in

بی نظیربی نظیر

بهترین آهنگ‌های کلاسیک – لیست ۲۰تایی

Best classical musics

بهترین آهنگ‌های کلاسیک کدامند؟ موسیقی کلاسیک سبکی از هنر و موسیقی غربی هست که متعلق به قاره اروپاست. آهنگ‌های کلاسیک بسیاری منتشر شده اند، اما فقط بعضی از آنها توانستند به بهترین آهنگ‌های کلاسیک تبدیل بشن. معروف ترین هنرمندان و موسیقی‌دانان تاریخ از جمله موتسارت ، یوهان سباستین باخ ، بتهوون و … نیز در این سبک موسیقی شناخته شده‌اند. اگر به این نوع از موسیقی علاقه‌مندی، در این مطلب ۲۰ تا از بهترین آهنگ‌های کلاسیک رو بهت معرفی می‌کنم.

بهترین آهنگ‌های کلاسیک

معرفی بهترین آهنگ‌های کلاسیک

۱- پیر گینت (Peer Gynt)

یکی از بهترین آهنگ‌های کلاسیک آهنگ پیر گینگ از Edvard Grieg هست. ادوارد گریگ نروژی، آهنگساز و نوازنده پیانو بود. او در کودکی با ویولن آشنا شد. این موسیقی کلاسیک برای نمایشنامه‌ای به همین نام اجرا و ضبط شد. نخستین اجرای آن همراه با نمایش‌نامه، در ۲۴ فوریه ۱۸۷۶ در کریستیانیا یا شهر “اسلو” امروزی انجام گرفت.

Edvard Grieg

۲- سمفونی شماره ۵ (Symphony No. 5)

یکی دیگر از بهترین آهنگ‌های کلاسیک آهنگ سمفونی شماره ۵ از آهنگساز معروف بتهوون است. بتهون، آهنگ ساز، پیانو نواز، نو آور و مردی آلمانی بود که افق‌های جدیدی را پیش روی موسیقی کلاسیک غربی باز کرد. در میان نه سمفونی بتهوون، سمفونی پنجم معروف‌ترین آنهاست و بیش از همه مورد توجه و علاقه قرار گرفته‌.

beethoven

۳- چهار فصل ( Le quattro stagioni) یکی از بهترین آهنگ‌های کلاسیک

آهنگ ۴ فصل از آنتونیو ویوالدی مجموعه آهنگی است که در سال ۱۷۲۳ ساخته شد. این اثر شناخته شده‌ترین اثر ویوالدی محسوب میشه. آنتونیو نوازنده ماهر ویولن، کشیش و جز آهنگسازان دوران باروک اهل ونیز بود.

Antonio Vivaldi

 ۴- کارمینا بورانا (Carmina Burana)

کارمینا بورانا قطعه آهنگی اثر کارل ارف هست که از جمله بهترین آهنگ‌های کلاسیک به شمار میره. کارل ارف آهنگسازی آلمانی هست که مبتکر شیوه خاص آموزش موسیقی به کودکان بود. این قطعه در قالب یک کتاب به اسم باواریا هست.

Carl Orff

۵- سیاره‌ها بهترین آهنگ کلاسیک

سویت ارکسترال سیاره‌ها معروف‌ترین اثر از آهنگساز انگلیسی‌ گوستاو هولست هست و یکی از بهترین آهنگ‌های کلاسیک هم محسوب می‌شه که بین سالهای ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۶ نوشته شده. هولست بریتانیایی در ارکسترهای مختلفی برنامه اجرا کرد. همچنین در کالج‌ها و مدارس لندن تدریس می‌کرد.

gustav holst

۶- کنسرتوهای براندبورگ (Brandenburg Concertos)

یکی از بهترین آهنگ‌های کلاسیک Brandenburg Concertos اثر یوهان سباستین باخ هست. موسیقی‌شناسان از این آثار به‌عنوان بهترین آثار ارکسترال دوره باروک یاد می‌کنند. باخ نوازنده‌ی ارگ اهل آلمان بود. لطافت قوی موسیقی باخ و گستردگی حاصل هنر وی، او را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین آهنگسازان غرب مشهور ساخته‌. 

Johann Sebastian Bach

۷- سمفونی شماره ۹ از بهترین آهنگ‌های کلاسیک

آهنگ سمفونی شماره ۹ که اغلب به اسم سمفونی دنیای نو شناخته می‌شه، اثر آنتونین دورژاک آهنگساز اهل جمهوری چک در سال ۱۸۹۳  هست. پدر دورژاک که قصاب و مسافرخانه‌دار بود، از اشتیاق پسرش به آهنگساز شدن متحیر بود. پسر نواختن ویولون و سپس پیانو و ارگ را آموخت.

antonín leopold dvořák

۸- دریاچه قو

یکی دیگر از بهترین آهنگ‌های کلاسیک آهنگ دریاچه قو اثر  پیوتر ایلیچ چایکوفسکی هست که برای انیمیشنی به همین نام ساخته شده. چایکوفسکی از آهنگسازان معروف روسی هست. از آثار معروف باله او می‌توان به باله دریاچه قو، باله زیبای خفته و باله فندق شکن اشاره کرد.

Pyotr Ilyich Tchaikovsky

۹- رکوئیم زیباترین موسیقی کلاسیک

رکوئیم یکی از بهترین آهنگ‌های کلاسیک منتشر شده از موتزارت هست. ولفگانگ آمادئوس موتزارت نابغه دنیای موسیقی کلاسیک هست که فقط ۳۴ سال عمر کرد. اما در این مدت زمان کوتاه، تاثیری شگرفی بر موسیقی جهان در زمان خود و قرن‌ها پس از خود گذاشته. جالبه بدونی که اولین قطعه موسیقی‌ای که موتزارت خلق کرد تنها ۳۰ دقیقه طول کشید تا بنوازد.

Wolfgang Amadeus Mozart

 ۱۰- برای الیزه (Für Elise)

آهنگ باگاتل شماره ۲۵ معروف به برای الیزه قطعه‌ای محبوب پیانو اثر لودویگ فان بتهوون است. این قطعه یکی از بهترین آهنگ‌های کلاسیک محسوب می‌شه. این اثر هیچ‌وقت در زمان زندگی بهتوون پخش نشد و برای اولین بار در سال ۱۸۶۷ یعنی چهل سال پس از مرگ بهتوون منتشر شد.

beethoven

در نت نظر بخوان: آهنگ‌های برتر ایرانی سال ۹۷

۱۱- افسانه‌های هافمن

آهنگ افسانه‌های هافمن برای نمایشی با همین نام ساخته شد. نمایش اپرایی که ساخته آهنگ‌ساز فرانسوی ژاک آفن باخ هست که برای نخستین بار در ۱۰ فوریه ۱۸۸۱ در پاریس اجرا گردید. ژاک آفن باخ آهنگ‌ساز و نوازنده ویولنسل اهل آلمان بود.

Jacques-Jacob Offenbach

۱۲- آرایشگر شهر سویل

آرایشگر شهر سویل نام قطعه اپرا بوفا (کمدی موزیکال) هست که توسط جواکینو روسینی نوازنده ایتالیایی ساخته شده. این قطعه موسیقی کلاسیک از نمایشنامه‌ای کمدی به همین نام استفاده کرده و جز بهترین آهنگ‌های کلاسیک شناخته می‌شه.

Gioachino Rossini

۱۳- پاوان از بهترین آهنگ‌های کلاسیک

 پاوان قطعه‌ایی کلاسیک ساخته گابریل فوره در سال ۱۸۸۷ می باشد و در اصل یک قطعه پیانو بشمار می‌ره. اما شهرت اصلی آن بیش‌تر برای اجراهای ارکسترال و گروه کر آن هست. این قطعه ریتم خود را از صفوف منظم و آرام رقص درباری اسپانیا یعنی Pavane گرفته و با یک سری نقطه‌های اوج ملودیک و هارمونیک جریان پیدا می‌کنه.

Gabriel Urbain Fauré

۱۴- آوه ماریا از شوبرت

آوه ماریا اثری از فرانتس شوبرت از بهترین آهنگ‌های کلاسیک هست. شوبرت علاقه بسیاری به آواز داشت و بسیاری از کارهای زیبای آوازی خود را در نوجوانی تصنیف کرد. او عاشق اشعار گوته بود و اولین کار آوازی خود را در هفده سالگی بنام Gretchen am sponnarade ساخت. سال پس از آن حدود ۱۵۰ کار آوازی ساخت.

Franz Peter Schubert

۱۵- آداجیو برای سازهای زهی

آداجیو برای سازهای زهی یک قطعه موسیقی برای ارکستر سازهای زهی (سازهایی مانند گیتار، ویولن و …)، تنظیم ساموئل باربر آهنگساز امریکایی، از اولین کوارتت زهی (گروه نوازدگان سازهای زهی) او هست. این آهنگ یکی از بهترین آهنگ‌های کلاسیک هست.

samuel barber

۱۶- آداجیو در سل مینور (Adagio in G minor)

آداجیو در سل مینور نام یکی از قطعه‌های معروف نئو باروک هست که توسط توماسو آلبینونی برای سازهای زهی و ارگ منتشر شده. توماسو آلبینونی از آهنگسازان ایتالیایی در سبک باروک بود. اگرچه آلبینونی در زمان خود به‌عنوان یک آهنگساز اپرا معروف بود، ولی امروزه بیشتر از او به‌عنوان یک آهنگساز موسیقی‌سازی یاد می‌شه.

Tomaso Albinoni

۱۷- سمفونی شماره ۳

یکی دیگر از بهترین آهنگ‌های کلاسیک سمفونی شماره ۳ از هنریک گورتسکی هست. هنریک میکواژ گورتسکی آهنگساز لهستانی در ۶ دسامبر ۱۹۳۳در چرنیکا در جنوب لهستان بدنیا آمد و در ۱۲ نوامبر ۲۰۱۰ در کاتویتسه در گذشت.

Henryk Górecki

۱۸- Dido’s Lament بهترین آهنگ کلاسیک

یکی از بهترین آهنگ‌های کلاسیک Dido’s Lament اثر هنری پرسل هست. هنری پرسل نوازنده ارگ و آهنگساز باروک اهل انگلستان بود. پرسل در وست‌مینستر لندن به دنیا آمد و در همان شهر درگذشت.

Henry Purcell

۱۹- V’ho ingannato

آهنگ V’ho ingannato اثر جوزپه وردی ایتالیایی هست که یکی از بهترین آهنگ‌های کلاسیک محسوب می‌شه. جوزپه در دهکده‌ای کوچک در ایتالیا زاده شد. پدرش مسافرخانه‌چی فقیری بود که خواندن و نوشتن نمی‌دانست. وردی جوان در ده سالگی برای تحصیل موسیقی و رفتن به مدرسه رهسپار شهر بوستو در نزدیکی زادگاهش شد.

guiseppe verdi

۲۰- Gymnopédies

آخرین موسیقی کلاسیک از لیست بهترین آهنگ‌های کلاسیک آهنگ Gymnopédies از اریک ساتی نوازنده فرانسوی هست. آهنگساز فرانسوی در ۱۷ مه ۱۸۶۶ در هنفلور به دنیا آمد و در ۱ ژوئیه ۱۹۲۵در پاریس درگذشت. ساتی مدتی نوازنده پیانوی یک کافه بود.

Alfred Éric Leslie Satie

با بهترین آهنگ‌های کلاسیک آشنا شدی. این لیست بخش کوچکی از دنیای بزرگ موسیقی کلاسیک هست و خیلی آهنگ‌های دیگه‌ای هستند که جز برترین آهنگ‌های کلاسیک قرار دارند. کدوم یک از این آهنگ‌ها رو گوش کردی؟ اگر نظری داری خوشحال می‌شم در بخش دیدگاه‌ها برام بنویسی.

مطالب مرتبط:

1 دیدگاه

نظر بده
  1. سلام مهتاب خانوم شما کاش ترک های این آهنگهای کلاسیک نام برده شده را در صفحه میذاشتی که گوش کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: مهتاب حسینی نژاد

دانشجوی مهندسی نرم افزار هستم. آرزوهای بزرگ و سوالات بزرگ‌تری در ذهنم دارم. اما عقیده دارم این زمانی که ما آدم‌ها در اختیار داریم مطلقا برای خودمون نیست. این رو هم بگم که عاشق موسیقی هستم. و اینکه امیدوارم بتونم با مطالبم به شما کمک کنم...