in

بی نظیربی نظیر ضعیفضعیف افتضاحافتضاح بامزهبامزه

بهترین شاعر معاصر ایران – لیست ۱۰ تایی

معروفترین شعرای معاصر ایران

به عنوان یک ایرانی، کدام یک از شاعران معاصر کشور خود را می شناسید؟ فرهنگ و هنر نزد ایرانیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است و این سرزمین همواره زادگاه بزرگان شعر و ادبیات بوده است. ایرانیان همیشه بهترین شاعران دنیا را داشته اند و اشعار آن ها از سروده های خاص و زیبای ادبیات جهانی است. بزرگانی چون سعدی، حافظ، مولوی و… که اشعارشان به چندین زبان زنده دنیا ترجمه شده است. اما معروف ترین شعرای عصر حاضر چه کسانی هستند و کدام یک به عنوان بهترین شاعر معاصر ایران شناخته می شوند؟ بیشتر شعرهای امروزی در قالب «شعر نو» سروده می شوند و هدف شاعران معاصر، دوری از شعر کهن است. در ادامه این مطلب، بهترین شاعران معاصر ایران را به شما معرفی می کنیم.

بهترین شاعر معاصر ایران کیست؟

۱ – سهراب سپهری

سهراب سپهری

سهراب سپهری شاعر، نویسنده و نقاش ایرانی در سال ۱۳۰۸ در خطه کاشان متولد شد. شعرهای او به چندین زبان زنده دنیا ترجمه شده و از علاقمندان به هنر نقاشی است. او یکی از بهترین شاعران معاصر ایران است. سهراب  شعر خود را با سبک نیمایی آغاز کرد؛ اما به تدریج به شیوه جدید از دیدگاه انسان دست یافت که در حجم سبز مشخص می شود. از جمله شعرهای معروف او می توان به صدای پای آب، مسافر و شرق اندوه اشاره کرد. سپهری در یکم اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۹ و در شهر تهران، بر اثر سرطان دار فانی را وداع گفت.

چه کسی می داند که تو در پیله تنهایی خود تنهایی؟

چه کسی می داند که تو در حسرت یک روزنه در فردایی؟

پیله ات را بگشا…. تو به اندازه پروانه شدن زیبایی

۲ – پروین اعتصامی، بهترین شاعر زن ایرانی

پروین اعتصامی

رخشنده اعتصامی معروف به «پروین اعتصامی»، مشهور ترین شاعر زن ایرانی است که در سال ۱۲۸۵ در تبریز متولد شد. بسیاری از بانوان این سرزمین او را بهترین شاعر معاصر ایران می دانند. او از کودکی زبان های انگلیسی، فارسی و عربی را آموخت و سرودن شعر را نزد دهخدا و ملک الشعرا بهار آغاز کرد. یوسف اعتصامی، پدر پروین، در زندگی هنری دخترش بسیار تاثیرگذار بود. پروین در سال ۱۳۲۰، بر اثر بیماری درگذشت و تنها یک دیوان اشعار از او به چاپ رسیده که دارای ۶۰۶ شعر است. خواندن زندگینامه پروین اعتصامی خالی از لطف نیست.

ای خوش اندر گنج دل زر معانی داشتن

نیست گشتن، لیک عمر جاودانی داشتن

عقل را دیباچه اوراق هستی ساختن

علم را سرمایه بازارگانی داشتن

۳ – محمد تقی بهار

محمد تقی بهار

محمد تقی بهار معروف به ملک الشعرا و متخلص به بهار، از شاعران نامی ایران است که در سال ۱۲۶۵ متولد شد و در سال ۱۳۳۰ وفات یافت. او را می توان شاعر، نویسنده، روزنامه نگار، سیاستمدار و ادیب ایرانی دانست که در کلام بی نظیر بود؛ به طوری که گفته می شود که بعد از جامی، شاعری چون بهار در کلام نداشته ایم. از آثار بهار می توان به منظومه چهار خطابه، سبک شناسی، شعر در ایران و دیوان اشعار اشاره کرد.

من نگویم که مرا از قفس آزاد کنید

قفسم برده به باغی و دلم شاد کنید

فصل گل می گذرد هم نفسان بهر خدا

بنشینید به باغی و مرا یاد کنید

۴ – مهدی اخوان ثالث بهترین شاعر معاصر ایران

مهدی اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث از شاعران خوب ایران است که او را با تخلص م.امید می شناسند. این شاعر پر آوازه در سال ۱۳۰۷ در مشهد متولد شد و اشعار او را می توان جزو سروده های اجتماعی-حماسی دانست. از نظر بسیاری از جوانان، او بهترین شاعر معاصر ایران است. شعر های اخوان ثالث به سبک کلاسیک و نو دیده می شوند و از کتاب های معروف او می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارغنون
 • زمستان
 • آخر شاهنامه
 • از این اوستا
 • منظومه
 • دوزخ اما سرد
 • ترا ای کهن بوم و بر دوست دارم.

تو چه دانی که پسِ هر نگهِ ساده ی من…

چه جنونی،

چه نیازی،

چه غمی ست؟

۵ – نیما یوشیج، پدر شعر نو ایران

نیما یوشیج

علی اسفندیاری، معروف به نیما یوشیج، در سال ۱۲۷۴ در روستای یوش از توابع مازندران متولد شد. نیما یوشیج بنیان گذار سبک شعر نو در ایران بود؛ به همین دلیل لقب «پدر شعر نو» را به او داده اند. او با اشعار خود در فضای وقت ایران، انقلابی به پا کرد و ساختار سنتی شعر فارسی را تغییر داد. نیما خود نام «نو» را بر سبک شعرهایش نهاد و بی شک بهترین شاعر معاصر ایران در این سبک است. از مهمترین آثار نیما یوشیج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قصه رنگ پریده
 • منظومه نیما
 • شعر من
 • افسانه
 • رباعیات

این شاعر ایرانی در سال ۱۳۳۸ درگذشت. اگر مایل هستید تا مطالعات بیشتری درباره نیما یوشیج پدر شعر نو فارسی داشته باشید، جزئیات زندگینامه نیما یوشیج را می توانید در این لینک بخوانید.

شب نیست که از دیده نرانی خونم

دیری‌ست که من با تو ز خود بیرونم

گفتی به فراق نازنینان چونی ؟

وقت است که آیی و ببینی چونم

۶ – احمد شاملو

احمد شاملو

احمد شاملو شاعر، نویسنده، روزنامه نگار و مترجم ایرانی است که در سال ۱۳۰۴ متولد شده و در سال ۱۳۷۹ درگذشت. بسیاری از جوانان او را شاعر نقد نشدنی و بهترین شاعر معاصر ایران می دانند. شاملو خالق مهمترین قالب شعر نو با نام «سپید» است؛ که به آن شعر شاملویی نیز می گویند. او در سال ۱۳۲۵ با نیما ملاقات کرده و به سبک او روی می آورد. از مهمترین آثار او می توان به دفترهای شعر (با نام های هوای تازه، باغ آینه، لحظه ها و همیشه، آیدا در آینه و غیره)، مجموعه داستان و فیلم نامه (مثل درها و دیوار بزرگ چین، میراث و…)، ترجمه ها و مجموعه کتاب کوچه او اشاره کرد.

اکنون زمان گریستن است،

اگر تنها بتوان گریست

یا به رازداری دامان تو اعتمادی اگر بتوان داشت

با این همه به زندان من بیا

که تنها دریچه اش به حیاط دیوانه خانه می گشاید .

۷ – فروغ فرخزاد بهترین شاعر معاصر ایران

فروغ فرخزاد

فروغ الزمان فرخزاد مشهور به فروغ فرخزاد، در سال ۱۳۱۳ در تهران متولد شد. اشعار او به چندین زبان در دنیا ترجمه شده اند و بعد از نیما، بهترین شاعر معاصر ایران در سبک شعر نو است. فروغ فرخزاد با اسیر، دیوار و عصیان، کار خود را در قالب نیمایی شروع کرد و با تولدی دیگر و ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد، جایگاه خود را برای همیشه در شعر معاصر ایران ثبت کرد. این شاعر بزرگ ایرانی در سن سی و دو سالگی بر اثر تصادف درگذشت که خود داستان مفصلی است.

می روم خسته و افسرده و زار

سوی منزلگه ویرانه خویش

به خدا می برم از شهر شما

دل شوریده و دیوانه خویش

۸ – شهریار، شاعری از دیار آذربایجان

شهریار

سید محمد حسین بهجت تبریزی (۱۲۸۵ تا ۲۷ شهریور ۱۳۶۷) متخلص به شهریار (قبل از آن بهجت)، شاعر ایرانی بود که شعرهایی به زبان‌های فارسی و ترکی آذربایجانی داشت. از شعرهای معروف او می‌توان به «علی ای همای رحمت» و «آمدی جانم به قربانت» به زبان فارسی و «حیدر بابایه سلام» (به معنی سلام بر حیدر بابا) به ترکی آذربایجانی اشاره کرد. مردم آذربایجان شهریار را بهترین شاعر معاصر ایران می دانند.

شهریار در سال ۱۲۸۵ در روستای خشکناب در بخش قره‌ چمن استان آذربایجان ایران متولد شد. پدرش حاج میرآقا خشکنابی، از وکلای سرشناس تبریز بود. شهریار در سال ۱۳۰۰ و با پایان یافتن دوران سیکل، برای ادامه تحصیل از تبریز به تهران رفت و در مدرسه دارالفنون (تا ۱۳۰۳) و پس از آن در رشته پزشکی ادامه تحصیل داد.

قبل از گرفتن مدرک دکتری، به دلیل مسائل عاشقی و ناراحتی خیال و پیش‌ آمد های دیگر، ترک تحصیل کرد (زاهدی ۱۳۳۷، ص ۵۹). شهریار چهار سال در اداره ثبت اسناد مشهد و نیشابور مشغول به کار بود و پس از آن به تهران برگشت تا در بانک کشاورزی استخدام شود. شهریار در روزهای آخر عمر خود به خاطر بیماری، در بیمارستان مهر تهران بستری شد و بعد از فوت، او را در مقبره الشعرا تبریز دفن کردند.

دلم شکستی و جانم هنوز چشم به راهت

شبی سیاهم و در آرزوی طلعت ماهت

در انتظار تو چشمم سپید گشت و غمی نیست

اگر قبول تو افتد فدای چشم سیاهت

۹ – سیمین بهبهانی از معروف ترین شاعران زن ایرانی

سیمین بهبهانی

سیمین خلیلی معروف به سیمین بهبهانی، یکی از بزرگترین شاعران معاصر ایران است که در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او نویسنده و غزل سرای ایرانی است که کانون نویسندگان ایران را تاسیس کرد. اهالی این کانون، او را بهترین شاعر معاصر ایران می دانند. وی در طول زندگی خود بیش از ۶۰۰ غزل را در ۲۰ کتاب چاپ کرده است. سیمین بهبهانی را به خاطر سرودن غزل های بی نظیر فارسی اش، به نیمای غزل ایران می شناسند. از جمله آثار ارزشمند او می توان به سه تار شکسته، جای پا، رستاخیز، کولی و نامه عشق، مجموعه آثار، شعر زمان ما و … اشاره نمود.

سیمین بهبهانی در اواخر عمر خود به خاطر مشکلات تنفسی و قلبی، در بیمارستان پارس تهران بستری بود و از پانزدهم مرداد به کما رفت. او سرانجام ساعت یک بامداد روز سه شنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ خورشیدی برابر با ۱۹ اوت ۲۰۱۴ میلادی، در سن ۸۷ سالگی درگذشت. پیکر این بانوی بزرگوار با حضور مردم و ادیبان و هنرمندان از مقابل تالار وحدت تشییع شد و در مقبره خانوادگی خود در بهشت زهرا و کنار پدرش، به خاک سپرده شد.

شوریده ی آزرده دل ِ بی سر و پا من

در شهر شما عاشق انگشت نما من

دیوانه تر از مردم دیوانه اگر هست

جانا، به خدا من… به خدا من… به خدا من

۱۰ – حسین پناهی

بهترین شاعر معاصر ایران

حسین پناهی دژکوه در ۱۳۳۵ و در روستای دژکوه از توابع شهرستان کهگیلویه (دهدشت-سوق) در استان کهگیلویه و بویراحمد متولد شد. به توصیه و خواست پدر برای تحصیل به مدرسه آیت الله گلپایگانی بهبهان رفت و بعد از پایان تحصیلات خود، برای ارشاد و راهنمایی مردم به محل زندگی اش بازگشت. چند ماهی در کسوت روحانیت به مردم خدمت می کرد؛ تا اینکه زنی برای پرسش مسئله ای که برایش پیش آمده بود، پیش حسین می رود. از حسین می پرسد که فضله ی موشی داخل روغن محلی که حاصل چند ماه زحمت و تلاش ام بود افتاده است، آیا روغن نجس است؟

حسین با وجود اینکه می دانست روغن نجس است، ولی این را در نظر گرفت که روغن حاصل چند ماه تلاش این زن روستایی است و او باید خرج سه چهار ماه خانواده اش را تامین کند. پس به زن گفت: نه، همان فضله و مقداری از اطراف آن را باید درآورده و دور بریزد؛ روغن دیگر مشکلی ندارد. بعد از این اتفاق بود که حسین علی رغم فشارهای اطرافیان خود، نتوانست در کسوت روحانیت باقی بماند. این اقدام حسین به طرد وی از خانواده نیز منجر شد. حسین به تهران آمد و در مدرسه هنری آناهیتا چهار سال درس خواند و دوره بازیگری و نمایشنامه نویسی را گذراند.

نمایش نامه های حسین پناهی

نمایش های دو مرغابی درمه و یک گل و بهار که پناهی آن ها را نوشته و کارگردانی کرده بود، بنا به درخواست مردم به دفعات از تلویزیون پخش شد. در دهه شصت و اوایل دهه هفتاد، پناهی یکی از پرکارترین و خلاق ترین نویسندگان و کارگردانان تلویزیون بود. به خاطر فیزیک کودکانه و شکننده، نحوه خاص سخن گفتن، سادگی و خلوص رفتار و طنز تلخی که داشت، او را به عنوان بازیگر نقش های خاص انتخاب می کردند. اما حسین پناهی بیشتر شاعر بود و این شاعری در ذره ذره جانش وجود داشت. او بهترین شاعر معاصر ایران در سبک خودش است. نخستین مجموعه شعر او با نام من و نازی در ۱۳۷۶ منتشر شد؛ این مجموعه ی شعر تا کنون بیش از شانزده بار تجدید چاپ شده و اشعار آن را به شش زبان زنده دنیا ترجمه کرده اند.

چه مهمانان بی دردسری هستند مردگان

نه به دستی ظرفی را چرک می کنند

نه به حرفی دلی را آلوده

تنها به شمعی قانعند

و اندکی سکوت

کلام آخر

شاعران بزرگی که در این مطلب نام آن ها آورده شد، تعداد محدودی از شخصیت های ادبی ایران هستند. حسین منزوی، قیصرامین پور و… بسیار شاعران درجه یک معاصر قطعا جایشان در این لیست خالی است و این افراد در تاریخ ادبیات ایران جایگاهی ویژه دارند. تنها هدف ما از نوشتن این مطلب، معرفی بهترین شاعران معاصر ایران بود. اما از نظر شما کدام یک از شاعران ایرانی بهتر از بقیه است و سبک شعر او را دوست دارید؟ نظرات سازنده خود را در بخش دیدگاه ها بنویسید.

مطالب مرتبط:

21 دیدگاه

نظر بده
 1. درود فراوان بدون اغراق عرض میکنم دلنشین ترین شاعرمن حسین جان پناهی هستن که از وزی که باشعر شون آشنا شدم غرق درنورشعرایشون نور، به سمت شعرسوق داده شدم وهزاران بارسپاسگذارم….

 2. وای خدای من چرا نام قیصر امین پور نیست مگه شعر به زیبایی شعر قیصر هم در دوران معاصر داشته ایم

 3. اینکه اسمی از حسین منزوی نبود باعث شد واقعا من خاطرم رنجیده بشه
  در احیا شعر فارسی حسین منزوی دست کمی از نیما نداشت نمیگم میتونستید بلکه باید نام میبردید از ایشون

 4. شعرهای استاد فیصر امین پور او را در رده های بالای این لیست قرار می دهد کمی منصف باشیم

 5. فریدون مشیری رو هم نذاشتید
  درسته لیست محدوده ولی مشیری هم شاعر معروفی هست
  سلمان هراتی – محمد رضا شفیعی کدکنی – هوشنگ ابتهاج
  هم شاعران معروف معاصر اند
  به نظر من میتونستید به جای سیمین بهبهانی و حسین پناهی
  امین پور و مشیری رو قرار بدید
  خودتون قضاوت کنید واقعا امین پور معروف تر است یا پناهی

 6. حرف های ما هنوز ناتمام
  تا نگاه میکنی وقت رفتن است
  باز هم همان حکایت همیشگی
  پیش از آنکه با خبر شوی
  لحظه عزیمت تو ناگزیر می شود

  امین پور

 7. شعر های معروف استاد امین پور مثل
  ناگزیر
  چقدر زود دیر میشود
  هر روز بی تو روز مبادا ست
  واقعا شعر های معروف و درجه یکی هستند

 8. پس استاد قیصر امین پور
  واقعا جای آقای امین پور خالی هست توی این لیست

 9. نماز

  جز روی تو من با صنمی غیر نسازم/

  زین آتش دل یکسره در سوز و گدازم/

  زان قوت عشق تو مگر بار خدایا/

  پاکیزه شود طینت هر روز نمازم/ …

  شعر از: رشیدصیدمرادی

  بهترین شاعر ایران و دنیا

 10. شاه و گدا

  من گدای عشقم و سلطان تویی/

  من کویری خشکم و باران تویی/

  ای تمام خواسته ام وصال تو/

  من به پای عهدم و پیمان تو/

  بر دل رنجیدهء من رحم کن/

  فرشی از مهرت به راهم پهن کن/

  تا به سوی تو بیایم بی امان/

  تا به پایان… عشق من با من بمان …

  شعر از: رشید صیدمرادی

 11. عشق
  ترا خورشید تابان بینم ای عشق/

  حدیث باغ رضوان بینم ای عشق/

  نیابم جز تو نوری در سماء هم/

  ترا نور جهان می بینم ای عشق/

  اگر روزی دو عالم را به دستانم سپارند/

  رها گویم ترا می جویم ای عشق…

  شعر از: رشید صیدمرادی – بهترین شاعر معاصر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *