعر سپید را به وجود میاورد که به شعر شاملویی نیز معروف است. او در سال 1325 با نیما ملاقات می کند و به سبک او روی میاورد. از جمله آثار او می توان به دفترهای شعر (با نام های هوای تازه، باغ آینه، لحظه ها و همیشه، آیدا در آینه و غیره)، مجموعه داستان و فیلمنامه (مثل درها و دیوار بزرگ چین، میراث و غیره)، ترجمه ها و مجموعه کتاب کوچه او اشاره کرد.

اکنون زمان گریستن است ،

اگر تنها بتوان گریست

یابه رازداری دامان تو اعتمادی اگر بتوان داشت

با این همه به زندان من بیا

که تنها دریچه اش به حیاط دیوانه خانه می گشاید .

مطلب مرتبط: زندگینامه احمد شاملو

7-فروغ فرخزاد

فروغ فرخزاد

فروغ الزمان فرخزاد، مشهور به فروغ فرخزاد در سال 1313 متولد شد و در سال 1345، در سن سی و دو سالگی بر اثر تصادف درگذشت. اشعار او به چندین زبان در دنیا ترجمه شده اند و بعد از نیما، در سبک شعر نو بهترین شاعر شعر معاصر ایران می باشد. فروغ فرخزاد با اسیر، دیوار و عصیان کار خود را در قالب نیمایی شروع کرده . با تولدی دیگر و ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد، جایگاه خود را شعر معاصر ثبت کرده است.

می روم خسته و افسرده و زار
سوی منزلگه ویرانه خویش
به خدا می برم از شهر شما
دل شوریده و دیوانه خویش

مطلب مرتبط: زندگینامه فروغ فرخزاد

8- شهریار

شهریار

سید محمدحسین بهجت تبریزی (1285 تا 27 شهریور 1367) متخلص به شهریار (قبل از آن بهجت) شاعر ایرانی بود که شعرهایی به زبان‌های فارسی و ترکی آذربایجانی داشت. از شعرهای معروف او می‌توان از «علی ای همای رحمت» و «آمدی جانم به قربانت» به فارسی و «حیدر بابایه سلام» (به معنی سلام بر حیدر بابا) به ترکی آذربایجانی اشاره کرد.به نظر خیلی از آذری زبانان شهریار بهترین شاعر معاصر ایران است.

شهریار در سال 1285 در روستای خشگناب در بخش قره‌چمن آذربایجان ایران در اطراف تبریز متولد شد. پدرش حاج میر آقا خشگنابی بود که در تبریز وکیل بود. پس از پایان سیکل اول متوسطه در تبریز در سال 1300 برای ادامهٔ تحصیل از تبریز به تهران رفت و در مدرسهٔ دارالفنون (تا 1303) و پس از آن در رشتهٔ پزشکی ادامهٔ تحصیل داد.

قبل از گرفتن مدرک دکتری «به علل عشقی و ناراحتی خیال و پیش‌آمدهای دیگر» ترک تحصیل کرد (زاهدی 1337، ص 59). پس از سفری چهارساله به خراسان به منظور کار در ادارهٔ ثبت اسناد مشهد و نیشابور، شهریار به تهران برگشت و در سال 1315 در بانک کشاورزی استخدام شد و پس از مدتی به تبریز منتقل شد.

شهریار در روزهای آخر عمر به دلیل بیماری در بیمارستان مهر تهران بستری شد و پس از مرگ در 1367، در مقبرةالشعرا در تبریز دفن شد.

شهریار دو دختر به نام‌های شهرزاد و مریم و یک پسر به نام هادی داشت.

دلم شکستی و جانم هنوز چشم به راهت
شبی سیاهم و در آرزوی طلعت ماهت

در انتظار تو چشمم سپید گشت و غمی نیست
اگر قبول تو افتد فدای چشم سیاهت

9- سیمین بهبهانی

سیمین بهبهانی

سیمین خلیلی معروف به سیمین بهبهانی از یکی شاعران معاصر ایران ،در سال 1306 در تهران متولد شده و در سال 1393 در گذشته است. او نویسنده و غزلسرای ایران است که کانون نویسندگان ایران را تاسیس کرد. و اهالی کانون نوسیندگان ایران اورا بهترین شاعر معاصر ایران می دانند.وی در طول زندگی خود بیش از 600 غزل را در 20 کتاب چاپ کرده است. او را به علت سرودن غزل های بی مثال فارسی خود، به نیمای غزل می شناسند. از جمله آثار او می توان به سه تار شکسته، جای پا، رستاخیز، کولی و نامه عشق، مجموعه آثار، شعر زمان ما و غیره اشاره نمود.

سیمین بهبهانی که به علت مشکلات تنفسی و قلبی در بیمارستان پارس تهران بستری بود، از پانزدهم مرداد در کما به سر می‌برد و سرانجام ساعت یک بامداد روز سه شنبه، 28 مرداد 1393 خورشیدی برابر با 19 اوت 2014 میلادی، در سن 87 سالگی درگذشت. پیکر او با حضور مردم و ادیبان و هنرمندان از مقابل تالار وحدت تشییع شد و در بهشت زهرا در مقبره خانوادگی و کنار پدرش به خاک سپرده شد.

شوریده ی آزرده دل ِ بی سر و پا من

در شهر شما عاشق انگشت نما من

دیوانه تر از مردم دیوانه اگر هست

جانا، به خدا من… به خدا من… به خدا من

10-حسین پناهی

بهترین شاعر معاصر ایران

حسین پناهی دژکوه در 1335 در روستای دژکوه از توابع شهرستان كهگيلويه (دهدشت-سوق)در استان کهکيلويه و بويراحمد متولد شد. پس از اتمام تحصيل در بهبهان به توصيه و خواست پدر براي تحصيل به مدرسه ي آيت الله گلپايگاني رفته بود و بعد از پايان تحصيلات براي ارشاد و راهنمايي مردم به محل زندگي اش بازگشت . چند ماهي در كسوت روحانيت به مردم خدمت مي كرد تا اينكه زني براي پرسش مساله اي كه برايش پيش آمده بود پيش حسين مي رود . از حسين مي پرسد كه فضله ي موشي داخل روغن محلي كه حاصل چند ماه زحمت و تلاش ام بود افتاده است ، آيا روغن نجس است؟ حسين با وجود اينكه مي دانست روغن نجس است ، ولي اين را هم مي دانست كه حاصل چند ماه تلاش اين زن روستايي ، خرج سه چهار ماه خانواده اش را بايد تامين كند ، به زن گفت نه همان فضله و مقداري از اطراف آنرا در بياورد و بريزد دور ،روغن ديگر مشكلي ندارد . بعد از اين اتفاق بود كه حسين علي رغم فشارهاي اطرافيان ، نتوانست تحمل كند كه در كسوت روحانيت باقي بماند . اين اقدام حسين به طرد وي از خانواده نيز منجر شد . حسين به تهران آمد و در مدرسه ي هنري آناهيتا چهار سال درس خواند و دوره بازيگری و نمايشنامه نويسی را گذراند.

نمايش های دو مرغابی درمه و يک گل و بهار که پناهی آنها را نوشته و کارگردانی کرده بود ، بنا به درخواست مردم به دفعات از تلويزيون پخش شد.در دهه شصت و اوايل دهه هفتاد او يکی از پرکارترين و خلاق ترين نويسندگان و کارگردانان تلويزيون بود.

به دليل فيزيک کودکانه و شکننده ، نحوه خاص سخن گفتن ، سادگی و خلوصی که از رفتارش می باريد و طنز تلخش بازيگر نقش های خاصی بود . اما حسين پناهی بيشتر شاعربود و اين شاعرانگی در ذره ذره جانش نفوذ داشت .او بهترین شاعر معاصر ایران در سبک خودش می باشد. نخستين مجموعه شعر او با نام من و نازی در 1376 منتشرشد ، اين مجموعه ي شعر تا كنون بيش از شانزده بار تجديد چاپ شد و به شش زبان زنده ي دنيا ترجمه شده است .

چه مهمانان بی دردسری هستند مردگان

نه به دستی ظرفی را چرك می كنند

نه به حرفی دلی را آلوده

تنها به شمعی قانعند

و اندكی سكوت

در انتها باید یاد آور  بشم شاعران بزرگ زیادی در این عصر حضور داشتند که همگی به نوبه خود جایگاهی ارزشمند دارند ولی در این متن سعی شده به معروفترین ها و شاعرانی که اسماشون سر زبونهاست پرداخته شود.به نظر شما لیست 10 تایی بهترین شاعر معاصر ایران چقدر به فکر تو نزدیک بود؟ نظرتو در قسمت دیدگاه برام بنویس.

مطالب مرتبط:

14 دیدگاه

نظر بده
 1. اینکه اسمی از حسین منزوی نبود باعث شد واقعا من خاطرم رنجیده بشه
  در احیا شعر فارسی حسین منزوی دست کمی از نیما نداشت نمیگم میتونستید بلکه باید نام میبردید از ایشون

 2. شعرهای استاد فیصر امین پور او را در رده های بالای این لیست قرار می دهد کمی منصف باشیم

 3. فریدون مشیری رو هم نذاشتید
  درسته لیست محدوده ولی مشیری هم شاعر معروفی هست
  سلمان هراتی – محمد رضا شفیعی کدکنی – هوشنگ ابتهاج
  هم شاعران معروف معاصر اند
  به نظر من میتونستید به جای سیمین بهبهانی و حسین پناهی
  امین پور و مشیری رو قرار بدید
  خودتون قضاوت کنید واقعا امین پور معروف تر است یا پناهی

 4. حرف های ما هنوز ناتمام
  تا نگاه میکنی وقت رفتن است
  باز هم همان حکایت همیشگی
  پیش از آنکه با خبر شوی
  لحظه عزیمت تو ناگزیر می شود

  امین پور

 5. شعر های معروف استاد امین پور مثل
  ناگزیر
  چقدر زود دیر میشود
  هر روز بی تو روز مبادا ست
  واقعا شعر های معروف و درجه یکی هستند

 6. پس استاد قیصر امین پور
  واقعا جای آقای امین پور خالی هست توی این لیست

 7. نماز

  جز روی تو من با صنمی غیر نسازم/

  زین آتش دل یکسره در سوز و گدازم/

  زان قوت عشق تو مگر بار خدایا/

  پاکیزه شود طینت هر روز نمازم/ …

  شعر از: رشیدصیدمرادی

  بهترین شاعر ایران و دنیا

 8. شاه و گدا

  من گدای عشقم و سلطان تویی/

  من کویری خشکم و باران تویی/

  ای تمام خواسته ام وصال تو/

  من به پای عهدم و پیمان تو/

  بر دل رنجیدهء من رحم کن/

  فرشی از مهرت به راهم پهن کن/

  تا به سوی تو بیایم بی امان/

  تا به پایان… عشق من با من بمان …

  شعر از: رشید صیدمرادی

 9. عشق
  ترا خورشید تابان بینم ای عشق/

  حدیث باغ رضوان بینم ای عشق/

  نیابم جز تو نوری در سماء هم/

  ترا نور جهان می بینم ای عشق/

  اگر روزی دو عالم را به دستانم سپارند/

  رها گویم ترا می جویم ای عشق…

  شعر از: رشید صیدمرادی – بهترین شاعر معاصر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *