تفاوت گارانتی و بیمه موبایل
in

تفاوت گارانتی و بیمه موبایل چیست؟

اگر در مورد بیمه موبایل خبرها و اطلاعاتی شنیده‌اید و این سوال در ذهنتان ایجاد شده که بیمه گوشی موبایل چیست و چه تفاوتی با گارانتی دارد، توصیه می‌کنیم این مطلب اختصاصی را از دست ندهید. در این مطلب می‌خواهیم به شرح تفاوت گارانتی و بیمه موبایل بپردازیم و شما را با جزئیات این دو سرویس آشنا کنیم. بنابراین با نت نظر همراه باشید.

مقدمه

این روزها گوشی های موبایل با قیمت های نجومی در بازار موجود هستند و قیمت برخی از آن ها حتی از مرز ۲۰ میلیون تومان هم عبور کرده است! تا چندین سال پیش با صرف هزینه‌ای این چنینی می‌توانستید یک خودروی پراید بخرید اما حالا هزینه‌ای که برای خرید برخی گوشی ها پرداخت می‌شود اینطور افزایش یافته است. افزایش هزینه های فقط مختص خرید گوشی های نو نیست و هزینه تعمیرات و تامین قطعات این گجت ها هم سرسام آور شده است. برای مثال اگر یک آیفون XS Max داشته باشید و بر اثر یک حادثه ال سی دی آن بکشند و نیاز به تعویض داشته باشد باید هزینه چندین میلیون تومانی برای تعمیر و تعویض ال سی دی آن پرداخت کنید. اما چطور می‌توان در هزینه تعمیرات موبایل صرفه‌جویی کرد؟ بدین منظور پای دو مقوله مختلف به میان می‌آید. اولین مقوله گارانتی موبایل است. گارانتی سرویسی است که با استفاده از آن می‌توانید در یک دوره مشخص برخی از خرابی های خاص گوشی را به طور رایگان با استفاده از آن تعمیر کنید. اما گارانتی محدودیت ها و مشکلاتی دارد که در ادامه بیشتر در مورد آن ها صحبت می‌کنیم.

مقوله دوم بیمه موبایل خواهد بود! بیمه موبایل یک رویکرد و سرویس جدید است که شرکت های زیادی در حال ارائه آن هستند. بیمه گوشی موبایل چیزی شبیه به بیمه خودرو و سایر بیمه هاست، با این تفاوت که شما در ازای پرداخت هزینه مشخصی گوشی چند میلیون تومانی خود را بیمه می‌کنید!  اما برای اینکه تفاوت گارانتی و بیمه گوشی را بهتر درک کنید باید وارد جزئیات هر یک از سرویس های نام برده شده شویم و در مورد مزیت ها و معایب آن ها صحبت دقیق تری داشته باشیم تا بتوانید نقاط قوت و ضعف آن ها را شناسایی و تفاوت هایشان را هم از هم تفکیکی کنید. اگر شما هم به تازگی در رابطه با بیمه موبایل چیزهایی شنیده‌اید اما دقیقا نمی‌دانید که بیمه موبایل چیست و چه تفاوتی با گارانتی گوشی دارد، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب اختصاصی با نت نظر همراه باشید.

تفاوت گارانتی و بیمه موبایل

گارانتی گوشی موبایل چیست؟

موضوع را با شرح ماهیت گارانتی گوشی موبایل آغاز می‌کنیم. گارانتی موبایل سرویسی است که سال های طولانی شاهد ارائه آن هستیم و احتمالا شما هم کاملا با آن آشنایی دارید. گارانتی در واقع یک نوع تضمین است که از سوی شرکت سازنده گوشی یا یک شرکت واسط (وارد کننده دستگاه و غیره) در قبال کارکرد بدون مشکل گوشی در یک بازه زمانی خاص ارائه می‌شود. برای مثال تصور کنید شما یک گوشی گلکسی اس ۹ را از فروشنده‌ای خریداری می‌کنید و وی گوشی را با گارانتی ۱ ساله در اختیارتان قرار می‌دهد. این موضوع بدان معناست که گوشی فروخته شده تا مدت زمان ۱ سال دارای ضمانت بوده و در صورتی که طی این مدت زمان دچار مشکل و خرابی شود، به صورت رایگان از سمت شرکت گارانتی کننده تعمیر خواهد شد.

طبیعتا اگر گوشی گلکسی اس ۹ که در مورد آن صحبت کردیم، چند روز بعد از خرید خاموش شده و دیگر روشن نشود می‌توانید از گارانتی آن برای تعمیر دستگاه استفاده کنید و از شرکت گارانتی کننده بخواهید تا تعمیر دستگاه را انجام دهد. توجه داشته باشید شرکتی که گوشی شما را گارانتی می‌کند در همان روز خرید گوشی از شما هزینه مشخصی را به ازای گارانتی کردن دستگاه دریافت خواهد کرد. پس گارانتی موبایل حداقل در ایران رایگان نیست! به عنوان مثال اگر گوشی که می‌خرید ۱۰ میلیون تومان ارزش داشته باشد و بخواهید آن را با گارانتی بخرید، احتمالا حدود ۲۰۰ هزار تومان به هزینه نهایی آن افزوده خواهد شد و شما باید ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را برای خرید گوشی پرداخت کنید. بنابراین در یک تعریف جامع می‌تواند اینطور گفت که گارانتی موبایل تضمینی است که برای کارکرد بدون مشکل یک گوشی در بازه زمانی مشخص و در ازای دریافت مبلغ مشخصی ارائه می‌شود. اما گارانتی موبایل دارای محدودیت های خاصی هم هست که بسیار مهم و حائز اهمیت هستند. متاسفانه گارانتی گوشی برخی از خرابی های خاص و شرایط را تحت پوشش قرار نمی‌دهد که این شرایط خیلی هم شایع هستند! به عنوان مثال اگر مشخص شود که نفوذ مایعات در گوشی منجر به خراب شدن قطعات آن شده است، حتی اگر دوره گارانتی دستگاه به پایان نرسیده باشد هم تعمیر آن تحت پوشش گارانتی انجام نمی‌گیرد و کاربر باید هزینه تعمیر گوشی را شخصا پرداخت کند!

تفاوت گارانتی و بیمه موبایل

همچنین در حالت هایی که گوشی به هر نحو بنا به سهل انگاری کاربر یا بلایای طبیعی خراب شود هم نمی‌توان از گارانتی برای تعمیر دستگاه استفاده کرد. برای مثال اگر گوشی گلکسی اس ۹ که دیروز با گارانتی یک ساله خریداری کرده بودید، امروز از دستتان بیفتد و ال سی دی آن بشکند یا خاموش شود، نمی‌توانید از گارانتی برای تعویض رایگان ال سی دی گوشی استفاده کنید چون سهل انگاری شما و افتادن گوشی از دستتان منجر به خراب شدن دستگاه شده و این موضوع جزو تبصره های گارانتی موبایل است! متاسفانه تبصره های این چنینی که برای خارج شدن گوشی از ضوابط و پوشش گارانتی ارائه شده‌اند زیاد هستند و همین موضوع سبب شده که خیلی از افراد اصلا تمایلی مبنی بر خرید گوشی های با گارانتی نداشته باشند. این افراد عقیده دارند که وقتی اصلی ترین تعمیرات موبایل و خرابی های آن تحت پوشش گارانتی قرار نمی‌گیرد، چرا باید هزینه بی‌خود و اضافه‌ای برای بهره‌مند شدن از گارانتی موبایل پرداخت کرد؟ به نظر می‌رسد که توجیه و دلیل این افراد منفی باشد. اما اگر سرویس متفاوتی ارائه شود که حتی خرابی های ناشی از سهل انگاری کاربر و آب خوردگی را هم تحت پوشش قرار دهد چطور؟ در اینجاست که پای بیمه گوشی موبایل به میان می‌آید.

بیمه موبایل چیست؟

بیمه موبایل یک مقوله جدید است که برای از بین بردن محدودیت های گارانتی ارائه شده و نسبت به آن مزیت های زیادی دارد. اولین مسئله این است که بیمه گوشی تمام خرابی های گوشی را تحت پوشش قرار می‌دهد. یعنی فرقی نمی‌کند که گوشی شما خود به خود خراب شده باشد، از دست شما افتاده باشد و خراب شود، زلزله و سیل و باران منجر به خرابی آن شده باشند یا گوشی با افتادن در آب استخر خراب شود! تحت هر شرایط بیمه موبایل در قبال مشکلی که برای گوشی به وجود آمده غرامت پرداخت می‌کند. بنابراین بیمه گوشی موبایل سرویسی شبیه به بیمه خودرو است با این تفاوت که برای گوشی های موبایل ارائه می‌شود. برخی از جالب ترین حوادث و شرایطی که تحت پوشش بیمه موبایل قرار می‌گیرند به شرح زیر هستند:

 • خرابی های خود به خود گوشی
 • خرابی ناشی از نفوذ مایعات و آب خوردگی
 • خرابی ناشی از نوسانات جریان برق
 • خرابی ناشی از افتادن گوشی از دست کاربر
 • خرابی ناشی از بلایای طبیعی مثل سیل، زلزله و غیره
 • دزدیده شدن گوشی
 • غیره

تفاوت گارانتی و بیمه موبایل

بنابراین وقتی از بیمه موبایل استفاده کنید دیگر محدودیت های گارانتی را ندارید. مسئله بعدی این است که بیمه گوشی برخلاف گارانتی فقط برای گوشی های نو و برای یک بازه زمانی محدود ارائه نمی‌شود، بلکه شما می‌توانید گوشی که دو سال پیش خریداری کرده بودید را هم بیمه کنید. پس از این نظر هم محدودیتی در بیمه موبایل وجود ندارد و این موضوع هم از دیگر مزیت های آن در مقایسه با گارانتی محسوب می‌شود. برای اینکه قرارداد بیمه مابین متقاضی و شرکت بیمه گذار امضاء و تایید شود، هزینه مشخصی از متقاضی دریافت خواهد شد. عموما مقدار این هزینه به عواملی همچون نوع و مدل گوشی، عمر آن، ارزش گوشی، طول قرارداد بیمه و سرویس هایی که در بیمه پشتیبانی می‌شوند بستگی دارد. طبق بررسی که داشتیم هزینه اولیه‌ای که باید برای بیمه کردن گوشی موبایل پرداخت شود نسبت به گارانتی بیشتر خواهد بود.

تفاوت گارانتی و بیمه موبایل چیست؟

اگر توضیحاتی که در دو بخش فوق ارائه کردیم را مطالعه کرده باشید به خوبی تفاوت گارانتی و بیمه گوشی موبایل را درک خواهید کرد. اما اگر فرصت کافی برای مطالعه توضیحات دو بخش فوق را نداشتید، کافیست موارد زیر را مطالعه کنید چون این موارد شامل اصلی ترین تفاوت های بیمه و گارانتی موبایل می‌شوند:

 • گارانتی موبایل فقط برای گوشی های نو است اما بیمه موبایل می‌تواند برای هر گوشی انجام شود.
 • گارانتی موبایل عموما بیشتر از دوره ۱۸ ماه را شامل نمی‌شود اما بیمه می‌تواند مدت زمان های بیشتر را هم در بر بگیرد.
 • خرابی های ناشی از آب خوردگی تحت پوشش گارانتی موبایل نیستند اما تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.
 • خرابی های ناشی از سهل انگاری کاربر و به زمین خوردن گوشی تحت پوشش گارانتی نخواهند بود اما تحت پوشش بیمه موبایل قرار می‌گیرد.
 • مشکلاتی مثل دزدیده شدن گوشی، خراب شدن آن در اثر نوسانات برق، خراب شدن یا مفقودی گوشی در اثر بلایای طبیعی و غیره تحت پوشش گارانتی قرار ندارند اما تحت پوشش بیمه موبایل هستند.
 • هزینه بیمه کردن گوشی از هزینه گارانتی بیشتر است.

تفاوت گارانتی و بیمه موبایل

بنابراین موارد فوق اصلی ترین تفاوت های مابین گارانتی و بیمه گوشی های موبایل را تشکیل می‌دهند. متاسفانه خیلی از فروشندگان موبایل به منظور کسب سود و منفعت بیشتر سعی می‌کنند تا گوشی های خود را فقط با گارانتی به فروش برسانند و بدین ترتیب هزینه و پول بیشتری از مشتری دریافت کنند یا از شرکت بیمه کننده پورسانت بگیرند. این موضوع در حالی است که مشتریان باید این امکان را داشته باشند تا در حین خرید گوشی نسخه های بدون گارانتی آن را هم خریداری کنند.

گارانتی موبایل بهتر است یا بیمه؟

طبیعتا با توجه به توضیحاتی که در این مطلب و تا به اینجای کار ارائه کردیم، مشخص است که بیمه موبایل به مراتب سرویس کاربردی تری در مقایسه با گارانتی خواهد بود. اما به عقیده ما بیمه کردن گوشی های ارزان قیمت و حتی میان رده چندان ضروری نیست و می‌تواند انجام نشود چون عموما هزینه تعمیر آن ها هم خیلی زیاد نخواهد بود، مگر در شرایط خاص که نیاز به تعویض ال سی دی و سایر تعمیرات این چنینی باشد. بنابراین اگر یک گوشی میان رده و مقرون به صرفه می‌خرید لزومی برای بیمه کردن آن وجود ندارد. البته اگر بودجه لازم برای بیمه کردن دستگاه را دارید، بهتر است آن را بیمه کنید. اما اگر یک گوشی پرچمدار چندین میلیون تومانی می‌خرید، اکیدا توصیه می‌کنیم آن را بیمه کنید چون ارزش آن بالاست و کوچک ترین مشکلی می‌تواند ضرر و زیان چندین میلیون تومانی به شما بزنید. بیمه موبایل هایی که قیمت گزافی دارند و رده بالا هستند به عقیده ما الزامی بوده و باید انجام شود.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مطلب به شرح تفاوت گارانتی و بیمه موبایل پرداختیم و ماهیت هر یک از این دو سرویس را به طور دقیق برایتان شرح دادیم. امیدوار هستیم که از این مطلب اختصاصی لذت برده باشید. اگر تجربه استفاده از بیمه یا گارانتی موبایل را داشته‌اید، تقاضا داریم تجربه خودتان را در بخش نظرات همین مطلب با ما و دیگر همراهان نت نظر به اشتراک بگذارید.

نویسنده: امین رضائیان

امین هستم. در مورد تکنولوژی (به ویژه موبایل و تبلت) می‌نویسم. خوشحال می‌شم نظرتون رو در مورد نوشته‌هام بدونم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مساحت اشکال هندسی

مساحت متوازی الاضلاع چیست؟

مخترع هلیکوپتر

مخترع هلیکوپتر کیست؟