میسوفونیا
in

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح ضعیفضعیف بامزهبامزه

میسوفونیا چیست؟

What is Misophonia?

میسوفونیا چیست؟ میسوفونیا یا صدابیزاری اختلالی عصبی هست که فرد مبتلا طی این اختلال از شنیدن برخی صداهای خاص دچار احساسات شدید منفی مثل عصبانیت، نفرت، خشم و انزجار می‌شه. اگه دوست داری با میسوفونیا بیشتر آشنا بشی، این مطلب رو دنبال کن.

صدابیزاری یا میسوفونیا

میسوفونیا چیست؟

معرفی اختلال میسوفونیا یا صدابیزاری

میسوفونیا که گاهی آن را ۴S می‌نامند  (Syndrome Selective Sound Sensitivity)، شرایط ناتوان‌کننده‌ای هست که در آن صداهای خاص یا محرک‌های بصری تکرارشونده، خشم بسیار زیاد و یا نفرت رو برمی‌انگیزد. حساسیت معمولی نسبت به صداهای بلند یا منزجرکننده، طبیعی هست. اما برخی به هیچ عنوان طاقت این‌طور صداها رو ندارند، در برابر بروز آن عصبی می‌شن و به شدت واکنش نشان می‌دن. طوری‌که حتی ممکن هست اطرافیان احساس آزردگی خاطر و ناراحتی بکنند و با خود فکر کنند که این فرد برایشان ادا در می‌آورد.

اندوه حاصل از این بیماری روانی که مبتلایان میسوفونیا احساس می‌کنند غیرقابل تحمل بوده و ممکن هست به احساس شدید گناه، انزوا، افسردگی و حتی ایده خودکشی بیانجامد. انتخاب آینده شغلی هم برای مبتلایان به این اختلال عصبی به دلیل محیط‌های محرک محدود هست.

اختلال عصبی صدابیزاری

شروع بیماری و نشانه‌ها

شروع میسوفونیا معمولا قبل از بلوغ جنسی بوده و بین سن ۸ تا ۱۲ سالگی اتفاق می‌افتد. تحریک اولیه اغلب توسط یک عضو نزدیک خانواده صورت می‌گیره. در ادامه به معرفی برخی از محرک‌های افراد مبتلا به میسوفونیا می‌پردازم.

صداهای ناشی از خوردن

ها کردن پس از نوشیدن، جویدن، صدای خرد کردن یخ یا غذاهای سفت، جویدن آدامس و ترکاندن آن، ناخن جویدن، کشیدن دندان به قاشق و چنگال، ملچ و ملوچ کردن، هورت کشیدن، تف کردن، بلعیدن، حرف زدن با دهان پر، مسواک زدن، کشیدن نخ دندان، مکیدن دندان، دندان قروچه، صاف کردن گلو، کلیک کلیک فک.

صداهای ناشی از تنفس

خرخر، ناله، جیغ، تنفس آرام یا بلند، خرناس، خروپف، عطسه، حرف زدن آرام یا بلند، سکسکه، خمیازه، سوت کشیدن بینی، خس‌خس.

صداهای ناشی از آوایی

همهمه، حرف زدن گنگ و مبهم، صداهای تو دماغی، استفاده بیش از حد از کلمات تکراری، صداهای صفیری (صداهای س، پ، ت، چ، ک، ب)، آوازخواندن، صداهای خش‌دار، صداهای آرام پچ‌پچ مانند، سوت زدن.

صداهای ناشی از محیط

به هم خوردن ظروف، خوردن قاشق و چنگال به دندان، خوردن قاشق و چنگال فلزی به بشقاب یا دیگر وسایل فلزی، صدای پول خرد داخل جیب، فشار دادن بطری آب، زمین زدن توپ.
خش‌خش کاغذ، پیچاندن کیسه پلاستیکی، باز کردن کیسه‌های پلاستیک، پیچاندن بسته‌بندی غذا. صدای بیپ بیپ موقع قفل شدن در ماشین، به هم خوردن در ماشین، کلیک کلیک چراغ راهنما. صدای ماشین چمن‌زنی، دمنده برگ، یخچال، تهویه هوا، اره برقی.
صدای دیگران، صدای گرفته یا بم موسیقی یا تلویزیون که از آن طرف دیوار به گوش می‌رسد، به هم خوردن در یا پنجره، تلپ تلپ بازی بسکتبال، ضربه زدن به توپ در بیسبال.

میسوفونیا

در نت نظر بخوان: هیچهایک چیست؟

سخنی با اطرافیان افراد مبتلا به میسوفونیا یا صدابیزاری

یکی از سخت‌ترین چیزهایی که خانواده و دوستان فرد مبتلا به میسوفونیا باید بپذیرند این هست که می‌بینند عزیز آن‌ها با رفتاری که دوست یا عضوی از خانواده انجام می‌دهد و اصولا هم رفتاری عادی است کاملا به حالت وحشت و خشم می‌رسد، اما اگر شخص دیگری همان صدا رو ایجاد کنه یا همان کار رو انجام بده، فردی که مبتلا نیست ککش هم نمی‌گزه. لطفا سعی کنید که این افراد رو درک کنید.

بسیاری از مبتلایان به میسوفونیا، در غیاب شواهدی از علوم سخت، معتقدند که این بیماری در مغز و اعصاب معیوب ریشه داره. اما به روشنی موارد عاطفی هم در این واکنش وجود داره. البته به این معنی نیست که این احساسات تحت کنترل فرد مبتلاست. درک این چیزها برای فردی که دچار این وضعیت نیست واقعا سخت هست. اما خود مبتلایان به میسوفونیا هم برای درک این مسئله مشکل دارند!

میسوفونیا

با بیماری میسوفونیا آشنا شدی. اگر مبتلا به این بیماری هستی سعی کن کنترلش کنی و یا اگر امکانش رو داری سریعا محل رو ترک کن که موجب ناراحتی خودت و اطرافیان نشی. اگر مبتلا به این بیماری نیستی، اگر احساس کردی فردی از صدایی که تو ایجاد می‌کنی ناراحت یا عصبانی می‌شه، اون صدا رو قطع کن. اگر نظری داری خوشحال می‌شم در بخش دیدگاه‌ها برام بنویسی.

نویسنده: مهتاب حسینی نژاد

دانشجوی مهندسی نرم افزار هستم. آرزوهای بزرگ و سوالات بزرگ‌تری در ذهنم دارم. اما عقیده دارم این زمانی که ما آدم‌ها در اختیار داریم مطلقا برای خودمون نیست. عاشق موسیقی هستم و ماجراهای زیادی رو پشت سر گذاشتم. و اینکه امیدوارم بتونم با مطالبم به شما کمک کنم و از این طریق دوست‌های بیشتری پیدا کنم. می‌دونی که هر کدوم از ما یه داستانیم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *