انواع فوبیا
in

بی نظیربی نظیر

انواع فوبیا – لیست 20تایی

Types of phobias

با انواع فوبیا آشنا هستی؟ فوبیا نوعی ترس و هراس نامعقول و شدید از یک موقعیت، شخص یا موجود هست. شخصی که فوبیا داره سعی می‌کنه از چیزی که باعث ایجاد ترسش می‌شه اجتناب کنه یا اون رو با اضطراب و پریشانی فراوان تحمل می‌کنه. انواع فوبیا به سه دسته اصلی تقسیم می‌شه: فوبیای خاص، فوبیا اجتماعی و Agoraphobia. در اکثر انواع فوبیا شرایط به گونه‌ای هست که معمولا فرد در دیگر قسمت‌های زندگیش مشکلی نداره و زندگی نرمالی داره، اما وقتی با اون موضوع مواجه می‌شه، ترس رو تجربه می‌کنه و علائمی رو نشان می‌ده. در ادامه این مطلب با ۲۰ نوع فوبیا آشنا می‌شی.

انواع فوبیا

انواع فوبیا

۱- هراس از محیط باز (Agoraphobia)

ترس از به دام افتادن در محیط باز از انواع فوبیا هست. آگورافوبیا به طور کلی، ترس از محیط و مکان‌های باز هست و این ترس معمولا در افراد دارای پنیک اتک بیشتر دیده می‌شه. فرد مبتلا به آگورافوبیا معمولا از قرار گرفتن در مکان‌های باز و شلوغ مانند سینما، مراکز خرید، پایانه‌های حمل و نقل و…به علت ازدحام و شلوغی و عدم امکان خروج آسان و فوری، ترس و هراس داره.

آگورافوبیا

۲- ترس از مکان‌های بسته (Claustrophobia)

یکی دیگر از انواع فوبیا ترس از مکان‌های بسته یا تنگنا هراسی هست. کسانی که دچار کلاستروفوبیا هستند از قرار گرفتن در مکان‌های بسته می‌ترسند. هنگامی که در اتاق‌های کوچک یا قفل شده، مترو، آسانسور، یونیت دندان‌پزشکی، اتاقک MRI و دیگر جاهای بسته باشند دچار اضطراب و وحشت‌زدگی می‌شن. نشانه‌های کلاستروفوبیا احساس خفگی، عرق کردن، لرزیدن، از دست دادن کنترل و میل به فرار از موقعیت هست.

کلاستروفوبیا

۳- ترس از صحبت کردن در برابر جمع (Glossophobia)

یکی از انواع فوبیا هراس از سخنرانی یا صحبت کردن در جمع هست. دلیل این فوبیا انتظارات غیرواقعی فرد از خودش هست. این انتظارات که روی توانایی‌های عملکردی فرد تاثیر منفی می‌ذارن، به‌خاطر شیوه تربیتی نادرست به فرد تحمیل می‌شن. اما بخش دیگری از این ترس به‌دلیل اضطراب به‌ وجود می‌آد. درواقع این افراد حتی از تصورِ صحبت کردن در جمع هم دچار اضطراب می‌شن. 

ترس از صحبت کردن در برابر جمع

۴- تنهایی هراسی از انواع فوبیا

تنهایی هراسی که خودبیزاری هم نامیده می‌شه، به احساس نفرت شدید شخص از خودش گفته می‌شه. خودبیزاری معمولا به دلیل احساس بی‌ارزش بودن، راضی نبودن از خود یا نبودن در موقعیت دلخواه، به وجود می‌آد. در این شرایط هست که فرد از تنها موندن با خودش فرار می‌کنه. ترس از تنها شدن می‌تونه از چیزهای مختلف سرچشمه بگیره. ممکنه در نقطه‌ای از زندگی احساس کرده باشی که دیگران تو رو طرد می‌کنند و یا تصور کنی تنها بودن یعنی بیزار بودن افراد از تو! تنهایی هراسی از از انواع فوبیا هست.

تنهایی هراسی

۵- خون هراسی (Hemophobia)

خون هراسی یکی دیگر از انواع فوبیا هست. ترس از خون یا همان خون هراسی اکثرا ریشه در خانواده داره و عمدتا به دلیل فعالیت عصبی در بدن به نام واگ بروز می کنه. کسانی که مبتلا به این نوع ترس هستند هنگام برخورد با این عوامل در کسری از ثانیه ضربان قلب‌شون افت می‌کنه و همین دلیل افت فشار خون و در نتیجه احساس ضعف در اون‌ها می‌شه.

خون هراسی

۶- ترس از ارتفاع (Acrophobia) از انواع فوبیا

ترس از ارتفاع یا آکروفوبیا یعنی ترس شدید، افراطی و مداوم از ارتفاع. برای افراد مبتلا به فوبیای ارتفاع، حتی تصور بودن در ارتفاعات نیز احساس اضطراب ایجاد می‌کنه. میزان شیوع این اختلال اضطرابی در کل جمعیت بر اساس آمار 5 % هست. هم‌چنین در زنان دو برابر مردان بروز می‌کنه. افراد مبتلا به ترس از ارتفاع در زندگی روزمره خود دچار مشکل می‌شن. به عنوان مثال بالا رفتن از نردبان، رانندگی کردن روی پل، چرخ و فلک و موقعیت‌های مشابه برای اون‌ها اضطراب شدید به همراه داره.

ترس از ارتفاع

۷- ترس از تصمیم‌گیری (Decidophobia)

یکی دیگر از انواع فوبیا ترس از تصمیم‌گیری هست. ترس از تصمیم‌گیری یا فوبیای تصمیم‌گیری، باعث می‌شه که فرد توانایی انتخاب یک گزینه رو از میان گزینه‌های موجود نداشته باشه. این در حالی هست که در بسیاری از موارد، گزینه درست رو می‌تونه به سادگی از میان گزینه‌های پیش رو تشخیص بده.

ترس از تصمیم‌گیری

۸- تاریکی هراسی (Nyctophobia) از انواع فوبیا

یکی از انواع فوبیا تاریکی هراسی هست. در این فوبیا در محیطی تاریک، فرد شروع می‌کنه به تصور و درک تصاویر و موجودات ترسناک، که تنها موجب افزایش سطوح اضطراب می‌شن. در چنین حالتی، هر صدایی تهدید آمیز و ترسناک به نظر می‌رسه.  اغلب مغز موجب بوجود آمدن حرکات غیرارادی ماهیچه در بدن می‌شه، که باعث می‌شه شخص به این باور برسه که این موجودات واقعی هستند و در واقع اون رو لمس می‌کنند.

تاریکی هراسی

۹- خواب هراسی (Somniphobia)

خواب هراسی یکی از انواع فوبیا هست که برای فرد مبتلا به اون بسیار خطرناک هست. در حالت کلی کسانی که دچار خواب هراسی هستند، به دلایل مختلف از خوابیدن می‌ترسند. مثلا می‌ترسند در خواب بمیرند! یا می‌ترسند زمانی که در خواب هستند اتفاق بدی بی‌افتد. یا به طور کلی از خوابیدن و خواب دیدن هراس دارند.

خواب هراسی

۱۰- ترس از صحبت تلفنی (Telephonophobia) از انواع فوبیا

یکی از انواع فوبیا ترس از تماس تلفنی هست که امروزه در میان مردم بسیار شایع هست. در طول مناظره‌‌ای که در یک گروه از نویسندگان انجام شد، نکته‌ جالب توجه این بود که تعداد زیادی از آدم‌ها، اضطراب زمان صحبت کردن با تلفن رو گزارش دادند. شنیدن صدا بدون دیدن جسم چیزی هست که در تماس‌های تلفنی وجود داره و به طور بالقوه باعث می‌شه آدم‌ها دست‌پاچه بشن.

ترس از صحبت تلفنی

در نت نظر بخوان: میسوفونیا چیست؟

۱۱- آب هراسی (Aquaphobia)

یکی از انواع فوبیا آب هراسی هست که افراد آب هراس پیرامون هر نوع آب اعم از یک اقیانوس بزرگ تا یک وان کوچک حمام ترس بیش از حدی از خود بروز می‌دن. حتی بعضی از این افراد نمی‌تونند بدون تجربه ترس و وحشت به تصویر یک اقیانوس نگاه کنند. تعدادی به صورت منطقی می‌دونن که در یک وان حمام غرق نخواهند شد، ولی قادر نیستند که افکار نشأت گرفته از ذهن خود در خصوص مرگ رو کنترل کنند.

آب هراسی

۱۲- پیری هراسی (Gerascophobia)

پیری هراسی یا ترس از پیر شدن یکی از انواع فوبیا هست. ترس از پیری و سالمندی یک ترس عمومی هست که هم شامل مردان می‌شه و هم شامل زنان. شخصی که دچار این هراس هست ممکن هست جوان و سالم باشه. این ترس شامل ترس از آینده و ترس از نیازمند شدن به دیگران برای انجام امور روزمره هست.

پیری هراسی

۱۳- تکنولوژی هراسی از انواع فوبیا

تکنولوژی هراسی از انواع فوبیا هست که فرد با مواجه با دستگاه‌های الکترونیکی هر چقدر هم یک دستگاه زیبا و درخشان باشد فرد رو دچار نوعی ترس خواهد کرد. افراد زیادی از واردشدن به حوزه‌ تکنولوژی واهمه دارند و فکر می‌کنند که در آن جایگاهی نخواهند داشت. درواقع خیلی از اون‌‌ها، بر این باورند که فناوری‌ مدرن، مناسب اون‌‌ها نیست.

تکنولوژی هراسی

۱۴- دلقک هراسی از انواع فوبیا

دلقک هراسی یکی از انواع فوبیا هست که بسیاری از افراد دچار این فوبیا هستند. این فوبیا مختص دلقک‌ها با چهره‌های ترسناک و شیطانی نیست. فردی که دچار دلقک هراسی هست از هرگونه دلقک، می‌ترسه. تحقیقات انجام شده در دانشگاه شفیلد نشان داده که کودکان از دلقک‌های دکور بیمارستان یا مطب‌های روانشناسان خوششان نمی‌آد.

دلقک هراسی

۱۵- نور هراسی (Photophobia)

یکی از انواع فوبیا نور هراسی هست که در این نوع فوبیا فرد احساس می‌کنه با نگاه کردن به نور دچار درد در ناحیه چشم و سر می‌شه. شایع‌ترین علت نور هراسی اختلالات چشمی، بیماری‌های قرنیه و التهاب‌های داخل چشم هست. بیماری‌های مغز و اعصاب مانند مننژیت، خوانش‌پریشی، تومورها وخونریزی زیر عنکبوتیه هم از عوامل این فوبیا هست.

نور هراسی

۱۶- فوبیای اجتماعی

یکی از انواع فوبیا ، فوبیای اجتماعی هست که فرد با قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی خاص دچار اون می‌شه. این فوبیا باعث ترس نامعقول و بیش از اندازه از شرمساری یا تحقیر در مناسبات اجتماعی می‌شه. افرادی که به این اختلال مبتلا هستند، در برقراری ارتباط با دیگران، دوست‌یابی، سخنرانی و اجرا در مقابل جمع دچار مشکل هستند.

فوبیای اجتماعی

۱۷- پرواز هراسی از انواع فوبیا

فردی که دچار فوبیای پرواز هست احساس می‌کنه در جایی گرفتار شده و امکان فرار نداره و خودش رو بین زمین و آسمان معلق می‌بینه. چنین فردی در صورتی که یکی از بستگان خودش رو در اثر سانحه هوایی از دست داده باشه و یا پیگیر اخبار ناگوار هواپیما باشه به طور کل نسبت به هواپیما بدبین می‌شه و هراس از سفر پیدا می‌کنه.

پرواز هراسی

۱۸- ازدواج هراسی از انواع فوبیا

ترس از ازدواج یا گاموفوبیا به ترس‌های غیرعادی از تعهد و ازدواج گفته می‌شه. از عوامل احتمالی در بوجود آمدن پدیده ترس از ازدواج می‌توان به ترس از تعهد، ترس از صمیمیت، احساس ناامنی، افسردگی، افکار منفی در مورد ازدواج و … اشاره کرد.

ازدواج هراسی

۱۹- موفقیت هراسی (Achievemephobia)

یکی از انواع فوبیا موفقیت هراسی هست که بسیار شبیه فوبیای شکست هست. هر دو باعث می‌شوند فرد مبتلا نتونه رویاپردازی کنه و به اهدافش برسه. شاید ترس از موفقیت به نظر عجیب بیاد، چون چه چیزی در زندگی جذاب‌تر از موفقیت هست؟ بااین‌حال، کمی کنکاش در ذهن مبتلایان به این فوبیا نشان می‌ده که ترس از موفقیت برای اون‌ها بسیار طبیعی هست، چون به دنبال هیچ تغییری نیستند.

موفقیت هراسی

۲۰- ترس از عشق (Philophobia)

فوبیای عشق یا عاشق شدن از انواع فوبیا هست که می‌تونه از روابط گذشته ناشی بشه، برای مثال می‌تونه در اثر تجربه طلاق و جدایی ایجاد بشه. این فوبیا می‌تونه نتیجه مشاهده مشکلات ازدواج والدین هم باشد. علاوه بر این، مشاهده شکست‌ها و مشکلات فرد دیگر در یک رابطه ترس و وحشت فرد نسبت به عشق رو بیشتر می‌کنه.

فوبیای عشق

با انواع فوبیا آشنا شدی. امیدوارم از خوندن این مطلب لذت برده باشی. اگر نظری داری خوشحال می‌شم در بخش دیدگاه‌ها برام بنویسی.

نویسنده: مهتاب حسینی نژاد

دانشجوی مهندسی نرم افزار هستم. آرزوهای بزرگ و سوالات بزرگ‌تری در ذهنم دارم. اما عقیده دارم این زمانی که ما آدم‌ها در اختیار داریم مطلقا برای خودمون نیست. عاشق موسیقی هستم و ماجراهای زیادی رو پشت سر گذاشتم. و اینکه امیدوارم بتونم با مطالبم به شما کمک کنم و از این طریق دوست‌های بیشتری پیدا کنم. می‌دونی که هر کدوم از ما یه داستانیم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *