منوی اصلی
in

افتضاحافتضاح ضعیفضعیف

تعداد بازیکنان هندبال چند است؟

معرفی ورزش هندبال و قوانین بازی هندبال

تعداد بازیکنان هندبال چند است؟ هندبال یکی از ورزش های پرطرفدار تیمی جهان است که به دلیل حضور توپ گرد در آن برای خیلی ها یادآور فوتبال داخل سالن ولی با دست است. به همین دلیل جذابیت تماشای آن در ایران چند برابر بیشتر از خیلی از ورزش های تیمی دیگر است. بازیکنان هندبال در دو تیم با هدف وارد کردن توپ به دروازه حریف فعالیت می کنند و معمولا تعداد گل های هندبال زیاد است. یکی از سوالاتی که خیلی ها می پرسند این است که تعداد بازیکنان هندبال چند است؟ با توجه به اینکه با وجود پرطرفدار بودن این ورزش، کمتر در رسانه های ورزشی ایران نمایش داده می شود، پس این سوال هم بسیار منطقی خواهد بود. در این مطلب به همه سوالات شما پاسخ می دهیم.

تعداد بازیکنان هندبال چند است؟

تاریخچه ورزش هندبال و تعداد بازیکنان هندبال

تاریخچه ورزش هندبال و تعداد بازیکنان هندبال

در مورد تاریخچه ورزش هندبال باید بدونی که در زمان های دور به اسم “اورانیا” شناخته میشده و در واقع حرکات این ورزش رو در ۶۰۰ سال قبل از میلاد روی دیواره های حجاری شده آتن یونان در سال ۱۹۲۶ پیدا کرده اند!! که این نشان از قدمت و دیرینه این ورزش مهیج و پر طرفدار است. شکل گیری رسمی این ورزش هم به سال ۱۸۹۰ بر میگردد که توسط پدر ورزش هندبال یعنی کارل شلنز توسعه داده شده است. بعدها در سال ۱۹۲۸ فدراسیون بین المللی هندبال با یازده کشور عضو در آمستردام هلند تشکیل شد و برای اولین بار در سال ۱۹۳۱ کمیته بین الملل المپیک اجازه ورود هندبال به جمع بازیهای المپیکی را صادر کرد. البته با وقوع جنگ جهانی دوم ورزش هندبال مقطعی منحل شد ولی بعد از آن در سال ۱۹۵۰ این فدراسیون در سوئیس دوباره شروع به کار کرد.

تجهیزات مورد نیاز در بازی مهیج هندبال

نقش بازیکنان بازی هندبال

در مورد توپ هندبال باید بدونی که به شکل کره و از جنس چرم طبیعی و یا مصنوعی است. همچنین سطح توپ هم نباید براق و لیز باشد چون برای بازی هندبال مناسب نیست! از نکات جالبی که باید اشاره کرد این است که محیط توپ برای مردان، ۵۸ الی ۶۰ سانتیمتر و وزن آن ۴۲۵ الی ۴۷۵ گرم است اما در بازی های زنان، محیط توپ ۵۴ الی ۵۶ سانتیمتر و وزن آن ۳۲۵ الی ۴۰۰ گرم است!! در مورد تعداد بازیکنان هندبال هم باید بگم که هر تیم هندبال میتونه ۱۲ بازیکن معرفی کند که ۷ نفر از آنها به عنوان بازیکن اصلی انتخاب می شوند. البته در هندبال کوچک یا مینی هندبال، تعداد بازیکنان اصلی ۵ نفر می باشند.

قوانین بازی محبوب و جذاب هندبال

دروازه بان هندبال

مدت بازی ورزش مهیج هندبال در دو زمان ۳۰ دقیقه ای برای بزرگسالان، ۲۵ دقیقه ای برای جوانان، ۲۰ دقیقه ای برای نوجوانان و ۱۵ دقیقه ای برای نونهالان با زمان استراحت ۱۰ دقیقه ای بین دو نیمه است. در بازی هندبال، بازیکنان میتوانند از طریق پاس یا دریبل حریف، توپ را به زمین آنها انتقال دهند. در واقع هر بازیکن هندبال حق استفاده از دو تا سه گام را دارد. یک سه گام قبل از دریب کردن حریف و سه گام دوم پس از دریبل است که بعد از آن بازیکن بایستی سریعا توپ را پاس داده یا اینکه به طرف دروازه حریف شوت کند.

بازیکنان ذخیره در ورزش هندبال

بازیکنان ذخیره در ورزش هندبال

جالبه بدونی که در بازی هندبال بر خلاف فوتبال، بازیکنان ذخیره می توانند هر لحظه و به تعداد دفعات متعدد وارد زمین بازی شوند. اما به شرطی که بازیکنی که تعویض می شود از زمین بازی خارج شود تا بازیکن جدید جایگزینش شود. دروازه بان هندبال هم اجازه دارد که در منطقه ۶ متری تعیین شده مانور داده و حرکت کند. زمانیکه دروازه بان از منطقه ۶ متری بیرون آمد به عنوان بازیکن محسوب خواهد شد و اجازه ندارد وقتی که توپ را در دست دارد به محوطه ۶ متری برگردد. همچنین هیچ بازیکنی اجازه ندارد که توپ را در منطقه ۶ متری به دروازه بان پاس دهد.

قوانین مهم در بازی پرطرفدار هندبال

قوانین بازی هندبال

 • اگر بازیکن مدافع یک موقعیت مسلم گل را از مهاجم بگیرد، پرتاب پنالتی ( ۷متر) برای تیم مهاجم گرفته خواهد شد و همه بازیکنان به جز دروازه بان و زننده پنالتی باید پشت خط ۹ متر قرار بگیرند.
 • هر بازیکن به مدت ۳ ثانیه بدون فعالیتی می تواند توپ را در اختیار داشته باشد.  همچنین در زمان پرتابها (اوت/ پنالتی / ۹ متر و … ) قبل از اتمام ۳ ثانیه باید پاس دهد و یا شوت بزند.
 • چنانچه یک بازیکن به دفعات مرتکب خطا شود که خطاها حالت پیشرونده داشته باشد، ابتدا تذکر و بعد کارت زرد، سپس ۲ دقیقه اخراج از بازی به همراه خواهد داشت، و تیم باید با یک بازیکن کمتر برای مدت ۲ دقیقه به بازی ادامه دهد و چنانچه یک بازیکن ۳ بار اخراج ۲ دقیقه ای بگیرد کارت قرمز دریافت داشته (دیسکالیفه) و دیگر نمی تواند در این مسابقه بازی کند، و بعد از سپری شدن ۲ دقیقه بازیکن دیگری جایگزین او خواهد شد. چنانچه قبل از اتمام ۲ دقیقه، نیمه اول تمام شود، ادامه آن بعد از شروع بازی در نیمه دوم خواهد بود.

قوانین مهم در بازی پرطرفدار هندبال

تعداد بازیکنان هندبال

 • اگر بازیکنی برای به دست آوردن موقعیت بهتر از منطقه ۶ متر عبور کند، مرتکب تخلف شده و جریمه آن یک پرتاپ آزاد خواهد بود و اگر بازیکن مدافع برای کسب موقعیت بهتر در جلوی مهاجم صاحب توپ از منطقه عبور کند یک پرتاپ ۷ متر به تیم مهاجم داده می شود.
 • بازیکنی که پرتاپی را انجام می دهد بعد از قرار گرفتن در محل تخلف نمی تواند توپ را به زمین بزند و دوباره بگیرد و یا به دیگری واگذار کند تا او پرتاپ را انجام بدهد، بلکه هر بازیکنی که در محل خطا قرار گیرد باید ظرف ۳ ثانیه توپ را به جریان بیاندازد.
 • در تمام پرتاپ خطاها و اوت، بازیکن مدافع باید ۳ متر با صاحب توپ فاصله داشته باشد و اگر رعایت نکرد ابتدا تذکر سپس کارت زرد به بازیکن خاطی تعلق می گیرد و برای هر تیم مدافع فقط یک بار تذکر داده می شود.

قوانین مهم در بازی پرطرفدار هندبال

تعداد بازیکنان هندبال

 • هر گاه در مسابقه ای احتیاج به تیم برنده باشد، در صورت تساوی بعد از یک استراحت ۵ دقیقه ای، ۲ زمان ۵ دقیقه ای بدون استراحت به زمان بازی اضافه می شود.
 • توپی گل به حساب می آید که تمام توپ از خط دروازه عبور کرده باشد. چنانچه بعد از سوت داور، توپ از خط دروازه عبور کند گل محسوب نخواهد شد.
 • برای پرتاپ اوت، بازیکن باید یک پایش را روی خط طولی و پای دیگر را بیرون قرار بدهد و بازیکن مدافع حداقل ۳ متر با صاحب توپ فاصله داشته باشد.
 • چنانچه بازیکنی بعد از اعلام داور در دریافت توپ توسط تیم مهاجم تأخیر ایجاد کند، به بازیکن خاطی اخراج ۲ دقیقه ای تعلق می گیرد.
 •  به هر بازیکن یک کارت و به هر تیم سه کارت زرد تعلق می گیرد و بعد از آن، اخراج ۲ دقیقه ای برای بازیکن به همراه خواهد داشت.
 • به تیم برنده ۲ امتیاز، بازنده ۱ امتیاز و تیم غایب صفر امتیاز تعلق می گیرد.

ورزش مهیج هندبال چه فوایدی دارد؟

ورزش مهیج هندبال چه فوایدی دارد؟

 • افزایش آمادگی های جسمانی، سرعت، قدرت، استقامت، چابکی و انعطاف پذیری بدن در ورزش هندبال
 •  چشیدن طعم موفقیت در اجرای بازی با توپ و استفاده از تکنیک های پیشرفته دراین رشته
 • افزایش آمادگی های روانی و خلاقیت و قوه ادراک و تصمیم گیری در هر فرد
 • تقویت عوامل روانی مثل: اعتماد به نفس ، تمرکز ، توجه و خود شکوفایی
 •  افزایش سرعت عمل و عکس العمل در بازی هندبال و ایجاد حس چابکی

آشنایی با بازی هندبال و تعداد بازیکنان

در بازی جذاب و محبوب هندبال، هر تیم در تلاش است تا که توپ را با دست به داخل دروازه تیم مقابل وارد کند و در عین حال از دروازه خود در مقابل حملات تیم مقابل دفاع کند. هر تیم دارای ۱۰ بازیکن و دو دروازه‌بان است که در داخل زمین فقط ۶ بازیکن و یک دروازه بان بازی می‌ کنند. بازیکنان از تکنیک‌ های مختلف در جهت پاس دادن توپ به یکدیگر و شوت کردن آن و یا انجام انواع حمله و ضد حمله استفاده می‌ کنند و با سد کردن راه بازیکنان تیم مقابل، مانع موفقیت آن تیم می‌ شوند. جالبه بدونی که با توجه به استقبال جوانان از این رشته ورزشی، پیش بینی حداقل ۱۰۰۰ نفر تماشاچی در سالن‌ های هندبال توصیه میشه!!

منبع: فدراسیون هندبال ایران

حالا که در مورد تعداد بازیکنان هندبال به اطلاعات مفیدی رسیدی، برای ما از تجربیات ورزشی ات در رشته هندبال بنویس 🙂

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: لطیفه ایری

لطیفه هستم. یه دختر فعال و پر جنب و جوش. علاقه زیادی به نویسندگی دارم و یکی از بلاگر های نت نظر هستم. عاشق هیجان و یادگیری مطالب به روز هستم. خوشحال میشم اگه مطالبی که نوشتم رو بخونی و نظرت رو بهم بگی و باعث افتخاره اگه پیشنهادی داری باهام در میون بذاری.

Back to Top
Close
منوی اصلی