in

بی نظیربی نظیر ضعیفضعیف

بهترین روش‌های تدریس – لیست 10تایی

best way to teach

بهترین روش‌های تدریس کدامند؟ دبیران یا استادان موفق چه کارهایی انجام داده‌اند تا توانسته‌اند این‌گونه تاثیرگذار و محبوب باشند؟ وقتی صحبت از روش‌های تدریس به میان می‌آید، منظور تنها چگونگی توضیح دادن مطلب نیست! بهترین روش‌های تدریس زمانی اتفاق می‌افتند که علاوه بر انتقال خوب مطلب، مدرس بتواند با دانش‌آموزان تعامل داشته باشد و در آن‌ها ایجاد انگیزه کند. اینکه تمام ساعت را بایستی و یکسره صحبت کنی نه تنها کافی نیست بلکه موجب کسل شدن دانش‌آموزان می‌شود. در ادامه به بهترین روش‌های تدریس می‌پردازیم.

بهترین روش‌های تدریس

بهترین روش‌های تدریس

۱- به اینکه درس را قبلا یاد گرفته‌اند، اکتفا نکن!

یکی از نکات برای بهترین روش‌های تدریس این است که اگر قسمتی از مطلب، در درس‌های دیگر یا در سال‌های گذشته به دانش‌آموزان گفته شده، نباید به این دلیل که آن را می‌دانند، آن قسمت را رها کنی و توضیح ندهی. ممکن است بعضی از دانش‌آموزان آن بخش را در گذشته به خوبی یاد نگرفته باشند و یا به یاد نداشته باشند. پس پیش از شروع بحث جدید، آن قسمتی که احساس می‌کنی نیاز به یادآوری دارد را برایشان توضیح بده.

آموزش

۲- شاگردانت را بشناس

یکی از مهم‌ترین نکات برای بهترین روش‌های تدریس ، این هست که استعدادها، تجربیات و نیازهای شاگردانت را بشناسی. در غیر این صورت نمی‌دانی که آن‌ها نیاز دارند چه چیزی را بیاموزند و در حال حاضر چه چیزهایی می‌دانند. پیش از اینکه فردی را به مقصدی هدایت کنی، نیاز است بدانی او در چه موقعیتی قرار دارد. معلمانی که به مبحثی که به آن می‌پردازند، علاقه دارند اما نسبت به شاگردان خود بی‌تفاوت هستند، کلاسی کسل‌کننده و سرد خواهند داشت.

تدریس

۳- به آن‌ها گوش بده

برای داشتن بهترین روش‌های تدریس باید به نظرات شاگردها گوش بدی. اگر می‌خوای در کلاس تغییر مثبتی ایجاد کنی، به دانش آموزان و حرف‌های آن‌ها بیشتر گوش کن. ببین آن‌ها از یک کلاس درس چی می‌خوان و با چه روشی می‌توانند بهتر یاد بگیرند. هم‌چنین در آخر سال تحصیلی، سوالاتی طرح کن و از آن‌ها درباره عملکردت نظر خواهی کن تا در سال‌های بعد بتوانی بهتر تدریس کنی.

گوش دادن به دانش‌آموزان

۴- اشتیاق داشته باش

یکی از راه‌ها که موجب دستیابی به بهترین روش‌های تدریس می‌شود، داشتن اشتیاق به موضوعی است که قرار است تدریس شود. اشتیاق مسری است و به دانش‌آموزان منتقل می‌شود. توجه داشته باش که نباید وانمود کنی. دانش‌آموزان می‌توانند تشخیص بدهند که تو واقعا به کارت اهمیت می‌دهی یا نه.

معلم

۵- برنامه‌های همیشگی را کنار بگذار

کنار گذاشتن برنامه‌های معمول، یکی از بهترین روش‌های تدریس است. خلاقیت در تدریس و روش‌های پرسش می‌تواند شاگردان و حتی خود مدرس را به کلاس به مشتاق کند. کلاس را متناسب با مباحث جدید طراحی کن و کمی متفاوت عمل کن. اگر از همین حالا شروع کنی، به صورت خودکار در مسیر خلاقیت قرار می‌گیری و هربار به دنبال متدهای جدید خواهی رفت.

ایجاد تغییر

در نت نظر بخوان: بهترین دانشگاه‌های ایران

۶- تمرین انعطاف‌پذیری

یکی از عواملی که موجب دستیابی به بهترین روش‌های تدریس می‌شود، انعطاف‌پذیر بودن مدرس است. از نظر بعضی‌ها یک مدیر یا معلم باید به گونه‌ای عمل کند که انگار پاسخ تمامی سوالات را می‌داند. گاهی اوقات “نمی‌دانم” بهترین پاسخ یک آموزگار هست. چرا که با این پاسخ به جای از دست دادن اعتبارش، اعتماد شاگردانش را به‌دست می‌آورد و اعتماد مهم‌ترین امر در روابط است.

تدریس موثر

۷- تکرار، تکرار، تکرار

یکی از بهترین روش‌های تدریس تکرار مطالب است. اگر می‌خواهی یک مطلب به خوبی در ذهن دانش‌آموز قرار بگیرد باید آن را با روش‌های مختلف تکرار کنی. در حین تدریس از شاگردان درباره اینکه مطلب را متوجه می‌شوند یا نه سوال بپرس و هربار مطلب را به روشی دیگر توضیح بده. انقدر این کار را تکرار کن تا دیگر چیز مبهمی در ذهن آن‌ها باقی نماند.

بهترین روش‌های تدریس

۸- اجازه بده شاگرانت به یکدیگر آموزش بدهند

یکی از بهترین روش‌های تدریس این هست که پس از تکمیل تدریست به دانش‌آموزان فرصت بدی تا مشکلات یکدیگر را در درس برطرف کنند. شاگردان تنها از تو نمی‌آموزند. آن‌ها از خودشان و دوستان‌شان هم می‌آموزند. شاید دوست‌شان دیدگاهی داشته باشد که به ذهن خودشان نرسیده و با استفاده از آن بتوانند مطلب را بگیرند. ضمنا مشاهده دانش‌آموزان در چنین وضعیتی برای معلم بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

آموزش موثر

۹- سوال بپرس

یکی از بهترین روش‌های تدریس این است که در هنگام تدریس از دانش‌آموزان سوال بپرسی. یادگیری، کشف ندانسته‌هاست و این اکتشاف با یک پرسش خوب آغاز می‌شود. به این منظور باید سوالات غیرمستقیم اما در رابطه با درس از آن‌ها بپرسی. در حین تدریس سوالاتی بپرس تا دانش آموزان هم مجبور به مشارکت در درس بشن.

دبیر

۱۰- معنادار کردن یادگیری

منظور از معنادار کردن یادگیری چیست؟ یکی از بهترین روش‌های تدریس این است که پیوندی میان کاربردهای درس و موقعیت‌های زندگی پیدا کنی و آن را برای دانش‌آموزان توضیح بدی. یعنی طوری عمل کنی که دانش آموزان احساس کنند با یادگیری این درس می‌توانند مشکلی از زندگی خود را حل کنند. با این روش یادگیری برای آن‌ها جذاب می‌شود و بیشتر به شما گوش می‌دهند.

یادگیری

با بهترین روش‌های تدریس آشنا شدی. امیدوارم از خوندن این مطلب لذت برده باشی. یادت باشه آموزش موفق و موثر ریشه در رابطه معلم با دانش آموزان داره. اگر نظری داری خوشحال می‌شم در بخش دیدگاه‌ها برام بنویسی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: مهتاب حسینی نژاد

دانشجوی مهندسی نرم افزار هستم. آرزوهای بزرگ و سوالات بزرگ‌تری در ذهنم دارم. اما عقیده دارم این زمانی که ما آدم‌ها در اختیار داریم مطلقا برای خودمون نیست. این رو هم بگم که عاشق موسیقی هستم. و اینکه امیدوارم بتونم با مطالبم به شما کمک کنم...