in

بی نظیربی نظیر

آموزش رفع مشکل شارژ نشدن گوشی

شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که گوشی خود را به شارژ بزنید و متوجه شوید که دستگاه علیرغم اتصال به شارژر در حال شارژ نیست! در این شرایط هزاران فکر و خیال منفی به سر انسان خطور می‌کند! اما راه حل چیست و باید جه کرد؟ در این مقاله می‌خواهیم به آموزش نحوه رفع مشکل شارژ نشدن گوشی موبایل بپردازیم. بنابراین با نت نظر همراه باشید.

مقدمه

شارژ نشدن گوشی های موبایل ممکن است دلایل متعدد و مختلفی داشته باشند. بنابراین اگر با این مشکل مواجه شدید نباید خیلی سریع تصمیم‌گیری کنید باید کمی حوصله به خرج دهید تا بتوانید منشا مشکل را بیابید. پیش از اینکه بیشتر در رابطه با این مشکل و روش های حل و رفع آن صحبت کنیم باید بگوییم که در اغلب مواقع مشکل شارژ نشدن موبایل ناشی از یک مشکل کوچک است و با خود گوشی و مدار پاور آن ارتباطی ندارد. یعنی اگر شارژر را به گوشی متصل کردید و دیدید که موبایلتان شارژ نمی‌شود، خیلی زود به این نتیجه نرسید و که گوشی شما خراب شده است، چون به احتمال 90 درصد مشکل از سمت گوشی نیست و به شارژر ارتباط دارد. در ادامه این مطلب به راه خل ها و مواردی اشاره می‌کنیم که باید برای رفع مشکل شارژ نشدن گوشی موبایل در نظر گرفته شوند. بنابراین با نت نظر همراه باشید.

قدم اول: از پریز دیگری استفاده کنید!

در قدم نخست پریز برقی که شارژرتان به آن متصل شده را تعویض کنید، چون در خیلی از مواقع مشکل شارژ نشدن موبایل ناشی از بروز اختلال در عملکرد پریز برق است. با تعویض پریز می‌توانید مطمئن شوید که مشکل از سمت پریز نیست و برق رسانی به شکل صحیح به شارژر انجام می‌گیرد. دقت کنید که شارژر در پریز تلفن متصل نباشد چون در برخی موارد دیده شد که این اشتباه از سوی کاربران انجام گرفته است. اگر با تست کردن پریز های دیگر هم مشکل شارژ نشدن گوشی برطرف نشد، راه حل بعدی را امتحان کنید.

قدم دوم: بررسی سیم شارژر

آموزش رفع مشکل شارژ نشدن گوشی

در خیلی از مواقع ممکن است شارژ نشدن گوشی یا درست شارژ نشدن آن ناشی از بکارگیری یک سیم شارژر نامرغوب و نامناسب باشد. بنابراین در قدم دوم حتما سیم شارژر گوشی خود را بررسی کنید. برای انجام این کار سیم را به گوشی دیگری وصل کنید و ببینید که آیا گوشی شارژ می‌شود یا خیر! اگر گوشی شارژ شد، احتمالا مشکل از گوشی شماست اما اگر گوشی شارژ نشد مطمئن می‌شوید که شارژر شما مشکل دارد. سوکت سیم شارژر با دقت مورد بررسی قرار دهید و سعی کنید داخل سوکت هایش را تمیز کنید. همچنین مطمئن شوید که روی سیم شارژر دستگاه هیچ زدگی و پارگی وجود نداشته باشد. اگر منبع شارژر دیگری در اختیار دارید سیم را به آن متصل کنید و عملکردش را برسی نمایید. اگر باز با منبع شارژ جدید هم باتری گوشی شارژ نشد، مطمئنا مشکل از جانب سیم شارژر است و این قطعه باید تعویض شود، اما اگر باز هم گوشی شارژ نشد، از روش بعد استفاده کنید.

قدم سوم: بررسی منبع شارژ

آموزش رفع مشکل شارژ نشدن گوشی

اگر مطمئن شدید که پریز برق و سیم شارژرتان مشکلی ندارد باید منبع شارژر را بررسی کنید. به منبع شارژ اصطلاحا استیشن شارژ هم گفته می‌شود. بهترین راه برای تست منبع شارژ این است که آن را تعویض نمایید و سیم شارژر خود را به منبع دیگری متصل و سپس به گوشی وصل نمایید. اگر گوشی شارژ شد، مطمئنا مشکل از جانب منبع شارژ است و این قطعه باید تعویض شود، اما اگر  گوشی شارژ نشد، مطمئن خواهید شد که شارژر شما سالم است و مشکل از جای دیگری نشات می‌گیرد. بنابراین سایر مراحل و راه حل هایی که برای رفع مشکل شارژ نشدن گوشی در این مقاله عنوان شده‌اند را انجام دهید.

قدم چهارم: ریستارت گوشی

در برخی مواقع ممکن است مشکل شارژ نشدن گوشی ناشی از یک باگ نرم افزاری باشد که عموما با ریستارت کردن دستگاه برطرف می‌شود. بنابراین یک مرتبه گوشی خودتان را ریستارت کنی. اگر با نحوه فوری ریستارت گوشی آشنا هستید، این کار را انجام دهید. بعد از اینکه گوشی روشن شد و کاملا بالا آمد، شارژر را به آن متصل کنید و نتیجه را مشاهده نمایید. اگر گوشی بدون مشکل شارژ شد، مشکل از یک باگ نرم افزاری بوده و بهتر است اگر اپلیکیشنی را به تازگی در آن نصب کرده‌اید حذف نمایید اما اگر شارژ گوشی انجام نشد، از راه حل بعدی استفاده کنید.

قدم پنجم: گوشی را خاموش کرده و به شارژ بزنید

آموزش رفع مشکل شارژ نشدن گوشی

یکی دیگر از راه حل هایی که شاید کمی عجیب به نظر برسد این است که گوشی را خاموش کنید و بعد از 1 دقیقه آن را به شارژ بزنید و منتظر بمانید و ببینید که چه اتفاق رخ می‌دهد. در خیلی از مواقع دیده شده که شارژ گوشی در این حالت انجام می‌شود. اگر باتری گوشی شروع به شارژ شدن کرد، به فشردن دکمه پاور آن را روشن کنید و ببینید که بعد از روشن شدن گوشی چه اتفاقی می‌افتد. اگر گوشی شارژ شد اجازه دهید تا در همان حالت باقی بماند و اگر گوشی شارژ نشد، راه حل بعدی را امتحان کنید.

قدم ششم: سوکت شارژر را تمیز کنید

اگر با انجام موارد فوق مشکل شارژ نشدن موبایل شما برطرف نشد، سوکت شارژ گوشی را بررسی کنید. در برخی مواقع ممکن است کثیف بودن سوکت شارژ منجر به درست شارژ نشدن باتری دستگاه شود. علاوه بر سوکت شارژ توصیه می‌کنیم پورت شارژر گوشی را هم بررسی نمایید و با یک خلال دندان داخل هر دوی آن ها را به خوبی تمیز نمایید. انجام این کار در خیلی از مواقع منجر به رفع مشکل شارژ نشدن گوشی می‌شود.

قدم هفتم (در صورت امکان): باتری گوشی را تعویض کنید

آموزش رفع مشکل شارژ نشدن گوشی

اگر باتری گوشی شما قابلیت جداسازی دارد و قاب پشت آن قابل باز کردن است، یک باتری جدید برای گوشی بخرید و آن را در دستگاه نصب نمایید. سپس گوشی را با باتری جدید به شارژ بزنید. احتمالا در این شرایط مشکل دستگاه برطرف می‌شود. در خیلی از مواقع دیده شده درست کار نکردن باتری یا بروز اختلال در عملکرد آن منجر می‌شود تا گوشی به درستی شارژ نشود.

قدم هشتم: گوشی را فکتوری ریست کنید!

احتمال اینکه یک باگ نرم افزاری هم منجر به بروز اختلال در پروسه شارژ گوشی شما شده باشد وجود دارد، بنابراین توصیه می‌کنیم یک بار هم که شده گوشی خود را فکتوری ریست کنید و سپس عملکرد آن را مورد بررسی قرار دهید. اگر گوشی پس از فکتوری ریست شارژ شد بنابراین مشکل از باگ نرم افزاری بوده اما اگر مشکل بدین ترتیب رفع نشد، به احتمال خیلی زیاد با یک مشکل سخت افزاری رو به رو هستید که باید با مراجعه به تعمیرکاران موبایل برطرف شود.

قدم نهم: به تعمیرکار مراجعه کنید

اگر با انجام موارد فوق مشکل شارژ نشدن گوشی شما برطرف نشد، مطمئنا با یک مشکل سخت افزاری رو به رو هستید که احتمالا به مدار پاور گوشی ارتباط دارد. بنابراین باید گوشی را به یک تعمیرکار مناسب و قابل اعتماد واگذار کنید. به هیچ عنوان گوشی را به دست تعمیرکاران کم تجربه ندهید چون ممکن است نه تنها قادر به تعمیر دستگاه نباشند، بلکه آن را دچار مشکلات بیشتری هم کنند.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مطلب به آموزش نحوه رفع مشکل شارژ نشدن گوشی پرداختیم. امیدواریم که با روش های معرفی شده در این مطلب مشکل درست شارژ نشدن موبایل شمت برطرف شود و به تعمیر سخت افزاری نیازی نداشته باشید. لطفا اگر با مشکل این چنینی رو به رو شد‌ه‌اید در بخش نظرات همین مطلب تجربه خودتان را با ما و دیگر همراهان سایت نت نظر اشتراک گذاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: امین رضائیان

امین هستم. در مورد تکنولوژی (به ویژه موبایل و تبلت) می‌نویسم. خوشحال می‌شم نظرتون رو در مورد نوشته‌هام بدونم.