in

پوپولیسم یعنی چه؟

What is the Populisme?

پوپولیسم یعنی چه؟ با جستوجوی کلمه پوپولیسم در گوگل به واژه عوام‌گرایی می‌رسی، اما این واژه یعنی چه؟ این واژه به معنی عوام فریبی هست که در مقابل خردگرایی و عقلانیت قرار داره. شاید بارها واژه‌های پوپولیسم و عوام‌گرایی رو شنیده باشی، اما به طور دقیق ندونی یعنی چه؟ اگر بخوام این واژه رو در یک جمله تعریف کنم باید بگم پوپولیسم نظام فکری‌ای هست که بر بی‌سوادی پافشاری می‌کنه. در ادامه این مطلب با مفهوم این کلمه بیشتر آشنا خواهی شد.

پوپولیسم یعنی چه؟

پوپولیسم یعنی چه؟

پوپولیسم و پوپولیست یعنی چه؟

پوپولیسم به این معناست که برای حل مشکلات و مسائل مهم جامعه، به جای این‌که به قشر متخصص، دانشمند و نخبگان مراجعه بشه و به جای استفاده از منطق، عقل و استدلال در حل مشکلات، دست به دامن احساسات عمومی بشن و سعی کنن با تحریک احساسات و هیجانات جمعی، رضایت مردم رو به دست بیارن و اون‌ها رو با خود همراه و همدل کنن. 

پوپولیسم ابزاری سیاسی‌ست که بعضی‌ها با استفاده از اون، از نارضایتی‌­ها، ترس‌­ها و مشکلات موجود در جامعه بهره‌­برداری می­‌کنند و مردم رو برای پیشبرد اهداف شخصی خودشون مورد استفاده قرار می‌­دن. واژه پوپولیسم برگرفته از “Popular” هست اما دقیقا برعکس خواسته‌های مردم رفتار می‌شه درحالی که ظاهر ماجرا چیز دیگه‌ای رو نشون می‌ده.

نمونه‌ای از جملات پوپولیست: همه مردم این کار رو انجام می‌دن، پس قطعا مشکلی نداره و من هم انجام خواهم داد.

خب با واژه پوپولیسم آشنا شدی، حال پوپولیست یعنی چه؟ هرکدام از ما دچار درجاتی از پوپولیسم هستیم. هرگاه که دلیل منطقی و کارشناسی یک مسئله رو کنار گذاشتیم و نظر عوامانه رو به اون ترجیح دادیم، یک پوپولیست محسوب می‌شیم. یک پوپولیست تعهدی در برابر ارزش‌های اصلی مثل علم، اخلاق، صداقت، آزادی، برابری و عدالت اجتماعی نداره. یکی از مهم‌ترین خصوصیات پوپولیست‌ها این هست که هیچ‌گاه قبول نمی‌کنند که یک عوام فریب هستند.

با مفهوم واژه پوپولیسم آشنا شدی. یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی یک فرد پوپولیست این هست که از تکنولوژی منتفر هست و حسرت گذشته رو داره و به دنبال برگرداندن ارزش‌های معاصر هست. امیدوارم خوندن این مطلب برات مفید واقع شده باشه. اگر نظری داری خوشحال می‌شم در بخش دیدگاه‌ها برام بنویسی.

در نت نظر بخوان: پروین فرشچی کیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: مهتاب حسینی نژاد

دانشجوی مهندسی نرم افزار هستم. آرزوهای بزرگ و سوالات بزرگ‌تری در ذهنم دارم. اما عقیده دارم این زمانی که ما آدم‌ها در اختیار داریم مطلقا برای خودمون نیست. این رو هم بگم که عاشق موسیقی هستم. و اینکه امیدوارم بتونم با مطالبم به شما کمک کنم...