نخستین روزنامه ایران
in

نخستین روزنامه ایران

nakhostin roozname Iran

نخستین روزنامه ایران چیست؟ اگه برات جالبه که در مورد نخستین روزنامه ایران و اولین روزنامه رسمی در کشور اطلاعاتی داشته باشی، بهتره همراه این مطلب جذاب و خواندنی باشی. در این مطلب سعی کردم که یه تاریخچه مختصر و مفیدی در مورد نخستین روزنامه ایران ارائه بدم تا متوجه بشی که این کاغذ پر از اطلاعات چه قدمت پر ارزشی داره. بهتره بقیه این مطلب رو بخونی.

معرفی نخستین روزنامه ایران در سال ۱۲۱۶

تاریخچه اولین روزنامه ایران

تاریخچه اولین روزنامه ایران

تاریخچه نخستین روزنامه ایران مربوط به سال ۱۲۱۶ هجری شمسی یا به عبارتی در ۲۵ محرم ۱۲۵۳ قمری (اول ماه مه ۱۸۳۷ م) است که برای اولین بار در کشور ایران به چاپ رسیده است. البته برخلاف اسمش میشه گفت که ماهنامه بود! اولین روزنامه چاپی ایران، در دوره سلطنت «محمد شاه قاجار» توسط «میرزا محمد صالح شیرازی کازرونی» در تهران تاسیس شده است. البته نخستین روزنامه ایران اسم مشخصی برای خودش نداشت! البته با عنوان هایی مثل: «کاغذ اخبار»، «اخبار»، «اخبار و وقایع شهر»، «اخبار شهر»، «نشریه میرزا صالح»، «روزنامه بی‌نام» و «اولین روزنامه ایرانی» شناخته می‌شد.

نخستین روزنامه ایران چه ویژگی هایی داشت؟

نخستین روزنامه ایران در چهار صفحه با قطع ۴۰*۲۴ چاپ سنگی منتشر می‌شد. صفحه اول و چهارمش سفید بود و مطالبش در یک روی کاغذ در صفحه‌ های دوم و سوم به چاپ می‌ رسید. یکی از این صفحات شامل اخبار ممالک شرقیه یعنی شامل اخبار دارالخلافه طهران بود و صفحه دیگه اش هم اخبار ممالک غربیه یعنی خبرهایی از کشورهای ایتالیا، ینگه دنیا (آمریکا)، انگلند (انگلستان)، ترکیه و… بود. این روزنامه با خط نسخ و متنش با خط نستعلیق خوش‌نویسی می‌شده و چاپش هم سنگی بوده. البته به طور دقیق مشخص نیست که نخستین نشریه ادواری ایران تا چه سالی چاپ و منتشر می‌شده!! البته بعضی از مورخان بر این باورند که این روزنامه حداقل سه سال منتشر شده است. جالبه بدونی که از این روزنامه کاغذ اخبار،یک نسخه وجود داره که در موزه بریتانیا نگهداری می‏شه.

چه روزنامه هایی بعد از نخستین روزنامه ایران در کشور منشر شد؟!

چه روزنامه هایی بعد از نخستین روزنامه ایران در کشور منشر شد؟!

وقایع اتفاقیه دومین روزنامه فارسی زبان است که پس از ۱۴ سال ازانتشار “کاغذ اخبار” در ایران منتشر شد. روزنامه “اخبار دارالخلافه تهران” با همت میرزا تقی خان امیرکبیر در سال ۱۲۲۹ هجری شمسی (۱۲۶۷ هجری قمری) منتشر شد و از شماره دوم به “وقایع اتفاقیه” تغییر نام داد. در صفحه نخست این روزنامه، تصویر شیر و خورشید با جمله “یا اسدالله الغالب” به شیوه‌ای خاص طراحی شده بود که واژه الله بالای شیر قرار می گرفت. هرچند انتشار وقایع اتفاقیه در راستای اهداف امیر کبیر برای انجام تغییراتی اساسی در راستای پیشرفت بود اما در کمتر از یک سال بعد به دستور ناصرالدین شاه به قتل رسید و بعدش هم اداره روزنامه به اعتماد السلطنه، مترجم دربار و رئیس اداره انطباعات ناصر الدین شاه سپرده شد. 

چه روزنامه هایی بعد از نخستین روزنامه ایران در کشور منشر شد؟!

روزنامه دولت علیه ایران، روزنامه دولتی، روزنامه ملتی، روزنامه علمیه دولت علیه ایران، روزنامه رسمی دولت ایران، روزنامه شرف، روزنامه مرآت السفر و مشکوه الحضر، روزنامه وطن، روزنامه اطلاع و…. از دیگر روزنامه عصر ناصری بود که بعد هم روزنامه های عصر مظفری منتشر شد.

در نت نظر بخون: اولین رئیس جمهور ایران

نویسنده: لطیفه ایری

لطیفه هستم. یه دختر فعال و پر جنب و جوش. علاقه زیادی به نویسندگی دارم و یکی از بلاگر های نت نظر هستم. عاشق هیجان و یادگیری مطالب به روز هستم. خوشحال میشم اگه مطالبی که نوشتم رو بخونی و نظرت رو بهم میگی و باعث افتخاره اگه پیشنهادی داری باهام در میون بذاری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زنان تاثیرگذار تاریخ -لیست ۱۰تایی

معرفی معروف ترین طراح لباس جهان

معروف ترین طراح لباس جهان – لیست ۱۰تایی