خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با چند روش ساده و موثر
in

بی نظیربی نظیر

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با چند روش ساده و موثر

برای خالی کردن حافظه گوشی های اندرویدی می‌توان از روش های مختلفی استفاده کرد اما تاثیر برخی از این روش ها نسبت به سایر موارد بیشتر و قابل ملاحظه‎تر است. در این مطلب می‌خواهیم به آموزش چند روش موثر برای خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی بپردازیم. بنابراین با نت نظر همراه باشید.

 

مقدمه

پر شدن حافظه گوشی های اندرویدی یکی از معضلاتی است که کاربران زیادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. یکی از اصلی ترین مشکلاتی که با پر شدن حافظه گوشی پدیدار می‌شود، مسئله کاهش سرعت عملکرد دستگاه خواهد بود. پر شدن حافظه گوشی به شدت بر روی سرعت عملکرد دستگاه موثر بوده و منجر به کاهش آن می‌شود. بنابراین شما همیشه باید سعی کنید از پر شدن حافظه گوشی خود جلوگیری نمایید. اما چطور می‌توان این کار را انجام داد؟

روش های موثری برای خالی کردن حافظه گوشی های اندرویدی وجود دارد که با در نظر گرفتن آن ها می‌توانید از پر شدن حافظه گوشی و در نتیجه کندی دستگاه جلوگیری کنید. ما در این ادامه مطلب می‌خواهیم 5 روش موثر و کارآمد را به منظور خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی برایتان شرح دهیم. بنابراین با نت نظر همراه باشید.

روش اول: حذف حافظه کش (Cache)

یکی از موثرترین و در عین حال ساده‌ترین روش هایی که با استفاده از آن قادر به خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی خود خواهید بود مربوط به حذف حافظه کش دستگاه می‌شود. حافظه کش یا حافظه پنهان در واقع بخشی از حافظه گوشی است که اطلاعات اپلیکیشن های و بخش های مختلف گوشی در آن ذخیره شده و بدین ترتیب اجرا و عملکرد اپلیکیشن بدون نیاز به بارگذاری مجدد آن اطلاعات و به شیوه سریع تر انجام خواهد شد. برای مثال زمانی که شما وارد تلگرام می‌شوید، فقط یک بار عکس پروفایل کاربران در صفحه اصیل بارگذاری خواهد شد و این عکس ها در حافظ کش تلگرام (گوشی) ذخیره می‌شوند و از آن پس هر بار با اجرای تلگرام به جای اینکه دوباره بارگذاری شوند، نسخه آماده آن ها نمایش داده خواهد شد. بنابراین حافظه کش منجر به افزایش سرعت عملکرد اپلیکیشن ها مصرف کمتر حجم اینترنت می‌شود. اما زمانی که حجم اطلاعات ذخیره شده در گوشی زیاد شود، مشکل کمبود فضای ذخیره سازی پدیدار خواهد شد. در اینجاست که باید به فکر حذف حافظه کش باشید. حافظه کش هر اپلیکیشن نظیر تلگرام بعد از مدت زمان خاصی حتی ممکن است تا چند گیگابایت هم برسد. برای حذف حافظه کش گوشی اندرویدی خود به شرح زیر عمل کنید:

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با چند روش ساده و موثر

 • وارد بخش Settings شوید.
 • گزینه Storage را انتخاب کنید.
 • گزینه Internal Storage را در صورت وجود انتخاب کنید.
 • گزینه Cached data را انتخاب نمایید.
 • گزینه Clear را در پنجره پاپ آپ نمایان شده لمس کنید تا دستور حذف حافظه کش صادر شود.

بنابراین حذف حافظه کش یکی از بهترین و جالب ترین روش های خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی خواهد بود.

روش دوم: حذف فایل های اضافه بخش Others

بخشی از اطلاعاتی که در گوشی های اندرویدی ذخیره می‌شود شامل تمام دانلودها، فایل های بلوتوث شده، فایل های ذخیره شده توسط اپلیکیشن ها و غیره می‌شود که عموما فقط یک بار کاربرد دارند و  ذخیره ماندن آن ها در حافظه گوشی دیگر لزومی نخواهد داشت، اما خب این فایل ها در حافظه گوشی شما ذخیره شده هستند و با روشی که در ایمن بخش معرفی می‌کنیم  قابل حذف خواهند بود. برای حذف فایل های بخش Others در گوشی اندرویدی خود و به وجود آوردن حافظه بیشتر در دستگاه کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با چند روش ساده و موثر

 • وارد بخش Settings شوید.
 • گزینه Storage را انتخاب کنید.
 • گزینه Internal Storage را در صورت وجود انتخاب کنید.
 • گزینه Other را انتخاب کنید.
 • گزینه Explore را لمس نمایید
 • در صفحه جدیدی که برایتان باز شده و مربوط به بخش فایل منیجر (File Manager) گوشی می‌شود به ترتیب وارد پوشه های مختلف شوید و فایل های اضافه را حذف کنید. دقت داشته باشید که پوشه هایی همچون پوشه Downloads، Documents، Movies، Telegram غیره می‌توانند حجم زیادی از حافظه داخلی گوشی را اشغال کرده باشند.

بنابراین با حذف فایل های به درد نخور هم قادر به خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی خود خواهید بود.

روش سوم: آپلود عکس ها و ویدئو ها در گوگل فوتوز

یکی از قابلیت های خیلی خوبی که در سیستم عامل اندروید ارائه شده و اغلب کاربران از آن استفاده نمی‌کنند مربوط به سرویس آپلود رایگان و بدون محدودیت عکس و ویدئوها در گوگل فوتوز (Google Photos) می‌شود. با استفاده از این برنامه شما می‌توانید تمام عکس ها و ویدئو هایی که در حافظه گوشی ذخیره شده‌اند را به فضای ابری گوگل درایو منتقل کنید و آن فایل ها را از حافظه گوشی حذف نمایید. بنابراین این روش می‌تواند یکی از موثرترین روش های خالی کردن حافظه گوشی در اندروید باشد.

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با چند روش ساده و موثر

دقت داشته باشید که برای آپلود عکس ها در گوگل درایو حجم بسته اینترنت شما مصرف می‌شود. برای فعالسازی این قابلیت ابتدا اکانت گوگل یا جیمیل خود را در گوشی فعال نمایید. سپس برنامه Google Photos را اجرا کنید و از منوی اصلی آن وارد بخش Settings شده و گزینه Back up & Sync را فعال کنید. اگر تمایل دارید کیفیت عکس هایی که در فضای ابری گوگل درایو ذخیره می‌شوند کاهش داده نشود، گزینه High Quality را انتخاب نمایید. از این پس تمام عکس ها و ویدئو های گالری شما در گوگل درایو آپلود شده و از طریق برنامه گوگل فوتوز قابل دانلود و مشاهده خواهند بود.

حالا می‌توانید عکس ها و ویدئو هایی که در گوگل فوتوز آپلود شده و ذخیره هستند را  از حافظه گوشی حذف کنید. برای انجام دقیق تر این کار می‌توانید وارد برنامه Google Photos شوید و از منوی اصلی آن گزینه Free up Space را انتخاب کنید. در این حالت برنامه گوگل فوتوز به طور خودکار آن دسته از عکس و ویدئو هایی که در گوگل درایو ذخیره شده‌اند را از حافظه گوشی شما پک می‌کند. این روش یکی از موثرترین روش های خالی کردن حافظه گوشی های اندرویدی محسوب می‌شود که متاسفانه اغلب کاربران از آن استفاده نمی‌کنند .

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با چند روش ساده و موثر

روش چهارم: حذف اپلیکیشن ها و بازی ها

یکی دیگر از بهترین روش هایی که می‌توانید از آن برای خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی استفاده کنید مربوط به حذف اپلیکیشن ها و بازی های غیر ضروری می‌شود. متاسفانه اغلب ما عادت داریم که اپلیکیشن ها و بازی ها را بعد از نصب همچنان روی گوشی باقی می‌گذاریم و آن ها را حذف نمی‌کنیم که این مسئله منجر به مصرف شدن حافظه گوشی خواهد شد. بنابراین توصیه می‌کنیم هر چند وقت یک بار لیست اپلیکیشن ها و بازی های نصب شده روی گوشی را بررسی کنید و آن دسته از مواردی که دیگر نیازی به آن ها ندارید را از گوشی حذف نمایید. بدین ترتیب قادر به خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی خواهید بود. برای حذف اپلیکیشن ها و بازی هایی که دیگر تمایلی به نصب بودن آن ها ندارید کافیست انگشت خود را از منوی اپلیکیشن های بر روی آیکون برنامه قرار داده و چند ثانیه نگه دارید و سپس آیکون ضربدر را از گوشه آیکون لمس کنید تا دستور حذف برنامه صادر شود.

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با چند روش ساده و موثر

روش پنجم: انتقال اپلیکیشن ها و بازی ها به حافظه جانبی

این روش فقط زمانی کاربرد دارد که گوشی اندرویدی شما از اتصال حافظه جانبی و رم میکرو اس دی (Micro SD0 پشتیبانی کن د و با مشکل پر شدن حافظه داخلی و اصلی آن مواجه شده باشید. در این حالت می‌توانید از قابلیت انتقال اپلیکیشن ها و بازی ها استفاده کنید. برای انجام این کار کافیست وارد Settings و سپس Apps گوشی شوید و اپلیکیشن مورد نظرتان را از لیست انتخاب کنید. سپس گزینه Move to SD Card را لمس نمایید و منتظر بمانید تا آن برنامه به حافظه جانبی منتقل شود.

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با چند روش ساده و موثر

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مطلب به معرفی و آموزش 5 روش کارآمد برای خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی پرداختیم. روش های یکه در این مطلب معرفی شدند موثرترین و بهترین روش هایی هستند که می‌توانید از آن ها برای خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی خود استفاده به عمل آورید. امیدوار هستیم که از این مقاله اختصاصی استفاده لازم را به عمل آورده باشید.

نویسنده: امین رضائیان

امین هستم. در مورد تکنولوژی (به ویژه موبایل و تبلت) می‌نویسم. خوشحال می‌شم نظرتون رو در مورد نوشته‌هام بدونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *