اولین فیلم ایرانی
in

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح ضعیفضعیف بامزهبامزه

اولین فیلم ایرانی چیست و توسط چه کسی ساخته شد؟

first persian movie

اهل تماشای فیلم هستی و دوست داری بدونی اولین فیلم ایرانی توسط چه کسی ساخته شده؟ هیچ وقت از خودت پرسیدی که اگر این اولین ها نبودند چه اتفاقی می افتاد؟ مسلما اولین کسی که خطر می‌کنه تفاوتی با دیگران داره مخصوصا اگر این خطر در رابطه با اولین فیلم ایرانی باشه. در این مطلب اولین فیلم ایرانی رو بهت معرفی می‌کنم.

اولین فیلم ایرانی

 معرفی اولین فیلم ایرانی

دختر لر

اولین فیلم ایرانی دختر لُر است. این فیلم در سال ۱۳۱۲ توسط اردشیر ایرانی در بمبئی ساخته شد. این فیلم در بین مردم با نام «جعفر و گلنار» شناخته شد. این فیلم مانند دیگر فیلم‌های قدیمی ایرانی سیاه و سفید فیلم برداری شده است.

در آن سال‌ها امکانات و تجهیزات لازم برای برداشتن فیلم صدادار در ایران فراهم نبود و به همین دلیل چهار فیلمی که در فاصله سال‌های ١٣٠٩ تا ١٣١٢ در ایران ساخته شدند صامت و فاقد صدا بودند. در این سال‌ها عبدالحسین سپنتا در هندوستان بود و حضور او در آن کشور سبب شد که با اتکا به تجهیزات، امکانات و تجربه‌های سینمای هند، اولین فیلم ایرانی، یعنی همین «دختر لر»، به زبان فارسی ساخته شود. نمایش طولانی‌مدت «دختر لر» در سینماهای «مایاک» و «سپه» و استقبال گسترده از آن سبب شد که از سال ١٣١٢ به‌تدریج همه سینماهای پایتخت و حتی شهرستان‌ها به دستگاه‌های ناطق مجهز شوند.

کارگردان فیلم «دختر لر» با نام اردشیر ایرانی در تاریخ آمده، اما فیلم‌نامه آن را عبدالحسین سپنتا نوشته است.

اولین فیلم ایرانی

در نت نظر بخوان: بهترین فیلم‌های جهان

داستان فیلم دختر لر

داستان این فیلم درباره گلنار، دختر یک تاجر ثروتمند، توسط راهزنان ربوده شده و مجبور به رقاصی در یک قهوه‌خانه در خوزستان می‌شود. جعفر(عبدالحسین سپنتا) در این قهوه‌خانه با گلنار آشنا می‌شود. جعفر که مأمور دولت است، به گلنار علاقه‌مند شده و با کمک هم به شرارت‌های راهزنان خاتمه می‌دهند … .

بازیگر نقش گلنار

تا قبل‌ از دوره‌ پهلوی اول،‌ بازی‌ زنان مسلمان‌ در نمایش‌ها و تعزیه‌ها ممنوع‌ بود و پسران‌ جوان‌ و نابالغ‌، که‌ «زن‌خوان‌» یا «لوره‌» خوانده‌ می‌شدند، با آرایش‌ و گیسوی‌ مصنوعی نقش‌ زنان‌ را ایفا می‌کردند. بازیگران‌ زنی‌ که‌ در آن‌ سال‌ها در فیلم‌های ‌اوگانیانس‌ و مرادی‌ ایفای‌ نقش‌ می‌کردند مانند مادام‌ سیرانوش‌، لیدا ماطاوسیان‌، ژاسمین‌ ژوزف‌، زما اوگانیانس‌ و آسیا قسطانیان‌ از بانوان‌ ارمنی‌ بودند که‌ اکثر آنها از صحنه‌ تئاتر به ‌سینما آمده‌ بودند و به‌ همین‌ دلیل‌ موانع‌ کمتری‌ بر سر راه‌ خود داشتند.
سپنتا موفق‌ شد صدیقه‌ سامی‌نژاد، همسر یکی‌ از کارکنان‌ کمپانی‌ امپریال‌فیلم‌ بمبئی‌، را که‌ از ١٣‌سالگی‌ از کرمان‌ به هندوستان‌ رفته‌ بود مجاب‌ کند و با این‌ توضیح‌ که نام‌ او به‌عنوان‌ نخستین‌ بازیگر زن‌ در تاریخ ‌سینمای‌ ایران‌ ثبت‌ خواهد شد – که‌ شد- موافقت‌ او و شوهرش را برای‌ بازی‌ در فیلمش‌ جلب‌ کند.

دختر لر

ایفای‌ نقش‌ گلنار در «دختر لر» سبب شد که‌ خانم‌ سامی‌نژاد در سراسر زندگی ‌انگشت‌نما و زبانزد خاص‌ و عام‌ شود، دشنام بشنود، مورد ضرب‌‌وجرح‌ قرار بگیرد و زندگی‌اش‌ روی‌ آرامش‌ به‌ خود نبیند. فیلم «دختر لر» نخستین فیلمی است که با عوامل ایران در خارج از کشور ساخته شد، اما اولین فیلم ایرانی که در داخل کشور به تولید رسید را باید فیلم «طوفان زندگی» به کارگردانی علی دریابیگی بدانیم.

 با فیلم دختر لر آشنا شدی. اگه تجربه‌ای از دیدن فیلم‌های قدیمی ایرانی داری خوشحال میشم درموردش برام بنویسی.

1 دیدگاه

نظر بده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدنی‌های اسپانیا

دیدنی‌های اسپانیا برای سفر ۱۰روزه

بهترین کشور برای زندگی ایرانی ها

بهترین کشور برای زندگی ایرانی ها – لیست ۱۰ تایی