زندگینامه محمدرضا شجریان
in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

زندگینامه محمدرضا شجریان

zendeginame mohammadreza shajarian

استاد بزرگ آواز ایران یعنی محمدرضا شجریان برای کمتر کسی در ایران نا آشناست . اما در مورد زندگی این انسان بزرگ کمتر کسی اطلاعات کافی دارد. با ما باشین تا با زندگینامه محمدرضا شجریان آشنا بشیم. زندگینامه محمدرضا شجریان غنی بوده از آثار بزرگی که خیلی از اهالی موسیقی سنتی با آن خاطرات  زیادی را رقم زده اند و همه ی ما با ربنای این استاد موسیقی خاطرات بسیاری را رقم زده ایم.با ما همراه باشین تا زندگینامه محمدرضا شجریان را با هم مرور کنیم.

در نت نظر بخوان :بهترین شاعر معاصر ایران – لیست ۱۰ تایی

زندگینامه محمدرضا شجریان

بیوگرافی استاد شجریان

زندگینامه محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان در ۱ مهر ۱۳۱۹ در مشهد به دنیا آمد. محمدرضا شجریان موسیقی دان ، خواننده ، آهنگساز و خوشنویس می باشد.او برجسته ترین هنرمند موسیقی سنتی ایران می باشد.استاد شجریان به دلیل صدا وسبک خاص خود در سبک سنتی در ایران و جهان شهرت دارد.سایت انجمن آسیا استاد شجریان را پر آوازترین هنرمند موسیقی اصیل ایران معرفی نموده  است و ایشون در سال ۲۰۱۰ یکی از۵۰ صدای برتر جهان از طرف رادیو NPR انتخاب شده اند.محمدرضا شجریان بنیان گذار گروه موسیقی شهناز است و چند ساز نیز به اسم خود ثبت کرده است.از فزرندان او همایون و مژگان در زمینه موسیقی فعالیت دارند همچنین خوانندگان سرشناسی مانند ایرج بسطامی ، شهرام ناظری ، حسام الدین سراج ، حمیدرضا نوربخش و پسرش همایون از شاگردان این استاد بزرگ بوده اند.

دوران کودکی و جوانی استاد شجریان

شجریان

محمدرضا شجریان در خاطراتش بیان میکند که در سن ۵ سالگی در خلوت خود آواز می خوانده است.در سال ۱۳۲۶ به کلاس اول می رود و یک سال پس از آن به کلاس آموزش تلاوت قرآن نزد پدر می رود ودر سن ۹ سالگی تلاوت قرآن را آغار میکند.در سال ۱۳۳۱ برای نخستین بار صدای استاد شجریان از رادیو خراسان پخش می شود. و در سال بعد عنوان شاگرد ممتازی را از بین دانش آموزان کسب می کند و بعد از آن در دبیرستان شاه رضا مشغول به تحصیل می شود.در سال ۱۳۳۶ به دانشسرای مقدماتی راه پیدا میکند و در همان سال برای اولین بار با یک معلم موسیقی به نام جوان آشنا می شود.و در سال ۱۳۳۸ با آشنایی با موسیقی به اجرا در رادیو خراسان موفق می شود یکسال پس از آن با سنتور آشنا می شود و نزد آقای جلال اخباری شروع به یاد گیری سنتور میکند در سال ۱۳۴۰ با فرخنده گل افشان آشنا می شود و با او ازدواج میکند که حاصل آن ۳ دختر و یک پسر ( همایون ) می شود. در سال ۱۳۴۲ مدیر دبستای در روستای شاه آباد می شود و در همین سال اولین فرزند وی به نام راحله متولد می شود و موفق می شود اولین سنتور خود را با چوب توت بسازد.در سال ۱۳۴۴ دومین فرزند او به نام افسانه به دنیا می آید که بعدها به همسری پرویز مشکاتیان در می آید.

 زندگینامه محمدرضا شجریان در دوران کاری

زندگینامه محمدرضا شجریان

محدرضا شجریان در سال ۱۳۴۷ از آموزش و پرورش به وزارت منابع طبیعی منتقل می شود و در تهران به کلاس خوشنویسی استاد میرزا خانی می رود و در همان سال فرزند سوم استاد به نام مژگان متولد می شود.او در سال ۱۳۴۹ همکاری خود را با تلویزیون ملی ایران آغاز می کند.در سال ۱۳۵۰ با استاد فرامرز پایور آشنا می شود و به مشق سنتور و آموزش ردیف آواز می پردازد و در همان سال با شاعربزرگ هوشنگ ابتهاج ( سایه ) آشنا می شود و با وی در برنامه گلهای تازه همکاری میکند.در سال ۱۳۵۱ با استاد برومند آشنا می شود و نزد ایشان شیوه آوازی را فرا میگیرد.در سال ۱۳۵۴ همایون به دنیا می آید و در همان سال اجرای آواز استاد شجریان در کشورهای خارجی هم آغاز می شود.ایشان در سال ۱۳۵۸ با غلامرضا دادبه اشنا می شود و سپس آلبوم های موسیقی را با گروه های موسیقی مختلفی مانند پایور ، شیدا و عارف کار میکند ودردهه شصت با استاد مشکاتیان همکاری را آغاز می  کند که حاصل آن آلبوم های ماهور ، بیداد ، نوا و دستان و… می شود. در سال ۷۱  پس از  ازدواج با همسر دوم خانم کتایون خوانساری به اجرای کنسرت‌های مرحله دوم در امریکا با داریوش پیر نیاکان، جمشید عندلیبی و همایون شجریان (اگوست تا نوامبر) می ‌پردازد. انتشار آلبوم یاد ایام، آسمان عشق و نیز دلشدگان حاصل این سال‌ها است.

محمدرضا شجریان در سال ۷۸ جایزه افتخاری یونسکو را دریافت میکند دو سال پس از آن به اتفاق کیهان کلهر و حسین علیزاده و همایون کنسرت هایی را در اروپا و آمریکا برگزار می کند که حاصل آن آلبوم های نوا ، دادو بیداد و زمستان است.آلبوم صوتی مرغ خوش خوان و در آلبوم تصویری گروه شهناز و محمدرضا شجریان در دبی وتهران در سال ۱۳۹۰ منتشر شد.پس ازآن مدتی با برادران ناظری همکاری کرد و در سال ۱۳۹۳ این همکاری را قطع کرد و مجددا با گروه شهناز تور کنسرت جهانی را با عنوان سرگشتگان برگزار کرد.

محمدرضا شجریان آلبوم صوتی مرغ خوش‌خوان و دو آلبوم تصویری کنسرت محمدرضا شجریان و گروه شهناز در دبی و کنسرت محمدرضا شجریان و گروه شهناز در تهران که مربوط به همکاری او با گروه شهناز بود را در اوایل دههٔ ۱۳۹۰ منتشر کرد. پس از آن، به صورت موقت با برادران پورناظری (تهمورس پورناظری و سهراب پورناظری) همکاری کرد که حاصل آن آلبوم رنگ‌های تعالی می‌باشد. البته این اثر به صورت رسمی منتشر نشده، بلکه بر روی اینترنت پخش شده‌است. محمدرضا شجریان، بعد از آن، همکاری با برادران پورناظری را قطع کرد و در سال ۱۳۹۳ یک بار دیگر به‌ همراه گروه شهناز و با حضور سعید فرج‌پوری یک تور کنسرت جهانی با عنوان سرگشتگان عشق برگزار کرد.

سازهای ابداعی استاد شجریان

محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان مبدع چند ساز جدید در موسیقی ایرانی است. وی در اردیبهشت ۱۳۹۰ در نمایشگاهی در تهران این سازها را رسماً به نمایش عمومی در آورد. برخی این سازها عبارتند از: صراحی، شهر آشوب، ساغر، کرشمه، سبو و…این سازها در بخش هایی از کنسرت محندرضا شجریان و گروه شهناز در دبی وتهران استفاده شده است.

بیماری استاد محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان

برای اولین بار در سال ۱۳۸۶ با انجام عمل ریه استاد سرطان ریه ایشان مطح شد ولی آن زمان خیلی از رسانه ها این خبر را رد کردند و در سال ۱۳۹۴ این خبر مجددا مطرح شد ولی یکی از رسانه ها با منتشر کردن خبری از تیم پزشکی استاد شجریان در بیمارستان کسری این خبر را تکذیب کرد .البته محمدرضا شجریان در این سال‌ها بار‌ها بستری شده که تصور می‌شد بخشی از این بستری شدن‌ها به واسطه کسالت دوران کهنسالی این استاد برجسته موسیقی کشورمان است اما استاد شجریان در پیام ویدیویی برای تبریک نوروز ۱۳۹۵ با چهره‌ای متفاوت و موهای بسیار کوتاه حاضر شد که برخی خبر از سرطان کلیه وی دادند.

در نت نظر بخوان :زندگینامه احمد شاملو به زبان ساده

زندگینامه محمدرضا شجریان سرشار از هنر و جایزه و کنسرت است. همه ما ایرانی ها به داشتن استاد موسیقی سنتی افتخار میکنیم و از مرغ سحر و ربنای استاد خاطره داریم و برای سلامتی محمدرضا شجریان عزیز دعا میکنیم باشد که ایشون از بستر بیماری رهایی پیدا کنند و دوباره شاهد صدای گرم ایشان باشیم. شما چقدر از زندگینامه محمدرضا شجریان خوشتون اومد ؟ اگه دوست داشتین وعلاقمند بودین در مورد زندگینامه افراد دیگه بدونین نظرات خودتون را با ما در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معرفی بهترین غذاهای هندی

بهترین غذاهای هندی – لیست ۲۰ تایی

بهترین مراکز خرید مشهد

بهترین مراکز خرید مشهد – لیست ۱۰تایی