تاریخچه کوکاکولا
in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

تاریخچه کوکاکولا

تاریخچه کوکاکولا پر شکوه است و سرشار از طعم و جذابیت می باشد. کوکاکولا در شرق غرب شمال و جنوب این کره خاکی طرفداران بی شمار و بسیار وفاداری دارد.آیا شما هم به این نوشیدنی علاقه مند هستید؟آیا برای شما هم خوردن غذا بدون کوکاکولا کابوس محسوب می شود؟شما چقدردر مورد تاریخچه کوکاکولا اطلاعات دارید؟در این مطلب می خواهیم به تاریخچه  کوکاکولا بپردازیم . لطفاً با من همراه باشید.

در نت نظر بخوان : محبوب ترین نوشیدنی های استارباکس – لیست ۱۰تایی

تاریخچه کوکاکولا

معنای لغوی کوکاکولا:

تاریخچه کوکاکولا

نوشابه (به انگلیسی Soft drink نوعی نوشیدنی شامل آب گازدار، مواد شیرین‌کننده و اسانس است. نوشابه در لغت به معنای هر چیز نوشیدنی است.) کولا به انگلیسیCola  یک نوشیدنی شیرین و کربنات شده است که معمولاً قند، رنگ خوراکی و کافئین به آن افزوده می‌شود.

تاریخچه کوکاکولا:

کوکاکولا

نوشابه اولین بار در لابراتوری در آتلانتا به وجود آمد. این محصول توسط جان پمبرتون داروساز آمریکایی اختراع شده است.نوشابه کوکاکولا پرطرفدارترین نوشیدنی جهان می باشد و در بیش از 200 کشور جهان به فروش می رسد .این نوشابه محصول کشور آمریکا می باشد و یکی از نمادهای فرهنگی کشور ایالات متحده آمریکا می باشد. کوکاکولا شناخته شده ترین برند در جهان و دومین کلمه شناخته شده انگلیسی در دنیا است. در کشور های غربی از عنوان coke برای نام بردن آن استفاده می شود و در ایران به آن کوکا می گویند. کوکاکولا اولین بار به شکل دارو وارد بازار شد اما به مرور ترکیبات آن تغییر کرد به طوری که همه مردم دنیا آن را فقط به عنوان یک نوشیدنی می شناسند.

فرمول جادویی و چگونگی شکل گیری برند کوکاکولا:

کوکاکولا

پمبرتون مخترع کوکاکولا در هر گالون از نوشابه 140 گرم برگ کوکا می ریخت به طوری که به طور تقریبی در هر لیون آن 9 گرم از این برگ وجود داشته باشد. در سال 1903 باز فرمول کوکاکولا تغییر کرد و برگ کوکا به طور کامل از فرمول حذف شد. در سال 1911 دولت آمریکا از این شرکت خواست که کافئین را به طور کامل از آن حذف  کنند ولی در دادگاه رای به  نفع کوکاکولا صادر شد و فقط یک شرط گذاشتند که باید مقدار کافئین موجود بر روی محصول نوشته شود. بعد از جنگ جهانی پمبرتون تصمیم گرفت نوشیندنی اختراع کند که بتواند در بازار بدرخشد چون در آن زمان خیلی بازار نوشیدنی داغ بود. بنابراین او کوکاکولا رو اختراع کرد در اولین فرمول کوکائین و کافئین دو ماده اصلی در این فرمول بودند که در سال 1905 کوکائین از این ماده به طور کامل از فرمول حذف گردید. در اولین اقدام از لیوان از این نوشیدنی به قیمت 5 سنت به فروش می رسید. پمبرتون در آخرین روزهای زندگی خودش فرمول کوکاکولا را در قبال 2300 دلار به  آسا کندلر واگذار کرد . کندلر به سرعت توانست از کوکاکولا یک نوشیدنی آمریکایی بسازد. امروزه تخمین زده میشود که فروش این نوشیندنی 1.9 میلیارد بطری در روز باشد . پمبرتون در سال 1888 از دنیا رفت و هرگز نتوانست شاهد موفقیت نوشیدنی که خود ساخته است باشد.

تبلیغات خلاقانه

coca

کندلر یک مرد تاجر و موفق بود که توانست کوکاکولا را از یک اختراع به یک تجارت تبدیل نماید. او می دانست که مردم در خیابان تشنه هستند و با استفاده از راه های خلاقانه نوشیدنی کولا را به آنها معرفی می کرد. او در میان مردم کوپن پخش می کرد و از آنها می خواست که این نوشیدنی را به طور رایگان امتحان نمایند. او در هر جایی که فکرش را بکنید از تقوبم گرفته تا بر روی ترازوهای فروشگاه از نام و برند کوکاکولا استفاده می کرد تا نام این شرکت به طور مستمر در ذهن همه بماند. در سال 1984 یک تاجر اهل میسی سی پی اولین نفری بود که ذهنش رسید این نوشدنی را در بطری عرضه نمایند تا مشتریان در هر جایی بتوانند از آن استفاده نمایند. او 12 بطری برای کندلر فرستاد اما از طرف او هیچ پاسخی دریافت نکرد. 5 سال بعد دو وکیل برای دومین بار ایده فروش این نوشیدنی را بار دیگر به کندلر دادند و توانستند آن را متقاعد نمایند و حق انحصار فروش هر بطری نوشابه را به قیمت 1 دلار به ثبت رساندند. در سال 1941 آمریکا وارد جنگ جهانی دوم شد و کوکاکولا اعلام کرد که هر مردی یونیفرم جنگی داشته باشد می تواند هر بطری از این نوشیدنی را به قیمت تنها 5 سنت خریداری نماید.در سال 1943 یکی از ژنرال ها یک پیغام ضروری برای شرکت کوکاکولا فرستاد و از آنها درخوست کرد که تا نوشابه ها را با کشتی به مناطق جنگی بفرستند و سربازان که برای اولین بار بود از این نوشیدنی استفاده میکردند از طعم و مزه آن خیلی خوششان آمد.بعد از جنگ همه تجهیزات در آنجا باقی ماند و مقدمه ای شد برای ساخت اولین کارخانه نوشابه در جهان و در سال 1950 فانتا و در سال 1960 اسپرایت به طعم های جدید کوکاکولا اضافه شد.

نوشابه‌های رژیمی کوکاکولا:

کوکاکولا

در سال 1980 این شرکت برای حمایت از سلامت مردم محصول جدیدی به عنوان نوشابه رژیمی را به بازار عرضه کرد.و این نوشیدنی در 2 سال توانست بهترین نوشیدنی کم کالری در جهان شود. در سال 1985 کوکاکولا طعم جدیدی را روانه بازار کرد  افردای که در این نظر سنجی شرکت کردند طعم آن را پسندیند اما زمانی که به طور گسترده وارد بازار شد از آن استقبال نشد و این نوشیدنی شکست خورد.

حقایق جالب و کمتر شنیده شده درمورد کوکاکولا

coca cola

  • کوکاکولا هرگز در دو کشور کوبا و کره شمالی به فروش نمی رسد.
  • تعداد نوشیدنی های این برند به حدی زیاد می باشد که اگر قرار باشد همه را امتحان نمایید هر روز به مدت 9 ساعت باید این کار انجام دهید.
  • اگر تمام قطره های تولید شده این نوشیدنی را در بطری های 300 گرمی بریزید و آنها پشت هم قرار دهید می توانید 2000 بار به ماه سفر کنید و برگردید.
  • برند کوکاکولا بعد از کلمه ok شناخته شده ترین نام می باشد.
  • مکزیکی ها به طور میانگین 745 قوطی به طور سالیانه از این نوشیدنی استفاده می کنند و پر مصرف ترین افراد دنیا هستند.
  • بابانوئل ها که امروزه به این شکل هستند به لطف تبلیغات کوکاکولا در سال 1920 به وجود آمدند.
  • کوکاکولا اولین نوشیدنی است که در سال 1985 به فضا رفت.
  • به طور متوسط در سطح جهان هر شخص هر 4 روز یک بار یک نوشیدنی کوکاکولا می خورد.
  • کوکاکولا در سال اول فروش تنها 25 بطری به فروش رساند.

وضعیت کنونی برند کوکاکولا

کوکاکولا

هم اکنون  و در حال حاضر مدیر عامل شرکت کوکاکولا اقای مارتور کنت می باشد .این شرکت در سال 2009 متعهد شد فعالیت های خود را به گونه ای تغییر دهد تا تاثیر مثبتی روی سبک زندگی مردم داشته باشد. در راستای همین هدف آنها تصمیم گرفتند محصولات متفاوتی تولید نمایند و با بازیافت بسته بندی هایشان به حفظ محیط زیست کمک نمایند.امروزه ارزش این برند در حدود 84 میلیارد دلار می باشد. این یعنی ارزش این برند از برندهایی مانند پپسی ، کی اف سی و ساب وی بیشتر می باشد. یکی از دلیل های موفقیت های این برند تبلیغات زیاد آن می باشد این شرکت در حال حاضر از اپل و ماکروسافت نیز بیشتر تبلیغ می کند.

در نت نظر بخوان : بهترین برندهای دنیا – لیست ۵۰ تایی

کوکاکولا هنوز با توجه به همه ی نکات منفی که برای نوشیدن آن می گویند پر طرفدارترین نوشیدنی جهان می باشد و طعمی فراموش نشدنی دارد و بعضی مواقع بهترین گزینه همراه برای داشتن یک غذای خوب و دلچسب است . کوکاکولا یکی از نوشیدنی های مورد علاقه ایرانی ها نیز می باشد و اکثرا از طعم آن لذت می برند . شما چقدر در مورد تاریخچه کوکاکولا اطلاعات دارید و چقدر به نوشابه کوکا علاقه مندید نظرات خود را بنده در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *