تاریخچه کوکاکولا
in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

تاریخچه کوکاکولا

تاریخچه کوکاکولا پر شکوه است و سرشار از طعم و جذابیت می باشد. کوکاکولا در شرق غرب شمال و جنوب این کره خاکی طرفداران بی شمار و بسیار وفاداری دارد.آیا شما هم به این نوشیدنی علاقه مند هستید؟آیا برای شما هم خوردن غذا بدون کوکاکولا کابوس محسوب می شود؟شما چقدردر مورد تاریخچه کوکاکولا اطلاعات دارید؟در این مطلب می خواهیم به تاریخچه  کوکاکولا بپردازیم . لطفاً با من همراه باشید.

در نت نظر بخوان : محبوب ترین نوشیدنی های استارباکس – لیست ۱۰تایی

تاریخچه کوکاکولا

معنای لغوی کوکاکولا:

تاریخچه کوکاکولا

نوشابه (به انگلیسی Soft drink نوعی نوشیدنی شامل آب گازدار، مواد شیرین‌کننده و اسانس است. نوشابه در لغت به معنای هر چیز نوشیدنی است.) کولا به انگلیسیCola  یک نوشیدنی شیرین و کربنات شده است که معمولاً قند، رنگ خوراکی و کافئین به آن افزوده می‌شود.

تاریخچه کوکاکولا:

کوکاکولا

نوشابه اولین بار در لابراتوری در آتلانتا به وجود آمد. این محصول توسط جان پمبرتون داروساز آمریکایی اختراع شده است.نوشابه کوکاکولا پرطرفدارترین نوشیدنی جهان می باشد و در بیش از ۲۰۰ کشور جهان به فروش می رسد .این نوشابه محصول کشور آمریکا می باشد و یکی از نمادهای فرهنگی کشور ایالات متحده آمریکا می باشد. کوکاکولا شناخته شده ترین برند در جهان و دومین کلمه شناخته شده انگلیسی در دنیا است. در کشور های غربی از عنوان coke برای نام بردن آن استفاده می شود و در ایران به آن کوکا می گویند. کوکاکولا اولین بار به شکل دارو وارد بازار شد اما به مرور ترکیبات آن تغییر کرد به طوری که همه مردم دنیا آن را فقط به عنوان یک نوشیدنی می شناسند.

فرمول جادویی و چگونگی شکل گیری برند کوکاکولا:

کوکاکولا

پمبرتون مخترع کوکاکولا در هر گالون از نوشابه ۱۴۰ گرم برگ کوکا می ریخت به طوری که به طور تقریبی در هر لیون آن ۹ گرم از این برگ وجود داشته باشد. در سال ۱۹۰۳ باز فرمول کوکاکولا تغییر کرد و برگ کوکا به طور کامل از فرمول حذف شد. در سال ۱۹۱۱ دولت آمریکا از این شرکت خواست که کافئین را به طور کامل از آن حذف  کنند ولی در دادگاه رای به  نفع کوکاکولا صادر شد و فقط یک شرط گذاشتند که باید مقدار کافئین موجود بر روی محصول نوشته شود. بعد از جنگ جهانی پمبرتون تصمیم گرفت نوشیندنی اختراع کند که بتواند در بازار بدرخشد چون در آن زمان خیلی بازار نوشیدنی داغ بود. بنابراین او کوکاکولا رو اختراع کرد در اولین فرمول کوکائین و کافئین دو ماده اصلی در این فرمول بودند که در سال ۱۹۰۵ کوکائین از این ماده به طور کامل از فرمول حذف گردید. در اولین اقدام از لیوان از این نوشیدنی به قیمت ۵ سنت به فروش می رسید. پمبرتون در آخرین روزهای زندگی خودش فرمول کوکاکولا را در قبال ۲۳۰۰ دلار به  آسا کندلر واگذار کرد . کندلر به سرعت توانست از کوکاکولا یک نوشیدنی آمریکایی بسازد. امروزه تخمین زده میشود که فروش این نوشیندنی ۱٫۹ میلیارد بطری در روز باشد . پمبرتون در سال ۱۸۸۸ از دنیا رفت و هرگز نتوانست شاهد موفقیت نوشیدنی که خود ساخته است باشد.

تبلیغات خلاقانه

coca

کندلر یک مرد تاجر و موفق بود که توانست کوکاکولا را از یک اختراع به یک تجارت تبدیل نماید. او می دانست که مردم در خیابان تشنه هستند و با استفاده از راه های خلاقانه نوشیدنی کولا را به آنها معرفی می کرد. او در میان مردم کوپن پخش می کرد و از آنها می خواست که این نوشیدنی را به طور رایگان امتحان نمایند. او در هر جایی که فکرش را بکنید از تقوبم گرفته تا بر روی ترازوهای فروشگاه از نام و برند کوکاکولا استفاده می کرد تا نام این شرکت به طور مستمر در ذهن همه بماند. در سال ۱۹۸۴ یک تاجر اهل میسی سی پی اولین نفری بود که ذهنش رسید این نوشدنی را در بطری عرضه نمایند تا مشتریان در هر جایی بتوانند از آن استفاده نمایند. او ۱۲ بطری برای کندلر فرستاد اما از طرف او هیچ پاسخی دریافت نکرد. ۵ سال بعد دو وکیل برای دومین بار ایده فروش این نوشیدنی را بار دیگر به کندلر دادند و توانستند آن را متقاعد نمایند و حق انحصار فروش هر بطری نوشابه را به قیمت ۱ دلار به ثبت رساندند. در سال ۱۹۴۱ آمریکا وارد جنگ جهانی دوم شد و کوکاکولا اعلام کرد که هر مردی یونیفرم جنگی داشته باشد می تواند هر بطری از این نوشیدنی را به قیمت تنها ۵ سنت خریداری نماید.در سال ۱۹۴۳ یکی از ژنرال ها یک پیغام ضروری برای شرکت کوکاکولا فرستاد و از آنها درخوست کرد که تا نوشابه ها را با کشتی به مناطق جنگی بفرستند و سربازان که برای اولین بار بود از این نوشیدنی استفاده میکردند از طعم و مزه آن خیلی خوششان آمد.بعد از جنگ همه تجهیزات در آنجا باقی ماند و مقدمه ای شد برای ساخت اولین کارخانه نوشابه در جهان و در سال ۱۹۵۰ فانتا و در سال ۱۹۶۰ اسپرایت به طعم های جدید کوکاکولا اضافه شد.

نوشابه‌های رژیمی کوکاکولا:

کوکاکولا

در سال ۱۹۸۰ این شرکت برای حمایت از سلامت مردم محصول جدیدی به عنوان نوشابه رژیمی را به بازار عرضه کرد.و این نوشیدنی در ۲ سال توانست بهترین نوشیدنی کم کالری در جهان شود. در سال ۱۹۸۵ کوکاکولا طعم جدیدی را روانه بازار کرد  افردای که در این نظر سنجی شرکت کردند طعم آن را پسندیند اما زمانی که به طور گسترده وارد بازار شد از آن استقبال نشد و این نوشیدنی شکست خورد.

حقایق جالب و کمتر شنیده شده درمورد کوکاکولا

coca cola

  • کوکاکولا هرگز در دو کشور کوبا و کره شمالی به فروش نمی رسد.
  • تعداد نوشیدنی های این برند به حدی زیاد می باشد که اگر قرار باشد همه را امتحان نمایید هر روز به مدت ۹ ساعت باید این کار انجام دهید.
  • اگر تمام قطره های تولید شده این نوشیدنی را در بطری های ۳۰۰ گرمی بریزید و آنها پشت هم قرار دهید می توانید ۲۰۰۰ بار به ماه سفر کنید و برگردید.
  • برند کوکاکولا بعد از کلمه ok شناخته شده ترین نام می باشد.
  • مکزیکی ها به طور میانگین ۷۴۵ قوطی به طور سالیانه از این نوشیدنی استفاده می کنند و پر مصرف ترین افراد دنیا هستند.
  • بابانوئل ها که امروزه به این شکل هستند به لطف تبلیغات کوکاکولا در سال ۱۹۲۰ به وجود آمدند.
  • کوکاکولا اولین نوشیدنی است که در سال ۱۹۸۵ به فضا رفت.
  • به طور متوسط در سطح جهان هر شخص هر ۴ روز یک بار یک نوشیدنی کوکاکولا می خورد.
  • کوکاکولا در سال اول فروش تنها ۲۵ بطری به فروش رساند.

وضعیت کنونی برند کوکاکولا

کوکاکولا

هم اکنون  و در حال حاضر مدیر عامل شرکت کوکاکولا اقای مارتور کنت می باشد .این شرکت در سال ۲۰۰۹ متعهد شد فعالیت های خود را به گونه ای تغییر دهد تا تاثیر مثبتی روی سبک زندگی مردم داشته باشد. در راستای همین هدف آنها تصمیم گرفتند محصولات متفاوتی تولید نمایند و با بازیافت بسته بندی هایشان به حفظ محیط زیست کمک نمایند.امروزه ارزش این برند در حدود ۸۴ میلیارد دلار می باشد. این یعنی ارزش این برند از برندهایی مانند پپسی ، کی اف سی و ساب وی بیشتر می باشد. یکی از دلیل های موفقیت های این برند تبلیغات زیاد آن می باشد این شرکت در حال حاضر از اپل و ماکروسافت نیز بیشتر تبلیغ می کند.

در نت نظر بخوان : بهترین برندهای دنیا – لیست ۵۰ تایی

کوکاکولا هنوز با توجه به همه ی نکات منفی که برای نوشیدن آن می گویند پر طرفدارترین نوشیدنی جهان می باشد و طعمی فراموش نشدنی دارد و بعضی مواقع بهترین گزینه همراه برای داشتن یک غذای خوب و دلچسب است . کوکاکولا یکی از نوشیدنی های مورد علاقه ایرانی ها نیز می باشد و اکثرا از طعم آن لذت می برند . شما چقدر در مورد تاریخچه کوکاکولا اطلاعات دارید و چقدر به نوشابه کوکا علاقه مندید نظرات خود را بنده در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *