in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

زندگینامه احمد شاملو به زبان ساده

زندگینامه احمد شاملو

احمد شاملو به جرات یکی از محبوبترین و تاثیر گذارترین چهره ها در ادبیات ایران می باشد.و اهالی ادبیات او را فردی نقد ناپذیر معرفی میکنند. شاملو ابعاد مختلفی دارد اما بیشتر او را به خاطر عاشقانه ها و شبانه ها و اعتراضی هایش و یا حتی زبان و آهنگ متفاوت و تاثیر گذارش ، در مقام شاعر می شناسند. زندگینامه احمد شاملو بسیار جالب و پر فراز و نشیب است. نوشتن در مورد زندگینامه احمد شاملو گام نهادن در مسیری بسیار خطرناک  است ! شما چقدر در مورد احمد شاملو این مرد نقد ناپذیر می دانید؟ با ما باشین تا زندگینامه احمد شاملو را مروری بکنیم.

در نت نظر بخوان: بهترین شاعر معاصر ایران

زندگینامه احمد شاملو به زبان ساده

تولد و دوران جوانی احمد شاملو

احمد شاملو

شاملو در 21 آذر 1304 در خیابان صفی علی شاه به دنیا آمد.در دوران جوانی به دلیل شغل پدرش در شهرهای زیادی سکونت داشتند و به همین خاطر شناسنامه احمد شاملو صادره از رشت است ولی آیدا می گوید به دلیل سفر های متعدد آن زمان به اشتباه پدرش شناسنامه اش از رشت گرفته شد.

دوران تحصیل خود را در شهر های مختلفی مانند مشهد ، خاش ، همدان ،گرگان سپری کرده است . در دهه 20 خورشیدی به دلیل فعالیت های سیاسی در شمال تهران دستگیر شد و به زندان شوروی در رشت منتقل شد.پس از آزادی با خانواده به اجبار به ارومیه می رود و انجا تحصیلات در دوره چهارم دبیرستان را شروع میکند و در همان سال به دلیل پیروزی جبهه دموکرات آذربایجان به همراه پدرش دستگیر می شود و سرانجام  پس از آزادی به طور کلی ترک تحصیل می کند و در یک کتاب فروشی مشغول به کار می شود.

در سن بیست و دو سالگی با اشرف الملوک اسلامیه ازدواج میکند هر چهار فرزند او سیاوش ، سامان ، سیروش و ساقی حاصل ازدواج اول او می باشد و در همین سال ها  اولین کتاب او به نام آهنگ های فراموش شده به چاپ می رسد.در همی سالها به دلیل بسته شدن فضای سیاسی در هنگام چاپ مجموعه اشعار آهن ها و احساس توسط ژاندارمری آن زمان سوزانده می شود و یوررش به خانه احمد شاملو بسیاری از دستنویس هایش و همچنین ترجمه هایش سوخته می شود و احمد شاملو دستگیر شده و به زندان قصر برده می شود ودر سال 1334 پس از یک سال و چند ماه سپری کردن زندان از آنجا آزاد می شود.

ازدواج دوم و انتشار کتاب هوای تازه

زندگینامه احمد شاملو به زبان ساده

در سال 1336 مجدداً با طوبی حائری ازدواج می کند و در نتیجه این ازدواج هم مثل ازدواج اولش دوام نمی آورد و چهار سال بعد در سال 1340 از یکدیگر جدا می شوند.و در همین سالها با انتشار کتاب هوای تازه خود را به عنوان شاعری توانا و صاحب سبک معرفی می کند.در آن دوران یعنی سال 1338 شاملو به کار جدیدی نیز دست می زند از ضبط آثار صوتی برای کودکان گرفته تا ساخت فیلمی مستند در مورد سیستان و بلوچستان و فیلمنامه نویسی را آغاز میکند.در سال ۱۳۳۹ با همکاری هادی شفائیه و سهراب سپهری ادارهٔ سمعی و بصری وزارت کشاورزی را تاسیس می‌کند ودر آنجا مشغول به کار می‌شود.

آشنایی با آیدا سرکیسیان

شاملو در سال 1341 با آیدا آشنا میشود و در سال 1343 با یکدیگر ازدواج کنند و تا آخر عمر عاشقانه زندگی کنند . آشنایی با آیدا تاثیر زیادی در زندگی شاملو دارد و نقطه عطفی در زندگی شاملو می باشد تا انجا که بسیاری از اهالی هنر دران موقع بر این عقیده بودند که شاید اگر آیدا نبود در اواخر دهه 30 شاملو از شعر و ادبیات کناره گیری میکرد ولی با آشنایی با آیدا زندگی شاملو رنگ دیگری میگیرد و باعث می شود شعر های زیبای شاملو تا دهه 70 ادامه داشته باشد . شاملو تحت تاثیر آشنایی با آیدا مجموعه شعر های آیدا درآینه و آیدا درخت خنجره خاطره را منتشر می کند. او دربارهٔ اثر آیدا در زندگی خود به مجله فردوسی گفت: «هر چه می‌نویسم برای اوست و به خاطر او… من با آیدا آن انسانی را که هرگز در زندگی خود پیدا نکرده‌بودم پیدا کردم».

زندگینامه احمد شاملو در دوران کاری

زندگینامه احمد شاملو

شاملو در دهه ۱۳۵۰ نیز به فعالیت‌های گسترده شعر، نویسندگی، روزنامه نگاری (از جمله همکاری با کیهان فرهنگی و آیندگان)، ترجمه، سینمایی (از جمله تهیه گفتار برای چند فیلم مستند به دعوت وزارت فرهنگ و هنر) و شعرخوانی خود (از جمله در انجمن فرهنگی کوته و انجمن ایران و امریکا) ادامه می‌دهد. شاملو سه ترم نیز دروس دانشگاهای زبان فارسی را تدریس میکند. در ۱۳۵۱ به علت معالجه آرتروز شدید گردن به پاریس سفر می‌کند  و سال بعد، ۱۳۵۲، مجموعه اشعار ابراهیم در آتش را به چاپ می‌رساند. در ۱۳۵۴ دانشگاه رم از او دعوت می‌کند تا در کنگره نظامی گنجوی شرکت کند و به همین دلیل به ایتالیا سفر می کند. در همین سال دعوت دانشگاه بوعلی برای سرپرستی پژوهشکدهٔ آن دانشگاه را می‌پذیرد و به مدت دو سال به این کار اشتغال دارد.در سال 1355 به آمریکا سفر می کند و در این سفر او به سخنرانی و شعرخوانی در بوستون و برکلی می‌پردازد و پیشنهاد دانشگاه کلمبیای نیویورک برای تدوین کتاب کوچه را نمی‌پذیرد. در این سفر با شاعران و نویسندگان بزرگ دنیا دیدار میکند این سفر سه ماه به طول می‌کشد و شاملو سپس به ایران باز می‌گردد.بعد از چند ماه با اعتراض به سیاست های دولت ایران را ترک میکند و به آمریکا سفر میکند یک سالی در آنجا زندگی می‌کند و در این مدت در دانشگاه‌های مختلفی سخنرانی می‌کند.در سال 1357 به انگلستان مسافرت میکند و در آنجا سردبیر هفته نامه ایرانشهر می شود.با وقوع انقلاب ایران و سقوط رژیم شاهنشاهی، شاملو تنها چند هفته پس از پیروزی انقلاب به ایران باز می‌گردد. در همین سال انتشارات مازیار اولین جلد کتاب کوچه را در قطع وزیری منتشر می‌کند. شاملو در ضمن به عضویت هیات دبیران کانون نویسندگان ایران در می‌آید و به کار در مجلات و روزنامه‌های مختلف می‌پردازد. او در ۱۳۵۸ سردبیری هفته‌نامه کتاب جمعه را به عهده می‌گیرد. این هفته‌نامه پس از انتشار کمتر از چهل شماره توقیف می‌شود.

نجف دریایندی در مورد شاملو می گوید : از تخصص های شاملو هم این است که می تواند هر مجله تعطیلی را دائر و هر مجله دائری را تعطیل کند.

سال های آخر

احمد شاملو احمد شاملو

سال‌های آخر عمر شاملو کم و بیش در انزوایی گذشت که به او تحمیل شده بود. از سویی تمایل به خروج از کشور نداشت و خود در این باره می‌گویید: «راستش بار غربت سنگین‌تر از توان و تحمل من است… چراغم در این خانه می‌سوزد، آبم در این کوزه ایاز می‌خورد و نانم در این سفره‌است.» و در آن زمان شاملو رسما هیچگونه فعالیتی نداشت و بیماری او نیز به شدت آزارش می‌داد و با شدت گرفتن بیماری مرض قندش، و پس از آن که در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۷۶، در بیمارستان ایران‌مهر پای راست او را از زانو قطع کردند روزها و شب‌های دردناکی را پشت سر گذاشت.در تمام این مدت تدوین کوچه را ادامه داد و چند مقاله هم چاپ کرد .سرانجام در ساعت ۹ شب دوم مرداد ۱۳۷۹ (چند ساعت بعد از آن که دکتر معالجش او و آیدا را در خانهٔ‌شان در شهرک دهکدهٔ فردیس کرج تنها گذاشت، درگذشت.

در نت نظر بخوان: پرفروش ترین کتاب های ایران

در پایان باید عرض کنم که احمد شاملو خارج از  تمام حواشی سطحی و فراگیر مد محور اطرافیانش بر قله ی شعری جهان وطنی ایستاده است و هنوز در دنیای ادبیات می درخشد. زندگینامه احمد شاملو و شعرهایش نشان از نسلی از بزرگترین انسان هاست . شاملو به راستی  شاعر هستی اجتماعی می باشد و حتی در عاشقانه ترین شعرهایش برای آیدا نیز ایدئال گرایی سراسر موج میزند.زندگینامه احمد شاملو بسیار تامل بر انگیز و ویژه می باشد و مطالعه اشعار و نوشته های او بدون خواندن در مورد خود احمد شاملو و اوضاع جهان پیرامون او کاری دور از لطف است.

زندگینامه شعرا و نویسندگان دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *