in

بامزهبامزه

برج‌های کج جهان – لیست 10تایی

World’s leaning towers

برج‌های کج جهان کدامند؟ برخی از برج‌ها بنا بر طرح اولیه خود کج ساخته می‌شوند. اما برخی به مرور زمان بدلیل استحکام کم، تبدیل به یکی از برج‌های کج جهان می‌شوند. در این مطلب با ۱۰تا از برج‌های کج جهان که بنا بر طرح اولیه کج ساخته شده‌اند و یا به مرور زمان کج شده‌اند آشنا شو.

برج‌های کج جهان

معرفی برج‌های کج جهان

۱- برج پیزا معروف‌ترین برج کج جهان

یکی از معروف‌ترین برج‌های کج جهان برج پیزا هست که کم‌تر کسی پیدا میشه که این برج رو نشناسه.  این برج در شهر پیزای ایتالیا واقع شده و قدمت اون به دوره رنسانس برمی‌گرده. در ابتدای ساخت این بنا تا زمانی که سه طبقه از برج ساخته شده بود کسی متوجه کج بودن آن نشد. پس از آن ساخت این برج به مدت ۱۰۰ سال متوقف شد. معمار‌های زیادی در ساخت این بنا نقش داشتند.

برج پیزا

۲- برج کپیتال گیت در ابوظبی

یکی از برج‌های کج جهان کپیتال گیت (Capital gate) در ابوظبی هست که به عنوان خمیده‌ترین برج جهان در گینس ثبت شده. این برج ۱۶۰ متر ارتفاع داره و ۱۸ درجه کج هست. جالبه که این برج در برابر زمین‌لرزه کاملا مقاوم هست.

کپیتال گیت

 ۳- برج‌های دوقلو دروازه اروپا

دروازه اروپا یکی دیگر از برج‌های کج جهان هست که در مادرید اسپانیا قرار گرفته. این برج اداری توسط دو معمار آمریکایی با نام‌های فیلیپ جانسون و جان بیرگ طی ۷ سال ساخته شد و به یکی از مهم‌ترین بلوارهای مادرید تبدیل شده.

دروازه اروپا

 ۴- برج بیگ بن لندن از جذاب‌ترین برج‌های کج جهان

برج ساعت بیگ بن معروف‌ترین برج ساعت در جهان هست که در لندن قرار داره. در سال 1834 کاخ وست مینستر، در یک حادثه آتش‌سوزی نابود شد و چیزی از اون باقی نموند. یک سال بعد مسئولین تصمیم گرفتند این کاخ رو بازسازی کنند. صدها طرح پیشنهاد شد و از بین آنها ایده چارلز بری انتخاب شد. از او خواستند که علاوه بر بازسازی کاخ، یک برج ساعت در کنار کاخ طراحی کند. این برج پس از سال‌ها در حال کج شدن هست.

برج ساعت بیگ بن

۵- برج ناقوس کلیسای سنت مارک ونیز

یکی دیگر از برج‌های کج معروف دنیا برج ناقوس کلیسای سنت مارک هست. این برجی که درحال حاضر مشاهده می‌کنی نسخه دوم این برج هست. در واقع این برج در اوایل قرن بیستم فرو ریخت و برج اصلی مربوط به قرن ۱۲ میلادی بود.

برج ناقوس کلیسای سنت مارک

در نت نظر بخوان: دیدنی‌های اسپانیا برای سفر ۱۰روزه

۶- برج نویانسک (Nevyansk)

یکی از برج‌های کج جهان، برج نویانسک در روسیه هست. علت ساخت این برج هنوز مشخص نیست اما برخی‌ها باور دارند که این برج برای نگهداری پول در زمان پادشاهی به نام دمیدوف استفاده ‏می‌شد، برخی دیگر این برج رو به عنوان زندان در قرن هجدهم می‌دونن. حتی علت کج بودن این برج نیز نامعلوم هست افراد ساکن آن منطقه اعتقاد دارند که این برج عمدا کج ساخته شده اما محققین باور دارند که زمین زیر این برج سست شده و باعث کج شدن آن شده.

Nevyansk

۷- برج تورون

برج تورون یکی از برج‌های کج جهان هست که در لهستان واقع شده. این برج در قرن سیزدهم به عنوان یک برج دفاعی مورد استفاده قرار می‌گرفته. محققان علت کج شدن این برج رو ناپایداری زمین‌های اطراف می‌دونن.

برج تورون

۸- برج کلیسای Suurhusen

برج سورهاسن یکی از برج‌های کج جهان هست که به صورت غیرعمدی کج شده. این برج در قرون وسطی بر روی فونداسیون ساخته شده از تنه درخت بلوط ساخته شد که توسط آب‌های زیرزمینی باتلاقی محفوظ مونده بود. اما زمانی که زمین زیر آن خشک شد به دلیل پوسیدگی چوب بلوط، برج کلیسا دچار کج شدگی شد.

Suurhusen

 ۹- تایگر هیل پاگودا در چین

برج تایگذ هیل پاگودا از برج‌های کج جهان هست که در طول زمان در جنگ‌ها و نبردهای بسیار، آسیب زیادی دیده که آخرین بار در سال ۱۸۷۱ بازسازی شده. این برج ۴۷ متر طول و ۷ طبقه داره.

تایگر هیل پاگودا

۱۰- برج Burano

آخرین برج از لیست برج‌های کج جهان، burano هست. قدمت این برج به قرن 15 بر می‌گرده و به دلیل نشست اتفاق افتاده در زمین مقداری کج شده. مردم محلی به آن، برج مست می گویند.

burano

با ۱۰تا از برج‌های کج جهان آشنا شدی. چه برج‌های دیگه‌ای رو می‌شناسی که فکر می‌کنی باید جز این لیست باشن؟ خوشحال میشم نظرت رو برام در قسمت دیدگاه‌ها بنویسی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: مهتاب حسینی نژاد

دانشجوی مهندسی نرم افزار هستم. آرزوهای بزرگ و سوالات بزرگ‌تری در ذهنم دارم. اما عقیده دارم این زمانی که ما آدم‌ها در اختیار داریم مطلقا برای خودمون نیست. این رو هم بگم که عاشق موسیقی هستم. و اینکه امیدوارم بتونم با مطالبم به شما کمک کنم...