تاریخچه شب یلدا
in

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح ضعیفضعیف

تاریخچه شب یلدا

tarikhche shab Yalda

تاریخچه شب یلدا چیست؟ حتما برات جالبه که در مورد فلسفه و تاریخچه شب یلدا در ایران باستان آشنا بشی! برای همین این مطلب میتونه برات جذاب و خوندنی باشه. شب یلدا که طولانی ترین شب سال است و شروع فصل سرد زمستان رو نوید میده، در بین ایرانی ها آداب و رسوم خاصی داره و براشون جذابیت داره. بهتره این مطلب رو دنبال کنی تا بتونی با تاریخچه شب یلدا آشنا بشی.

معرفی تاریخچه شب یلدا و مراسم و آداب جشن یلدا

شب یلدا یا شب چله چیست؟

شب یلدا یا شب چله چیست؟

شب یلدا یا همون شب چله که درازترین شب سال است، در آخرین روز فصل پاییز و اولین شب فصل زمستان به اسم شب یلدا براش جشن گرفته میشه. گفته میشه در این شب، فاصله بین غروب خورشید تا طلوع خورشید در صبح اول دی ماه بیشترین طول شب رو داره! البته وقتی گفته میشه طولانی‌ ترین شب سال به این معنا نیست که طول این شب نسبت به شب‌ های دیگه خیلی بلند تر است! بلکه این طولانی بودن به کمتر از یک دقیقه میرسه!! ایرانیان هم از روزگاران قدیم براین عقیده هستن که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلند تر میشه و تابش نور بیشتر میشه، در ایران باستان هم بر این باور بودن که آخر پاییز و اول زمستان، شب زایش مهر یا زایش خورشید است و به این علت هم جشن بزرگی برپا میکردن.

دوره های چله کدام است؟

دوره های چله کدام است؟

چله مخفف کلمه چهله است که در واقع یک دوره رو نشون میده. در کل دو چله در ابتدای تابستان و در آغاز زمستان وجود داره که هر یک از این فصول یک چله کوچک و یک چله بزرگ در نظر گرفته میشه. در اینجا به چله های زمستان اشاره میشه:

چله بزرگ

چهل روز اول زمستان یعنی اول دی ماه تا ده بهمن رو چله بزرگ میگن. منظور از چله زمستان همون چله بزرگه سرما و شدت بیشتری داره.

تاریخچه جشن شب یلدا

چله کوچک

چله کوچک بیست روز طول میکشه و در ایران مرکزی از دهم بهمن تا آخر بهمن طول میکشه. اما در قسمت های دیگه از هفدهم بهمن تا پنجم اسفند رخ میده.

تاریخچه شب یلدا چیست؟

تاریخچه شب یلدا چیست؟

در مورد تاریخچه شب یلدا بر این باورند که در این شب مهر، میترا به جهان بر میگرده. گفته میشه که او از ایزدان باستانی هند و ایرانی‌ است که ساعات روز رو طولانی میکنه و این برتری خورشید رو نشون میده. جالبه بدونی که آیین مهرپرستی یا آیین مهر بر اساس پرستش میترا در روزگارانی قبل از آیین زرتشت به وجود اومده و در اروپا به آیین میتراییان شهرت داره. البته بعضی دیگه هم به تولد یک پیامبر در شب یلدا باور دارن و معتقدن که در سال ۵۱ پادشاهی اشکانیان و مصادف با سال ۱۹۶ میلادی، پیامبری در شب یلدا به دنیا اومده و این پیامبر رو توسط دو دولفین از آب بیرون میارن و به همین دلیل در آیین مهر، آب اهمیت ویژه‌ای داشته.

تاریخچه جشن شب یلدا

تاریخچه جشن شب یلدا

اگه میخوای در مورد تاریخچه شب یلدا و جشن یلدا بیشتر بدونی، باید بهت بگم که جشن شب یلدا جشنی است که از ۷ هزارسال پیش تا امروز در بین ایرانیان برگزار میشه! امروزه هم این جشن همچنان به قوت خودش باقی مونده و ایرانیان در این شب دور هم جمع میشن و این شب رو گرامی میدارن.

آداب و رسوم در شب یلدا

آداب و رسوم در شب یلدا

از آداب و رسوم تاریخچه شب یلدا میشه به خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های مختلف فصلی اشاره کرد. هر کدوم از این میوه ها هم نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستن. در این شب زیبا فال گرفتن از کتاب حافظ  بین ایرانی ها جذابیت خاصی داره. مردم با تزیین های رنگین سفره شب یلدا جلوه شگفتی به این شب طولانی میبخشن و تا صبح در کنار هم به شب نشینی مشغول میشن.

پیشاپیش یلدات مبارک. امیدوارم با تاریخچه شب یلدا آشنا شده باشی. راستی در شب یلدا چه کارهایی انجام میدی که برات جذابیت بیشتری داره؟؟ برامون حتما در قسمت دیدگاه نظرت رو بنویس.

در نت نظر بخون: آداب و رسوم شب یلدا در شهرهای مختلف را چقدر می شناسی؟

نویسنده: لطیفه ایری

لطیفه هستم. یه دختر فعال و پر جنب و جوش. علاقه زیادی به نویسندگی دارم و یکی از بلاگر های نت نظر هستم. عاشق هیجان و یادگیری مطالب به روز هستم. خوشحال میشم اگه مطالبی که نوشتم رو بخونی و نظرت رو بهم میگی و باعث افتخاره اگه پیشنهادی داری باهام در میون بذاری.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واحد پول کشورهای جهان چیست

واحد پول کشورهای جهان چیست؟

جدیدترین انیمیشن‌های 2018

جدیدترین انیمیشن‌های ۲۰۱۸ – لیست ۱۰تایی