کارتون های نوستالژیک کودکی
in

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح ضعیفضعیف بامزهبامزه

کارتون های نوستالژیک کودکی – لیست 25 تایی

کارتون های کودکی نوستالژیک

فهرست

کارتون های نوستالژیک کودکی رو به یاد داری؟ یادته چقدر زمان رو صرف دیدن این برنامه کودک های باحال میکردی. کارتون های نوستالژیک کودکی برای هر شخص با شخص دیگر متفاوت است و به سن، علاقه، ذوق و دهه ای که در آن کودکی خودش رو گذرونده مربوطه. کارتون_های_نوستالژیک_کودکی همون هایی هستند که باهاشون خاطره ساختی، زندگی کردی و دوران کودکی خودت رو با اونا به یاد میاری، در ادامه من لیست 25 تایی از بهترینا و پر طرفدارترین هاش رو برات جمع کردم تا باهاش یه تجدید خاطراتی داشته باشی، امیدوارم ببرتت تو دورانی که خیلی دوسش داشتی.

کارتون های نوستالژیک کودکی

کارتون های نوستالژیک کودکی – لیست 25 تایی

بارباپاپا عوض میشه

بارباپاپا عوض میشه ، جمله خاطره انگیز و نوستالژیکی برای کودکان قدیمی و جوانان امروز است.

جمله ای که یادآور خاطرات خوب و زیبای دوران کودکی ست.

این مجموعه کارتونی، در حقیقت از مجموعه ای از کتاب های کودکان که در دهه ی 1970 توسط آنت تیزون و دلو دیلو  که در شهر پاریس در کشور فرانسه اقامت داشتند، مکتوب شده است.

کتابها ابتدا به زبان فرانسه نوشته شده بودند، و بعدا به بیش از 30 زبان ترجمه شدند.

به عنوان کارتون های کوتاه 5 دقیقه ای، داستان های بارباپاپا Barbapapa از طریق تلویزیون مخاطبان بیشتری را کسب کرد، همچنین نسخه ی انیمیشن آن ساخته شد.

هم کارتون ها و هم انیمیشن ها گاهی اوقات نگرانی هایی را درباره ی محیط زیست نشان می دهند و شامل پیام های محیط زیستی هستند.

توجه به محیط زیست و احترام به آن ، مطلبی است که به عنوان پیام های اخلاقی خانواده بارباپایا به کودکان انتقال میابد.

کارتون های نوستالژیک کودکی

چند ناشر اروپایی به بارباپاپا ابراز علاقه کردند اما نخواستند که هزینه ی انتشار را به عهده بگیرند.

محصولات فرانک فمرز، عاملی که بعدا ناشر شد، سپس یک محصول جنبی را راه اندازی کرد و اولین چاپ توسط شرکت الی کول دِ لوژی به زبان فرانسه و توسط شرکت ارنست بن به زبان انگلیسی بریتانیایی و توسط شرکت هنری زد واک به زبان انگلیسی آمریکایی انتشار یافت.

چند سال بعد، وقتی که عناوین بیشتری انتشار یافته بودند، فمرز پروژه را به فیلم های تلویزیونی در رابطه با یوپ فیش از چند منظوره چند طرحی با تخته های داستانی طراحی شده توسط دیلو گسترش داد.پس از 12 سال، فمرز و تیزون/دیلو رابطه کاریشان را قطع کردند.

محرک بارباپاپا اتفاقی در باغ های لوکزامبورگ در پاریس یک روز در ماه می 1970 بوجود آمد.

دلو دیلو در حالیکه در پارک با آنت تیزون قدم می زد، فکر کرد که او درخواست یک کودک را از والدینش چیزی که “با با با با” نام داشت شنیده است.

فرانسوی صحبت نمی کرد، از تیزون پرسید که آن کلمات چه معنی میدهند.

او پاسخ داد که کودک یک چیز لذت بخشی که لا باربه ا پاپا (پشمک) نام داشت می خواست، بعدها آن زوج شروع به کشیدن بر روی رومیزی کردند، و با شخصیتی الهام گرفته از پشمک مطرح شد: یک شخصیت صورتی و گرد.

زمانی که قرار شد آن نامی بگیرد، طبعا بارباپاپا Barbapapa به میان آمد.

کارتون های نوستالژیک کودکی

اشعار زمینه اولین بارباپاپا Barbapapa، توسط هری گیلن، نوشته شده بود و موسیقی آن توسط یوپ استاکرمنز سروده و تنظیم شده بود.

یکی از چندین نسخه زبان انگلیسی زمینه موسیقی سروده شده توسط اد کیل هاف داشت.

کارتون های نوستالژیک کودکی

تام و جری یکی از جذابترین کارتون های نوستالژیک کودکی

کارتون تام و جری، نه دیالوگ خاصی داشت و نه همانند کارتون مهاجران، از سناریوی خاصی در هر بخش پیروی می‌کرد ولی بسیار جذاب بود.

به جز دو شخصت موش و گربه و بعضاً یک سگ خشمگین، دیگر شاهد حضور شخصیت‌های کارتونی در این انیمیشن جذاب و نوستالژیک نبودیم.

موش و گربه، همواره با هم در حال دعوا هستند و هیچ گاه، گربه در این رقابت پیروز میدان نمیشد.

به نظر می‌رسد، با وجود دعوا و جدال‌های سخت و خشنی که بین این دو شخصیت کارتون بزرگ و فسقلی ایجاد می‌شود، اما در نهایت، صلح و دوستی، پیام اخلاقی این کارتون میباشد.

رعایت حقوق دیگران و توجه به آن و دعوت به مهربانی و همراهی، یکی از پیام های اخلاقی است که در این کارتون می‌شود دریافت کرد.

عدم حضور شخصیت‌های کارتونی حیوانی یا انسانی در این انیمیشن شیرین و جالب، خود عاملی هست برای افزایش توجه کودکان به سناریوی عادی هر قسمت تا ذهن کودک، به خاطر دیالوگ یا شخصیت‌های دیگر، منحرف نشود.

معمولاً چنین روشی را در ساخت دیگر کارتون‌ها به جز آقای سکسکه یا پت و مت و حتی رکسیو و چند مورد دیگر، شاهد نیستیم، البته واتو واتو هم چنین روشی را داشت که بدون دیالوگ خاصی، و تنها توسط راوی، روایت گر داستان جالبی در هر قسمتش بود.

کارتون های نوستالژیک کودکی

تام و جِری (Tom and Jerry) کارتون تلویزیونی برندهٔ 7 جایزه اسکار آمریکایی می باشد.

اولین قسمت‌های این پویانمایی بین سال‌های 1940 تا 1957 توسط مترو گلدوین مایر در هالیوود تولید شد و خالقِ آن‌ها، دو شخصیت معروف عالم پویا نمایی آمریکا یعنی ویلیام هانا و جوزف باربرا بودند که آن را نویسندگی و کارگردانی می‌کردند.

این کارتون تلویزیونی در مورد موشی به نام جری (Jerry) و گربه‌ای به نام تام (Tom) بود که از قسمت‌های کوتاه ساخته و عرضه می‌شد.

تام و جری‌های جدیدی نیز به بازار عرضه می‌شود.

این مجموعه از اهمیت و محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است و همچنان پس از گذشت شصت سال، از یادها پاک نشده است که هیچ بلکه محبوبیتش بین بچه ها کماکمان حفظ شده است.

جدال ادامه دارد، اما همه کسانی که روبه‌روی تلویزیون نشسته‌اند، شکی ندارند که پیروز میدان، همان موش کوچک خواهد بود.

بله این موش و گربه تام و جری هستند. این زوج هنری همیشه در حال جنگ ـ طی 50 سال ـ همدیگر را از استودیویی در هالیوود تا مجارستان دنبال کرده و دوباره به هالیوود برگشته‌اند و هنوز با قدرت در عرصه سینما و تلویزیون و فیلم‌های ویدئویی می‌تازند.

این دو ستاره توجه بسیاری از بینندگان را در ادوار مختلف جذب کرده و آن‌قدر جایزه اسکار دریافت کردند که باعث غبطه هر ستاره سینمایی شدند.

تام و جری شخصیت‌های بسیار مشخص و تعریف شده‌ای دارند؛ تام یک فرصت‌طلب موذی است که همیشه از افراد صاحب قدرت مثل مستخدم، سگ و حتی موش حساب می‌برد و از این که پیش آن‌ها چاپلوسی کند، نگران می‌شود.

تام ابتدا جاسپر نام داشت و جری نیز قرار بود با نام جینکس معرفی شود؛ اما طی یک رأی‌گیری از انیماتورها، نام‌های انتخابی را در کلاهی انداختند و تام و جری نام پیشنهادی انیماتوری به نام جان کار انتخاب شد.

کارتون های نوستالژیک کودکی

کارتون تام و جری در دو دهه که در فرآیند ساخت و طراحی قرار داشت، شاهد تحولات زیادی در عرصه کارگردانی و تولید خود بود، فرد کوئیمبی، سازنده تام و جری و مدیر بخش کارتون‌سازی متروگلدوین مایر بود.

او از سال 1937 مدیر گروهی از کارتونیست‌ها بود.

متأسفانه وی فاقد حس طنز و شوخ‌طبعی بود و در واقع نقش مدیری را ایفا می‌کرد که با روحیه انیماتورها در تضاد بود؛ اما هانا و باربارا بدون این که تحت مدیریت سرسختانه او باشند، آزادانه خلاقیت خود را در ساخت تام و جری به کار می‌بردند.

اولین کارتون کوتاه تام و جری به نام «غذای نیمه‌شب» نوزدهم جولای 1941 یک سال و پنج ماه بعد از «گربه چکمه‌پوش» پخش شد، کوئیمبی بعد از 18سال سرپرستی دپارتمان کارتونی بازنشسته شد و در این موقع بود که توفان‌ها وزیدن گرفت.

دنیا در حال تغییر بود و تلویزیون، این جعبه بزرگ و جذاب، تعداد زیادی از تماشاچیان سینما را به خود جذب کرده بود و به آن‌ها این امکان را می‌داد تا در بعد از ظهرهای تاریک، بدون ترک منزل سرگرم و دلخوش شوند.

کارتون های نوستالژیک کودکی

تام و جری با دو کار سینمایی به نام «فیلم تام و جری» و «تام و جری و حلقه جادویی» دوباره به پرده سینما بازگشتند.

جو باربارا مشاور ساخت فیلم سینمایی تام و جری بود که از سوی کمپانی ترنر اینترتینمنت ساخته و طراحی شده بود.

کارهای کوتاه تام و جری همیشه بخش بزرگی از تاریخ انیمیشن خواهد بود و هنوز هم بعد از سال‌ها بچه‌ها و بزرگسالان با لذت به تماشای آن می‌نشینند.

تام و جری، خاطرات دوران کودکی خیلی‌ها هستند، این خاطرات به ما یک پیام مهم دارد که صلح و مهربانی، بهترین برگ برنده هست و نباید آن را از خاطر برد.

کارتون های نوستالژیک کودکی

 واتو واتو، پرنده اعجاب انگیز

واتو واتو (wattoo wattoo) پرنده‌ی شگفت انگیز یک مجموعه کارتون فرانسوی است که در سال 1978 ساخته و پرداخته شد.

متشکل از 60 قسمت 5 دقیقه ای، مجموعه به جهت آموزش اصول اخلاقی به کودکان در نظر گرفته شده بود.

پیشینه نام گذاری این پرنده دوست داشتنی و خاطره انگیز، در واقع از خلاقیت طراح آن گرفته میشود که واتو واتو را از یک پرنده تخم مرغی شکل سیاه و سفید طراحی و خلق میکند.

او از سیاره مکعبی شکلی می آید که آگوست نام دارد، در قسمت اول او از نژاد بسیار احمق و فوق العاده بی فایده به نام سواز آگاه می شود.

سواز موجودات غازمانندی هستند که روی زمین در شهرهایی بسیار شبیه به شهر ما زندگی می کنند، آنها ویژگی های انسانی را اغراق آمیز کرده اند، آنها تند مزاج، بد رفتار و به طور کلی بی فکر هستند.

سوازها هرچند بی محبت نیستند و بسیاری از آنان حیوانات اهلی به نام کردو را که گربه های کروی شکل هستند، سگ ها و موجودات مشابه دیگر را نگاه می دارند. اغلب کارهای سوازها  کرِدوها را در معرض خطر قرار می دهند.

کارتون های نوستالژیک کودکی

بکلی مجموعه ی واتو واتو (wattoo wattoo) به سوازها کمک میکند که از طریق استفاده از قدرت های به ظاهر جادویی اش بر مشکلاتشان چیره گردند و آنها رو شکست بده.

او قادر است خودش را به هر شکلی تبدیل کند، احتمالا او باید به کمک هم نژادان دیگرش نیاز داشته باشد او فقط باید سوت بزند.

پرندگان مشابه دیگر به آن صدا پاسخ می دهند و از فضا مانند ستاره های دنباله دار می آیند، همانطور که آنها به سمت پایین پرواز می کنند خودشان را می لرزانند و تکثیر می کنند تا اینکه آنها گروهی باشند که هر چالشی که نیاز باشد را قبول کنند.

در نت نظر بخوان : زیبا ترین روستاهای دنیا – لیست ۱۰ تایی

ماجراهای مسافر کوچولو و گل سرخ زیبایش

کارتون های نوستالژیک کودکی

کی از مشهورترین و زبده ترین طراحان انیمیشن ژاپن یعنی یوشیکازو یاسوهیگو، طراحی این مجموعه را عهده دار بوده است که در 39 قسمت ساخته شد و بارها در ایران به نمایش درآمد.

مسافر کوچولو در این مجموعه کارتونی، به ما می آموزد که چگونه رفتار مسالمت آمیزی با افرادی که نمی شناسیم و در رویدادها و وقایع مختلف با آن ها آشنا می شویم، داشته باشیم و از این شیوه برای حل چالش های زندگی و گستراندن محبت و صمیمیت مورد استفاده قرار دهیم.

مسافر کوچولوی قصه ما، در سیاره کوچکی به همراه دوستش که سویفتی هست و دختر کوچولوی گل سرخی که از بذری در فضا به وجود آمده است، زندگی میکند.

در این مجموعه، مسافر کوچولو را دائم در حال تمییز کردن سیاره خود می بینیم و او تلاش دارد تا با آب دادن و نظافت، همواره سیاره زیبا و تمییزی را به رخ بینندگان کوچک این مجموعه بکشد.

آب دادن به گل ها را همواره در این 39 قسمت می بینیم.

حتی شکل هایی شبیه آتشفشان که به صورت کوه هایی عجیب و غریب در این مجموعه کارتونی نمایش داده شده اند، همواره مورد تمییز کاری مسافر کوچولو قرار میگیرد.

مسافر کوچولو ، همواره علاقمند به سفر است.

ستاره دنباله دار سرگردان، یاوری است که مسافر کوچولو را به سمت کهشکان های دور دست می برد.

کارتون های نوستالژیک کودکی

در ایستگاه های مختلف این حرکت جذاب، مسافر کوچولو دوستان مختلفی پیدا میکند و در این مجموعه، تلاش شده است تا کودکان با شجاعت، مهربانی و فداکاری و حس مسالمت آمیز آشنا شوند.

فاکتورهایی که در رفتار مسافر کوچولو مرتبا مشاهده می شود. مسافر کوچولو همیشه به فکر گل سرخ زیبایش است. بنابراین دوست دارد همواره به سیاره خودش و در کنار دوست زیبایش باشد.

از کوزت تا ژان وال ژان، کارتون زیبای بیناوایان یکی از کارتون های نوستالژیک کودکی

کلاه بلند و تیره ژان وال ژان با دوبله زیبایی که بر روی آن قرار گرفته بود و حس یک حامی و یاور را به کوزت و مخاطبان خردسالی که این برنامه زیبا را به تماشا نسته بودند منتقل میکرد، در کنار ماجراهایی که برای کوزت فقیر پیش می آمد، همگی در خلق داستانی مهیج برای بچه ها تاثیر گزار بود.

کارتون های نوستالژیک کودکی
کارتون بینوایان، با آن تیتراژ دیدنی که با به تصویر کشیدن گرافیکی از سردی و سرما و بدبختی مردمان روزگار جنگ در فرانسه قرن نوزدهم میلادی، پیام آور مهربانی، صلح و نشاط و امید به مخاطبان خردسالش هم محسوب میشد.
این کارتون، به هر حال، اقتباسی بود از شاهکار ویکتو هوگو. نویسنده ای که او را افتخار ادبیات اروپا می دانند و خالق گوژپشت نتردام است.
کارتون های نوستالژیک کودکی
کارتون دیدنی بینوایان، اگر چه با گرافیک ها و تصویرسازی‌های مدرن امروزی طراحی و ساخته نشده بود، اما توانست به عنوان کارتون ساخته و پرداخته کمپانی نیپون ژاپن، جای خود را به دلیل گرافیک دوست داشتنی و روایی و کشش ارزنده داستان برای مخاطبان خردسال، پیدا کند.
پیش از ساخت مجموعه کارتونی بینوایان، شبکه تلویزیونی مانگا سئاکی ژاپن در سال 1979 میلادی، یک برنامه تلویزیونی درباره بینوایان طراحی و تولید کردند، اما این کارتون، در واقع نخستین تجربه کمپانی انیمیشنی نیپون در طراحی و ساخت این مجموعه بود.
کارتون بینوایان را باید تا حد زیادی متکی بر شخصیت های با نفوذش دانست. ژان وال ژان، فردی قوی، خوش اندام و تنومند است که در فرانسه با بی عدالتی در حال ستیز می باشد.
ژان وال ژان. اصلی ترین شخصیت داستان کارتون است که به خاطر دزدیدن یک تکه نان برای سیر گردن شکم هفت بچه گرسنه، به مدت 5 سال زندانی می شود و بعد از 19 سال آزاد می شود و بعدا در فرانسه شهردار می شود.

یتیم خانه فاگین و ماجراهای الیور تویست

کارتون الیور تویست در سال 1996 توسط کمپانی Saban Entertainment و به عنوان محصولی فرانسوی – امریکایی طراحی و تولید می شود که در 52 قسمت  منتشر می شود.
شرکت سابان، مانند شرکت Nippon ژاپن که کارتون های بسیاری از جمله واتو واتو و بارباپابا را طراحی و تولید کرد، یک شرکت آمریکایی است که از سال 1983 میلادی به این سو در عرصه صنعت سرگرمی فعالیت دارد.
کارآگاه گچت مشهور، یکی از تولیدات معروف این کمپانی انیمیشن سازی غربی می باشد.
کارتون های نوستالژیک کودکی

گفته می شود که سرگئی آیزنشتاین، کارگردان مشهور روس که از آن به عنوان پدر تدوین در سینما یاد می برند، معتقد بود که جنبه های مهمی از دنیای سینما، مدیون تاثیراتی هست که چارلز دیکنز با داستانهایش به خصوص اولیور تویست بر روی هنر هفتم قرار داد.

دیکنز را اولین کسی می دانند که مفهوم مونتاژ موازی را در داستانهایش روایت کرد و تا امروز، هزاران اقتباس از آثارش به شکل های مختلف ساخته شده که حدود 100 مورد در دوران سینمای صامت بوده است. به هر حال، نقش دیکنز و داستانهایش بر روی تاریخ سینما نیز قابل انکار نیست.

اگر چه گرافیگ و تصویر سازی این مجموعه کارتونی در قیاس با کارتون های امروزی، از کیفیت های بالا و HD برخوردار نبود، اما همانند بینوایان و بارباپاپا یا واتو واتو، این کارتون ، جذابیت های شنیداری و بصری خاص خود را به مخاطبان خردسال و حتی بزرگسال انتقال می داد.

در کارتون الیور تویست که به صورت های مختلف و حتی به صورت سریال تلویزیونی برای کودکان و نوجوانان بارها پخش شد، شخصیت های متعدد و داستان های گوناگونی در آن ها ارائه شده بود که مخاطب را با خود همراه می کرد.

همواره در کارتون هایی اقتباسی از داستان های شهیر غرب یا شرق، جدال خیر و شر در کنار انتقال پیام های مختلف به مخاطب، در دستور کار رمان نویسان، برنامه سازان و تهیه کننده گان برنامه های ویژه گروه خردسال میباشد.

این ویژگی ها را در کارتون خاطره انگیز الیور تویست و حتی مجموعه تلویزیونی آن نیز که با کارکترهای غیر کارتونی و انسانی همراه بود، قابل مشاهده بود.

کارتون الیور تویست در واقع اقتباسی از دومین رمان مشهور نویسنده بزرگ انگلیسی، چارلز دیکنز بود.

چارلز دیکنز، این رمان را به صورت پاورقی در ماهنامه انگلیسی زبان Bentley’s Miscellany در دهه چهل قرن نوزدهم میلادی منتشر کرد که بعدها به صورت کتابی واحد در اختیار مخاطبان در سراسر جهان قرار گرفت و فیلم ها و کارتون های بسیاری از ان های ساخته شد که با استقبال فراوانی نیز مانند اثر بی نظیر بینوایان ویکتور هوگو رو به رو شد.

دور دنیا در 80 روز با آقای ویلی فاگ

دور دنیا در هشتاد روز در حقیقت کارتونی مهیج برای افرادی است که علاقمندند تا داستانی جالب و جذاب را که دارای یک خط داستانی و پایانی مشخص است را دنبال کنند.

پایان داستان معلوم است. پیروزی یا شکست آقای ویلی فاگ در برابر شرطی که با دوستانش گذاشته است که آیا میتواند دور دنیا را ظرف هشتاد روز طی کند یا خیر.

این کارتون، بارها از شبکه های سیما پخش شده است و از آن فیلم بلند سینمایی نیز تهیه و ساخته شده است.

در کارتون دور دنیا در هشتاد روز، به جای شخصیت های انسانی، از شخصیت پردازی با حیوانات استفاده شده است تا جذابیت تصویری کار تولید برای مخاطبان خردسال بیش تر باشد.

گرافیک جالب و روان در کنار داستان پر کشش آن که معمولا در کشورهای مختلف با وضعیت اقلیمی مخصوص به خود روی میدهد، کارتونی دوست داشتنی را برای کودکان نسل دیروز رقم زد که دیدنش امروز نیز خالی از لطف نیست و بسیار زیباست.

این کارتون اقتباسی از اثر مشهور ژول ورن، داستان نویس معروف فرانسوی میباشد.

کار در اوایل دهه هشتاد میلادی طراحی و در 26 قسمت عرضه شد.

عنوان اسپانیایی که برای این کارتون انتخاب شده بود.

کار طراحی انیمیشن را کمپانی ژاپنی بر عهده داشت و فرآیند تدوین و تولید را کمپانی اسپانیایی انجام داد.

در این کارتون تلاش شد تا مجموعه شخصیت ها، از حالت انسانی خارج و به جای آن شخصیت هایی از گونه های مختلف حیوانات جای آن را بر عهده بگیرد که گربه و شیر و فیل و روباه، از آن جمله است.

 بامزی، قوی ترین خرس دنیا

پیام کارتون بامزی هم عین بسیاری از کارتون هایی که برای کودکان دهه شصتی پخش می شد، پیام صلح و دوستی و کمک به دیگران و حتی حفاظت محیط زیست و رعایت قانون بود.

بامزی دوستان جالبی داشت که یکی از نوستالژیک ترین و بامزه ترین دوستانش، جناب شلمان هست که در واقع لاک پشت بی حس و حالی هست که در مواقع خطر و در زمانی که نیاز به کمک او برای حل مشکلات حس می شود، ساعت زنگ دارش به صدا در می آید و شلمان به خواب ناز فرو می رود. بامزی، یک شخصیت کارتونی بسیار مشهور در جهان است.

بر خلاف خیلی از کارتون هایی که توسط ژاپنی ها و آمریکایی ها ساخته شده است و ما هم آن ها را در طول چند دهه اخیر دیده ایم، کارتون بامزی، کارتونی است که سوئدی ها آن را طراحی و تولید کرده اند.
کارتون های نوستالژیک کودکی

اندرسون به جز کاراکتر بامزی، خالق یک شخصیت کارتونی مشهور دیگر نیز به نام Pellefant، فیل کوچولو هم هست که در کتابهای کمیک اسکاندیناوی بسیار شهرت داشت.

به هر حال این خرس قهوه ای قدرتمند، یکی شخصیت کارتونی معروف در اسکاندیناوی میباشد و برای کودکان آن منطقه، مانند آنشرلی، شخصیت معروفی هست.

در نت نظر بخوان : بهترین دیدنی های دبی – لیست ۲۰ تایی

همراه با اسکروچ خسیس و دوستان

در انیمیشن اسکروج، شخصیت های مشهور و محبوب کمپانی والت دیسنی که میکی ماوس و مک داک می باشند، در نقش ها و پرسناژ های جدید و متفاوتی ظاهر می شوند.

مک داک، این بار نقش یک آدم خسیس و پلید را بازی می کند که اسکروچ است و میکی ماوس هم نقش باب کراچیت که کارمند بینوای اوست را نشان می دهد.

دوبله زیبایی که برای اسکروچ انتخاب شده بود، تاثیر گزاری داستانی را بر روی مخاطب کودک بسیار افزایش می داد و حس یک فرد خسیس و پلید را به ذهن کودک مبادرت میکرد.

کارتون های نوستالژیک کودکی

این انیمیشن جذاب، از داستان آوای کریمس نوشته جارلز دیکنز، داستان سرای شهر انگلیسی گرفته شده است.

این کارتون در سال 1983 ساخته شد و در سال 1984، نامزد دریافت بهترین انمیشن کوتاه اسکار شد و رقابت رو به انیمیشن Sundae in New York  واگذار کرد.

موزیک خاطره انگیز این کارتون توسط Irwin Kostal ساخته شد.

خانواده دکتر ارنست یکی از کارتون های نوستالژیک کودکی

خانواده دکتر ارنست از جمله کارتون های مشهور و خاطر انگیز بچه های دیروز در کشورهای مختلف جهان است.

این کارتون که با داستان زیبا و دوبله خاطره انگیز و حوادث جالب، داستان خاطره انگیزی از زندگی یک خانواده در جزیره ای دور دست را روایت میکند، محصولی دیگر از فناوری کارتون سازی ژاپنی ها در اواخر قرن بیستم بود.

کارتون های نوستالژیک کودکی

کارتون خاطره انگیز دهه هشتاد میلادی که بر مبنای رمان مشهور خانواده سوئیسی رابینسون، نوشته یوهان داوید ویس ساخته شده بود.

بعضی ها معتقدند، آقای ویس از رمان رابینسون کروزئه ، اثر مشهور دانیل دوفوئو الهام گرفته است و به خلق داستانی پرداخته است که زندگی شخصیت هایش با آن چه در زندگی عجیب و غریب آقای کروزوئه می گذشت، تا حدودی همسان است. داستان رابینسون، داستانی شبیه داستان دکتر قصه ما هست.

ماجراهای هاکلبری فین و مبارزه با نژاد پرستی

کارتون در سال 1976 ساخته شد و بارها از شبکه های تلویزیونی ایران، با آن داستان زیبا و دوبله جذاب، پخش شد.

هاکلبری فین را خیلی ها، کودکی می دانند که با یک کرجی شناور بر روی دریا و یک سیاه پوست، همراه می شود و ماجراهای زیادی خلق می کند.

مارک تواین قصد داشت در این رمان، وضعیت اسفبار سیاه پوستان در آمریکای قرن پیش را به تصویر بکشد، سیاه پوستانی که قربانی نژاد پرستی و تبعیض نژادی بودند و شاید همین الان نیز هستند.

گر چه خشونت های امروز علیه سیاه پوستان آمریکا در بالتیمور و نیویورک و شهرهای دیگر آمریکا در قرن بیست و یکم، دست کمی از روایتی که مارک تواین در هاکلبری فین قرن پیش دارد، نمی کند.

هیروشی میتسونوبو به همراه تایمو کوهوناوا، کارگردانی کارتون هاکلبری فین را بر عهده داشتند که توسط تروهیتو کامیگوچی ژاپنی طراحی شده بود.

این کارتون توسط شرکت GROUP TAC و NIPPON HEARLAD ساخته و توزیع گردید.

سفرهای مارکوپولوی ونیزی

کارتون های نوستالژیک کودکی

این کارتون نگاهی داشت به سفرهای یک جهانگرد ایتالیایی معروف به نام مارکوپولو که از دیار قاره سبز سفر دریایی خود را آغاز کرد و ایران و چین و مغولستان را هم در نوردید.

در این کارتون، مارکوپولو با خطرات و رویدادهای مختلف و جذابی رو به رو می شود که هر یک داستان و و مسائل خاص خود را دارد. گرافیک جذاب و ساده این کارتون در کنار دوبله های متنوع و قوی آن، یکی از زمینه های ماندگاری این کارتون را برای نسل کودکان دهه شصت و هفتاد رقم زده است.

دیدار مارکوپولو با قوبلای خان ،خان مغول در یکی از بخش های این کارتون بسیار زیبا بود.

در نت نظر بخوان : بهترین فیلم های اکشن – لیست ۵۰ تایی

آنشرلی، دختری با موهای قرمز یکی از کارتون های نوستالژیک کودکی

کارتون آنشرلی، دختری با موهای قرمز، یکی از دیگر از کارتون های جذاب برای کودکان دهه شصت و هفتاد به شمار می آید.

کارتون آنشرلی روایت گر زندگی دختر بچه ای است که یتیم شده و در جزیره ای، با داستان ها و رویدادهای مختلفی رو به رو میشود.

ایسائو تاکاتاشا و شیگو کوشی، کارگردانی این مجموعه کارتونی جذاب را در سال 1979 بر عهده گرفتند.

کارتون های نوستالژیک کودکی

آکیرا میوشی و شیگوتو موری، موسیقی زیبای کارتون آنشرلی را ساختند و با تکنیک سل انیمیشن، این کارتون توسط Nippon Animation طراحی و تولید شد که در 48 قسمت در اختیار مخاطبان قرار گرفت. کارتون با محوریت شخصیت جذاب و شیرین آنشرلی، همراه است و نوع رفتار کودکانه اما مهربان و دوست داشتنی انشرلی، او را زود به یک کاراکتر محبوب در این مجموعه کارتونی از دید مخاطب تبدیل می کند.

ای کیو سان، مرد کوچک

و مادری دارد که بسیار دوستش دارد و برای اون احترام زیادی قائل است.

دیالوگ هایی که بین مادر ای کی یوسان و وی در این کارتون میبینیم، بسیار محترمانه، زیبا و حاوی نکات بسیار مهم اخلاقی هست که برای کودکان آموزنده و جالب بود.

دوبله زیبا، در کنار شخصیت پردازی جالب و روایت متفاوت داستان در هر قسمت، کارتونی جذاب و خاطره انگیز را به یادگار جوانان نسل امروز و کودکان، مخصوصاً کودکان دهه شصتی گذاشته است.

کارتون های نوستالژیک کودکی

ماجراهای بازرس و گروهبان دودو

زندگی کوتاه هست، این کوتاهی را باید شاد بود و انرژی مثبت، چه بهتر که نوستالژیک‌ترین لحظات را همواره به یاد داشته باشیم و از این لحظات، به خوبی استفاده کنیم.

ظرف چند ماه اخیر، کارتون‌هایی چون واتوواتو، جیمبو، هایدی، آنشرلی و تام و جری و ده‌ها کارتون دیگر، تا امروز مورد معرفی و بررسی‌ای قرار گرفت و ویدئوهایی برای مشاهده آن لحظات زیبا، ارائه شد.

کارتون بازرس و گروهبان دودو، یک کارتون زیبا هست که امروز، نگاهی به پرونده این دو شخصیت کارتونی جالب و خنده دار می‌کنیم.

کارتون های نوستالژیک کودکی

بازرس مجموعه‌ای کارتونی می‌باشد که به‌ وسیلهٔ United Artists منتشر شده است.

به این کاراکتر نامی داده نشده‌ است و براساس بازرس کلوزو که در مجموعهٔ فیلم پلنگ صورتی ظاهر شده است نامیده شده است.

بازرس دارای دستیاری اسپانیایی به نام دودو میباشد.

لوک خوش شانس و برادر دالتون ها

کارتون نوستالژیک لوک خوش شانس و برادران قد و نیم قد دالتون و جناب بوشوگ روشنفکر، همه یعنی نوستالژی. کارتون لوک خوش شانس را عین گوریل انگوری و چوبین و پروفسور بالتازار، میلیون‌ها کودک دیروز و جوان امروز به یاد دارند. نوستالژی یعنی همین، یعنی خاطره‌های شیرین به یاد ماندنی.

کارتون های نوستالژیک کودکی

کارتون های نوستالژیک کودکی

ماجراهای تن تن و میلو

کارتون ماجراهای تن تن، در واقع روایتی داستانی است که از یک خبرنگار فعال و جسور، که تلاش می‌کند تا به همراه سگ وفادارش، میلو، به دنبال یافتن معماهای پیچیده باشند که در این راه، دوستان زیادی پیدا می‌کند.

به هر حال، این کارتون برای خیلی‌ها، یادآور خاطراتی هست که قصد داریم در این مطلب، به بخش‌هایی از آن بپردازیم تا کودک درون شما، همچنان زنده و شاد باقی بماند.

کارتون های نوستالژیک کودکی

میتی کومان با سگارو و زمبه

کارتون سفرهای می تی کومان، یکی از خاطره انگیز ترین کارتون‌های زمان ما بود. کارتونی که، پیرمردی را یادآور است که نماینده حاکم بزرگ است و به سرکشی روستاها و شهرها می‌رود و با مشکلات مختلفی رو به رو می‌شود.
کارتون های نوستالژیک کودکی

شاید یکی از نوستالژیک‌ترین جملاتی باشد که در دهه شصت و اوایل دهه هفتاد بارها شنیدیم و با آن، خاطرات زیادی داریم این جمله باشد:

این علامت مأمور مخصوص حاکم بزرگ، می تی کومان است.

احترام بگذارید!

کارتون های نوستالژیک کودکی

سفرهای گالیور با لی لی پوتی ها

کارتون سفرهای گالیور، یکی از کارتون‌های جذاب آن دوران بود. این کارتون که بارها، فیلم و سریال‌هایی از آن مشاهده کردیم، یکی از کارتون‌های خاطره انگیز آن دوران بود.

کارتون های نوستالژیک کودکی

کارتون سفرهای گالیور، اقتباسی است از کتاب مشهور سفرهای گالیور Gulliver’s Travels نوشته جانات سویفت Jonathan Swift ایرلندی که در قرن هفدهم میلادی به رشته تحریر درامد و از مشهورترین داستان‌های کودکان جهان لقب گرفته است.

این داستان، از داستان‌های کلاسیک و مشهور ادبیات انگلستان می‌باشد. کارتون سفرهای گالیور با نام اصلی The_Adventures_of_Gulliver در اواخر دهه هفتاد میلادی، توسط شرکت Hanna-Barbera تولید شد و توسط تلویزیون ای بی سی آمریکا ABC-TV پخش شد.

ماجاراهای مارکو یکی از جذابترین کارتون های نوستالژیک کودکی

کارتون مارکو، در واقع اقتباسی از داستان نویسنده ایتالیایی به نام به سوی رشته کوه های آند نوشته ادموند آمیکیس Edmondo De Amicis می‌باشد.

مارکو یک پسر بچه اهل جنوای ایتالیا است که برای پیدا کردن مادرش، راهی یک سفر دریایی به سمت کشور آرژانتین در جنوب قاره آمریکا می‌شود.

دیدن پسر بچه ها یا دختر بچه‌هایی که به دنبال مادرانشان در کارتون ها بودند، امری عادی برای مخاطبان کودکان دوران به شمار میامد، مارکو خیلی زود وارد دنیای بزرگ تر ها می‌شود.

کارتون های نوستالژیک کودکی
در داستان اصلی پدر در نهایت، راضی شده و خودش هزینهٔ سفر مارکو را می‌پردازد، اما در مجموعهٔ انیمیشنی، مارکو برای جمع کردن هزینهٔ سفر شروع به کار می‌کند، بالاخره مارکو برای یافتن مادر سوار بر کشتی میکل‌آنژ می‌شود …

کارتون های نوستالژیک کودکی

گوریل انگوری و بیگلی بیگلی

در سلسه گفتارهای مربوط به کارتون های خاطره انگیز کودکان دهه شصت، قریب به 28 کارتون از واتو واتو تا چوبین و خاله ریزه و پینوکیو، مورد بحث و بررسی همه جانبه قرار گرفت.

در این سلسله لیست 25 تایی، که برای نخستین بار در سایت های فارسی زبان وب، به صورت اجمالی، جنبه های مختلفان مورد بررسی قرار می‌گیرد، تلاش می‌کنیم تا خاطرات نوستالژیک کودکان را زنده کنیم.

کودک درون را باید همیشه زنده نگهداشت و دلی که زنده باشد، نمی‌میرد.

کارتون گوریل انگوری. کارتونی که خود، برای خیلی ها، تعریف نوستالژیک است، خاطرات زیادی خیلی ها با این کارتون دارند. با ما همراه باشید.

کارتون های نوستالژیک کودکی

انگوری، انگوری… . انگوری جون… . کجا رفتی؟… . بیگلی بیگلی… من اینجام… انگوری…

بل و سباستین یکی از کارتون های نوستالژیک کودکی

کارتون خاطره انگیز بل و سباستین Belle and Sebastian در اوایل دهه هشتاد میلادی توسط کارخانه انیمیشن سازی ژاپنی ها طراحی شد و پس از آن در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران به نمایش در آمد، ناهید امیریانفر از صدا پیشه گان مطرح ایران، نقش صدا پیشه گی سباستین را در ایران ایفا کرد.

ایزابل، مادر سباستین، خواهر و پدر بزرگ وی نیز در این مجموعه کارتونی جالب حاضر بودند. این کارتون، در واقع اقتباسی از رمان Belle et Sébastien نوشته سیسلی اوبری، نویسنده، کارگردان و هنرپیشه مطرح فرانسوی است که چند سال پیش در سن 81 سالگی درگذشت.

فیلم رزهای سیاه نیز توسط این خانم فرانسوی نوشته و کارگردانی شد.

کارتون های نوستالژیک کودکی

پینوکیو و پدر ژپتو

کارتونی که به واسطه شخصیت‌های پردازی‌های خلاقانه و داستان زیبایش، نه تنها در ایران، بلکه در همه جای دنیا شناخته شده و مورد استقبال مخاطبان کودکان قرار گرفت.
پینوکیو، این شخصیت دوست داشتنی بچه‌های دیروز و حتی بچه‌های امروز، شخصیتی است که تلاش می‌کند، صداقت و راست گفتاری را به بچه‌ها آموزش دهد.
کارتون های نوستالژیک کودکی
همانند بسیاری از کارتون‌هایی که ما تا حالا مورد بررسی قرار داده‌ایم، کارتون پینوکیو هم اقتباسی از یک کتاب داستان است که از روی آن، کارتون و فیلم ساخته شده است.
کارتون ماجراهای پینوکیو The Adventures of Pinocchio، اقتباسی است از اثر کارلو کولودی ایتالیایی که بین سال‌های 11881 و 1883 میلادی در شهر فلورانس ایتالیا به رشته تحریر در آمد.
انریکو مازانتی ایتالیایی هم در کنار نویسنده اثر، کار تصویرگری کتاب را انجام داد تا پینوکیو، این شخصیت کارتونی چوبی، برای بچه‌های آن زمان جالب توجه شود.

زبل خان جزو لیست کارتون های نوستالژیک کودکی

زبل خان اینجا، زبل خانم اونجا، زبل خان همه جا …

همه زبل‌خان رو می‌شناسن، همیشه پُر هیجان، بدون آرام و قرار، زبل‌خان اینجا، زبل‌خان اونجا، زبل‌خان همه جا… زبل‌خان کافیه فقط دستشو دراز کنه تا یه حیوون وحشی رو بگیره… وای آقای کارگردان، این شیر اینجا چیکار می‌کنه؟؟!
این جمله معروفی است که در ابتدای کارتون نوستالژیک زبل خان می‌شنیدیم… .

کارتون های نوستالژیک کودکی

کارتون جذاب و دوست داشتنی زبل خان، در واقع بر خلاف بسیاری از کارتون‌های یکه تا کنون معرفی کرده‌ایم و محصول کارخانه انیمیشن سازی ژاپنی‌ها بوده است، کارتونی است که محصول کشور لهستان می‌باشد.

جیمبووووووو

کارتون جیمبو، Jimbo and the Jet Set بر خلاف کارتون‌های قبلی، ساخته امپراطوری کارتون سازی ژاپنی ها نیست و یک شرکت انگلیسی آن را طراحی و منتشر کرده است.

پیتر مدوکس، در ژانویه 1986 تا 1987، کار ساخت انیمیشنی به نام جیمبو، جت سریع را انجام داد که توسط شبکه بی بی سی در 25 قسمت 5 دقیقه ای پخش شد.

کارتون های نوستالژیک کودکی

این کارتون توسط کیت لرنر کارگردانی شد و الیو داوسون، جولیان گیبس، ویلیام مابرلی و نیل سالمون، نویسنده بخش‌های مختلف این کارتون خاطره انگیز و شیرین بودند.

نویسنده: احسان رباط جزی

سلام احسان رباط جزی هستم دانشجوی رشته مهندسی صنایع و علاقه مند به حوزه نویسندگی سایت، اونم به خاطر اینکه بتونم تجربیات و دانش خودم رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم و همینطور آدم پر انرژی و فعالی محسوب میشم.

7 دیدگاه

نظر بده
  1. من یه کارتونی دیده بودم منتها اسمشو نمیدونم کارتون زیر دریا بود که یه مار بدجنس بود که جادوگر بود بعد یه ماهی بود که یه تیکه سنگ از پنج سنگ جادوئی بر سر داشت و هر وقت پنج سنگ با هم جمع میشود میتوانستند اون مار بدجنس را شکست بدهند

  2. سلام
    من یه کارتونی هست خیلی دوسش داشتم منتها هیچ اسم و ردی ازش ندارم جز یه خاطره گنگ
    یه داستان سریالی داشت.یه افسر بلوند نیروی دریایی بود که فکر کنم توش ارتش روسیه بود. بعد این کور میشه و زن و مادرش اواره و سرگردانن. چنتا اوباش هم افتادن دنبال زن اون تا بگیرنش. کارتون اصلا جنبه طنز نداشت و خیلیم درام بود به نطرم
    کاش یکی بدونه چه کارتونی بود اسمش…..

  3. بهترینییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییینننننننیییییییییییییییییییییییییییییییی داداش

مطلب های مرتبط

  1. مطلب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *