آیا قیمت آیفون XS مناسب است؟ بررسی ارزش خرید آیفون XS
in

آیا قیمت آیفون XS مناسب است؟ بررسی ارزش خرید آیفون XS

آیا موافق خرید آیفون XS اپل هستید؟

شاید این سوال در ذهن شما هم ایجاد شده باشد که آیا قیمت آیفون XS مناسب است؟ آیا این گوشی ارزش خرید دارد؟ در ادامه این مطلب می‌خواهیم در رابطه با این مسئله و ارزش خرید آیفون XS صحبت کنیم. به نظر شما آیا قیمت آیفون XS مناسب در نظر گرفته شده است؟ با نت نظر همراه باشید.

مقدمه

اپل در ماه سپتامبر (September) سال 2018 به طور رسمی از آیفون های جدیدش رونمایی کرد. آیفون XR، آیفون XS و آیفون XS Max سه آیفون جدید کوپرتینویی ها بودند که همه آن ها ظاهر و سبک طراحی نزدیک به آیفون X دارند. آیفون XR نسخه‌ای از آیفون های جدیدی اپل است که سعی شده با قیمتی مقرون به صرفه‌تر روانه بازار شود. در سمت مقابل آیفون XS و آیفون XS Max هم پرچمداران اصلی اپل محسوب می‌شوند. آیفون XS با بهره‌مندی از صفحه نمایشی 5.8 اینچی حکم برادر کوچک‌تر آیفون XS Max را دارد که از نمایشگری 6.5 بهره‌مند است. آیفون XS اپل از نظر حافظه داخلی شامل سه نسخه مختلف 64، 256 و 512 گیگابایتی می‌شود.

بنابراین نسخه مجهز به حافظه 64 گیگابایتی این گوشی نسخه پایه آن خواهد بود. اما فکر می‌کنید نسخه پایه قیمت آیفون XS چقدر است؟ نسخه پایه یا مجهز به حافظه 64 گیگابایتی این گوشی هم اکنون در بازار کشورمان قیمتی مابین 17 الی 20 میلیون تومان دارد! شاید حتی تصورش هم سخت باشد که برای خرید یک گوشی مبلغی این چنینی پرداخت شود! به نظر شما قیمت آیفون XS مناسب است و این گوشی واقعا ارزش خرید دارد؟ به نظر ما اینطور نیست و ارزش خرید آیفون XS اپل به مراتب پایین خواهد بود و دلیل این مسئله هم فقط به قیمت گزاف و افراطی دستگاه مربوط می‌شود. در ادامه این مطلب بیشتر و دقیق تر در رابطه با قیمت و ارزش خرید آیفون XS صحبت می‌کنیم. بنابراین با نت نظر همراه باشید.

آیا قیمت آیفون XS مناسب است؟ بررسی ارزش خرید آیفون XS

چرا قیمت آیفون XS اپل تا این اندازه گران است؟

حتما این سوال در ذهن شما هم ایجاد شده که چرا قیمت آیفون XS اپل تا این اندازه گران است؟ اولین دلیلی که منجر به این مسئله شده مربوط به افزایش ناگهانی نرخ و ارزش در کشور می‌شود. با افرایش قیمت ارز و دلار طبیعتا قیمت کالاهایی همچون گوشی موبایل هم افزایش پیدا می‌کند اما این مسئله تنها عاملی نیست که منجر به قیمت آیفون XS اپل می‌شود! اپل کلا قیمت آیفون XS و آیفون های دیگرش را گران در نظر گرفته و به نوعی می‌توان گفت که استراتژی گران فروشی را در پیش گرفته و هر بار هم از این استراتژی سود کلانی به دست می‌آورد! یعنی تصور نکنید که قیمت آیفون XS فقط در بازار ایران خیلی گران است! بلکه در کشورهای دیگر هم آیفون XS اپل به عنوان یک گوشی گران قیمت عرضه می‌شود.

بنابراین اپل کلا قیمت آیفون XS را زیاد در نظر گرفته و این امر منجر به افزایش قیمت نجومی آن شده است. زمانی که زیاد بودن قیمت آیفون XS دست به دست چند برابر شدن و افزایش نرخ دلار دهد، طبیعی است که نرخی نجومی نظیر 17 الی 20 میلیون تومان برای نسخه پایه این گوشی پدیدار شود. بنابراین دلیل گران بودن قیمت آیفون XS مشخص شد. قیمت نه چندان عادلانه‌ای که اپل برای این گوشی در نظر گرفته و افزایش نرخ دلار دو عامل اصلی هستند که منجر به ایجاد شدن قیمت نجومی آیفون XS شده‌اند. اما به نظر شما آیفون XS اپل ارزش خرید دارد؟

چرا ارزش خرید آیفون XS کم است و نباید این گوشی را بخریم؟

دلایل زیادی وجود دارند که با توجه به آن ها می‌توانید قانع شوید که ارزش خرید آیفون XS پایین بوده و به نوعی این گوشی واقعا ارزش خرید ندارد. برخی از اصلی ترین این دلایل در ادامه عنوان شده‌اند.

دلیل اول: بالا بودن قیمت آیفون XS

اولین دلیل قیمت گزاف قیمت آیفون XS است. تصور کنید با 17 الی 20 میلیون تومانی که می‌خواهید برای خرید آیفون XS اپل صرف کنید چه کارهای دیگری می‌توان انجام داد؟! تا چند سال پیش با این مبلغ حتی می‌توانستید یک خودروی پراید صفر خریداری کنید! قیمت آیفون XS به واقع ناعادلانه در نظر گرفته شده و این مسئله اصلی ترین دلیلی است که نشان می‌دهد این گوشی ارزش خرید ندارد.

دلیل دوم: ظاهر مشابه با آیفون X

ظاهر آیفون XS تقریبا 80 الی 90 درصد مشابه با آیفون X است و هیچ تغییری را به همراه ندارد. این موضوع در حالیست که نسخه پایه آیفون X با قیمتی در حدود 15 میلیون در بازار موجود است، یعنی اگر شما به جای آیفون XS اپل آیفون X را خریداری کنید چیزی در حدود 3 الی 5 میلیون تومان هزینه کمتری را صرف کرده‌اید. به نظر شما چه دلیل قانع کننده‌ای وجود دارد که نشان دهند دو گوشی مذکور ارزش این اختلاف قیمت را دارند؟ اگرچه از نظر ما حتی آیفون X هم ارزش صرف هزینه 15 میلیون تومانی را ندارد!

آیا قیمت آیفون XS مناسب است؟ بررسی ارزش خرید آیفون XS

دلیل سوم: قدرت عملکرد آیفون XS

هر کاری که تمایل داشته باشید با یک گوشی هوشمند انجام گیرد را هم آیفون XS هم آیفون XR، هم آیفون X و هم آیفون های قدیمی تر اپل و حتی خیلی از گوشی های اندرویدی می‌توانند با همان کیفیت انجام دهند. برای مثال تصور کنید می‌خواهید با آیفون XS بازی آسفالت 8 را انجام دهید. شاید بر روی کاغذ قدرت عملکرد آیفون XS از آیفونی مثل آیفون 8 پلاس بیشتر باشد، اما در عمل تفاوت مابین قدرت عملکرد این دو نخواهید دید و آیفون 8 پلاس هم با همان کیفیت می‌تواند بازی مثل آسفالت 8 را اجرا کند. به همین صورت انجام تمام کارهایی که از آیفون XS انتظار دارید، در مدل های قدیمی تر آیفون مثل آیفون 8 و 8 پلاس هم با کیفیت مشابه ارائه می‌شود. پس به واقع چه دلیلی دارد هزینه چند برابر را صرف خرید آیفون XS کنید؟

دلیل چهارم: قدرت دوربین

منکر این مسئله نمی‌شویم که دوربین آیفون XS فوق‌العاده قدرتمند بوده و در هر شرایط می‌تواند عکس ها و تصاویر عالی را ضبط کند، اما اگر عکس هایی که با دوربین آیفون 8 پلاس یا حتی آیفون 8 ضبط می‌شوند را با عکس هایی که توسط دوربین آیفون XS ضبط خواهند شد مقایسه کنید، تفاوت های خیلی محسوسی را مشاهده نخواهید کرد. بنابراین متوجه می‌شوید که دوربین آیفون 8 و 8 پلاس هم به واقع کیفیت عملکرد عالی و بسیار نزدیک به کیفیت دوربین آیفون XS را ارائه می‌کند. به نظر ما اختلاف مابین کیفیت عملکرد دوربین آیفون 8 و آیفون XS به اندازه‌ای نیست که ارزش صرف چند میلیون تومان هزینه بیشتر را داشته باشد.

دلیل پنجم: نبود هیچ ویژگی منحصر به فردی در آیفون XS

اگر با دقت به تمام قابلیت ها و ویژگی ها و حتی طراحی آیفون XS اپل نگاه کنید متوجه می‌شوید که این گوشی چندان هم ویژگی منحصر به فرد و خاصی ندارد که در گوشی مثل آیفون X یا آیفون XR نتوانید مشابه آن را پیدا کنید. بنابراین چرا باید هزینه گزافی را صرف خرید آیفون XS کنید وقتی می‌توانید با صرف هزینه کمتر یک گوشی مشابه با آن و کیفیت عالی را خریداری کنید؟

آیا قیمت آیفون XS مناسب است؟ بررسی ارزش خرید آیفون XS

باز هم به فکر خرید آیفون XS هستید؟

اگر با وجود دلایلی که در بخش فوق به آن ها اشاره کردیم باز هم تصور می‌کنید که خرید آیفون XS یک انتخاب مناسب است، مطمئن باشید شما از طرفداران دو آتیشه برند اپل هستید. از نظر ما آیفون XS یک گوشی بسیار با کیفیت و عالی است و هیچ جای شکی برای این مسئله وجود ندارد اما قیمت آیفون XS به واقع نجومی و بیش از اندازه گران در نظر گرفته شده است. رویکرد اپل در قیمت گذاری آیفون XS به واقع ناعادلانه به نظر می‌رسد. با این روند احتمالا طی چند سال آینده شاهد عرضه آیفون های 30 یا شاید هم 40 میلیون تومانی از سوی اپل باشیم!

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مطلب در رابطه با قیمت آیفون XS و ارزش خرید این گوشی صحبت کردیم. به نظر ما قیمت آیفون XS بسیار گران‌تر از آن چیزی که باید تعیین شده و این مسئله منجر گشته تا ارزش خرید این گوشی کاهش یابد. نظر شما در رابطه با قیمت آیفون XS و ارزش خرید آن چیست؟ آیا حاضر هستید مبلغی در حدود 17 الی 20 میلیون تومان را صرف خرید گوشی آیفون XS اپل کنید؟

نویسنده: امین رضائیان

امین هستم. در مورد تکنولوژی (به ویژه موبایل و تبلت) می‌نویسم. خوشحال می‌شم نظرتون رو در مورد نوشته‌هام بدونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *