in

بامزهبامزه بی نظیربی نظیر

زندگینامه محمود دولت آبادی

زندگینامه محمود دولت آبادی

زندگینامه محمود دولت آبادی نویسنده معاصر ایرانی زیباست و پر از نقش هنر به طوری که هر آدمی با لحظه لحظه اش زندگی خواهد کرد.محمود دولت آبادی نویسنده برجسته ایرانی است که آثار زیادی را تا به حال به نگارش در آورده است . زندگینامه محمود دولت آبادی بسیار حرف های ناگفته ای دارد و پر از خاطرات زیباست . شما چقدر در مورد زندگینامه محمود دولت آبادی اطلاعات دارید؟

در نت نظر بخوان: نویسندگان معروف ایرانی

زندگینامه محمود دولت آبادی

تولد و دوران جوانی

زندگینامه محمود دولت آبادی

محمود دولت آبادی متولد  مرداد 1319  دولت آباد سبزوار می باشد. وی نویسنده ، نمایشنامه نویس و فیلمنامه نویس معاصر ایران است . معروف ترین اثر محمود دولت آبادی کلیدر می باشد که به چندین زبان ترجمه شده است و دومین رمان بلند جهان بعد از رمان در جستجوی زمان از دست رفته می باشد.محمود دولت آبادی در روستا بر روی زمین سخت کویر کار می کرده است. او برای تحصیل به دولت آباد رفت و همزمان کارگری و کفاشی هم انجام می داده وی در سن 20 سالگی به تهران آمد و برای این که بتواند هم بنویسد و هم در تئاتر ایفای نقش کند در تهران نیز در چاپخانه ای کارگری می کرد.او آنقدر به نویسندگی علاقه داشت که این کارش باعث شده اولین داستانش در سال 1341 به نام ته شب در مجله تهران چاپ شود.از آن پس به صورت جدی شروع به نوشتن کرد و داستاهایی را در سال 1347 در کتابش به چاپ رسانید.در همین سال ها بود که دولت آبادی بیش از پیش با تئاتر آشنا شد و 6 ماه نظری و 6 ماه عملی درس تئاتر را خواند . در این دوره بهترین شاگرد شد و پس از آن  شبهای سفید داستایوفسکی بازی کرد و این روند از آنجا آغاز شد و این روند ادامه داشت تا سال 1353 و همراه آن داستان نویسی نیز ادامه داشت.

رمان کلیدر

محمود دولت آبادی

کلیدر رمانی حماسی می باشد که میتوان در آن طمع شجاعت و مردانگی را چشید و خود دولت آبادی بارها گفته که دیگر فک نکنم بتوانم کاری به کاملی کلیدر بیرون بدهم.در واقع کلیدر یک رمان زیبا و غیر قابل وصف است که شاید سالها مثال آن را کسی نتواند به جامع ادبیات ایران و جهان عرضه کند.این رمان بزرگترین کتاب و طولانی ترین کتاب فارسی است و دومین رمان بزرگ جهان بعد از  رمان در جستجوی زمان از دست رفته می باشد.با این که تعداد صفحات این رمان بسیار زیاد است و حدود 3000 صفحه می باشد ولی هیچگانه در طول زمان خوندن از اشتیاق خواننده به خواندن کاسته نمی شود. در این رمان که شخصیت اصلی آن یک روستایی به نام گل محمد است و کل داستان پیرامون گل محمد می چرخد.محمود دولت آبادی برای نوشتن این رمان حدود 15 سال از زمانش را صرف کرده است و در این کتاب بالغ بر 60 نفر را به زیبایی توصیف کرده است و این نوع نوشتن باعث شده است که یک شاهکار خلق شود.کلیدر  در واقع داستانی از زجر کشیدن های رعیت هایی است که در روستاها به آن ها حکومت می شده و بر اساس داستان واقعی نوشته شده است .

اقتباس های سینمایی از محمود دولت آبادی

محمود دولت آبادی

محمود دولت آبادی داستانی نوشت به نام آوسنه بابا سبحان و آن را به مسعود کیمیایی داد و مسعود کیمیایی از آن فیلمی ساخت به نام خاک ولی دولت آبادی از آن کار راضی نبود و نقدی بر آن نوشت او مدعی بود که کیمیایی داستان را تغییر داده است.همچنین در مصاحبه ای دولت آبادی گفت که نوشته ای داشته به نام تنگنا و و قتی که در زندان بودم این نوشته ای من به فیلم تبدیل شد و اسمش شد گوزن ها و هیچ اشاره ای به نوشته من نشد. در سال های بعد فیلم نامه ای نوشت به نام سربداران که در آن دوران قرار بود ساخته شود اما به دلیل انقلاب اسلامی نتیجه ای نداشت و ساخته نشد و بعد از انقلاب هم بار ها قرار بود ساخته شود اما با مخافت رو به رو شد و در نتیجه در کتاب جمعه چاپ شد.در سال های بعد فیلنامه به دولت آبادی پیشنهاد شد به نام اتوبوش که وقتی آن را نوشت باز با مخالفت مواجه شد در سال بعد فیلمی بیرون امد و در جشنواره فجر برنده شد به نام اتوبوش اما فیلمنامه آن را شخص  دیگری نوشته بود و محمود دولت آبادی می گوید که وقتی خبر را شندیم سه روز سر درد داشتم.

جمله ای از محمود دولت آبادی

محمود دولت آبادی

عجیب ترین خوی آدمی این است که می داند فعلی بد و آسیب رسان است. اما آن را انجام می دهد به کرات هم.

هر آدمی. دانسته و ندانسته. به نوعی در لجاجت و تعارض با خود به سر می برد.

و هیچ دیگری ویرانگرتر از خود آدمی نسبت به خودش نیست.

برخی از آثار زندگینامه محمود دولت آبادی

محمود دولت آبادی

ته شب  (۱۳۴۱) ، سفر  (۱۳۴۷) ، آوسنه بابا سبحان  (۱۳۴۷)، لایه‌های بیابانی (۱۳۴۷) ، تنگنا (۱۳۴۹) ،  از خم چنبر (۱۳۵۶ )،  دیدار بلوچ  (۱۳۵۶) ، کلیدر  (۱۳۵۷) ، جای خالی سلوچ  (۱۳۵۸) ، ققنوس  (۱۳۶۱) ، آهوی بخت من گزل  (۱۳۶۸) ، کارنامه سپنج  (۱۳۶۸) ،  ما نیز مردمی هستیم  (۱۳۶۸) روزگار سپری‌شده مردم سالخورده  (۱۳۶۹) ، اتوبوس  (۱۳۷۲) ، سلوک  (۱۳۸۲)، قطره محال اندیش  (۱۳۸۳) ، روز و شب یوسف  (۱۳۸۳) ، گلدسته‌ها و سایه‌ها (۱۳۸۴) ، زوال کلنل  (۱۳۸۸)نون نوشتن  (۱۳۸۸) ، میم و آن دیگران  (۱۳۹۱)  ، تا سر زلف عروسان سخن  (۱۳۹۴) ، بنی‌آدم (۱۳۹۴) ، این گفت و سخن‌ها (۱۳۹۶)

در نت نظر بخوان: نویسندگان معروف جهان

زندگنامه محمود دولت آبادی همانطور که خواندید زیبا و دلنشین می باشد این هنرمند در دوران زندگی اش با سختی های زیادی دست و پنجه نرم کرده است و همیشه با مشکلاتی برای ارائه آثار زیبایش روبرو بوده است. شما چقدر به زندگینامه محمود دولت آبادی علاقه داشتید؟

زندگینامه شعرا و نویسندگان دیگر:

1 دیدگاه

نظر بده
  1. زندگی نامه نویسندگان ، شاعران و کلا مشاهیر ایران بسیار جالب است . سپاسگذار از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *