بهترین رمان‌‌های کلاسیک
in

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح ضعیفضعیف بامزهبامزه

بهترین رمان‌‌های کلاسیک – لیست ۲۰تایی

best classic books

بهترین رمان‌‌های کلاسیک جهان کدامند؟ کتاب‌ها هرکدام دنیا و داستان منحصر به خود را دارند. همین امر سبب شده که مطالعه هیچ‌گاه خسته‌کننده و تکراری نباشه. ادبیات کلاسیک اولین سبک ادبی هست که نخستین بار در اروپا شکل گرفت. اگر فکر می‌کنی حتی بهترین رمان‌‌های کلاسیک به دلیل فاصله زمانی، جذاب نیستند سخت در اشتباهی! در این مطلب ۲۰تا از بهترین رمان‌‌های کلاسیک رو بهت می‌کنم که مطمعنم عاشق‌شون می‌شی.

بهترین رمان‌های کلاسیک

معرفی بهترین رمان‌‌های کلاسیک

۱- رمان کلاسیک “میدل مارچ” اثر جورج الیوت

رمان میدل مارچ یکی از بهترین رمان‌‌های کلاسیک هست که توسط نویسنده انگلیسی ماری‌آن اوانز با نام مستعار جورج الیوت در سال ۱۸۷۱ منتشر شد. داستان این کتاب کلاسیک درباره شخصیتی روشن فکر و آرمان‌گرا به نام دوروتیا بروک هست که از بسیاری جهات، همانند و یادآور خود نویسنده می‌باشد. اما دقیقا همان ویژگی‌هایی که دوروتیا را از جامعه ی مادی‌گرا پیرامونش متمایز می‌سازد، این شخصیت را وارد ازدواجی کابوس‌وار با مردی می‌کند که در ابتدا فکر می‌کرد نیمه گمشده اوست.

میدل مارچ

۲- موبی دیک

موبی دیک یا وال سفید رمان معروف هرمان ملویل، نویسنده آمریکایی هست که در سال ۱۸۵۱ منتشر شده. این کتاب جز بهترین رمان‌‌های کلاسیک به انتخاب گاردین می‌باشد و به عنوان یک شاهکار در زمینه رمانتیسیسم در دوره رنسانس ادبیات آمریکایی به شمار می‌ره.

موبی دیک

۳- “جین ایر” از بهترین رمان‌‌های کلاسیک جهان

کتاب جین ایر بهترین رمان کلاسیک از شارلوت برونته هست. رمان جین ایر که از ژانر اجتماعی هست که احساسات و تجارب قهرمانی به همین نام را از کودکی تا بزرگی او، عشق او به آقای راچستر و شخصیت عاشق پیشه خیالی تورنفیلد را دنبال می‌کنه.

جین ایر

۴- “آنا کارنینا” 

آنا کارنینا نام رمان جاودانه لئو تولستوی نویسنده روسی قرن نوزدهم هست که می‌توان به عنوان یکی از بهترین رمان‌‌های کلاسیک معرفیش کرد. در نظر بزرگان ادبیات از جمله داستایوفسکی،  ولادیمیر ناباکوف، ویلیام فاکنر، و نظرسنجی‌های مجله تایمز در سال ۲۰۰۷ این کتاب بدون هیچ رقیبی، برترین کتاب تمام دوران انتخاب شده. بهت پیشنهاد می‌کنم که این کتاب رو به هیچ عنوان از دست ندی!

آنا کارنینا

۵- رمان کلاسیک “سه تفنگدار” 

مهم‌ترین اثر الکساندر دوما، نویسنده توانای فرانسوی، سه‌ تفنگدار هست. لیست کتاب‌ها، نمایش‌نامه‌ها، سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی که از این کتاب الهام گرفته شده است، بسیار بلند بالا هست. متن روان و قلم گیرا دوما این کتاب را در ردیف شاهکار‌های ادبی‌ جهان و یکی از بهترین رمان‌‌های کلاسیک قرار داده.

سه تفنگدار

۶- “فرانکشتاین”

فرانکشتاین یا پرومته مدرن، معروف‌ترین اثر مری شلی هست که در لیست بهترین رمان‌‌های کلاسیک قرار گرفته. مری شلی در این رمان داستان یک دانشمند جوان به نام ویکتور فرانکشتاین رو در این رمان روایت می‌کنه که در یک تجربه عجیب علمی، موجودی بدقواره و بی‌تناسب اما با احساسی را خلق می‌کنه که در همه جای بدنش آثار بخیه رو می‌توان دید.

فرانکشتاین

۷- “کرانفورد” یکی از بهترین رمان‌‌های کلاسیک

کرانفورد یکی از رمان‌های بیش‌تر شناخته شده نویسنده انگلیسی قرن نوزدهم، الیزابت گاسکل هست. داستان درباره‌ شهر کوچکی است به نام کرانفورد هست که از بسیاری جهات، شبیه یک جای معمولی هست، اما از یک نظر هم بسیار خاص هست. در این شهر، زنان قوانین را تعیین می‌کنند نه مردان. هم‌چنین تعداد مردان در این شهر، بسیار کم هست.

کرانفورد

۸- کتاب کلاسیک “نیکلاس نیکلبی”

یکی از بهترین رمان‌‌های کلاسیک رمان نیکلاس نیکلبی نوشته چارلز دیکنز هست. داستان از جایی شروع می‌شه که پدر خانواده نیکلبی فوت می‌کنه و برای پسرانش، رالف و نیکلاس ثروت بسیاری به‌جا می‌زاره. رالف برادر کوچک‌تر با قدم گذاشتن در راه اشتباه به ثروت بزرگی دست پیدا می‌کنه. اما برادر بزرگ نیکلاس تمام ثروتش رو خرج زندگی و خانواده‌ش می‌کنه و روزی متوجه می‌شه تمام ثرمایه‌اش صرف تحصیل فرزندانش شده.

نیکلاس نیکلبی

۹- “هاکلبری فین” از بهترین رمان‌‌های کلاسیک

سرگذشت هاکلبری فین به عنوان یکی از بهترین رمان‌‌های کلاسیک شناخته شده که توسط نویسنده طنز پرداز مارک تواین نوشته شده. هاکلبری فین یک پسر بچه معمولی بود، شاید از معمولی هم معمولی‌تر بود. حتی نزدیک بود در خانه بیوه دوگلاس، یک آدم حسابی شود. تا اینکه سر و کله باباش پیدا شد و بعد از اینکه چند سری کتک مفصل خورد و داخل یک کلبه زندانی شد، فهمید که باید کاری بکند. از بدشانسی‌ یا خوش‌شانسی‌اش جیم، برده سیاه، هم به همین نتیجه رسیده بود.

هاکلبری فین

در نت نظر بخوان: بهترین رمان‌های عاشقانه خارجی

در نت نظر بخوان: بهترین رمان‌های ترسناک خارجی

۱۰-  رمان کلاسیک “کلبه عمو تام”

کتاب کلبه عمو تام اثر هریت بیچراستو آمریکایی هست که نخستین بار در سال ۱۸۵۲م انتشار یافت و از همان آغاز انتشار با استقبال پرشور مردم روبه‌رو شد. به این معنی که در همان روزهای اول، چاپ نخستین آن نایاب شد و طی یک سال، بیش از یک میلیون نسخه آن به فروش رفت و تبدیل به یکی از بهترین رمان‌‌های کلاسیک شد.

کلبه عمو تام

۱۱- رمان کلاسیک “سفرهای گالیور”

دکتر لموئل گالیور انگلیسی، که اکنون یک پدر بزرگ هست و زمانی دکتر یک کشتی بوده، ماجرای سفرهای دریایی نافرجام خودش رو تعریف می‌کنه. او که عاشق ماجراجویی هست یک بار در اثر متلاشی شدن کشتی‌اش به سرزمین آدم کوتوله‌ها می‌ره و یک بار هم از سرزمین غول‌ها سر در میاره. این کتاب نوشته جاناتان سویفن و یکی از بهترین رمان‌‌های کلاسیک هست.

سفرهای گالیور

۱۲- “قمارباز” شاهکار ادبیات جهان

کتاب کلاسیک قمارباز شاهکاری از فئودور داستایوفسکی هست که یکی از بهترین رمان‌‌های کلاسیک محسوب می‌شه. قمارباز روایتی از تجربه‌ی تلخی که برای داستایوسکی و در جریان اقامتش در خارج از روسیه پیش آمده، هست. روزگاری که قمار باعث شد درمانده و بی‌پول از آلمان به روسیه بازگردد. داستایوفسکی در آلمان به دلیل مشکلات مالی و قماربازی دوران سختی را گذراند.

قمارباز

۱۳- کتاب کلاسیک “جنایات و مکافات” از داستایوفسکی

شخصیت اصلی این کتاب، رادیون رومانویچ راسکلنیکف، جوانی ۲۳ ساله هست که فکری باز و کنجکاو داره. جوانی خوش‌چهره که فقر و بی‌پولی او را در هم کوبیده و باعث شده با مردم و زندگی اطرافش بیگانه باشد. راسکلنیکف افکاری آشفته دارد و مدام به موضوعات مختلف فکر می‌کند و تراوشات ذهنی‌اش بسیار زیاد است. این کتاب یکی از بهترین رمان‌‌های کلاسیک هست.

جنایات و مکافات

۱۴- “موش‌ها و آدم‌ها” یکی از بهترین رمان‌‌های کلاسیک

کتاب موش‌ها و آدم‌ها رمان کوتاهی از جان استاین‌بک نویسنده آمریکایی هست. داستان این کتاب درمورد دو فرد با نام‌های جورج و لنی هست. دو نفری که ویژگی‌های بسیار متفاوتی با هم دارند اما هر دو کارگرند. برای پیدا کردن کار، از مزرعه‌ای به مزرعه دیگر می‌روند و به امید اینکه روزی بتوانند زمین و مزرعه اختصاصی خودشان را داشته باشند، زندگی می‌کنند.

موش‌ها و آدم‌ها

۱۵- “دیوید کاپرفیلد”

یکی از  بهترین رمان‌‌های کلاسیک دیگر از چارلز دیکنز، دیوید کاپرفیلد هست که سال ۱۸۵۰ منتشر شد. دیکنز به این رمان توجه خاصی داشت و آن را برتر از سایر رمان‌هایش می‌دانست.

بخشی از کتاب: من روز جمعه، ساعت ۱۲ شب به دنیا آمدم و پرستار و عاقله‌زن‌های همسایه می‌گفتند که چون در آخرین لحظات جمعه شب به دنیا آمده‌ام، سرنوشت نحسی در انتظارم خواهد بود!

دیوید کاپرفیلد

۱۶- رمان کلاسیک “داستان دو شهر” از بهترین رمان‌‌های کلاسیک

چارلز دیکنز یکی از شناخته شده‌ترین مشاهیر ادبیات انگلیس هست. قدرت تخیل، ظرافت طبع، تسلط بر زبان و تنوع آثار نو و خلاقش او را در زمره افراد معدودی قرار داده که به حق شایسته عنوان نابغه‌ هستند. لوسی دختر جوانی هست که در زمان کودکی ، پدرش در دسته زندانیان سیاسی به زندان می‌افتد و دوست صمیمی پدرش آقای لاری که در بانک مرکزی فرانسه کار می‌کند سرپرستی او را به عهده می‌گیرد و او را تا بعد از انقلاب کبیر فرانسه که پدر لوسی از زندان آزاد می شود پیش خود نگه می‌دارد.

داستان دو شهر

۱۷- “اوژنی گرانده”

اوژنی گرانده رمانی از انوره دو بالزاک، نویسنده فرانسوی هست که در اواخر ۱۸۳۳ انتشار یافته. این نخستین کتاب از کتاب‌های بزرگ او و به قولی شاهکار ادبیات اوست. این کتاب در ایران بارها ترجمه شده. کتاب داستان زندگی پسرکی را در جوار عموی خسیس و بداخلاق خود و دخترعموی مهربان و خوبش به روایت می کشد.

اوژنی گرانده

۱۸- “بابا لنگ دراز” یکی از بهترین رمان‌‌های کلاسیک

کتاب کلاسیک بابا لنگ دراز اثر جین وبستر یکی از بهترین رمان‌‌های کلاسیک جهان هست. شخصیت اصلی داستان،  جودی ابوت  دختری سرزنده و باهوش هست که در یک پرورشگاه بزرگ می‌شه اما با پشتیبانی مالی حامی ناشناس خود می‌تواند به مدرسه خصوصی راه پیدا کنه. جودی که حامی خودش رو نمی‌شناسه و فقط در یک نگاه از پشت سر دیده، او را بابا لنگ دراز  می‌نامد و اغلب درباره زندگی و فعالیت هایش به او نامه می‌نویسه که رمان در قالب همین نامه ها روایت می‌شه.

بابا لنگ دراز

۱۹- “دکتر جکیل و آقای هاید”

استیونسن رمان دکتر جکیل وآقای هاید را که در کابوسی به ذهنش رسیده بود به دلیل نارضایتی سوزاند اما به سرعت پشیمان شد و بار دیگر آن را سه روزه نوشت و یکی از بهترین رمان‌‌های کلاسیک رو خلق کرد.
دکتر جکیل در وصیت نامه‌ای اموالش را به شخصی به نام هاید می‌بخشد. وکیل اترسون، دوستش، تصادفی به رازی وحشتناک پی می‌برد.

دکتر جکیل و آقای هاید

۲۰- “بیگانه” آلبر کامو

کتاب بیگانه نوشته آلبر کامو داستان یک مرد بی‌تفاوت به نام مرسو را تعریف می‌کند که با دیدی متفاوت و منحصر به فرد به اتفاقات پیرامون خود نگاه می‌کند. مرسو مرتکب قتلی می‌شود و در سلول زندان در انتظار اعدام خویش هست. این کتاب کلاسیک یکی از بهترین رمان‌‌های کلاسیک هست.

آلبر کامو

با بهترین رمان‌‌های کلاسیک آشنا شدی. کدوم یک از این کتاب‌هایی که معرفی کردم رو خوندی و بیشتر دوست داشتی؟ خوشحال می‌شم اگر نظری داری، برام بنویسی.

2 دیدگاه

نظر بده
  1. لیستتون اشتباه نوشته شده. رمان های داستایوسکی مدرن هستند و همچنین وبستر و آلبر کامو و حتی مری شرلی و… ولی مثلا چارلز دیکنز کلاسیک می نوشت. یا ویکتور هوگو که اسمش تو این لیست خالیه. اصلا داستایوسکی و نویسنده های بعد از داستایوسکی همه مدرن می نویسند و می نوشتند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاراکترهای انیمه های برتر

انیمه چیست و دلایل معروفیت آن

آشنایی با اعمال روز تاسوعای حسینی

اعمال روز تاسوعای حسینی