بهترین فیلم های سینمای فرانسه
in

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح ضعیفضعیف بامزهبامزه

بهترین فیلم های سینمای فرانسه – لیست 20تایی

behtarin filmhaye cinemaye france

فرانسه را با فرهنگ غنی و هنرش می‌شناسیم، کشوری که در همه زمینه‌ها از معماری گرفته تا نقاشی و موسیقی همیشه حرفی برای گفتن داشته و دارد. از میان همه این هنرها سینمای این کشور را انتخاب کردیم تا درباره تعدادی از بهترین فیلم های سینمای فرانسه با شما حرف بزنیم. شهرت این کشور در صنعت سینما بیشتر به خاطر موج نو بود و نگاه متفاوتی که سینماگران مولف آن بر پرده نقره‌ای به بیننده نشان دادند و با دنیا به اشتراک گذاشتند. لیستی از بهترین فیلم های سینمای فرانسه را از میان فیلم‌های موج نو، نگاه نو و فیلم‌های اخیر ساخت این کشور انتخاب کردیم٬فیلم‌هایی که توانستند بر سینمای جهان و نسل بعد فیلم‌سازان نیز تاثیر انکارناپذیری بگذارند. به همراه شما تعدادی از بهترین فیلم های سینمای فرانسه را مرور می‌کنیم.

نگاهی به لیست 20تایی بهترین فیلم‌های سینمای فرانسه

۱- فارنهایت ۴۵۱

فارنهایت ۴۵۱ (Fahrenheit 451) ساخته فرانسوا تروفو (François Truffaut) کارگردان، فیلم‌نامه نویس و بازیگر فرانسوی است که در سال 1966 بر اساس داستانی به همین نام ساخته شد.

داستان در آینده رخ می‌دهد و قهرمان داستان آتش‌نشانی است که خلاف عرف نیروهای امداد امروزی فعالیت می‌کند. حکومت وقت همه آتش‌نشان‌ها را مامور کرده تا آتش برپا کنند. آنها باید به خانه شهروندان بروند و کتاب‌ها را آتش بزنند چرا که کتاب خواندن برای شهروندان مضر است و کسی نباید در خانه کتاب داشته باشد. این جریان تا جایی ادامه دارد که زنی به نام گلاریس وارد زندگی قهرمان داستان می‌شود و طرز فکر او را به چالش می‌کشد.

۲- حیوان آدم نما

فیلم حیوان آدم نما (The Human Beast)  یکی از شاهکارهای ژان رنوار (Jean Renoir) کارگردان نخبه فرانسوی آمریکایی است. رنوار این فیلم را در سال 1938 بر اساس داستانی به قلم امیل زولا جلوی دوربین برد.

در داستان این فیلم با لوکوموتیورانی همراهیم که با وجود زندگی یکنواختی که دارد عاشق کارش است. در یکی از همین روزهای عادی به زن زیبایی برمیخورد که با شیطان صفتی نظم و آرامش زندگی او را برهم می‌زند. رنورار فضای فیلم را کاملا رئال و شبیه به فیلم‌های مستند درنظر گرفته تا آنچه که به مخاطب نشان می‌دهد کاملا باور پذیر باشد.

۳- ارتش سایه‌ها

(Army of Shadows) به کارگردانی ژان پیر ملویل (Jean-Pierre Melville) و محصول ۱۹۶۹ است. ملویل این فیلم را براساس داستانی به قلم ژوزف کسل ساخت، فیلمی که باعث شد منتقدان زیادی دست به قلم شوند و در ستایش آن بنویسند.

داستان فیلم در فرانسه اشغال شده به دست نازی‌ها رخ می‌دهد و قهرمان‌های داستان شهروندان به ظاهر عادی‌اند که زندگی روزمره را به سختی می‌گذرانند، اما مبارزه واقعی در ذهن آنها جریان دارد. آنها اعضای جنبش مقاومت فرانسه‌اند که با نام‌های مستعار و آدرس‌های جعلی، درواقع بی نام و نشان زندگی و مبارزه می‌کنند و بعد از مرگ نیز ناشناس می‌مانند.

۴- توهم بزرگ

توهم بزرگ (The Grand Illusion) فیلمی است درباره نوع دوستی و احساس مسئولیت که ژان رنوار فیلم‌نامه‌اش را نوشت و در سال ۱۹۳۷ آن را جلوی دوربین برد.

داستان فیلم توهم بزرگ درباره چند سرباز فرانسوی است که در خلال جنگ جهانی اول در یک کمپ اسیر شده‌اند. رنوار در این فیلم ضد جنگ فقط بدی‌ها و سیاهی‌های جنگ را به تصویر نمی‌کشد٬ برای او انسانیت و از میان برداشتن مرزهای بین ملیت‌ها اهمیت بیشتری دارد. انسانیت و مسئولیت پذیری در زمانی که باید رنج جنگ را نیز تحمل کنند. در این فیلم می‌بینیم که زندانی و زندان بان بر سر یک میز می‌نشینند و به دور از اختلافات نژادی و جنگ با هم معاشرت می‌کنند.

۵- روز هشتم

روز هشتم (The Eighth Day) اثری ماندگار از ژاکو فان دورمال (Jaco Van Dormael) نویسنده٬ کارگردان و نمایشنامه نویس بلژیکی تبار است. دورمال این فیلم را در سال ۱۹۹۶ در سه کشور بلژیک٬فرانسه و بریتانیا و به زبان فرانسوی جلوی دوربین برد.

فیلم روز هشتم دو قهرمان دارد که به‌طور اتفاقی با هم برخورد میکنند و همسفر می‌شوند یکی مردی به نام هری است که به تازگی از همسرش جدا شده اما نگران و دلتنگ فرزندانش است و دیگری جرج که مبتلا به سندرم دان است و از آسایشگاه فرار کرده است. هری در این سفر زندگی نماینده انسانی با دغدغه‌های زیاد و گره خورده با تکنولوژی است و جرج نماینده معصومیت و ساده زیستی٬که به طور ناخودآگاه از هم تاثیر می‌پذیرند.

۶- پنهان

پنهان (Cache) فیلمی درام به نویسندگی و کارگردانی میشائیل هانکه است که در همان سال اکران٬ ۲۰۰۵ توانست جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم کن را نیز از آن خود کند.

هانکه در فیلم پنهان تنها از چند بازیگر استفاده کرده اما همین چند نفر دغدغه‌ای به اندازه دو نسل دارند. مردی که درمیانسالی و با وجود همسر و فرزند همچنان با جهان‌بینی کودکی‌اش زندگی می‌کند و همچنان به همبازی دوران کودکی خود به چشم متهم می‌نگرد و این امر باعث تنش بین آنها می‌شود٬آرامش را از دو خانواده‌ می‌گیرد و حتی پای پلیس را به داستان باز می‌کند. این تفکر و بدبینی به فرزندان آنها نیز سرایت می‌کند و انگار که قرار است این عدم اطمینان و خود برتر بینی میراثی نابه‌جا برای نسل بعد باشد.

۷- زندگی گلگون

فیلم زندگی گلگون (La Vie en rose) که با نام گنجشک هم شناخته می‌شود، سال 2007 درباره زندگی ادیت پیاف (Édith Piaf) خواننده مشهور فرانسوی ساخته شد. ماریون کوتیار این نقش چالش برانگیز را مقابل دوربین الیویه داهان (Olivier Dahan) کارگردان بازی کرد و جوایز بین‌المللی زیادی از جمله اسکار بهترین بازیگر زن را کسب کرد.

در فیلم La Vie en rose روایت غیر خطی و برش‌هایی از زندگی سخت و پرفراز و نشیب این خواننده را می‌بینیم و اینکه چگونه با مصائب خانواده، گذشته سخت و زندگی موفق و حرفه‌ای دست و پنجه نرم می‌کند.

۸- مأمور خرید شخصی

مأمور خرید شخصی (Personal Shopper) درامی است پر از دلهره و تعلیق به کارگردانی الیویه آسایاس (Olivier Assayas) محصول 2017 سینمای فرانسه با نقش‌آفرینی کریستن استوارت. این فیلم در چشنواره کن 2017 نامزد دریافت نخل طلا بود و در نهایت به جایزه بهترین کارگردانی این جشنواره اکتفا کرد.

قهرمان داستان دختری است به نام مورین که مسئول خرید برای افراد مشهور است. مورین در سال‌های گذشته برادر دوقولویش را ازدست داده و از طریق ارتباط با ارواح می‌خواهد او را پیدا کند. این ارتباط زندگی شخصی و کار او را پیچیده و دچار مشکل می‌کند.

۹- پسری با دوچرخه

پسری با دوچرخه (The Kid with a Bike) فیلمی فرانسوی، اما در واقع چند ملیتی است که برادران داردن در سال ۲۰۱۱ آن را در کشورهای بلژیک، فرانسه و ایتالیا جلوی دوربین بردند. در جشنواره کن همان سال ژان پیر و لوک ‌داردن جایزه بزرگ این رویداد سینمایی را دریافت کردند اما در گلدن گلوب جایزه را به «جدایی نادر از سیمین» واگذار کردند.

در فیلم پسری با دوچرخه با پسر نوجوانی به نام سیریل همراه می‌شویم که در مرکز نگهداری از بچه‌های بی‌سرپرست زندگی می‌کند و منتظر است تا پدرش بیاید و او را نزد خود برگرداند. طولانی شدن این انتظار باعث فرار او می‌شود و آشنایی با خانم جوانی به نام سامانتا در همسایگی خانه سابقش. سیریل در ابتدا نمی‌خواهد محبت سامانتا را بپذیرد و دردسرهای زیادی برای خودش درست می‌کند و این آغاز کشمکش‌های او با دوست جدیدش است.

۱۰- به پیانیست شلیک کن

به پیانیست شلیک کن (Shoot the Piano Player) ساخته فرانسوا تروفو از کارگردان‌های به نام موج نو فرانسه است. تروفو این فیلم را در ژانر درام و جنایی با اقتباس از رمانی به قلم دیوید گودیس در سال ۱۹۶۰ ساخت. تروفو بیننده را یکباره وارد معرکه میکند و بدون هیچ مقدمه‌ای تعقیب و گریز شخصی را نشان می‌دهد که حتی نمی‌دانیم قهرمان داستان است یا خیر.

اما همانطور که نام فیلم مشخص است قهرمان داستان پیایستی است که در کوچه پس کوچه‌های تاریک و مه گرفته سروکارش به گنگسترها می‌افتد. فیلم حرکت و سکون عجیبی دارد و ناگهان از حال و هوای یکی وارد دیگری می‌شویم. بعد از مدتی همراهی با شخصیت‌ها و شنیدن حرف‌هاشان متوجه می‌شویم که داستان خطی پیش نمی‌رود و با دقت به فلاش بک‌ها باید سر مسیر داستان را دنبال کنیم.

۱۱- یک پیامبر

فیلم یک پیامبر(A Prophet) به کارگردانی   ژاک اودیار (Jacques Audiard) کارگردان فرانسوی است که با این فیلم به اوج شهرت خود دست یافت. این فیلم در سال ساخت٬ ۲۰۰۹ و سال بعد از آن جوایز سینمایی متعددی را کسب کرد اما به دلیل خشونت زیاد٬ رده سنی بزرگسال یا همان بالای ۱۸ سال را به آن دادند.

فیلم یک پیامبر درباره جوان عرب تباری به نام مالک است که به زندان می‌افتد و آشنایی با یک باند مافیایی باعث خلافکارتر شدن و قدرتمندتر شدن او می‌شود. اودیار در این فیلم توانسته خشونت عریان انسان را به بهترین شیوه نشان دهد و بازی بی‌نظیر طاهر رحیم در نقش مالک مکمل تفکر کارگردان است. در چهره قهرمان داستان می‌توانیم تنفر٬ خشونت٬ حس انتقام را ببینیم در حالیکه تمام وجودش را ترس و پشیمانی فراگرفته است.

۱۲- دست نیافتنی‌ها

دست نیافتنی‌ها (The Intouchables) یا طرد شده‌ها فیلمی است به کارگردانی مشترک  الیور ناکاشه و اریک تولدانو که در سال ۲۰۱۱ در فرانسه جلوی دوربین رفت. دست نیافتنی‌ها توانست دومین فیلم پرفروش گیشه در فرانسه شود جوایز زیادی نیز کسب کند که از جمله آنها جایزه سزار برای بهترین بازیگر مرد بود.

داستان فیلم دست نیافتنی‌ها کم و بیش از روایتی واقعی اقتباس شده است. فیلیپ٬ نویسنده ثروتمندی است که بر اثر یک حادثه قطع نخاع و از گردن به پایین فلج می‌شود. پرستاران زیادی برای مراقبت از او استخدام و اخراج می‌شوند تا اینکه دریس برای مراقبت و پرستاری وارد خانه او می‌شود. همزیستی و معاشرت با دریس باعث تغییر روحیه و خلق و خوی فیلیپ می‌شود و ادامه داستان.

۱۳- ازنفس افتاده

ازنفس افتاده (Breathless) اولین و یکی از بهترین آثار ژان لوک گودار (Jean-Luc Godard) نویسنده٬ کارگردان و منتقد سینمایی است. گودار یکی از مطرح‌ترین کارگردان‌های فرانسوی در جنبش موج نو به شمار می‌رود. او در این فیلم برای اولین بار  از شیوه جامپ‌کات‌ استفاده کرد که بعدها الگوی بسیاری از کارگردان‌ها شد.

گودار فیلم از نفس افتاده را بر اساس طرحی از فرانسوا تروفو ساخت و آنقدر ساختار شکن و غیرقابل پیش‌بینی بود که بسیاری از منتقدان سینمای فرانسه را به قبل و بعد از گودار تقسیم کردند. در این فیلم با شخصی همراه می‌شویم که در پی یک سرقت مجبور به قتل می‌شود و مجبور است نزد معشوقه خود پناه ببرد و همچنین فکر فرار در سر دارد.

۱۴- لئون حرفه‌ای

لئون حرفه‌ای (Léon: The Professional) شاید یکی از شناخته شده‌ترین فیلم‌های سینمای فرانسه باشد٬ فیلمی ساختار شکن به زبان انگلیسی با بازی بی‌نظیر ناتالی پورتمن ۱۲ ساله و ژان رنو. لوک بسون (Luc Besson) کارگردان فرانسوی در سال ۱۹۹۴ این فیلم را به تهیه کنندگی کمپانی کلمبیا در کشور فرانسه و آمریکا جلوی دوربین برد.

داستان فیلم لئون حرفه‌ای درباره دوستی عجیب دختربچه‌ای ۱۲ ساله به نام ماتیلدا با یک قاتل حرفه‌ایبه نام لئون است که تصادفا در همسایگی هم زندگی می‌کنند. ماتیلدا بعد از اتفاقی که برای اعضای خانواده‌اش رخ می‌دهد از لئون کمک می‌خواهد و این آغاز دوستی آنها در زندگی پرفراز و نشیب پیش رویشان است. شخصیت پردازی بی‌نظیر در این فیلم به خوبی نشان می‌دهد که چطور دختری کم سن و سال روی زشت زندگی را تجربه می‌کند و تلاش می‌کند دنیایش را بسازد.

۱۵-  چهارصد ضربه

چهارصد ضربه (The 400 Blows ) فیلمی است به کارگردانی فرانسوا تروفو محصول ۱۹۵۹ سینمای فرانسه. تروفو در این اثر ماندگارش المان‌ها و عناصر انقلابی زیادی به کار برد و توانست در جنبش موج نوی سینمای فرانسه جایگاه مستحکمی کسب کند. چهارصد ضربه در جشنواره کن همان سال توانست نخل طلای بهترین کارگردانی را کسب کند.

قهرمان داستان پسر ۱۴ ساله‌ای است که برای فرار از تنبیه معلمش از مدرسه فرار می‌کند اما اتفاق‌های بیرون از مدرسه خلاف انتظارش است. چند بار دیگر برای بهتر شدن زندگی به دروغ متوصل می‌شوداما هربار نتیجه عکس می‌گیرد و عاقبت بدتری در انتظارش است.

۱۶- املی

فیلم املی (Amélie) که با نام سرنوشت شگفت‌انگیز املی پولن نیز شناخته می‌شود٬ فیلمی رمانتیک و در عین حال کمدی است.  نوشتن فیلم‌نامه این فیلم فانتزی برعهده گیوم لورن و کارگردانی آن برعهده  ژان پیر ژونه بود. این فیلم در سال ۲۰۰۱ ساخته شد و جزو موفق‌ترین فیلم‌های سینمای اروپا محسوب می‌شود.

بهترین فیلم های سینمای فرانسه

داستان زندگی املی از دوران جنینی او آغاز می‌شود و مخاطب در جریان لحظه لحظه زندگی او قرار می‌گیرد تا دوران جوانی او که با وجود داشتن یک زندگی کاملا عادی تصمیم می‌گیرد از داشته‌هایش لذت ببرد. عاشق افراد ناشناس می‌شود و سعی می‌کند شادی را به آدم‌های معمولی اطرافش نیز انتقال دهد.

۱۷- قاعده بازی

قاعده بازی (The Rules of the Game) به کارگردانی ژان رنوار (Jean Renoir) در سال  ۱۹۳۹ پیش از شروع جنگ جهانی دوم جلوی دوربین رفت. مدل فیلم‌برداری٬ بازی‌ها و طراحی صحنه این فیلم بسیار متاثر از تئاتر بود. بعد از اتمام فیلم دولت وقت به دلیل موارد غیر اخلاقی در ابتدا از اکران آن جلوگیری کرد.

داستان فیلم در باره چند خانواده اشراف‌زاده است که بر طبق سنت باید تعطیلات را کنار هم و در ویلایی بیرون شهر به شکار و تفریح بگذرانند. اما همه روابط مانند سنت اشراف‌زاده‌ها پیش نمی‌رود و مهمان‌ها از هر احتمالی استقبال می‌کنند و حوادث بعدی را رقم می‌زنند.

۱۸- هم‌سرایان

هم‌سرایان (The Chorus) فیلمی است موزیکال به کارگردانی کریستف باراتیه (Christophe Barratier) که در سال ۲۰۰۴ جلوی دوربین رفت و در همان سال توانست جوایز سینمایی زیادی در جشنواره‌های بین‌المللی کسب کند٬ از جمله نامزدی اسکار و گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی زبان.

داستان فیلم هم‌سرایان در مدرسه‌ای شبانه روزی می‌گذرد و با معلمی همراه می‌شویم که با تشکیل گروه کر تصمیم دارد انسانیت و روح زندگی را در بچه‌های مدرسه بالا ببرد. البته او در این مسیر با مصائب زیادی روبه‌روست و به سختی می‌تواند مسئولان مدرسه و شاگردان را با خود همراه کند. فیلم هم‌سرایان پر زرق برق یا اکشن نیست اما داستان دلنشینش می‌تواند بیننده را تا انتها با خود همراه کند.

۱۹- سامورایی

سامورایی (Le Samouraï) فیلمی است به کارگردانی کارگردانی ژان پیر ملویل محصول ۱۹‍۶۷ سینمای فرانسه٬ با نقش‌آفرینی هنرمندی که نامش با نام سینمای فرانسه گره خورده است٬ آلن دلون.

آلن دلون آدم کش تنهایی است که صرفا به وظیفه‌اش عمل می‌کند و قوانین آدم‌کش‌ها را به خوبی رعایت می‌کند. یکی از این قوانین کشتن شاهد قتل‌ها است٬ اما در حین یکی از ماموریت‌هایش متوجه حضور زن پیانیستی می‌شود که شاهد آدم کشی او بوده٬ قانون حکم می‌کند که او را هم بکشد اما این قضیه برایش ساده نیست.

۲۰- خداحافظ بچه‌ها

خداحافظ بچه‌ها (Au Revoir les Enfants ) درامی است که لویی مال (Louis Malle)٬ کارگردان و فیلم‌نامه نویس فرانسوی در سال ۱۹۸۷ آن را جلوی دوربین برد. این فیلم در جشنواره فیلم ونیز موفق به کسب شیر طلاُ یا همان بهترین جایزه جشنواره شد.

داستان فیلم خداحافظ بچه‌ها در دنیای ساده و معصومانه شاگردان یک مدرسه شبانه روزی اتفاق می‌افتد٬ شاگردانی که در دنیای ساده و صمیمی خود اهمیتی به نژاد و مذهب نمی‌دهند تا اینکه ارتش نازی سراغ یهودی‌ها را می‌گیرد و قرار است یکی از دانش‌آموزان از مدرسه اخراج شود و این آغاز آلوده شدن معصومیت دنیای کودکانه با دنیای آدم بزرگ‌هاست.

 

سینمای فرانسه آرشیوی رنگارنگ از فیلم‌هایی ست که تفکرات مختلف و ضد و نقیض خالقان خود را به دنیا معرفی می‌کنند. تلاش کردیم از میان انبوه این فیلم‌ها لیستی شامل بیست فیلم را به شما معرفی کنیم و امیدواریم دیدگاهی کلی از سینمای غنی این کشور به دست آورده باشید. اگر فیلمی مد نظرتان هست که در میان لیست ما نیست با ما به اشتراک بگذارید.

در نت نظر بخوان:بهترین فیلم های سینمای ژاپن – لیست ۲۰تایی

نویسنده: پریسا ایرانی

1 دیدگاه

نظر بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *