دیدنی‌های تفلیس
in

بی نظیربی نظیر

دیدنی‌های تفلیس – لیست 10تایی

Tbilisi attractions

دیدنی‌های تفلیس کدامند؟ شهر تفلیس بزرگ‌ترین شهر گرجستان و هم‌چنین پایتخت این کشور با ۲ میلیون نفر جمعیت هست. این شهر تابستان‌هایی نسبتا گرم و زمستان‌هایی نسبتا سرد داره و اغلب اوقات بارانی هست. اگر قصد سفر به این شهر رو داری یا می‌خوای که با دیدنی‌های تفلیس آشنا بشی، در این مطلب ۱۰تا از بهترین دیدنی‌های تفلیس رو بهت معرفی می کنم.

دیدنی‌های تفلیس

معرفی دیدنی‌های تفلیس

۱- قلعه ناریکالا از دیدنی‌های تفلیس

یکی از مکان‌های دیدنی تفلیس قلعه ناریکالا هست که یکی از قدیمی‌ترین جاذبه‌های گرجستان محسوب می‌شه. ناریکالا از ابتدای ساخت و تا سال‌ها بعد، نقش مهمی در حفاظت از مناطق اطراف و شهر تفلیس داشت. این نقش در طی قرن‌های هفتم تا دوازدهم میلادی یعنی همزمان با توسعه و رشد شهر تفلیس پررنگ‌تر شد. یکی از جالب‌ترین نکاتی که درباره این قلعه وجود داره اون هست که ناریکالا به دست ایرانیان، در زمان حکومت ساسانیان و به سبک ایرانی بنا شده. در واقع در زمان ساخت ناریکالا، این امپراتوری ساسانی بود که بر این شهر حکومت می‌کرد.

ناریکالا

۲- صومعه جواری از دیدنی‌های تفلیس

یکی از مکان‌های دیدنی تفلیس ، پایتخت گرجستان صومعه جواری هست که از مهم‌ترین آثار معماری مسیحیان گرجی محسوب می‌شه. یکی از دلایل خاص بودن این صومعه به خاطر این هست که بر بالای کوهی سنگی و در نوک قله بنا شده. ساختمان قدیمی صومعه جواری از بناهای گنبدی گرجستان به حساب می‌آد. معماری منحصر به فرد این بنا به گونه‌ای هست که به نظر می‌رسه از درون صخره، قله‌ای مخروطی با چهار وجه به بیرون آمده. بین وجه‌ها دالان‌های دیگری قرار داره که با مرکز اصلی صومعه ارتباط دارند. این دالان‌ها به نوعی کلیساهای فرعی محسوب می‌شن.

صومعه جواری

۳- کلیسای جامع سوتیتسخولی متسختا از دیدنی‌های تفلیس

یکی از مکان‌های دیدنی تفلیس کلیسای سوتیتسخولی متسختا هست که به محل دفن مسیح معروف هست. این مکان یکی از با ارزش‌ترین و مهم‌ترین مکان‌های عبادت گرجستان محسوب می‌شه. ساختار کنونی کلیسا در سال ۱۰۲۹ توسط معمار قرون وسطی گرجستان Arsukisdze ،تکمیل شد، اگرچه قدمت این مکان به قرن چهارم میلادی می‌رسه.

کلیسای جامع سوتیتسخولی متسختا

۴- کلیسای جامع تثلیث از دیدنی‌های تفلیس

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی تفلیس کلیسای تثلیث هست که از این کلیسا به عنوان نماد گرجستان نوین یاد می‌شه. این کلیسا قدمت چندانی نداره. اما با این حال در همین مدت کوتاه، اعتبار قابل توجهی کسب کرده و به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های تفلیس بدل شده. بیشتر مردم گرجستان از پیروان ارتدکس هستند و به همین دلیل، توجه ویژه‌ای به کلیسای جامع تثلیث دارند. اما به جز مسیحیان ارتدکس، می‌توان گفت تمام گردشگران تفلیس هم از این بنای زیبا دیدن می‌کنند.

کلیسای جامع تثلیث

۵- پل صلح از دیدنی‌های تفلیس در گرجستان

از مکان‌های دیدنی تفلیس به پل صلح می‌توان اشاره کرد. پل صلح در امتداد رودخانه کور کشیده شده، این پل در امتداد 50 متری بر روی رودخانه کور به دستور شهرداری تفلیس ساخته شد و افتتاح رسمی اون در سال 2010 انجام گرفت. این پل چشم‌اندازی خیره کننده به کلیساس متخی، قلعه ناریکالا و مجسمه بنیانگذار شهر واختانگ گرگاسالی، پل باراتاشویلی و دفتر ریاست جمهوری را ارائه می دهد. این پل با طرح یک حیوان دریایی از شیشه و فولاد ساخته شده و دارای سیستم نورپردای بسیار جذابی در هنگام شب هست.

پل صلح

در نت نظر بخوان: دیدنی‌های اسپانیا برای سفر ۱۰ روزه

۶- کارتلیس ددا از دیدنی‌های تفلیس

یکی از مکان‌های دیدنی تفلیس مجسمه کارتلیس ددا یا مجسمه مادر گرجستان هست. ساخت مجسمه مادر در سال ۱۹۵۸ میلادی و به مناسبت هزار و پانصد سالگی تفلیس، توسط یک مجسمه ساز گرجی انجام شد. مجسمه مادر گرجستان ۲۰ متر ارتفاع داره و از آلومینیوم ساخته شده. شبیه این مجسمه در شهر ایروان پایتخت ارمنستان ساخته شده که به مجسمه مادر ارمنستان معروف هست.

مجسمه مادر گرجستان

۷- موزه ملی گرجستان از دیدنی‌های تفلیس

یکی از دیدنی‌های تفلیس موزه ملی گرجستان هست که از بهم پیوستن چند موزه و گالری تشکیل شده. هر چیزی که از یک موزه انتظار داشته باشی، از کتاب‌های قدیمی گرفته تا آثار نفیس چوبی و شیشه‌ای و هم‌چنین ابزارآلات جنگی در آن یافت می‌شه. موزه ملی گرجستان که از بزرگ‌ترین موزه‌های موجود در این کشور هست با گالری‌ها و سالن‌های مختلف سالانه گردشگران زیادی رو به سوی خود می‌کشاند و آثار نفیس و ارزشمندی از ادوار مختلف رو برای آن‌ها به نمایش می‌ذاره.

موزه ملی گرجستان از دیدنی‌های تفلیس

۸- باغ گیاه‌شناسی از دیدنی‌های تفلیس

یکی از دیدنی‌های تفلیس باغ گیاه‌شناسی گرجستان هست که دارای تاریخی بسیار طولانی هست که در ابتدا به عنوان یک باغ گیاه شناسی سلطتنی در قرن هفدهم تاسیس شد. وضعیت رسمی این باغ در سال 1845، ارائه گیاهان زینتی و دارویی بود. در حال حاضر این باغ 4500 مورد از گونه گیاهان قفقازی رو ارائه می‌ده، غیر از این ارقام دیگر قسمت‌های باغ از مجموعه گل‌های زینتی پر شدند. گونه‌هایی مشخص از پوشش‌های طبیعی مربوط به شرق گرجستان در این پارک حفاظت می‌شن.

باغ گیاه‌شناسی

۹- میدان آزادی از دیدنی‌های تفلیس

یکی از مکان‌های دیدنی تفلیس میدان آزادی این شهر هست. این میدان در طول تاریخ غم‌ها و شادی‌های بسیار زیادی از مردم گرجستان رو دیده و از روز پایه‌گذاری‌اش تا به امروز انقلاب، تظاهرات، جشن‌ها و تحولات بسیاری از سر گذرانده. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی،  در سال 1918 میلادی که هم‌زمان با شکل‌گیری جمهوری گرجستان بود، نام این میدان به لنین تغییر یافت و بعدها میدان آزادی نام گرفت.

میدان آزادی

۱۰- کلیسای سیونی از دیدنی‌های تفلیس

یکی از مکان‌های دیدنی تفلیس ، بزرگ‌ترین شهر گرجستان، کلیسای سیونی هست. کلیسای جامع سیونی در خیابانی به همین نام و در یکی از قدیمی‌ترین مناطق تفلیس قرار داره. بنای اصلی کلیسا در اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم ساخته شده. اما از این تاریخ به بعد بارها به دلایل مختلف از جمله حمله بیگانگان، بنای کلیسا تخریب و دوباره ساخته شده.

کلیسای جامع سیونی

با دیدنی‌های تفلیس آشنا شدی. امیدوارم از خوندن این مطلب استفاده و لذت برده باشی. راستی تا حالا به تفلیس سفر کردی؟ اگر تجربه سفر به این کشور رو داری، خوشحال می‌شم در بخش دیدگاه‌ها نظرت رو راجب گرجستان برام بنویسی.

نویسنده: مهتاب حسینی نژاد

دانشجوی مهندسی نرم افزار هستم. آرزوهای بزرگ و سوالات بزرگ‌تری در ذهنم دارم. اما عقیده دارم این زمانی که ما آدم‌ها در اختیار داریم مطلقا برای خودمون نیست. عاشق موسیقی هستم و ماجراهای زیادی رو پشت سر گذاشتم. و اینکه امیدوارم بتونم با مطالبم به شما کمک کنم و از این طریق دوست‌های بیشتری پیدا کنم. می‌دونی که هر کدوم از ما یه داستانیم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *